Tri kríže je relatívne neznáma oblasť pod vrcholom Jastrabníka nad obcou Pernek. Jedná sa o akési pútnické miesto ukryté nad úpätím Malých Karpát s viacerými netradičnými náboženskými stavbami a miestami v rámci lokality. Vrch má tiež svoju výhľadovú hodnotu. Tri kríže sú navyše len pár desiatok minút chôdze od obce Pernek, preto je to ideálna voľba na kratučký výlet, napríklad s deťmi.
Tri kríže sme objavili celkom neočakávane, počas prieskumu hrebeňa Jastrabníka nad záhoráckou obcou Pernek. Toto pútnické miesto, je zrejme známe iba zasvätenejším, hoci lokalita je veľmi pútavá aj ako turistický cieľ. Z Troch Krížov sú totiž perfektné výhľady na malokarpatské podhorie až po ďaleký horizont Borskej nížiny. Odlesnená lokalita navyše skrýva pozoruhodné „ministavby“ a ako bonus dve jaskynky ukryté v skalnom masíve.
Všetko, čo sme tu objavili, bolo naozaj prekvapivé. Zaujímavé to bolo o to viac, že o mieste sme predtým nepočuli a vynorilo sa pred nami takpovediac za pochodu. O lokalite sa ani na internete nedá moc dočítať, takže oblasť Troch krížov môžeme považovať za tak trochu neznáme, mysteriózne miesto :)
Kde sú Tri kríže?
Pútnicke miesto Tri kríže sa nachádza za prvým strmším stúpaním na hrebeň Jastrabníka nad Pernekom. Ide o výrazný malokarpatský kopec, nad spomínanou dedinkou, ktorý priam nabáda k preskúmaniu jeho tajov. Kopec je však neznačený. Vedie ním ale poľovnícky resp. lesnícky chodníček.
Pri našom prieskume lokality sme sa vydali čisto na náhodu smerom na hrebeň Jastrabníka. Auto sme odparkovali pri perneckom kostole, ktorý sa nachádza kúsok za hlavnou križovatkou v obci (cesty sa tu delia smerom na Kuchyňu a Pezinskú Babu). Ku kostolu je potrebné odbočiť doľava za touto križovatkou v smere na Pezinskú Babu.
Pri sústredenom pohľade si pred odbočením možno všimnúť i žltú turistickú značku, ktorá vedie z hlavnej cesty práve smerom ku kostolu. Pri ňom sa dá dobre zaparkovať, ak práve nie je omša. Okrem toho existuje do Perneka i pravidelné autobusové spojenie. Autobus sem jazdí v približne hodinových intervaloch.
Od kostola je vidno na juhozápade výrazný Jastrabník 543m a tak sme sa vydali týmto smerom. Len tak náhodne sme prekľučkovali pomedzi domy. Dobrým pomocníkom bola gps navigácia v mobile. Začiatok stúpania na hrebeň sme objavili ľahko a pri prvej vhodnej príležitosti sme sa vydali priamo hrebeňom k vrcholu Jastrabníka. Stúpať na hrebeň sa dá takmer ihneď po opustení posledných, perneckých domčekov.
Ak si nie ste istí, kam presne sa vydať, môžete skúsiť nájsť Tri kríže už počas príjazdu do Perneka. Lokalitu je možné pozorovať už z auta ak sa zahľadíte na odlesnené partie Jastrabníka nad Pernekom. Celková konštelácia krajiny však zväčša spôsobí, že málokto sa počas jazdy pozerá práve týmto smerom. Tri kríže navyše treba okom pozorne pohľadať.
K Trom krížom údajne v minulosti viedla turistická značka. Tá už neexistuje, ale zjavný chodník tu stále nájdete. Rovnako ako tabuľky na stromoch, ktoré vás na lokalitu spoľahlivo navedú. Stratiť by ste sa preto nemali. Výšľap sem netrvá dlho, ani ak trošku poblúdite. Na lúčke s objektami krížov by ste mali byť do polhodinky chôdze a možno i skôr. Terén dovoľuje v pohode zobrať na výlet aj deti, ktoré si z miesta odnesú istotne zaujímavý zážitok. Tesne pred vstupom na Tri kríže je táborisko a zopár stolov a lavičiek. Je tu preto možnosť spojiť návštevu krížov s opekačkou.
