Branisko je veľmi zaujímavé pohorie, avšak medzi ľuďmi nie je veľmi známe. Známy je skôr diaľničný tunel, ktorý pohorím prechádza. Turistika v Branisku teda určite nespadá do kategórie komerčných masoviek typu Vysoké Tatry. Je to skôr taký prechádzkový typ pohoria, kde nenarazíte na davy ľudí.

Najvyšším vrchom pohoria Branisko je Smrekovica s nadmorskou výškou 1200 m n.m. V rámci Braniska je to jeden z najobľúbenejších vrchov a nájdete ho v severnej časti pohoria. Je to dobre dostupný vrch z viacerých svetových strán, napriek tomu je možné, že počas vášho výstupu nenarazíte ani na jedného turistu. Podobne to bolo aj v našom prípade, keď sme počas výletu narazili len na jednu skupinku mladých ľudí na horských bicykloch.

VýhľadVýhľad. Z vrcholu Smrekovice sú pekné polkruhové výhľady

Výhodou Smrekovice je aj to, že to nie je na výstup príliš náročný kopec. Preto by ho mali s menšími prestávkami zvládnuť aj priemerne zdatní jedinci. Prevýšenie nie je až tak náročné, trasa nie je nebezpečná a je vcelku pohodová. Možno prvá časť trasy je o čosi menej záživná, ako druhá časť.

Na Smrekovicu sme vyrazili z priesmyku Branisko a cesta mala charakter mierneho stúpania. Strmšie stúpanie je až pred samotným vrcholom, keď budete stúpať skalnatejším a kamenistejším svahom. Inač je cesta vedená viac menej po asfaltovej ceste, ktorá sa neskôr zmení na lesnú cestu, avšak dobre priechodnú.

Cesta..Cesta.. Charakter cesty na Smrekovicu je premenlivý. Začnete asfaltkou, ktorá sa neskôr zmení na takúto štrkovú cestu. Nasleduje lesná cestička a ku koncu trasy pribudnú aj skaly a kamene.

Túra na Smrekovicu z priesmyku Branisko Vám zaberie približne 2 hodiny. Ďalšou možnosťou, odkiaľ môžete vyraziť, je obec Vyšný Slavkov. Výlet sem Vám bude trvať tiež niečo vyše 2 hodín. V prípade, že máte viac času a chcete si spraviť minimálne poldňový výlet, tak môžete vyraziť z obce Lipovce, ktorá leží na východe pohoria. V tomto prípade však rátajte s 3 až 4 hodinami chôdze.

Zo Smrekovice vedie žltá turistická trasa smerom na neďaleký kopec Zelená skala, takže ak ste už tu, môžete sa pozrieť aj tam. Túra tam trvá približne 30 minút. Na tento kopec vedie aj neznačená trasa, po ktorej som sa chvíľu vydal na prieskum. Prekvapilo ma, že zhruba 10-15 minút za Smrekovicou nájdete veľké plochy zdevastovaného lesa. Krajina tu pôsobí pusto a vyprahnuto. Zaujímalo by ma, čo sa v tejto časti Braniska v minulosti prihodilo.

Zničený lesZničený les. V pohorí Branisko nájdete aj takéto smutné miesta s popadanými stromami. Miesto leží približne štvrťhodinku západným smerom od Smrekovice

Túra na Smrekovicu z priesmyku Branisko

Na Smrekovicu vedú viaceré trasy, jedna z tých kratších je z priesmyku Branisko. Na vrchole priesmyku sa dá zaparkovať, nájdete tam aj informačnú tabuľu a smerovník. Ak máte viac času, môžete si odtiaľ zabehnúť k Diablovej výverovej diere, čo je prameň, ktorý vyteká zo skaly a strmo steká do rokliny.

Ak si chcete cestu o niečo skrátiť a ušetriť takých 20-30 minút, nemusíte auto odstaviť pri hlavnej ceste, ale vydáte sa autom smerom na sever. Je tam odbočka z hlavnej cesty. Následne prídete do akejsi chatkovej oblasti, kde môžete odstaviť auto. Ďalej je vstup pre auta zakázaný.

Krmelce v BraniskuKrmelce v Branisku. Pohľad na krmelce, na ktoré sme narazili popri ceste

Túra na Smrekovicu je jednoduchá, stačí nasledovať modrú turistickú značku. Značka vedie z priesmyku až na samotný vrchol. Istú časť cesty Vás bude sprevádzať potôčik s názvom Svinka. Cesta je pohodová. Spočiatku pôjdete civilizáciou cez chatkovú oblasť, kde chatky budú lemovať cestu. Neskôr chatky vymiznú a asfaltová cesta sa pomaly zmení na lesnú cestu. Tu však treba spomenúť, že počas nášho výletu nám cestu často znepríjemňovali veľké nákladné autá z neďalekého kameňolomu. Takže každú chvíľu sme sa museli nejakému autu uhýbať. Hlavne v prvej polovici trasy.

