Hrad Krásna Hôrka už oddávna tvoril hlavnú dominantu gemerského regiónu a aj dnes je hlavným lákadlom tejto oblasti. Tento hrad bol až donedávna jedným z mála hradov, ktorý sa na Slovensku zachoval vo veľmi dobrom stave až do súčasnosti. Avšak to, čo sa nepodarilo vojskám a zubu času za stovky rokov existencie hradu, sa podarilo dvom maloletým chlapcom z osady pod hradom. V roku 2012 tento hrad podpálili a oheň napáchal značné škody. V súčasnosti ale prebieha na hrade rozsiahla rekonštrukcia a z tohto dôvodu je verejnosti neprístupný.

Hrad Krásna HôrkaHrad Krásna Hôrka. Celkový pohľad na hrad z roku 2008. Vo výhľade bráni kostolná veža :)

Hrad sa vypína na osamelom homolovitom kopci nad obcou Krásnohorské podhradie, len 8 km od Rožňavy. Keď budete prechádzať touto oblasťou, uvidíte ho už z diaľky, nedá sa prehliadnuť. Aj napriek rekonštrukcii, ktorá na hrade prebieha, sa tu dá urobiť pekný výlet. Hrad sa nachádza v krasovej oblasti a navyše, nachádza sa v dejinami pretkanej oblasti, čiže nudiť sa tu nebudete :).

Okolie hradu.Okolie hradu. Hrad Krásna Hôrka je dominantou gemerského regiónu. Dodnes je jedným z najväčších lákadiel v tejto oblasti.

Prístup na hrad

Pre pohybuchtivých ľudí odporúčam odbočiť z hlavnej cesty do Krásnohorského podhradia, nechať auto v obci a urobiť si peknú prechádzku na hrad. Na hrad vedie z obce žltá značka ku parkovisku pod hradom, čo trvá z obce 15 minút a od mauzólea Andrássyovcov 30 minút. Autom (3 km) sa dá dostať takmer až pod hrad, je tam veľké parkovisko, ktoré je momentálne zadarmo. Odtiaľ je to na hrad už len kúsok.

Hradný kopec nad obcou Krásnohorské podhradieHradný kopec nad obcou Krásnohorské podhradie. Hrad zaujal strategické miesto v gemerskom kraji na homolovitom hradnom kopci

História hradu

Hrad postavil okolo roku 1290 mocný spišský rod Mariášovcov po získaní tohto územia. Hrad najskôr tvorila len obytná hranolová veža na najvyššej skale kopca s kamennou hradbou. Postupne pribudol palác a v ďalšom rozširovaní hradu pokračovali noví majitelia, známy rod Bebekovcov. Hrozba tureckých nájazdov a boje o uhorský trón sa podpísali aj na vzhľade Krásnej Hôrky. V 16. storočí dostal hrad veľkolepé opevnenie s delovými baštami na nárožiach, dve delá z tohto obdobia sú na hrade vystavené dodnes. Okolo hradnej brány bola vyhĺbená priekopa a brána mala padací most. V tomto období sa tvár Krásnej Hôrky podstatne zmenila. Neskôr rod Bebekovcov hradné panstvo stratil a hrad pripadol cisárskej korune. O niekoľko rokov na to dostal krásnohorské panstvo s majetkami za verné služby cisárovi kapitán Peter Andráši.

Mocný rod grófov Andrássyovcov sa pričinil o rozkvet krásnohorského panstva. Na hrade pribudli ďalšie budovy, kaplnka, časť hradieb, ale ani tieto opravy nevytvorili z hradu pohodlné sídlo pre šľachtu, preto sa Andrássyovci presťahovali do blízkeho kaštieľa v Betliari. Hrad v roku 1817 vyhorel, bol opravený a gróf Dionýz Andrássy v ňom zriadil rodinné múzeum. V roku 1945 bol hrad s okolitým panstvom znárodnený a od roku 1961 je hrad Národnou kultúrnou pamiatkou a múzeom pre verejnosť.

