Vrch Somár má nadmorskú výšku 649 m.n.m a nachádza sa v hlavnom hrebeni Malých Karpát. Prechádza ním červená turistická značka v smere z Bratislavy na Pezinskú Babu. Kopec sa nachádza približne 7 km od Pezinskej Baby a zhruba rovnaká vzdialenosť je od obce Limbach.

Somár je najvyšším vrcholom juhozápadnej časti Malých Karpát a poskytuje veľmi pekné a ďaleké kruhové výhľady na okolité vrchy a Záhorskú nížinu. Z tohto vrchu je pekný výhľad na celú juhozápadnú časť pohoria až po televíznu vežu na Kamzíku.

Smerovník pod SomáromZhruba 100m pod vrcholom je rázcestník s označením Somár. V skutočnosti je to nepravý vrch kopca a treba vyjsť ešte pár metrov cestičkou na sever.
Samotný vrchol leží niekoľko desiatok metrov mimo značky, vedie k nemu dobre znateľný chodník. Vrchol Somára je tvorený trávnatou plošinou, kde sa nachádza ohnisko. Ak máte šťastie, tak tu nájdete aj nejaké pripravené drevo na podpal.

V minulosti tento vrch pokrývali stromy, z ktorých sú badateľné zvyšky. Tie vytvárajú zaujímavé kulisy na hrebeni porastenom vysokými trávami. V súčasnosti tunajší porast tvoria zväčša mladé listnaté stromy a náletové dreviny.

V okolí Somára sa rozprestiera vojenský priestor, kde platí zákaz vstupu, na čo upozorňujú viaceré tabule popri červenej značke. Tento priestor je viditeľný aj zo samotného vrcholu - môžete si všimnúť rôzne stavby. Plocha vojenského priestoru je vyznačená aj v turistických mapách.

Pohľad z vrchu SomáraKeď vyjdete na vrchol kopca a pozriete sa na severovýchod, naskytne sa Vám zhruba takýto pohľad.

Výlet na Somár

Z hľadiska turistiky a relaxu môže byť tento vrch zaujímavým cieľom výletu, pretože k nemu vedie sympatický trávnatý hrebeň, ktorý sa vypína nad okolité husté lesy. Túra sem nie je náročná a dá sa tu dostať zhruba za 2-2,5 hodiny v závislosti od miesta štartu (z Pezniskej baby je to o niečo kratšie, z Limbachu o pár minút dlhšie). Výlet na Somár je preto skvelou voľbou aj pre rodiny s deťmi, či pre menej zdatných turistov.

Na Somár sa vo všeobecnosti dá dostať pešo, bicyklom, alebo v zime na bežkách.Vedie naň hrebeňová - červená turistická značka. Môžete sa sem vybrať z každej svetovej strany, no nakoniec sa všetky značky napoja na spomínanú červenú. Na dopravu do jednotlivých miest, z ktorých budete vyrážať, odporúčame autobus. Či už vyrazíte z Baby, Limbachu, Bratislavy, alebo z Borinky, čo Lozorna. Týmto spôsobom sa nemusíte znova vracať k autu a cez Somár môžete prejsť vrámci dlhšej túry. Ak by ste si vybrali za cieľ čisto vrchol Somára, veľmi rýchlo sa sem viete dopraviť bicyklom. Faktom ale je, že hrebeň k nemu vedúci, je miestami trochu strmší a možno budete bicykel chvíľkami tlačiť. No i tak je to pekná cyklotúra, s hodnotným výhľadom na záver.

Čistinka v leseZelená čistinka uprostred kalamitnej zóny.

Cyklisti a v zime bežkári s obľubou využívajú lesnú cestu - vrstevnicu traverzujúcu Somár, čím sa však pripravujú o jedno z najkrajších miest západnej časti hrebeňa Malých Karpát. Pravdou však zostáva, že chodník vedúci cez vrchol predstavuje technicky náročnejšiu trasu.

Tip na okružnú túru Limbach-Somár-Limbach

Tipom na peknú túru zahŕňajúcu vrchol Somára môže byť výlet Medvedím údolím z Limbachu po zelenej značke cez Kozí chrbát a návrat po modrej značke cez Tri kamenné kopce a Šenkárku do rovnakej obce.

Samozrejme je možnosť zrealizovať túru aj opačným smerom. Z nášho pohľadu bola cesta po modrej značke cez Šenkárku a Tri kamenné kopce smerom na Somár o čosi záživnejšia ako tá druhá časť. Prišla nám tiež o čosi kratšia, ako trasa po zelenej značke.

Prístrešok s ohniskom pri ŠenkárkeTakýto prístrešok aj s ohniskom sme našli pri Šenkárke. Skvelé miesto na oddych.

Výlet môžete zahájiť od miestneho kostola s cintorínom, pred ktorým sa dá zaparkovať auto. Potom už si len vybrať po ktorej trase sa vyberiete. Cesty sú vcelku dobre značené, takže sa nemáte kde stratiť. Kúsok za kostolom smerom po modrej značke je malá vodná nádrž.

Ak ste sa vybrali zelenou trasou tak v úvode Medvedieho údolia na vás čaká výstraha, alebo skôr pokus o vtip v podobe tabuľky varujúcej pred výskytom medveďa hnedého. Takéto šelmy sa v Malých Karpatoch bežne nevyskytujú, ak by sa to však stalo, pôjde zrejme o ojedinelú udalosť výskytu migrujúcej šelmy z iného pohoria.

Čo si pozrieť v okolí?

  • Sedlo Pezinská Baba - populárne lyžiarske stredisko, občerstviť sa môžete celoročne na Chate Korenný vrch
  • Biely kríž - doprajte si príjemné posedenie na tunajšej lúke a pochutnajte si na občerstvení z bufetu Včelín
  • Medené Hámre - opustený lom, kde sa dá zaliezť na odistených cestách, ale aj zvyšky starej horskej dediny
  • Priehrada Lozorno - po túre sa tu môžete príjemne vykúpať, alebo len tak posedieť pri vode, okolo nádrže panuje pokojná atmosféra
  • Skala - pätstometrový vrchol, ponúkajúci pekné, ďaleké výhľady
  • Dračí hrádok - spoznajte túto nenápadnú ruinu naživo, zo Somára je to na skok najmä ak ste bicyklom
  • Pajštún - populárna ruina hradu, ponúkajúca dobré výhľady a lezenie na vápencovom brale
  • Vyhliadka pod Pajštúnom - málo známa skala, kúsok pod hradom Pajštún, ponúka výborné výhľady
  • Biofarma Príroda v Stupave - ponúka prehliadku farmárskeho chovu rôznych zvierat a jedlo vo forme klasických slovenských pokrmov, vhodné pre návštevu s deťmi, aj naozaj malými

Fotografie z výletu na Somár