Vrch Somár má nadmorskú výšku 649 m.n.m a nachádza sa v hlavnom hrebeni Malých Karpát. Prechádza ním červená turistická značka v smere z Bratislavy na Pezinskú Babu. Kopec sa nachádza približne 7 km od Pezinskej Baby a zhruba rovnaká vzdialenosť je od obce Limbach.

Nejakých 100m pod vrchom je rázcestník s označením Somár. V skutočnosti je to nepravý vrch kopca a treba vyjsť ešte pár metrov cestičkou na sever.Zhruba 100m pod vrcholom je rázcestník s označením Somár. V skutočnosti je to nepravý vrch kopca a treba vyjsť ešte pár metrov cestičkou na sever.

Somár je najvyšším vrcholom juhozápadnej časti Malých Karpát a poskytuje veľmi pekné a ďaleké kruhové výhľady na okolité vrchy a Záhorskú nížinu. Z tohto vrchu je pekný výhľad na celú juhozápadnú časť pohoria až po televíznu vežu na Kamzíku.

Samotný vrchol leží niekoľko desiatok metrov mimo značky, vedie k nemu dobre znateľný chodník. Vrchol Somára je tvorený trávnatou plošinou, kde sa nachádza ohnisko. Ak máte šťastie, tak tu nájdete aj nejaké pripravené drevo na podpal.

V minulosti tento vrch pokrývali stromy, z ktorých sú badateľné zvyšky. Tie vytvárajú zaujímavé kulisy na hrebeni porastenom vysokými trávami. V súčasnosti tunajší porast tvoria zväčša mladé listnaté stromy a náletové dreviny.

V okolí Somára sa rozprestiera vojenský priestor, kde platí zákaz vstupu, na čo upozorňujú viaceré tabule popri červenej značke. Tento priestor je viditeľný aj zo samotného vrcholu - môžete si všimnúť rôzne stavby. Plocha vojenského priestoru je vyznačená aj v turistických mapách.

Keď vyjdete na vrch kopca a pozriete sa na severovýchod, naskytne sa Vám zhruba takýto výhľad.Keď vyjdete na vrchol kopca a pozriete sa na severovýchod, naskytne sa Vám zhruba takýto pohľad.

Sychravé a veľmi veterné ráno na Somári. Komu by sa chcelo vstávať do takého počasia?Sychravé a veľmi veterné ráno na Somári. Komu by sa chcelo vstávať do takého počasia?

Vrch na Somári je až na tento strom odlesnený a dá sa tu rozložiť stan. Zem je však kamenistá, takže pozor aby ste neohli kolíky do zeme!Vrch na Somári je až na tento strom odlesnený a dá sa tu rozložiť stan. Zem je však kamenistá, takže pozor aby ste neohli kolíky do zeme!

V minulosti tento vrch pokrývali stromy, z ktorých sú badateľné zvyšky.V minulosti tento vrch pokrývali stromy, z ktorých sú badateľné zvyšky.

Výlet na Somár

Z hľadiska turistiky a relaxu môže byť tento vrch zaujímavým cieľom výletu, pretože k nemu vedie sympatický trávnatý hrebeň, ktorý sa vypína nad okolité husté lesy. Túra sem nie je náročná a dá sa tu dostať zhruba za 2-2,5 hodiny v závislosti od miesta štartu (z Pezniskej baby je to o niečo kratšie, z Limbachu o pár minút dlhšie). Výlet na Somár je preto skvelou voľbou aj pre rodiny s deťmi, či pre menej zdatných turistov.

Na Somár sa vo všeobecnosti dá dostať pešo, bicyklom, alebo v zime na bežkách.Vedie naň hrebeňová - červená turistická značka. Môžete sa sem vybrať z každej svetovej strany, no nakoniec sa všetky značky napoja na spomínanú červenú. Na dopravu do jednotlivých miest, z ktorých budete vyrážať, odporúčame autobus.

Či už vyrazíte z Baby, Limbachu, Bratislavy, alebo z Borinky, čo Lozorna. Týmto spôsobom sa nemusíte znova vracať k autu a cez Somár môžete prejsť vrámci dlhšej túry. Ak by ste si vybrali za cieľ čisto vrchol Somára, veľmi rýchlo sa sem viete dopraviť bicyklom. Faktom ale je, že hrebeň k nemu vedúci, je miestami trochu strmší a možno budete bicykel chvíľkami tlačiť. No i tak je to pekná cyklotúra, s hodnotným výhľadom na záver.

Cyklisti a v zime bežkári s obľubou využívajú lesnú cestu - vrstevnicu traverzujúcu Somár, čím sa však pripravujú o jedno z najkrajších miest západnej časti hrebeňa Malých Karpát. Pravdou však zostáva, že chodník vedúci cez vrchol predstavuje technicky náročnejšiu trasu.

Vodná nádrž Limbach. Popri ceste, ešte v obci Limbach sa nachádza malá vodná nádrž.Vodná nádrž Limbach. Popri ceste, ešte v obci Limbach sa nachádza malá vodná nádrž.

Zelená čistinka uprostred kalamitnej zóny.Zelená čistinka uprostred kalamitnej zóny.

Križovatka Tri kamenné kopce. Ak ste sa vybrali po modrej značke z Limbachu na Somár, prejdete týmto rázcestím.Križovatka Tri kamenné kopce. Ak ste sa vybrali po modrej značke z Limbachu na Somár, prejdete týmto rázcestím.

