Oblasť v okolí Borinky ponúka turistom viacero zaujímavostí. Jednou z nich, hoci málo známou, je skalná vyhliadka pod hradom Pajštún. Vyhliadka predstavuje akési bralo v tvare skalného hrebeňa, ktoré vytŕča niekoľko metrov ponad koruny stromov. Skala tak trochu leží v tieni neďalekého hradu Pajštún a prístupná je len neoficiálnym bočných chodníčkom, ktorý sa odpája zo žltej značenej turistickej trasy.
Lokalita, kvôli svojej skrytosti je menej navštevovaná a často krát o nej nevedia ani ľudia, čo navštívili blízky hrad už veľa krát. Skalná vyhliadka je síce blízko zrúcaniny, no cez listnaté stromy si ju takmer nikto nevšimne. Dokonca ju prehliadnete i v období, keď sú stromy zbavené lístia. Vyhliadke uberá na atraktivite práve ruina, na ktorú smeruje väčšina návštevníkov týchto miest, sledujúc vidinu výhľadov z hradu. Vyhliadka pod Pajštúnom však vo výhľadoch veľmi nezaostáva.
Na internete sa toho o lokalite tiež moc nedozviete. Dokonca ani k samotnému názvu skaly sme sa nedopracovali, či už z máp alebo literatúry. O mieste sa nikde nepíšte, preto sme lokalitu nazvali pracovným názvom „Vyhliadka pod Pajštúnom“. Ešte nás napadol názov „Malý Pajštún“ a potom kopu iných hlúpych názvov, ktoré však netreba zverejňovať :).
Skalný masív je zaujímavý peknými výhľadmi, hlavne smerom na juh,západ a čiastočne i východ. Určite je tu väčší kľud ako na neďalekom Pajštúne. Výhľady sú pritom veľmi podobné, hlavne smerom na juh a dokonca sú aj v niečom krajšie. Našli sme tu tiež niekoľko ohnísk, preto usudzujeme že sem z času na čas chodia ľudia táboriť.
Vyhliadka je výborne dostupná, keďže leží pár minút chôdze od zrúcaniny hradu Pajštún, ktorý má sám o sebe vynikajúcu prístupnosť z neďalekej dedinky Borinka. Výlet sem preto môžeme zaradiť do kategórie „obmedzené časom“. Tam i späť sa to dá zvládnuť tak za hodinku a pol. Možno i rýchlejšie. Jedinou nepríjemnou záležitosťou na trase je vcelku strmý, asi 15 minútový úsek pod hradom Pajštún. Ináč je výlet sem veľká pohoda. Aj preto môžeme Vyhliadku pod Pajštúnom odporučiť naozaj všetkým ľuďom dobrej vôle :). Skvelým nápadom je spojiť návštevu vyhliadky s návštevou neďalekého hradu. Ak teda pôjdete na hrad Pajštún, nezabudnite sa tu zastaviť, určite nebudete ľutovať.
Kde to je?
Vyhliadka pod Pajštúnom leží v tieni omnoho populárnejšej ruiny hradu Pajštún. Tá je iba kúsok nad vyhliadkou. Približne 5 minút chôdze do kopca. Obe lokality sú však veľmi rýchlo prístupné z malokarpatského podhoria, Bratislavy a okolitých dediniek. Obe sú preto vhodným cieľom, keď nie je času nazvyš. Stačí ak sa odveziete autom, alebo autobusom do Borinky a behom pol až trištvrte hodinky pešo vystúpite až k rázcestiu pod zrúcaninou Pajštúna.
My sme sa sem vydali autom a zaparkovali sme uprostred obce na menšom parkovisku pri kostole. Zaparkovať sa dá aj v bočných uličkách. Výhodná je najmä tá, ktorou prechádza červená značka v smere výstupu na Pajštún. Odbočiť do nej musíte pri kostole smerom doľava. Ak sa v obci neviete orientovať a netušíte ktorou uličkou vedie značená trasa, práve kostol pred ktorým sa dá zaparkovať môže byť dobrý orientačný bod, z kade môžete na túru vyraziť.
Červená značka vedie z obce až na hrad. Na rázcestí pod hradom sa potom od nej odpája žltá značka smerom do Stupavy. To je správna voľba, ktorou sa treba vybrať. Práve pri žltej značke sa kúsoček od rázcestia, asi 3-4 minúty chôdze dolu kopcom, nachádza miesto, ktoré hľadáte. Tu však treba upozorniť na to, že žltá značka nevedie priamo ku skale, ale ju obchádza niekoľko desiatok metrov popod ňu. K miestu sa dostanete bočnou cestičkou, ktorá je vyšľapaná a mali by ste si ju všimnúť.
Čo sa týka náročnosti výstupu, odporúčame sa pripraviť na trochu strmší svah v druhej časti výletu. Budete stúpať takmer po kolmici smerom na vrstevnice svahu k ruine. Ak sa sem vyberiete v noci, nezabudnite si vhodný svetelný zdroj. Terén nie je komplikovaný a mala by postačiť čelovka. Na samotnú skalu sa dá vyjsť bez väčších ťažkostí. Dávajte si však pozor, keď sú skaly vlhké. Vcelku sa šmýkajú. Skalný hrebeň je už potom dobre priechodný.
