Ruina Kačenárne patrí k zabudnutým historickým objektom Záhoria, konkrétne Kopčian. Náhodne sme na ňu narazili počas cesty ku kostolu sv. Margity Antiochijskej, ktorý leží kúsok odtiaľto. Že sa v okolí Kopčian nachádza historická pamiatka, spoznáte podľa tabuľky na hlavnej ceste vedúcej obcou. Je to však odkaz na spomínaný kostol. Bonusom obhliadky kostola, ktorý je sám o sebe špičkovou pamätihodnosťou, je aj uvedený objekt Kačenárne.

Kedysi objekt kedysi bohatého panstvaKedysi objekt kedysi bohatého panstva. Dnes ruina plná náletových krovín a trosiek.

Cesta vás čoskoro zavedie do polí za dedinou, kde nezablúdite, pretože už z diaľky vidno spomínaný kostolík. Ešte kúsok pred ním sa nachádza ruina Kačenárne. Tá leží vo veľmi peknom prostredí. Je však značne schátraná a neudržiavaná. Jedná sa o klasickú ruinu, kde v podstate zostali zachované už iba obvodové múry. Napriek tomu je z množstva detailov zrejmé, že objekt musel byť v minulosti veľmi sympatickou stavbou, vhodne zapadajúcou do okolia. Dnes je zarastená náletovými drevinami a zahádzaná odpadkami. Ak by sa ju podarilo zakonzervovať, bola by určite peknou atrakciou.

Interiér KačenárneInteriér Kačenárne. Deštrukcia v priamom prenose, no objekt je stále atraktívny.

Stručná história Kačenárne

Objekt Kačenáreň má pomerne dlhú históriu. Siaha totiž do roku 1736, keď v tejto lokalite z iniciatívy cisára Karola III. vznikol žrebčín Štít. Okrem neho vznikol aj rybník, konkrétne za účelom odchytu divých kačíc. K nemu bol postavený aj objekt Kačenárne. Neskôr v roku 1759 bol tunajší rybník rozšírený na plochu 3000m². Všetky objekty (Kačenáreň, žrebčín a zámok v Holíči) mali k dispozícii veľmi kvalitné logistické spojenie. Vtedajšie cestné spojenie sa až na priamu cestu medzi Kačenárňou a zámkom zachovalo dodnes.

Obdľžnikový pôdorysObdľžnikový pôdorys. Zo zachovalých častí ruiny Kačenárne si môžme domýšľať ako asi mohla vyzerať.

Ako fungoval odchyt kačíc?

Rybník disponoval sústavou kanálov, nad ktorými boli rozložené siete. Bol používaný tzv. holandský spôsob prípravy sietí. Všetky súčasti systému, boli maskované rákosím. Všetko fungovalo k spokojnosti, nakoľko prevádzka Kačenárne trvala úctyhodných 182 rokov t.j. až do roku 1918. Tunajší odchyt kačíc predstavoval zaujímavú turistickú atrakciu, avšak dnes sú rybníky i budova v rozklade.

Detail klenbyDetail klenby. Žeby vstup do pivníc?

Čo vidieť v okolí

  • Kostol sv. Margity Antiochijskej
  • Žrebčín v Kopčanoch
  • Zámok v Holíči
  • Prístav na rieke Morave v Gbeloch

Prístupová cesta ku kostolu svätej Margity AntiochijskejPrístupová cesta ku kostolu svätej Margity Antiochijskej. Ku kostolu sa dostanete z Kopčian po asfaltke a tejto poľnej ceste. Je to možné aj autom.

Fotografie ruín bývalej Kačenárne