Vtáčia rozhľadňa pri Adamovských jazerách je klasická drevená vyhliadková veža neďaleko mestečka Gbely. Nachádza sa na Záhorí a má výšku 8 metrov. Tým, že je rozhľadňa situovaná na hranici vodných plôch dvoch tunajších jazier, ktoré vznikli ťažbou štrku, predstavuje ideálny bod na pozorovanie vodného vtáctva, ale za ideálnych podmienok je z nej údajne vidno až na Biele a Malé Karpaty.

Výstup na rozhľadňu.Výstup na rozhľadňu. Zvládnu ho i menšie deti.

Prístup k rozhľadni

Vtáčia rozhľadňa je naozaj veľmi pohodlne dostupná autom, alebo na bicykli. Dostanete sa totiž až celkom k nej a priamo pri nej môžete i zaparkovať. Zostáva teda už len vystúpiť po niekoľkých drevených schodoch na jej drevenú vyhliadkovú plošinu. Pri jazerách je viacero vhodných plôch na odparkovanie. Môže sa stať, že budú plné počas letnej sezóny, pretože jazerá sú populárne na kúpanie. Miesto by ste však tak či tak mali nájsť, hoci to aj nebude priamo pri rozhľadni.

Hlavné smery prístupu sú, Kúty, Gbely a Holíč. V blízkosti vedie diaľnica D2, takže prístup najmä od Bratislavy je naozaj rýchly. Okrem toho sa sem môžete vydať bicyklom, čo vrele odporúčame, pretože okolitý kraj je ideálnym pre cykloturistiku. Popri rieke Morave, blízko pri jazerách, vedie cyklomagistrála číslo 004, a tak sa sem môžete doviezť i po nej. Ak by ste šli z Gbelov, odporúčame využiť cyklotrasu Gbely-Adamov. Tá vedie cez priľahlé lesy. Turistická značka priamo k jazerám nevedie.

Naša cesta viedla cez Gbely, pričom sme za touto obcou odbočili na hlavnú cestu vedúcu do Kútov. Krátko po odbočení vľavo nás na pravej strane cesty odnavigoval smerovník ukazujúci na odbočku k jazerám. Od odbočky k vodným plochám vedie asi polkilometrový úsek po asfaltke.

Do časti Gbely-Adamov je možné sa dostať i autobusom, no posledný úsek k jazerám budete musieť prejsť peši. To však nie je žiadna veľká tragédia.

Príjazd k rozhľadni.Príjazd k rozhľadni. Asfaltka vedúca k vtáčej rozhľadni.

Cesta do sveta.Cesta do sveta. Od Adamovských jazier a vtáčej rozhľadne sa dostanete do celého sveta a ak nie, tak do bufetu Elvis určite.:-)

Mapka oblasti.Mapka oblasti. V orientácii vám pomôže táto prehľadná mapa.

Adamovské jazerá a objekt rozhľadne

Adamovské rybníky sú lokálne významnou rekreačnou oblasťou najmä počas leta. Je možné tu chytať ryby, kúpať sa, ísť na vodné bicykle, alebo splavovať neďalekú moravu. Inak je to klasická destinácia dovolenky na Slovensku pri jazerách, kde máte k dispozícií služby vo forme nanajvýš pár jednoduchých bufetov. Tu si navyše môžete požičať aj plážové lehátka. Na druhej strane ide o finančne minimálne nákladnú formu rekreácie.

Milovníci prírody si tu istotne prídu na svoje, pretože jazerá sú celkom pekné a rozľahlé. Tvoria dve samostatné nádrže rozdelené cestou. Údajne ide o jednu z najvýznamnejších ornitologických lokalít Slovenska, ktorú často využívajú i migrujúce vtáky, napríklad husi na dočasné hniezdenie. Nachádza sa tu totiž viacero izolovaných ostrovčekov, ktoré vtáky rady vyhľadávajú. Preto je na ne zákaz vstupu. Ostrovov je spolu trinásť a pekne dotvárajú kolorit tohto miesta. Hoci na severnejšom jazere sme si všimli priemyselnú činnosť v podobe ťažby jazerného štrku, všetky prirodzené danosti okolitej krajiny vytvorili ideálne miesto na stavbu rozhľadne, z ktorej by sa dali pozorovať vtáky a pekná príroda.

Objekt vtáčej rozhľadne sa nachádza priamo na ceste ktorá oddeľuje jednotlivé jazerá, pričom je bližšie k južnému jazeru. Z prístupovej cesty ju určite zbadáte, pretože sa nachádza hneď pri nej. Vďaka tomu môžete priamo pod rozhľadňou zaparkovať. Zostáva už len vybehnúť približne 30 schodíkov a môžete obdivovať rybníky z výšky. Schodisko i rozhľadňa je všeobecne dobre zabezpečená a nemal by byť problém vybrať sa sem ani s malými deťmi. Samozrejme všetko na vlastné riziko. Lokalita je ale všeobecne dobrým cieľom na rodinný minivýlet.