Obranné múryObranné múry. Pevnostný charakter hradu sa zachoval aj napriek snahám prerobiť hrad na pohodlné šľachtické sídlo

Požiar v roku 2012

Rok 2012 sa zapísal do dejín hradu ako čierny rok. 10. marca 2012 dvaja maloletí chlapci z osady pod hradom založili požiar, ktorí sa suchým porastom veľmi rýchlo rozšíril hradným kopcom a zachvátil aj hrad. Vďaka rýchlej pomoci sa podarilo zachrániť až 90% všetkých vystavených exponátov. Oheň však aj tak napáchal značné škody za 8 miliónov eur. Zhoreli šindľové strechy, expozícia v hornom gotickom paláci a zvonica. V kongregačnej sieni sa preboril strop. V súčasnosti ale prebieha rozsiahla rekonštrukcia preto sa o pár rokov môžeme tešiť na prehliadku tohto nevšedne krásneho hradu.

Rekonštrukcia hraduRekonštrukcia hradu. V súčasnosti je hrad Krásna hôrka v rekonštrukcii.

Interiér

My šťastnejší, ktorí sme prehliadku stihli ešte pred požiarom, sme na hrade mohli vidieť veľa vzácnych zbierok. Hrad Krásna Hôrka je jeden z mála hradov na Slovensku, ktorý sa vyhol plieneniu počas vojen. Prehliadka hradu začínala v hradnej kuchyni, kde ma okrem bohatého vybavenia kuchyne zaujal obraz Božieho oka, ktorý všetko vidí. Vtedajší obyvatelia verili, že Božie oko vidí aj ich skryté skutky a preto sa báli kradnúť :).

Hrad bol zariadený krásnym dobovým nábytkom, ale zaujal hlavne bohatou zbierkou zbraní. Tie sú momentálne uskladnené v betliarskom múzeu a čakajú na dokončenie rekonštrukcie hradu.

Sado-maso :)Sado-maso :) A čo by to bol za hrad bez poriadnej mučiarne?!!

Najväčším lákadlom hradu bola zaiste kaplnka s vystaveným telom grófky Žofie Serédyovej. Tá zomrela už v roku 1703 a pochovaná bola v hrobke pod miestnym kostolom. Tam na ňu kvapkala vápencová voda a vplyvom prievanu jej telo zmumifikovalo prirodzeným spôsobom. V roku 1814 ju previezli na hrad, kde bola neskôr vystavená. Pravú ruku má mierne zdvihnutú s čím sa spája legenda. Kto chce vedieť viac, odporúčam prečítať si nižšie spomenutú knihu :). Momentálne prebieha podrobný vedecký výskum s cieľom zistiť, či šlo skutočne o Žofiu Serédyovú a prirodzenú mumifikáciu.

V kaplnkeV kaplnke. Pohľad na ozdobené steny v hradnej kaplnke

Krásna Hôrka a umenie

Krásna Hôrka inšpirovala mnohých umelcov pri vytváraní ich diel. Jej vyobrazenie sa nachádza na mnohých obrazoch a v jej priestoroch sa odohráva aj dej mnohých kníh. Najznámejšou z nich je dielo Móra Jókaia- Levočská biela pani. Pri jej písaní sa spisovateľ Mór Jókai zastavil na Krásnej Hôrke a v Betliari, kde istý čas ostal a zbieral podklady pre knihu. Táto kniha však nie je jediná, nájdete ju aj v mnohých knihách o slovenských povestiach.

Krásnohorské hradné hry

Každoročne sa na lúke pod hradom konajú hradné hry, ktoré sú z roka na rok zaujímavejšie a programovo nabitejšie. Pre mňa, milovníčku hradov, rytierov a pečeného mäsa, to sú skutočné stredoveké „Vianoce“ :). Program prebieha na viacerých miestach naraz, preto je na Vás, či sa necháte zlákať pečeným prasiatkom, medovinou a podupkávaním nohou pri stredovekých rytmoch, alebo si vyberiete skvelé predstavenie, boj na život a na smrť zápasiacich bojovníkov z viacerých kútov Európy.

