Cyklomost Kopčany - Mikulčice je cyklolávkou vedúcou ponad tok rieky Moravy, prekonávajúc tak hranicu medzi Českom a Slovenskom. Objekt mosta má oblúkový charakter, dĺžku 143m a prepája cyklotrasy vedúce po jednotlivých brehoch rieky. Most umožnil spojiť viacero príťažlivých atraktivít v česko-slovenskom pomedzí ako je kostolík sv. Margity Antiochijskej, žrebčín v Kopčanoch, rodný dom T.G.Masaryka, arecheologické nálezisko na území niekdajšieho slovanského hradiska v Mikulčiciach, či ruinu kačenárne pri Kopčanoch. Ďaleko nie sú ani tak významné pamiatky ako kaštieľ v Holíči, alebo netradičné atraktivity typu holíčskych menhirov, alebo tamojší veterný mlyn.

Lákadlom cyklomosta je samozrejme i výhľad na samotný tok rieky Morava a širšie okolie. Peším i cykloturistom sa vďaka tejto cyklolávke otvorili viaceré pozoruhodné možnosti na dlhšie, alebo kratšie objavné túry po menej navštevovaných končinách Slovenska.

Poloblúk mosta Kopčany - MIkulčice z Čiech.Poloblúk mosta Kopčany - MIkulčice z Čiech. Cyklomost do okolia celkom zapadá.

Odkiaľ vyraziť a kde zaparkovať?

Parkovanie pri samotnom moste nie je možné. Pre cykloturistov to nie je problémom, pretože sieťou cyklotrás sa sem veľmi rýchlo dopravia z okolitých mestečiek a obcí ako napríklad z Kopčian. Autom je možné doviezť sa až za Kopčany k rieke Morave. Je potrebné ísť po ulici Moravská, až na jej úplný záver pri rieke Morava. Tu je možné auto odstaviť, no miesto je limitované.

K mostu je následne potrebné prekonať približne kilometer po brehu rieky. Táto varianta je dobrým tipom na príjemnú prechádzku, pretože vedie po poľnej cyklotrase. Vedie v podstate po hrádzi. Zaparkovať v týchto miestach preto odporúčame, ak by ste sa chceli krátko prejsť, prípadne zobrať menšie deti na nenáročnú cyklotúru.

Upozorňujeme, že spomínanie miesto na parkovanie, nie je oficiálnym parkoviskom a autá tu nie sú nijako strážené. Parkovanie zakázané nie je, aspoň sme si žiaden zákaz nevšimli a je bezplatné. V čase našej návštevy tu parkovalo viacero áut, ktoré zjavne patrili návštevníkom cyklolávky.

Cestou k cyklomostu Kopčany - Mikulčice.Cestou k cyklomostu Kopčany - Mikulčice. Jeden z prístupov vedie po hrádzi z Kopčian.

Ako sa dostať k cyklomostu?

Do Kopčian je najpraktickejšie vybrať sa autom po diaľnici D2 a následne odbočiť na Holíč. Cesta vlakom môže byť tiež vhodnou alternatívou, pretože sa ním dá priviezť do neďalekej významnej železničnej križovatky v Kútoch. Z Kútov je potrebné pokračovať autobusom, alebo ideálne bicyklom. Je to však približne 16km cesty.

Z Kopčian je ideálne pokračovať po Moravskej ulici na jej záver, celkom pri rieke Morave. Môžete tu zaparkovať, no ako bolo spomínané, je nutné prejsť sa ešte asi kilometer k cyklolávke. Upozorňujeme, že Moravská ulica je v častiach mimo zastavanej časti obce značne deravá. Dá sa prejsť aj bežným autom, no nič príjemné to nie je.

Prísť sem môžete i bicyklom, alebo pešo z Kopčian okolo sympatického kostolíka sv. Margity Antiochijskej, nachádzajúceho sa v miestnych poliach. Prístup je možný aj z Holíča. S navigáciou pomôže modrá a zelená turistická značka. Záleží len od toho, na čo máte chuť a čas. Tento výlet sa dá rôzne nakombinovať.

Zánovná cyklotrasa pri cyklomoste Kopčany - MikulčiceZánovná cyklotrasa pri cyklomoste Kopčany - Mikulčice. Súčasťou vybudovania mosta bolo i vybudovanie, či označenie nových úsekov cyklotrás.

Lokalita cyklolávky Kopčany - Mikulčice

Lokalita cyklolávky Kopčany - Mikulčice je charakterizovaná najmä veľmi pokojnou atmosférou riečnej krajiny v okolí tichej rieky Morava. Ideálne miesto na romantické, pohodové prechádzky a nenáročné výlety. Most sa klenie nad riekou v poloblúkovom profile.