Rozhľadňa je celodrevená, s jednopodlažnou vyhliadkovou plošinou, prekrytá šikmou, štvorhrannou strechou. Počet osôb, ktoré sa na ňu zmestia je limitovaný aj rozmermi plošiny, ktoré má odhadom 3x3m. Nachádza sa tu i husto rebrované zábradlie, ktoré je otvorené len v mieste napojenia schodiska a tak pôsobí celkom bezpečne.

Za zmienku stojí ešte menší drevený prístrešok pri rozhľadni, ktorý je ideálny, ak si chcete chvíľku posedieť a zjesť nejaké občerstvenie. Je tu k dispozícii drevený stôl s lavicami.

Rozhľadňa a infopanely.Rozhľadňa a infopanely. Na infopaneloch sa dočítate viacero zaujímavostí o tunajšej lokalite.

Zostup.Zostup. Pri zostupe si treba pozerať pod nohy, ale inak pôsobí schodisko bezpečne.

Prístrešok pri rozhľadni.Prístrešok pri rozhľadni. Dá sa tu pookriať a núdzovo taktiež prenocovať.

Výhľady

Z vtáčej rozhľadne sú pekné výhľad najmä na Adamovské jazerá, hoci vidno by malo byť i okolité horské celky ako Malé, či Biele Karpaty. Tie sme však vôbec nevnímali, pretože našu pozornosť pútali práve jazerá. Tie jednoznačne dominujú výhľadu a rozhľadňa bola postavená práve na ich pozorovanie. Veľmi pekne odtiaľto vidno jednotlivé ostrovy, či rekreačné chatky, alebo požičovňu vodných bicyklov na severnom okraji jazier. Zaujmú skôr výhľady na západ, kde vidno dokonca i časť rieky Morava s akýmisi potrubiami, vedenými ponad rieku. Na východe je scenéria nudnejšia.

Paradoxom je, že sme nemali to šťastie vidieť žiadne vodné vtáky. Všimli sme si akurát jedinú bielu labuť. Leto asi nebolo tým správnym ročným obdobím na pozorovanie. Tu sa hodí doplniť, že ak sa chystáte výhradne na sledovanie vtákov, zoberte si vlastný ďalekohľad. Na rozhľadni nie je totiž umiestnený žiaden erárny. Možno aj to bol problém v našom prípade. Voľným okom totiž nebolo možné v hustých trsoch rozoznať jednotlivé hniezdiská. V ideálnom prípade by malo byť možné pozorovať až 80 druhov vtákov. Ide o najvýznamnejšie lokality výskytu divej husi a čajky chichotavej vrámci Slovenska.

Rozhľadňa by mohla byť ideálnym bodom na pozorovanie západu slnka nad jazerami.

Výhľad na jazerá.Výhľad na jazerá. Toto je južne situované jazero pri pohľade z vyhliadky.

Mokrade.Mokrade. Šachorina zrejme tvorí ideálny biotop pre vtáctvo. My sme vtáky žiaľ nevideli. Okrem jednej bielej labute. Ani tú však nemáme odfotenú:-)

Výhľad.Výhľad. Výhľady na východ nie sú veľmi zaujímavé.

Občerstvenie a relax

Počas výletu k rozhľadni sa môžete okúpať, či zajazdiť si na vodných bicykloch, hoci kúpanie, ale aj rybolov sú tu z dôvodu hniezdenia vtáctva sezónne obmedzené. Občerstviť sa dá formou jednoduchých jedál v miestnom bufete. Deti si môžu zašantiť na menšom ihrisku pri ňom.

Klasický plážový bufet pri Adamovských jazerách.Klasický plážový bufet pri Adamovských jazerách. Tu si môžete vychutnať tradičný langoš a iné smažené dobrôtky.

Detské ihrisko.Detské ihrisko. Po návšteve vyhliadky si deti môžu zašpásovať na tomto ihrisku.

Čo nevynechať v okolí?

  • Prístav Gbely - keď už ste tu, vybehnite sa pozrieť i na tento miniprístav na rieke Morave
  • Zámok a veterný mlyn v Holíči - zámok, hoci je schátraný ponúka zaujímavú prehliadku a člnkovanie vo vodnej priekope, veterný mlyn je zase jediným zachovaným mlynom tohto druhu na Slovensku
  • Skalica - upravené historické mesto, s populárnou rotundou, kalváriou a peknými kostolmi
  • Gbely - petrochemické múzeum (na prehliadku je nutné sa objednať)
  • Kopčany - cisársky žrebčín, ruina kačenárne, kostolík sv. Margity Antiochijskej
  • Gazárka - kúpanie podobného, nenáročného typu, ako na Adamovských rybníkoch
  • Šaštín-Stráže - bazilika Sedembolestnej Panny Márie

Detail južného jazera.Detail južného jazera. Vtáctvo sme nepozorovali žiadne. Zjavne nebola vhodná ročná doba.

Fotografie vtáčej rozhľadne a okolia pri Adamovských jazerách