Iba 25 km od Bratislavy sa nachádza vodná nádrž nad príjemnou malokarpatskou obcou Lozorno. Vďaka svojej polohe pod Malými Karpatami je ideálna na pestovanie množstva rekreačných športov ako turistika, cyklistika a vodné športy. Priehrada je aj pekným miestom na klasické prechádzky s rodinou a deťmi.

Malokarpatská príroda v súlade s ľudským dielomMalokarpatská príroda v súlade s ľudským dielom. Vodná nádrž Lozorno príjemne dopĺňa okolitú krajinu.

Veľmi vhod príde takáto zastávka ako spestrenie túry, alebo cyklovýletu. Samotné kúpanie je na vlastné nebezpečie, takže plavčíkov tu neočakávajte. Takisto ak sa sem chystáte s deťmi, je potrebné na ne dohliadnuť.

Samotná priehrada ponúka podmienky na všetky klasické radovánky, ktoré by ste od takéhoto miesta očakávali. Kúpanie, člnkovanie (čln si však musíte priniesť), rybolov, windsurfing a podobne. Miestni rybári zvyknú v stánkoch pri priehrade organizovať predaj smažených rýb. Výhodou tohto miesta je, že tu nestretnete masy ľudí a môžete sa okúpať v príjemnej vode na úpätí malokarpatských lesov.

Prívod vody do nádržePrívod vody do nádrže. Takto zamrzol zrejme hlavný prívodný kanál vody do nádrže - Suchý potok. Pne na dne sú pokryté nekonečným množstvom mušlí.

Vodná nádrž nad Lozornom bola vybudovaná ako priehrada a v súčasnosti z nej vyteká Suchý potok, ktorý preteká naprieč celou obcou. Potok pôsobí nevýrazne, ale v čase dažďov vie veľmi výrazne zmeniť svoju tvár na divokú riečku, ako tomu bolo v minulosti, keď počas povodní strhával v obci mosty. Miesto, kde sa vlieva Suchý potok do vodnej nádrže je navyše viac rozbahnené ako sú ostatné časti v oblasti, takže je lepšie túto časť obísť lesom.

Samotná vodná plocha nádrže pôsobí rozľahlým dojmom. Má 35 hektárov. Nádrž bola vybudovaná na základe zatopenia pozemkov patriacich miestnym obyvateľom. Vodná nádrž je aj obľúbeným rybárskym revírom. Lovia sa tu najmä kaprovité ryby.

Prechádzka po plážiPrechádzka po pláži. Prechádzku po plážach vodnej nádrže určite odporúčame. Ak sa chcete trochu prevetrať a zároveň načerpať trochu pokľudnej atmosféry, je vodná nádrž Lozorno jasnou voľbou.

K vodnej nádrži

Vodná nádrž v Lozorne je veľmi rýchlo dostupná po diaľnici D2, alebo bicyklom. Priehrada je vzdialená len 25km od Bratislavy, takže jej výhodou je aj relatívna blízkosť voči hlavnému mestu. Asfaltka z obce vedie priamo až k samotnej „priehrade“, ako ju nazývajú domáci, kde je možné bezplatne zaparkovať. Z obce sa sem dostanete buď po Karpatskej ulici, alebo po Zvončínskej. Na obe ulice sa dá odbočiť priamo z hlavnej cesty v obci. Dostať sa sem autom by preto nemal byť veľký problém.

Samozrejme, ak nemáte auto či bicykel, dopraviť sa sem možno i autobusom, avšak nádrž sa nachádza približne kilometer od hornej autobusovej zastávky. Počítať preto musíte s tým, že si spravíte menšiu vychádzku Lozornom.

Zbytky stromu...Zbytky stromu... Človek by nepovedal, ale aj tie popílené stromy majú občas svoje čaro. Hlavne pri západe slnka :)

Pri vodnej nádrži

Tvar priehrady v Lozorne pripomína otočené písmeno U. Brehy majú charakter piesčitej pláže, ktorá je obsypaná množstvom väčších a menších lastúr. Sem-tam narazíte na väčšie kamene, hlavne v západnej časti vodnej nádrže. Čo vás však bude sprevádzať po celom nábreží sú vypílené stromy, po ktorých ostali už len pne s koreňmi. Niektoré sú vcelku zaujímavé :) V minulosti tu pravdepodobne rástol les, ktorý bol vyrúbaný, keďže vodná nádrž vznikla zatopením dvoch údolí. Preto je na dne a na brehu nádrže toľko zrezaných kmeňov.