Po ceste, zhruba v polovici trasy narazíte na prameň Veľkej Svinky. Narazíte aj na chatu, pri ktorej sa nachádza ohnisko, takže si tu môžete oddýchnuť, prípadne sa osviežiť. Kúsok za chatkou s ohniskom sa zmení charakter trasy a Vy sa postupne dostanete do lesa.

Prameň Veľkej SvinkyPrameň Veľkej Svinky. Či je voda pitná sme nezistili. Každopádne sme sa tu trochu osviežili :)

Les je to pekný a pokojný, na niektorých miestach však pôsobil „sucho“, akoby mu chýbala vlaha, prípadne sa tu v minulosti vyskytla kalamita. Oveľa zjavnejšie to bolo vidieť za Smrekovicou smerom na Zelenú skalu, kde boli vyvrátené veľké plochy lesa.

Žltá značkaŽltá značka. Táto žltá značka zo Smrekovice vedie na Zelenú skalu. Ak máte času nazvyš, môžete si spraviť výlet aj tam.

Tesne pred vrcholom Smrekovica, ubudne stromov a lesná cestička sa zmení na štrkovo-kamenistú cestu. Kopec je tu prudší, takže sa pripravte na trochu náročnejšie stúpanie. Stúpanie však našťastie nebude trvať príliš dlho a po 10-15 minútach sa ocitnete na Smrekovici. Gratulujem, práve ste vyšli na najvyšší vrch Braniska v nadmorskej výške 1200 m n.m.

Lesná cestaLesná cesta. Cesta lesom k vrcholu.

Smrekovica

Po príchode na Smrekovicu sa môžete tešiť na naozaj veľmi pekné výhľady. Môžete sa pokochať pohľadmi na južnejšiu časť Braniska, uvidíte sedlo Branisko, Rajtopíky či Rudník. Siluetu pekne dotvárajú dedinky, nachádzajúce sa v okolí pohoria. Za dobrej viditeľnosti dovidíte až na Spišský hrad a na neďaleký Dreveník. Údajne je vidieť až na Slovenský Raj, Kojšovskú hoľu a dokonca Kráľovú hoľu.

Kde sú tie Tatry?Kde sú tie Tatry? Za vhodného počasia dovidíte pomaly až na Tatry!

Vrch Smrekovica nie je zaujímavými len nádhernými výhľadmi. Veľmi ma prekvapilo, ako je vrch pekne upravený a udržiavaný. Je tu postavených niekoľko prístreškov - altánkov. Ten najväčší je pomerne priestranný, nie je však uzavretý z jednej strany, takže ak vietor fúka z južného smeru, moc sa tu neschováte. Nájdete v ňom aj lavičky a stolík. Po bokoch budovy boli aj dvierka, avšak sme ich neotvárali, tak netušíme čo je za nimi :)

Drevený prístrešokDrevený prístrešok. Na Smrekovici je niekoľko budov, resp. prístreškov, kde sa môžete ukryť pred nepriazňou počasia.

Na vrchu bola postavená aj priestranná vyhliadka z ktorej budete mať pekné polkruhové výhľady. Neďaleko nájdete kadibúdku s jasným označením WC. Vyzerá skutočne roztomilo a prírodne :) Priestor Smrekovice ešte dopĺňa ohnisko s lavičkami.

Niekoľkokrát do roka sa na Smrekovici robia aj bohoslužby, čomu je prispôsobené aj okolie. Je tu viacero drevených lavičiek. Samozrejmosťou je aj priľahlý drevený kríž, postavený na kamennom múriku. Pre veriacich to môže byť veľmi zaujímavý zážitok, zúčastniť sa na takejto omši na vrchole kopca s nádhernou prírodnou kulisou.

KrížKríž. Drevený kríž na kamennom múriku

Celkovo je pre mňa vrch Smrekovica príjemným prekvapením. Výhľady sú tu nádherné, miesto je pekne upravené a atmosféra je tu veľmi pokojná a podmanivá. Viem si predstaviť skočiť tu niekedy na noc a popri ohníku pozorovať hviezdy. Ak teda hľadáte nejaký pekný kopec, kde chcete stráviť chvíľu času, Smrekovicu v pohorí Branisko odporúčam všetkými desiatimi :)

Kobylka zelenáKobylka zelená. Na vrchole si s nami vychutnával vyhliadku aj takýto skákajúci hmyz

Fotografie z túry na Smrekovicu