Hrdina z rytierskeho turnaja o kráľov mečHrdina z rytierskeho turnaja o kráľov meč

Ak máte neposlušné deti, pošlite ich do stredovekého výcvikového tábora pre mladých vojakov. Ja som si tieto hradné hry spojila aj s návštevou krásnohorskej jaskyne. Pozor, táto jaskyňa nie je len taká obyčajná prechádzka v útrobách Zeme. Na začiatku Vás vystroja do jaskyniarskeho oblečenia, dostanete prilbu, čelovku a je už len na Vás, či zvládnete chôdzu na lane nad jazierkom a veľmi úzke zákutia jaskyne bez rozbitej hlavy :).

Bojovníkov bolo veľa, hrdina môže byť len jeden! :)Bojovníkov bolo veľa, hrdina môže byť len jeden! :)

Tipy na výlety v okolí

  • Mauzóleum Andrássyovcov - secesná pamiatka, pomník posledného mužského potomka dlholúckej vetvy Andrássyovcov Dionýza Andrássyho a jeho manželky Františky Hablawcovej
  • Andrássyho obrazáreň - nachádza sa v Krásnohorskom podhradí, návštevu si je potrebné dohodnúť vopred telefonicky
  • Krásnohorská jaskyňa - nezabudnuteľná a neobyčajná prehliadka jaskyne v obci Krásnohorská dlhá lúka, je potrebné rezervovať si prehliadku vopred telefonicky
  • Kaštieľ v Betliari
  • Rožňava

Mauzóleum AndrássyovcovMauzóleum Andrássyovcov. Mauzóleum Andrássyovcov je dôkazom veľkej lásky Dionýza a Františky, kvôli ktorej sa vzdal grófskeho dedičstva

Legenda na záver..

Na Gemeri žil jeden pastier oviec so svojou rodinou - ženou a troma deťmi. Boli chudobní, často mali v ich tanieri iba posúchy. Ten pastier sa volal Bebek. Jedno ráno, keď už bolo slnko vysoko, vyhnal Bebek ovce na pašu. Všetko prebiehalo ako zvyčajne, až do chvíle keď palcu na jeho nohe prišiel do cesty veľký kameň. Ako sa tak zvíjal Bebek na zemi od bolesti, napadlo ho, že kameň z cesty odprace. Šťastné to rozhodnutie. Ako kameň odpratal, našiel pod ním kotlík plný peňazí. Celý naradostený, ženu zavolal a spoločne kotlík aj s kameňom domov odpravili. V noci sa vážne úvahy do ich myslí vkrádali, ako s peniazmi naložiť? Hlavne rozumne.

Zistili však, že kameň svetielkuje. Jeden deň však zistil okoloidúci veľmož, aký to kameň oni majú. A hneď aj začal dobiedzať, aby mu ho Bebek predal. Vyhrážal sa, hromžil, ponuky hádzal. Aj kamarátov si doviedol. Všetko márne. Bebek tušil, že to nebude len tak. Keď sa dobiedzavcov zbavil, vybral sa aj s kameňom priamo za panovníkom. Až tam zistil, že kameň je diamant. Na otázku, čo za neho chce, Bebek odpovedal, že by si rád sedem košiarov postavil. Kráľ súhlasil. Z košiarov sa sedem hradov vykľulo, ten najkrajší z nich na návrh panovníka Krásnou Hôrkou Bebek pomenoval.

Krasové útvaryKrasové útvary. Hrad Krásna Hôrka bol vybudovaný v krasovej oblasti čo možno vidieť aj v bezprostrednom okolí hradu.

Fotografie z hradu Krásna Hôrka