Dno nádrže v LozorneDno nádrže v Lozorne. Nádrž tvorí poriadnu „jamu“. Na tejto fotke si možno všimnúť prekážky na dne. Ak tu chytáte ryby, môže sa ľahko stať, že bojujúca korisť sa snaží ukryť medzi pňami a zamotá vám lanko.

Dá sa povedať že takmer celá vodná nádrž sa dá prejsť popri brehu. Nám sa to nepodarilo len v mieste kde sa vlieva Suchý potok do vodnej nádrže, vzhľadom na to, že tu bola príliš rozbahnená zem a dosť sme sa zabárali do blata. Miesto sme preto obišli lesom po lesnej ceste, ktorá sa neskôr napojila na asfaltku. V týchto miestach sme narazili aj na bobrie hrádzky a obhryzené stromy. Je preto jasné, že v týchto miestach žije bobor – najväčší európsky hlodavec.

Bobria hrádzkaBobria hrádzka. Na Suchom potoku v mieste kde sa vlieva do vodnej nádrže si bobri vybudovali menšie hrádze

Ak ste prišli napríklad s kočiarom, alebo na bicykli a nechcete sa brodiť piesčitými plážami, tak okolo vodnej nádrže vedie cesta, ktorá má buď lesný charakter, alebo je asfaltová. Dá sa preto takto pohodlne obísť celá nádrž.

Južná a východná časť nádrže je charakteristická lesným porastom. Počas prechádzky lesom narazíte popri brehu na rôzne posedenia s ohniskom. Je tu aj viacero mól a pseudo-prístreškov, (ktoré si zrejme vybudovali rybári). Môžete si tu preto sadnúť a nerušene sledovať vodnú hladinu, keďže na turistické masy tu narazíte veľmi ťažko. Na viac ľudí narazíte možno počas rybárskej sezóny.

Prekážka na cestePrekážka na ceste. V týchto miestach, kde sa vlieva Suchý potok do nádrže, sme mali problém pokračovať v prechádzke po nábreží. Oblasť bola totiž dosť podmáčaná a zablatená. Preto sme s výletom pokračovali ďalej lesom.

V severnej časti, na začiatku priehrady na karpatskej ulici narazíte na akýsi spoločenský areál s množstvom lavičiek, kde sa občas konajú rozličné podujatia. Toto miesto je tiež obľúbené na kúpanie, hoci kúpanie je na vlastné nebezpečenstvo, na čo upozorňuje tabuľa na hrádzi. Ak máte šťastie dá sa tu aj zaparkovať auto. Pokiaľ ste sem prišli výletovať, turistiku môžete začať práve z tadeto. V tejto časti priehrady bola vybudovaná hrádza, po ktorej sa dá prejsť. Je z nej pekný výhľad na celú oblasť vodnej nádrže. Je to až idylické, sadnúť si len tak na betónové kocky priamo na hrádzi a pozorovať vodnú hladinu :)

Pohľad zo severozápadnej časti vodnej nádrže.Pohľad zo severozápadnej časti vodnej nádrže. Na betónové kocky si môžete sadnúť a pozerať sa na ihrajúce sa vlnky vodnej hladiny.

Počas potuliek popri vodnej nádrži pravdepodobne neminiete tieto zaujímavosti:

  • Ranč Abeland – približne 500m od vodnej nádrže, dostupný autom po asfaltke smerujúcej do Malých Karpát
  • Pamätník vojakom Červenej armády – nachádza sa priamo pri priehrade. Oblasť je označená smerovníkom Rusniaky

Pomník obetiam Červenej armádyPomník obetiam Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní obce. Na pomníku sa píše "Česť hrdinom Č.A. padlým pri oslobodení Lozorna 4.IV.1945"

Celkovo v nás prechádzka popri vodnej nádrži Lozorno zanechala pozitívny dojem, ktorý môžno kazilo len to, že z času na čas sme narazili na odhodené plastové či sklenené fľaše, prípadne odhodené špaky a obaly od cigariet. Natrafili sme dokonca na pneumatiku :). Prekvapil nás tiež relatívne nízky stav vodnej hladiny.