Vyhliadka pod Pajštúnom
Pekný skalný chrbátik, ktorého je vyhliadka súčasťou, zdá sa nemá žiadne špeciálne geografické pomenovanie, hoci ide o výraznú skalu s kolmou stenou vysokou približne 5-10m, čo ju od okolitého terénu výrazne oddeľuje. Chrbát je dlhý možno tak 100 metrov a je pokrytý iba zakrpatenými stromami.
K najvyššiemu bodu skalky vedie stupňovitý skalný terén. Sú to akési, prírodné vápencové schodíky. Po daždi bývajú šmykľavé, čo spolu s exponovaným zrázom po ľavej ruke vytvára riziko nepríjemného pádu do skál. Preto, najmä v noci, opatrne. Prekvapiť vás napočudovanie môže i vietor, ktorý sa tu za určitých podmienok dokáže vcelku silno oprieť, až vás doslova zhadzuje z nôh. O jeho sile najlepšie svedčia tunajšie zakrpatené, počasím formované stromy a kry. Aj počas našej návštevy značne fúkalo. Stačilo však, že sme zišli zo skaly a vietor rapidne ustal.
Po prekonaní niekoľkých skalných schodíkov sa pred vami otvorí nečakane milé plató s rozmermi približne 10 metrov štvorcových. Po stranách má dva výrazné stromy a pod nimi romantické ohnisko. Či je rozkladanie ohňa povolené, ťažko posúdiť, pretože skala je súčasťou prírodnej rezervácie Pod Pajštúnom. My ohne na neznámych miestach nezvykneme rozkladať. Maximálne si uvaríme čaj na plynovom variči. Na mieste vás ďalej upúta smerom k Stupave spadajúci, odlesnený, skalný hrebienok a predovšetkým nekonečný výhľad na rovinu pod Malými Karpatami.
Spomínané vetrom ošľahané stromy, ohnisko, a ďaleký výhľad na horizont, pri pohľade od skalných schodíkov utvárajú špecifickú atmosféru tohoto inak, neznámeho a v podstate bezvýznamného miesta uprostred lesa. Vyhliadková plošinka je pokrytá drobnou trávou a poskytuje veľmi romantické miesto na posedenie. Ideálne pre dve až tri osoby. Miesto má svoje čaro a okrem ďalekého horizontu z neho možno vidieť i zbytky veže Pajštúna ako aj obec Borinka pod vašimi nohami. My sme stadiaľto videli i stádo muflónov, ktoré ráno v stáde pobehovali pod skalou. Nevyhli sme sa ani spoločnosti čínskych inváznych lienok, nočných motýľov, a najrôznejších pavúkov. Na to, že bol koniec novembra, vcelku pestrá fauna.
Z vyhliadky pod Pajštúnom sú extrémne pekné pohľady na západ slnka, nočné mestečká Slovenska i Rakúska, alebo diaľnicu D2. Videli sme tu i miliardy hviezd a samotnú Mliečnu cestu. Východ slnka tu však moc neuvidíte, pretože slnko bude schované za zalesnenými pahorkami, ktoré vám budú brániť vo výhľade.
Pod vyhliadkou sa nachádza pás skál, vysoký odhadom 5m. V jednom mieste je v ňom vklinená malá jaskynka. Vápencové skaly sú na niektorých miestach značne rozrušené a voľné. Ak chcete ísť liezť, vhodnejšie bude neďaleké hradné bralo Pajštúna, ktoré je spravované lezcami a ponúka oveľa krajšie cesty. V niektorých miestach s kompaktnými skalnými úsekmi sú trhliny, z ktorých vychádzalo množstvo ázijských inváznych lienok. Vcelku zaujímavý úkaz, spoluvytvárajúci jedinečnú mikrofaunu vyhliadky pod Pajštúnom.
Z vrcholu vyhliadky sme si neskôr všimli ohnisko pod skalnými schodíkmi, kryté stromami. Ukázalo sa však, že plôška v bezprostrednej blízkosti ohniska je pokrytá množstvom hranatých kameňov a nie je veľmi príjemná na posedávanie. Navyše výhľad odtiaľ nie je žiadny, pretože lokalita je obklopená stromami. Pri jednom z dávnejších táborení nás tu prekvapila líška. Asi tiež súčasť tunajšej fauny. Zažiť sa tu dá teda množstvo vecí aj mimo hlavnej atrakcie v podobe výhľadu.
Čo si pozrieť v okolí?
- Hrad Pajštún - ruina hradu s výborným výhľadom na okolie, vychýrená lezecká oblasť lokálneho významu
- Ruina Dračí hrádok (Hadí hrad) - nachádza sa nad Borinkou v smere na Medené Hámre
- Medené hámre - bývalý kameňolom obrovských rozmerov, ku ktorému prislúcha rovnomenná horská obec (už neobývaná), na Medených Hámroch si dnes môžete i zaliezť, lokalitu spravuje partia lezeckých nadšencov
- Marianka - významné pútnické miesto s peknou krížovou cestou v lese. Navštíviť môžete aj miestne kameňolomy. Z jedného je vcelku pekný výhľad.
- Vodná nádrž Lozorno - nekomerčná, ale o to príjemnejšia vodná nádrž nad Lozornom
- Bobria hrádza a vodná nádrž Kuchyňa - priehrada v Kuchyni láka zaujímavosťou v podobe vysutej lávky nad vodnou hladinou. Môžete si tu spraviť peknú prechádzku nad jazerom.
- Písaný kameň a ostatné hraničné kamene – staré hraničné kamene kdesi medzi Záhorskou Bystricou a Račou, oddeľujúce bratislavské panstvo od okolia