Dovolenka predstavuje veľa zábavy a vzrušenia z nových zážitkov. V novom prostredí však môže byť zložitejšie zaspávať a dopriať si dostatok kvalitného spánku. Aby ste sa aj na cestách prebúdzali každé ráno svieži, hodí sa dodržiavať pár jednoduchých tipov.
1. Správne vybavenie
Pri cestovaní je hlavným problémom zmena denného režimu. Ak cestujete do iného časového pásma, rozhodí to váš biorytmus. A pokiaľ ste dlho na cestách v aute či autobuse, znížený komfort vášmu spánku taktiež neprospeje.
Spánok v aute môže byť pohodlný, ale je potrebné mať vhodné vybavenie. Na road tripy je perfektným riešením zabudovanie s matracom. Na kratšie cesty príde vhod cestovný vankúš. Ten vám spríjemní spánok v autobuse, ale aj spánok v lietadle. Ide o skvelého pomocníka, ktorý slúži ako prevencia bolesti krčnej chrbtice.
Nech už vyrážate kamkoľvek, pripravte si vopred jasný plán a zoznam vecí, ktoré potrebujete so sebou. Precízne plánovanie obmedzí stres na cestách a predstavuje spôsob, ako predísť cestovnej horúčke.
2. Pravidelný spánkový režim
Dodržiavať spánkový režim na dovolenke môže byť troška oriešok. Ale ide o spôsob, ako zaistiť lepší spánok na cestách. Vaše telo je zvyknuté na určitý režim. Pokiaľ ho zrazu pozmeníte, kvalita spánku sa zníži.
Dodržiavanie režimu je ešte dôležitejšie pre spánok detí. Hodí sa mať so sebou cestovný matrac pre bábätko, tak zaistíte dieťaťu komfortný spánok kedykoľvek a kdekoľvek.
3. Zbavte sa svetla
Pre zaspávanie je dôležité tmavé prostredie – svetlo nás totiž udržiava bdelých. Zatemnenie okien či maska na oči vám pomôže zaspať, pokiaľ je vonku ešte svetlo. Zároveň je však potrebné vyhnúť sa aj mobilom a počítačom – tie sú zdrojom svetla, ktoré môže narúšať váš spánok.
4. Melatonín
Tma je dôležitá pre tvorbu melatonínu, tento hormón je pre spánok kľúčový. Možno ho užívať vo forme doplnku stravy, pokiaľ si chcete zaistiť jednoduchšie zaspávanie a hlbší spánok. Pokiaľ však zvažujete užívanie doplnkov, poraďte sa najprv so svojím ošetrujúcim lekárom.
5. Tiché prostredie
Ak nemáte radi úplné ticho, môžete namiesto štupľov využiť slúchadlá s aktívnym potláčaním zvuku. Tak obmedzíte ruch z okolia, pričom si môžete do uší pustiť upokojujúcu hudbu, podcast či audioknihu – jednoducho čokoľvek, pri čom sa vám bude lepšie zaspávať.
6. Optimálna teplota
Aj teplota hrá dôležitú rolu. Ak je vám horko, len ťažko zaspíte. Pokiaľ nemáte k dispozícii klimatizáciu alebo vetrák, skúste sa pred spaním aspoň ochladiť vlažnou sprchou.
7. Vlastný vankúš
Vezmite si na cesty vlastný vankúš. Môžete sa tak spoľahnúť, že vždy pohodlne zložíte hlavu. Skvelou voľbou je anatomický vankúš – zaisťuje optimálnu polohu, vďaka ktorej si užijete spánok bez bolesti.
8. Komfortné lôžko
A zostávať nemusíte len pri vankúšoch. Máte obavy, že sa vám bude v novom prostredí zle spať? Vezmite si so sebou pomôcky, ktoré vám pomôžu pobyt spríjemniť. Najlepšie sa, samozrejme, zaspáva na penovom matraci, no ten nie je vždy k dispozícii. Ale aj pre spánok v stane si môžete pripraviť pohodlné lôžko.
Aj tieto drobnosti vám môžu pomôcť. Ponúka sa napríklad podhlavník, ortopedický klin, bedrovník či podkoleník. Či jednoducho vaša obľúbená prikrývka – základom je vytvoriť útulné prostredie, v ktorom sa budete cítiť dobre. Tieto pomôcky zároveň slúžia ako prevencia bolesti chrbta a bolesti kĺbov, s ktorými sa pri spaní na nepohodlnom lôžku môžete často stretnúť.
9. Dostatok pohybu
Pokiaľ máte obavy, že sa vám bude zle zaspávať v novom prostredí, je potrebné sa cez deň unaviť. Môže to byť pri objavovaní pamiatok, na prechádzke alebo v posilňovni. Vo výsledku ani tak nezáleží na type aktivity. Ale vďaka pohybu dostanete do tela endorfíny, a, naopak, sa zbavíte stresu. Zaspávanie tak bude jednoduchšie.
10. Vyvážený jedálniček
Na dovolenke sa veľakrát toľko nestrážime – ponúka sa množstvo skvelého jedla a pitia, ktoré čaká, až ho okúsite. Buďte však opatrní. Kofeín, alkohol a ťažké jedlá či veľké porcie vám môžu zaspávanie poriadne znepríjemniť. Neznamená to, že by ste si nemohli dopriať. Ale ideálne len v rozumnej miere.
Pokiaľ vás dlhodobo trápi nespavosť či problémy so spánkom, a to nielen na cestách, je dôležité to konzultovať so svojím lekárom. Je potrebné vylúčiť prípadné zdravotné problémy a nájsť riešenie, ktoré vám pomôže k zdravému spánku.