PneumatikaPneumatika. Na piesčitých plážach vodnej nádrže Lozorno narazíte na kadečo. Napríklad takú pneumatiku. Veru, už je čas prezuť na letné gumy :)

Vybavenie

Samotná vodná nádrž je málo komerčne vybavená - nie sú tu bufety s občerstvením ani špeciálne upravený breh, napriek tomu je okolie veľmi príjemné, zásoby si však musíte priniesť vlastné, alebo sa zastaviť v niektorej z reštaurácii v Lozorne, ktoré ponúkajú priemerný až vyšší štandard. Môžete navštíviť napríklad reštauráciu u Melónka, ktorá sa nachádza priamo pri hlavnej ceste v obci Lozorno. Za veľmi prijateľnú cenu sa tu dá dobre najesť :)

Pri brehoch sú však sporadicky vybudované menšie posedenia, ktoré nájdete na okraji lesa pri pláži. Väčšinou sa jedná o zopár lavičiek s malým stolíkom a ohniskom. Pokiaľ si chcete posedieť v prírode pri západe slnka, je to ideálna voľba :)

Posedenie s ohniskomPosedenie s ohniskom. Takýchto miest je pri vode viacero. Väčšinou narazíte na lavičky, skromný stolík a ohnisko.

V severnej časti je vybudovaný menší spoločenský areál, v ktorom sa konajú rôzne podujatia. Rybári tu organizujú svoje akcie spojené s predajom a opekaním rýb v stánkoch. Na mieste zvykne končiť aj športová akcia „Lozornský okruh“. Turisti si na tomto mieste s obľubou robia gulášik, prípadne si opekajú. Všetky spoločenské podujatia v oblasti vodnej nádrže preto hľadajte práve na tomto mieste.

Miesto spoločenských radovánok :)Miesto spoločenských radovánok :) Tak zhruba takto vyzerá kultúrno-spoločenské centrum pri vodnej nádrži. Na mieste sa počas roka koná viacero zaujímavých akcií. Na lokalitu narazíte v severnej časti vodnej nádrže, na Karpatskej ulici. Dá sa tu aj auto zaparkovať.

V lete zvyknú návštevníci nádrže prespávať na jej brehoch v stanoch, miesto je však obmedzené. Z okolitých atraktivít je zaujímavý neďaleký Ranč Abeland. Ranč ponúka prehliadku chovu domácich zvierat ako aj jednoduché občerstvenie.

Obec Lozorno však ponúka širšiu paletu služieb. Navštíviť môžete napríklad:

  • Golfové odpalisko Lozorno - odpalisko sa nachádza v susedstve obce smerom na Stupavu
  • Strelnica Lozorno - zastrieľať si môžete v areáli lozornskej strelnice pod vedením inštruktorov
  • Poľnohospodárske družstvo Lozorno - ak máte chuť na čerstvé mlieko v prvotriednej kvalite, zastavte sa tu v sobotu

Upravený prístrešok pri vodeUpravený prístrešok pri vode. K tomuto miestu sa dá prísť aj na bicykli. My sme tu narazili na zopár cyklistov, čo boli jedny z mála ľudí ktorých sme tu stretli.

Turistika

Okolie vodnej nádrže má skvelé podmienky na pešiu turistiku a cykloturistiku. V okolí priehrady vedú do lesov Karpát turistické značené chodníky a lesné cesty vhodné na horskú cyklistiku. Bola tu vybudovaná aj pomerne nová asfaltka, ktorá vedie až na Biely Kríž a samozrejme, hoci po asfaltkách horšej kvality, sa dostanete až do Bratislavy a ďalších malokarpatských obcí. Tieto cesty ponúkajú podmienky na veľmi peknú rekreačnú cykloturistiku, ktorú môžete zakončiť práve kúpaním vo vodnej nádrži pri Lozorne.