Je bielej farby, no do krajiny na pohľad nejako negatívne nezasahuje. Dalo by sa povedať, že sem bol zasadený celkom citlivo. Napája sa na cyklotrasy vedúce po brehoch Moravy. Tunajšie cyklotrasy sú vhodnejšie na krosový, alebo horský bicykel. Čistý cesťák by sme neodporúčali. Pri cyklolávke sme si všimli taktiež infotabule.

Infotabuľa pri moste Kopčany - Mikulčica.Infotabuľa pri moste Kopčany - Mikulčice. Pár detailov o cyklolávke sa dozviete i tu.

Objekt cyklolávky Kopčany - Mikulčice zo slovenskej strany.Objekt cyklolávky Kopčany - Mikulčice zo slovenskej strany. Po oboch brehoch vedú cyklotrasy.

Na cyklolávke Kopčany - Mikulčice.Na cyklolávke Kopčany - Mikulčice. Priestor pre cyklistov a chodcov je spoločný,

Prejazd cyklolávkou Kopčany - Mikulčice.Prejazd cyklolávkou Kopčany - Mikulčice. Nezdá sa to, no zjazd z mosta je vcelku naklonený.

Pripomienka Veľkej Moravy priamo na cyklomoste Kopčany - Mikulčice.Pripomienka Veľkej Moravy priamo na cyklomoste Kopčany - Mikulčice. V tejto lokalite sa nachádzalo veľkomoravské sídlo.

Mesiac nad cyklolávkou Kopčany - Mikulčice.Mesiac nad cyklolávkou Kopčany - Mikulčice. Večerná prechádza k cyklomostu je pekným zážitkom.

Teleso mosta Kopčany - Mikulčice z českej strany.Teleso mosta Kopčany - Mikulčice z českej strany. Objekt mosta otvára v okolí mnoho možností pre cyklistiku.

Napojenie cyklomosta Kopčany - Mikulčice na cyklotrasu.Napojenie cyklomosta Kopčany - Mikulčice na cyklotrasu. Cyklolávka prepája jednotlivé cyklotrasy na brehoch Moravy a otvára množstvo zaujímavých trás pre cyklovýlety k lokálnym atraktivitám.

Výhľady z cyklomosta

Z cyklolávky Kopčany - Mikulčice sú kruhové výhľady na rovinaté okolie. Krajina v týchto miestach je zaujímavá predovšetkým samotným tokom rieky Morava. Na ten budete mať z mosta samozrejme výborný výhľad. My sme tu mali možnosť zažiť krásny západ slnka. Odporučili by sme vám, vybrať sa sem práve v tejto dennej dobe. Práve vtedy pekne vynikne i riečny tok. Skrátka dokonalé divadlo pre zamilovaných, ale aj všetkých fanúšíkov zaujímavých turistických lokalít.

Podvečerná krása toku Moravy.Podvečerná krása toku Moravy. Západy slnka z cyklolávky Kopčany - Mikulčice sú čarovné.

Tok rieky Morava ako na dlani.Tok rieky Morava ako na dlani. Aj takéto radosti prinášan návšteva cyklolávky Kopčany - Mikulčice.

Náročnosť výletu + skúsenosti s deťmi

Výlet k cyklolávke Kopčany - Mikulčice sa dá naplánovať naozaj rôzne. Môžete sem prísť v zásade pešo, alebo na bicykli a vybrať si môžete z viacerých variánt prístupu, ako už bolo uvedené vyššie. Pre všetky smery je však typické, že sa trasa je technicky málo náročná, pretože sa pohybujete v pomerne rovinatom kraji.

Náročnosť si ovplyvníte dĺžkou prístupovej trasy, ktorú si vyberiete. V tomto prípade je najkratšou trasou práve trasa zo záveru Moravskej ulice v Kopčanoch. Z miesta odparkovania auta je potrebné prejsť asi kilometer. My sme sa ňou vybrali pešo a naše deti zas bicyklom. Menším problémom bolo azda len to, že cyklotrasa na brehu Moravy bola po dažďoch rozbahnená a na bicykli sa im nešliapalo najpohodlnejšie. A zároveň sa poriadne zablatili.

Samotný cyklomost by mohol byť mierne šmykľavý, ak je mokrý. Mierne nebezpečenstvo hrozí i v prípade stretu cyklistov s chodcami, pretože priestor cyklolávky je spoločný pre nich spoločný. Oddelené lávky pre peších tu neočakávajte. Taktieť zjazd z mosta je relatívne strmý, čo by mohlo byť rizikom pre detských cyklistov.