Pohľad z vrchu na Juh. Z hľadiska turistiky a relaxu môže byť tento vrch zaujímavým cieľom výletu, pretože k nemu vedie sympatický trávnatý hrebeň, ktorý sa vypína nad okolité husté lesy.Pohľad z vrchu na Juh. Z hľadiska turistiky a relaxu môže byť tento vrch zaujímavým cieľom výletu, pretože k nemu vedie sympatický trávnatý hrebeň, ktorý sa vypína nad okolité husté lesy.

Tip na okružnú túru Limbach-Somár-Limbach

Tipom na peknú túru zahŕňajúcu vrchol Somára môže byť výlet Medvedím údolím z Limbachu po zelenej značke cez Kozí chrbát a návrat po modrej značke cez Tri kamenné kopce a Šenkárku do rovnakej obce.

Samozrejme je možnosť zrealizovať túru aj opačným smerom. Z nášho pohľadu bola cesta po modrej značke cez Šenkárku a Tri kamenné kopce smerom na Somár o čosi záživnejšia ako tá druhá časť. Prišla nám tiež o čosi kratšia, ako trasa po zelenej značke.

Výlet môžete zahájiť od miestneho kostola s cintorínom, pred ktorým sa dá zaparkovať auto. Potom už si len vybrať po ktorej trase sa vyberiete. Cesty sú vcelku dobre značené, takže sa nemáte kde stratiť. Kúsok za kostolom smerom po modrej značke je malá vodná nádrž.

Ak ste sa vybrali zelenou trasou tak v úvode Medvedieho údolia na vás čaká výstraha, alebo skôr pokus o vtip v podobe tabuľky varujúcej pred výskytom medveďa hnedého. Takéto šelmy sa v Malých Karpatoch bežne nevyskytujú, ak by sa to však stalo, pôjde zrejme o ojedinelú udalosť výskytu migrujúcej šelmy z iného pohoria.

Cesta zo Šenkárky na Tri kamenné kopceCesta zo Šenkárky na Tri kamenné kopce

Durman. Niektoré časti cesty boli lemované týmito jedovatými rastlinami.Durman. Niektoré časti cesty boli lemované týmito jedovatými rastlinami.

Takýto prístrešok aj s ohniskom sme našli pri Šenkárke. Skvelé miesto na oddych.Takýto prístrešok aj s ohniskom sme našli pri Šenkárke. Skvelé miesto na oddych.

Smerovník pod Somárom. Cyklisti a v zime bežkári s obľubou využívajú lesnú cestu - vrstevnicu traverzujúcu Somár, čím sa však pripravujú o jedno z najkrajších miest západnej časti hrebeňa Malých Karpát.Smerovník pod Somárom. Cyklisti a v zime bežkári s obľubou využívajú lesnú cestu - vrstevnicu traverzujúcu Somár, čím sa však pripravujú o jedno z najkrajších miest západnej časti hrebeňa Malých Karpát.

V okolí Somára sa rozprestiera vojenský priestor, kde platí zákaz vstupu, na čo upozorňujú viaceré tabule popri červenej značke.V okolí Somára sa rozprestiera vojenský priestor, kde platí zákaz vstupu, na čo upozorňujú viaceré tabule popri červenej značke.

Prírodné kalamity občas postihnú aj Malé Karpaty a zhruba takto to potom vyzerá.Prírodné kalamity občas postihnú aj Malé Karpaty a zhruba takto to potom vyzerá.

Lesná cestička. V predu na fotke zničený les, v zadu nepoškodený les.Lesná cestička. V predu na fotke zničený les, v zadu nepoškodený les.

Po hrebeni. Zbytky stromu..Po hrebeni. Zbytky stromu..

Výhľad z hrebeňa, zhruba pol kilometra od Somára. Jedno z mála odlesnených miest počas výletu. Väčšinou sa ide lesom.Výhľad z hrebeňa, zhruba pol kilometra od Somára. Jedno z mála odlesnených miest počas výletu. Väčšinou sa ide lesom.

Tipom na peknú túru zahŕňajúcu vrchol Somára môže byť výlet Medvedím údolím z Limbachu po zelenej značke cez Kozí chrbát a návrat po modrej značke do rovnakej obce. Smozrejme to ide aj opačným smerom, tak ako v našom prípade.Tipom na peknú túru zahŕňajúcu vrchol Somára môže byť výlet Medvedím údolím z Limbachu po zelenej značke cez Kozí chrbát a návrat po modrej značke do rovnakej obce. Smozrejme to ide aj opačným smerom, tak ako v našom prípade.

Strom obrastený machom popri ceste na Kozí chrbát.Strom obrastený machom popri ceste na Kozí chrbát.

Zo Somára sme sa vydali na Kozí chrbát. Farmárska idylka :)Zo Somára sme sa vydali na Kozí chrbát. Farmárska idylka :)

Prapodivná huba. Huba erotických tvarov takto vykukovala spoza lístia :)Prapodivná huba. Huba erotických tvarov takto vykukovala spoza lístia :)

Posledný úsek cesty do Limbachu nám spríjemňoval potôčik.Posledný úsek cesty do Limbachu nám spríjemňoval potôčik.

Pozor medveď! Žart, alebo realita? Nuž, aj takéto nápisy možno nájsť na túlačkách karpatskými lesmi :)Pozor medveď! Žart, alebo realita? Nuž, aj takéto nápisy možno nájsť na túlačkách karpatskými lesmi :)

Rýchlo a zbesilo.. Sen každého malého chlapca, preháňať sa v takomto aute :)Rýchlo a zbesilo.. Sen každého malého chlapca, preháňať sa v takomto aute :)

  • Mapa:
  • GPS: 48.30912, 17.15532