Príjemná lokalita nádrže v LozornePríjemná lokalita nádrže v Lozorne. Žiadne masy ľudí, žiadna komercia. Môžete si vychutnať príjemný pobyt v prírode.

Obcou Lozorno prechádzajú 3 značené turistické trasy (modrá, žltá, zelená). Priamo pri vodnej nádrži vedie potom žltá turistická značka smerujúca na Lintavy a zelená turistická značka, ktorá ide smerom na vrch Močiarna.

Z výletov, ktoré môžete začať v okolí vodnej nádrže Lozorno odporúčame napríklad prechádzku k Červenému domčeku, ku ktorému vedie žltá, resp. zelená značka. Ak sa vydáte po zelenej cez Močiarnu, budete prechádzať peknými lúkami, naopak žltá značka vedie čisto lesom.

Strom obrastený machomStrom obrastený machom. Mach zvykne obrastať stromy zo severnej strany. Nie vždy to však platí a mach často krát obrastie stromy celé. V tomto prípade však mach skutočne smeroval viac-menej na sever :)

Za zmienku stojí aj rozľahlý vinohrad nachádzajúci nad západnými brehmi vodnej nádrže nad Lozornom. Poľná cesta okolo neho je príjemnou prechádzkou, je možná i na bicykli. Z najvyššieho bodu tejto trasy sú pekné, ďaleké výhľady na obec Lozorno a priľahlú nížinu až po Rakúsko a Moravu.

Okrem individuálnych turistických možností sa na brehoch vodnej nádrže každoročne organizuje tzv. Lozornský okruh, spoločný turistický pochod vedúci cez nádherné lesy, rozľahlé lúky a neďaleký vrchol Skala.

Magické miestoMagické miesto. Takýto cíp nájdete v strednej časti nádrže. Sú z tade pekné pohľady na celú vodnú nádrž. A taktiež na západ slnka.

Tipy na výlet pri vodnej nádrži

  • Pomníček Leopolda Szyllaba - pomníček na počesť zavraždeného poľovníka neďaleko lozornského vrchu Ohek. Szyllabu údajne zavraždil pytliak Martin Dujnič strelou do hlavy 12.10.1880.
  • Jaskyňa Veľké Prepadlé - jaskyňa neďaleko vrcholu Skala, dostať sa do nej môžete pokúsiť oslovením miestnych jaskyniarov
  • Lintavy - miesto kde začína zelená značka. Jedná sa o prechod nádhernými, rozľahlými lúkami, neskôr sa napája na žltú značku a pokračuje rovnakými lúkami, ktoré sú žiaľ v súčasnosti z väčšej časti ohradené plotom.
  • Vrchol Skala - 502m, vrchol je dostupný po žltej turistickej značke, z miesta je výborný výhľad i na samotnú vodnú nádrž Lozorno
  • Červený domček - je ukrytý v lese priamo pri zelenej značke v oblasti Močiarna a je naozaj červený ako z rozprávky:)
  • Mangánová studnička pri Červenom domčeku – nájdete ju pri Červenom domčeku, približne 5 minút po asfaltke smerom do Stupavy. Nad studničkou je vybudovaný prístrešok, kde sa dá posedieť. Voda zo stuničky však nie je pitná, na čo upozorňuje aj nápis pri studničke. V minulosti sa tu nachádzali mangánové bane, tak zrejme z tade pochádza aj názov Mangánová studnička.
  • Vodná nádrž Lipníky a ďalšia nádrž v smere po asfaltke lesom ku Košarisku - nádrže napája Suchý potok a tvoria kaskádu
  • Košarisko - križovatka turistických značiek, neďaleko sa nachádza turistická chata

LesomLesom. Okolie niektorých častí vodnej nádrže tvorí les, ktorý je popretkávaný viacerými chodníčkami. Môžete sa tak bez problémov dostať až k vode.

Povodeň v roku 1999 a hrdinská nádrž v Lozorne

Malokarpatské lesy sú typické množstvom sympatických lesných potôčikov. Pôsobia priam nevinne a upokojujúco. V čase dažďov, resp. topenia snehu a dažďa v jednotnej kombinácii sa dokážu bleskovo zmeniť na zúrivý prúd. V posledných rokoch neboli prívalové dažde na západnom Slovensku ničím neobvyklým a to najmä v lete, v čase búrok. Malokarpatské kopce sú schopné za takýchto podmienok koncentrovať obrovské množstvo vody za krátky čas práve do týchto potokov. To bol aj prípad povodne v Lozorne v júli roku 1999.