Celkovo možno zhodnotiť, že návšteva tohto cyklomosta je vhodnou príležitosťou na túru pre deti, dôchodcov i náruživých psíčkarov, ktorých sme tu postretali viacero. Je vhodnou pre všetky výkonnostné typy.

Večerné zore na cyklomoste Kopčany - Mikulčice.Večerné zore na cyklomoste Kopčany - Mikulčice. Zapadajúce slnko nám počas návštevy slnka pripravilo pekné predstavenie.

Cyklomost Kopčany - Mikulčice je pomerne široký.Cyklomost Kopčany - Mikulčice je pomerne široký. Chodci tu nemajú vyhradenú samostatnú lávku, čo môže byť nepríjemné v čase zvýšeného náporu cyklistov.

Otváracie hodiny, vstupné

Most medzi Kopčanmi a Mikulčicami je prístupný celoročne a peší prechod/prejazd bicyklom nie je spoplatnený.

Infotabuľa pri cyklolávke Kopčany - Mikulčice.Infotabuľa pri cyklolávke Kopčany - Mikulčice. Príjemný náučný doplnok.

Detail infotabule pri cyklomoste Kopčany - Mikulčice.Detail infotabule pri cyklomoste Kopčany - Mikulčice. Ponúka informácie i o slovanskom hradisku v Mikulčiciach.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Ak by ste sa v oblasti Kopčian a Holíča zdržali niekoľko dní, nájdete tu skôr klasické formy ubytovania. Nejde o vyložene turistami nabitú oblasť a tomu zodpovedá i forma jednotlivých ubytovaní. Priamo v oblasti mosta sme si nevšimli nejaké oficiálne táborisko, alebo miesto na kladenie ohňa. V lete by tu teoreticky mohlo byť príjemné prespať pod širákom.

Jednoduchý prístrešok pri cyklomoste Kopčany - Mikulčice.Jednoduchý prístrešok pri cyklomoste Kopčany - Mikulčice. Umožňuje posedenie s výhľadom na rieku Moravu i samotný most.

Kedy sa oplatí navštíviť cyklolávku

Vybrať sa na výlet k rieke Morave a cyklomostu môže byť pekným zážitkom v ktoromkoľvek ročnom období, ak je prajné počasie. Špecificky ale lokalita vynikne práve v období západu slnka, ako sme to mali možnosť zažiť my. V lete a za istých okolností tu môže byť zvýšený výskyt hmyzu a komárov, je preto lepšie sa pred návštevou ponatierať repelentom, hlavne ak ste s deťmi.

Vzletné línie cyklolávky Kopčany - Mikulčice.Vzletné línie cyklolávky Kopčany - Mikulčice. Most je v štýle modernej architektúry.

Pohľad cez oblúkovú sekciu mosta Kopčany - Mikulčice na večerný obzor.Pohľad cez oblúkovú sekciu mosta Kopčany - Mikulčice na večerný obzor. Výhľady z mosta sú kruhové. Dominuje im tok rieky Morava.

Tok rieky Morava v zapadajúcom slnku.Tok rieky Morava v zapadajúcom slnku. Takto sme si mohli vychutnať pohľady naň pri návrate z cyklolávky Kopčany - Mikulčice.

Základné informácie o cyklolávke Kopčany - Mikulčice

Cyklolávka bola vybudovaná ako spoločný projekt Trnavského a Juhomoravského kraja. Súčasťou bolo i vyznačenie súvisiacich cyklotrás v dĺžke 8,5km. Zaujímavosťou je, že most by mal odolať i storočnej vode. Je totiž postavený pol metra nad úrovňou takejto výšky hladiny.

  • Celková dĺžka: 143,40 m
  • Šírka: 4,94 m
  • Výška: 9,00 m

Konštrukcia cyklomosta Kopčany - Mikulčice.Konštrukcia cyklomosta Kopčany - Mikulčice. Most má oblúkovitý profil.

Scenéria počas západu slnka.Scenéria počas západu slnka. Príroda v okolí cyklomosta nie je vyslovene dychberúca, no dajú sa tu zažiť pekné okamihy striedania dňa a noci nad tokom rieky Moravy.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

Fotografie z cyklomosta

Informácie o článku

  • Kedy sme lokalitu navštívili: 2019
  • Fotografie sú z obdobia: december 2019
  • Autori článku: Martin Kiňo
  • Autori fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.