Na Troch krížoch
Prvé čo si všimnete na vrcholovej lúčke je čosi ako kamenná brána bez dverí, za ktorou sa už do výšky približne 4 metre týčia tri kovové, biele, kríže z valcovitého železa, aké sa bežne používa pri konštrukcii lešení. Prejdete bránkou a ste pri krížoch. Na vrchu je ešte niečo ako kaplnka, resp. základy kaplnky v ktorej je kríž s Kristom. Sem-tam sú na vrchole roztrúsené stĺpy s náboženskými soškami. Lokalita z tohto pohľadu pôsobí tak trochu nekompaktne a „nedokončene“, avšak má to svoje špecifické čaro :).
Z miesta Troch krížov sa otvára výborný výhľad na ďaleký horizont Borskej nížiny, ale aj Pernek pod nohami a predovšetkým pernecký kostol. Dve tunajšie nábožensky významné miesta sú zaujímavo prepojené iba čisto výhľadom. Za priaznivých atmosférických podmienok dovidíte veľmi ďaleko. Hlavne smerom na západ. Pravdepodobne až do Rakúska. Nemali sme však so sebou ďalekohľad, takže to nevieme potvrdiť, ani vyvrátiť :)
Ak máte radi miesta vhodné k rozjímaniu, hoci aj nie ste veriaci, ak túžite po pokojnom mieste v prírode, toto je vhodný cieľ na výlet. My sme tu nestretli vôbec nikoho a tak sme si mohli lokalitu užiť v absolútnom tichu.
Pri jaskyni
Pri krížoch je tabuľka, ktorá odkazuje na akúsi jaskynku. Nuž teda, vybrali sme sa tam. Vydali sme sa naznačeným smerom, po cestičke vedúcej vľavo popod kríže. Ukázalo sa, že v skale je tu vtisnutá pútnická jaskynka s množstvom náboženských artefaktov a sviečok. Resp. sú to jaskynky dve, o priemere ani nie 2 metre, ktoré sú akoby vyryté do skaly.
Okolie jaskýň je neveľké, avšak veľmi príjemné. Je čiastočne kryté pred lúčmi slnka a v prípade horúčav tu nájdete vytúžený tieň. Ťažko povedať, či sem chodí niekto kosiť trávu. Faktom však je, že miesto nie je vôbec zarastené a celý areál jaskýň pôsobí upravene. Pri jaskyniach nájdete ešte dva kríže a čosi ako zamrežované okno v skale, v ktorom sa ukrýva soška panny Márie.
História miesta
Pri nečakanom objavení takejto lokality prirodzene vyvstane otázka, odkiaľ sa tu miesto vzalo a aká je jeho minulosť. Popravde, k tejto téme sú len skromné informácie. Pútnické miesto tu bolo údajne založené už v roku 1803 a kedysi tu boli upaľované čarodejnice. Dnešné kríže sú však zaiste modernejšieho pôvodu.
Čo neobísť v blízkom okolí?
- Pištova búda - zálesácky domček s romantickou studničkou pod Jastrabníkom
- Bobria hrádza v Kuchyni - visutá lávka nad vodnou hladinou vodnej nádrže v Kuchyni
- Pezinská Baba - sedlo ponúkajúce jednoduchú, no o to veselšiu lyžovačku a bežecké lyžovanie. Okrem iného je Pezinská Baba významnou turistickou križovatkou v Malých Karpatoch.
- Chata Korenný vrch - turistická chata v sedle Baba ponúka celoročne občerstvenie v podobe piva, klobások a podobných pochutín v celkom príjemnom interiéri
- Vysoká a Vápenná - túra na tieto malokarpatské sedemstovky patria k najkrajším klasikám miestnej turistiky
- Vodná nádrž Lozorno - príjemné miesto na relax pri vode nekomerčného charakteru
- Rohožník – priemyselná obec, ktorá zaujme svojimi rybníkmi a neďalekou súkromnou prírodnou rezerváciou Konopiská.