Stalo sa to v rozmedzí 10-11.7.. Vodná nádrž Lozorno musela v čase kulminácie zrážok odolať prívalu vody 110m kubických za sekundu! (hodnota prítoku pre tisícročnú vodu stanovená Slovenským hydrometeorologickým ústavom je pritom 13m kubických za sekundu). Okrem toho, že odtokové koryto za hrádzou bolo úplne zničené, v samotnej obci, ktorá sa rozkladá pod priehradou a potok ňou preteká, boli strhnuté mosty a zaplavené pivnice domov. Pozoruhodný je najmä fakt, že potok odvádzajúci vodu z nádrže má za bežných okolností hĺbku približne 10 cm.

Regulačná vežaRegulačná veža. Na obrázku si možno všimnúť dnové výpusty slúžiace na reguláciu výšky vodnej hladiny v nádrži. „Domček“ na veži bol dobudovaný až neskôr. Kto by tu chcel bývať? :)

Vodná nádrž Lozorno hrdinsky a bez vážnejšej ujmy odolala celkovej povodňovej vlne. Priehrada dokázala premeniť povodňový príval na 36,5m kubického za sekundu, pričom objem celkovej povodňovej vlny bol podľa výpočtov vodohospodárov 1927 miliónov metrov kubických!

Teleso hrádze odolalo náporu a priehrada bola otestovaná samotnou prírodou. Manipulačná veža priehrady bola zaplavená a po opadnutí vody, boli výpusty ovládané ručne. V čase uvedených záplav na poli priamo pod priehradou, na rozdiel od súčasnosti, nestála zástavba v podobe rodinných domov. Ak sa vyskytnú podobné problémy v budúcnosti, môže to mať z tohto pohľadu fatálne následky.

Vodné kanály na dneVodné kanály na dne. Počas vypustenia pripomínala vodná nádrž v Lozorne neobývanú planétu.

Čo si pozrieť v okolí?

Vodná nádrž Lozorno sa nachádza v krajine pretkanej neuveriteľným množstvom atraktivít. Kúpanie v nej sa preto ideálne hodí ako spríjemnenie výletu po zaujímavostiach v okolí.

  • Vodná nádrž Kuchyňa – veľmi pekná vodná nádrž s vybudovanou lávkou ponad časť vodnej hladiny, vzdialená len pár km od Lozorna
  • Hrad Pajštún - ruina hradu nad Stupavou je populárnym cieľom víkendových prechádzok a Mekka bratislavského skalného lezenia
  • Vojenské bunkre pri Zohore - betónové pevnosti z obdobia druhej svetovej vojny
  • Múzeum Ferdiša Kostku v Stupave - expozícia jedinečnej habánskej keramiky
  • Kaštieľ v Stupave s nádherným parkom - historický objekt kaštieľa s parkom je ideálny na pohodovú prechádzku, v kaštieli sídli domov dôchodcov.
  • Kameňolom a horská osada Medené Hámre - kameňolom obrovských rozmerov pri zvyškoch horskej dedinky s kaplnkou, oblasť je populárna pre skalné lezenie, v blízkosti je prírodná rezervácia Strmina
  • Pútnické miesto Marianka - veľmi populárna oblasť pútí, s peknou krížovou cestou v útrobách lesa
  • Salaš Príroda - salaš pri Stupave s chovom domácich zvierat a reštauračnými službami je populárnym miestom trávenia voľného času rodín s deťmi
  • Dračí hrádok - ruina hradu nad Borinkou
  • Kamenný mlyn - v smere na Malacky, môžete si tu zašportovať, dokonca zahrať golf, ťahákom je tunajší biobazén

Kmeň pavúčik..Kmeň pavúčik.. Niektoré kmene stromov so svojimi koreňmi pôsobia naozaj bizarne.

Fotografie z vodnej nádrže Lozorno