Veľmi obľúbenou a turisticky zaujímavou lokalitou, ktorá sa nachádza neďaleko Spišského Podhradia je Sivá Brada. Jedná sa o travertínovú kopu, ktorá má výšku od úpätia až po vrchol zhruba 25 metrov. Pozoruhodná je v tom, že na rozdiel od iných, podobných kôp ide o "živú" travertínovú kopu. O jej život sa stará vyvierajúca voda a preto sa travertínový kopec každý rok rozširuje.

NPR Sivá BradaNPR Sivá Brada. Jedná sa o živú travertínovú kopu, ktorá má výšku od úpätia až po vrchol zhruba 25 metrov a stále sa rozširuje

Minerálne pramene

Mineralizovaná voda na Sivej Brade vyviera na viacerých miestach, najvýraznejšie však na severe a na juhu kopca. V minulosti tu bol dokonca gejzír, ktorý dosahoval niekoľko metrovú výšku. Objavoval sa niekoľko krát denne. Postupom času však erupcie oslabovali, až úplne zanikli. Dnes tu už ostal len pokojný výver bublajúcej vody, ktorý je spôsobený únikom oxidu uhličitého. V období sucha však aj tento bývalý gejzír môže vysychať. Našťastie je tu niekoľko ďalších prameňov, ktoré nevysychajú ani v lete.

Prameňov je tu hneď niekoľko. Ten najväčší je vidieť už od cesty. Vyviera v strede travertínovej kopy v podobe malého jazierka a odtekajú z neho úzke potôčiky vody. Ďalší prameň nájdete pod kaplnkou, alebo tiež na konci parkoviska, kde je k nemu pristavená maličká búdka so strieškou.

Minerálny prameňNa Sivej Brade sa nachádza viacero minerálnych prameňov. Toto je jeden z nich.

Národná prírodná rezervácia

Vďaka svojej unikátnosti bola v roku 1979 Sivá Brada vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu. Zákon okrem travertínovej kopy ochraňuje aj miestnu vegetáciu, ktorá má suchomilný, slanomilný a močiarny charakter. Celková rozloha rezervácie je 19,55 ha. Napriek tomu že je lokalita chránená, stále patrí k najohrozenejším lokalitám na Slovensku.

Kostolík na kopci

Sivá Brada však nie je zaujímavá len z prírodného hľadiska. Nájdete tu aj idylickú barokovú kaplnku Sv. Kríža z roku 1675. V roku 1768 bola kaplnka prestavaná. Pred kaplnkou sa týči kamenný kríž. Kaplnka na kopci má svoje genius-loci. Keďže sa v okolí nenachádzajú žiadne iné budovy, je dominantou okolia. Napriek tomu však pôsobí osamelo a opustene. Táto kombinácia dodáva tomuto miestu veľmi zaujímavú, melancholickú atmosféru.

Kaplnka s krížomBaroková kaplnka Sv. Kríža z roku 1675

Praktické informácie

Ak ste sa rozhodli navštíviť Sivú Bradu, nájsť ju určite nebudete mať problém. Kaplnka na Sivej Brade je totiž vidieť bez problémov zo šíreho okolia. Stačí odbočiť od hlavnej cesty smerom na Spišské Podhradie. Hneď za odbočkou je malé parkovisko. Resp. je tu aj veľké parkovisko, ale tam je vstup zakázaný, takže zíva prázdnotou.

Na parkovisku sú aj toalety. Ako to však býva zvykom na slovenské pomery, tak sú nefunkčné. A mierne páchnuce. Je to smutná vizitka a trochu to kazí dojem z tohto inak veľmi pekného miesta.

Pokiaľ máte chuť dať si niečo dobré pod zub, napríklad nejakú slovenskú špecialitu, tak niekoľko sto metrov po ceste smerom na Spišské Podhradie je medzi turistami obľúbený Spišský salaš. Dá sa tu dobre najesť za prijateľné ceny.

DiaľnicaNeďaleko Sivej Brady vedie diaľnica a aj hlavná cesta. Miesto je preto veľmi dobre dostupné

Zaujímavé lokality v okolí

V tejto časti Spiša je mnoho pekných miest, ktoré stoja za návštevu. Od Sivej Brady je to už len kúsok do Spišského Podhradia a ešte bližšie je to na Spišskú Kapitulu. Kaplnka na Sivej Brade je tiež súčasťou tzv. Spišského Jeruzalemu (sústava viacerých kaplniek), ktorý začína Katedrálou sv. Martina v Spišskej Kapitule a končí práve na Sivej Brade.

Samozrejmosťou je určite návšteva Spišského hradu, ktorý sa nachádza len pár kilometrov od Sivej Brady. Za pozornosť stojí aj návšteva obce Žehra s miestnym kostolíkom, alebo neďalekú ďalšiu a rozlohou väčšiu travertínovú kopu - Dreveník.

Okrem toho sa v blízkosti nachádza množstvo iných zaujímavostí. Vyberáme niekoľko z nich.

  • Národný park Slovenský raj - vodopády a zlezenie cez ne po rebríkoch, prielom Hornádu, to by ste určite nemali vynechať
  • Levoča - v tomto významnom historickom meste sa nachádza svetoznámy, prekrásny oltár majstra Pavla, prosto povinná návšteva
  • Vysoké Tatry - jedno z hlavných centier turizmu na Slovenku

Fotografie zo Sivej Brady