Zaujímavým tipom na výlet v severovýchodnej časti pohoria Branisko je Vrátnica. Jedná sa o skalnú vežu s bránou a s výškou približne štyridsať metrov. Nečakajte však nejaký výrazný highlight z ktorého padnete do kolien. Nečakajte ani miesto s veľmi pekným výhľadom, keďže skala leží v lese. Ide skôr o milú, mini atraktivitu, na ktorú narazíte v lese, kde môžete chvíľku rozjímať. Navyše skala na Vrátnici môže byť peknou medzizastávkou počas túry touto časťou pohoria Branisko.

Vrátnica je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Kamenná baba. Aj preto je v okolí veľa zaujímavých lokalít, ktoré sa oplatí navštíviť. Preto má táto skala tak dobrú polohu a môžete si sem odskočiť napríklad počas túry Lačnovským kaňonom, ktorý je súčasťou náučného chodníka Kamenná baba – Lačnov. Takisto je to skvelá oddychová zastávka, ak ste sa vybrali na Červenú skalu – miestny najvyšší vrch. Neďaleko sa nachádza aj menšia jaskyňa s názvom Komín.

Pod skalouPod skalou. Pod skalou vežou sa príjemne oddychuje. Človeku sa ani nechce pokračovať ďalej v ceste :)

Ako sa sem dostať?

Dostať sa na Vrátnicu je pomerne jednoduché. Nezávisle od toho či sa vyberiete z Lipoviec alebo Lačnova, obidve cesty vedú po červenej značke, kde zhruba v polovici trasy treba odbočiť na žltú značku. My sme sa sem vybrali z Lipoviec, pozrieť si Lačnovský kaňon a skočiť si na Červenú skalu. Po pravde sme ani netušili že nájdeme túto skalu po ceste, čiže pre nás to bolo príjemným spestrením a prekvapením zároveň.

Z Lipoviec vedie do Lačnovského kaňona červená značka. Môžete vyraziť buď priamo z obce, kde na jej začiatku by ste mali nájsť smerovník. Prípadne ak ste došli autom, môžete si cestu skrátiť o nejaký ten kilometer a dopraviť sa k ústiu Lačnovského kaňonu. Pri ceste narazíte na závoru, kade vedie turistická značka. Zaparkovať sa dá za najbližšou zákrutou, je tam také miniparkovisko popri ceste.

Lačnovský kaňonLačnovský kaňon. Pohľad na potok v Lačnovskom kaňone.

Následne vyrazíte a budete sa držať červenej značky. Hneď za ústím Lačnovského kaňonu nájdete pekne upravený odpočinkový areál s ohniskom a malým jazierkom. Neďaleko sa dokonca nachádza kadibúdka, takže v prípade potreby si môžete odskočiť. Bolo tam aj pomerne dosť toaletného papiera :)

Zhruba do polhodinky dorazíte na rázcestie, kde budete mať možnosť vybrať sa buď ďalej smerom na Lačnov, alebo odbočíte smerom na západ po žltej značke. Po odbočení na žltú značku sa pripravte na mierny stupák do kopca, ktorý bude trvať asi štvrťhodinku až narazíte na vysokú skalu uprostred kopca. Gratulujem, práve ste došli na Vrátnicu!

Bočná stranaBočná strana. Skalu občas navštevujú aj skalolezci

Pri skale

Po príchode ku skale vás prekvapí veľkosť samotného objektu. My sme pôvodne netušili že sa táto skalná veža nachádza popri ceste, čiže sme boli milo prekvapení a spravili si tu krátku prestávku. Keď ste pod skalou, pôsobí skutočne mohutným dojmom. Navyše sa v skale nachádza veľké, niekoľkometrové okno (brána), vďaka ktorému je skala skutočnou zaujímavosťou a raritou.

Skalná bránaSkalná brána. V skale nájdete niekoľko metrov vysoký otvor. Skutočne pozoruhodné..

Skala je lepšie prístupná zo severnej ako z južnej strany. Na južnej strane je totiž strmejší svah s množstvom popadaných stromov. Pri skale si môžete oddýchnuť a spraviť zopár fotiek, pretože je naozaj fotogenická. V skale sme našli aj zvyšky po istení, takže je zrejme aj obľúbeným miestom pre lezcov.

Skalná veža, VrátnicaSkalná veža v celej svojej kráse s majestátnou skalnou bránou

V okolí Vrátnice

Pri Vrátnici leží viacero zaujímavostí. V tesnej blízkosti sa nachádza Lačnovský kaňon, čo je taká malá obdoba Slovenského raja. Ak ste sa sem vybrali z Lipoviec, tak pravdepodobne ste ním už prešli. Kúsok nad vrátnicou, narazíte na jaskyňu Komín. Je to maličká, niekoľko metrová jaskyňa ležiaca v kopci smerom na Červenú skalu. Červená skala je potom ďalším zaujímavým miestom, ktoré sa oplatí navštíviť, keďže je odtiaľ pekný výhľad. Z Vrátnice je to na Červenú skalu zhruba za 20 minút.

Jaskyňa KomínJaskyňa Komín. Neďaleko Vrátnice narazíte na takúto zaujímavú jaskyňu.

Vrátnica môže byť tiež súčasťou vašej zástavky, ak ste sa rozhodli vydať na túru z Lipoviec do Lačnova, akurát potom nezabudnite v polovici cesty odbočiť na chvíľu po žltej značke. Práve samotný Lačnov je ďalším tipom na výlet v neďalekom okolí. Je to zaujímavá dedinka. Nájdete tu ešte zvyšky pôvodnej ľudovej architektúry a viacero veľmi starých budov.

Ak sa sem chystáte autom a náhodou pôjdete cez obec Šindliar, odporúčame sa tu na chvíľu zastaviť a pozrieť si starý, stredoveký kostolík z 14. storočia. Vedľa kostola sa nachádza aj veľmi stará a vysoká lipa. Pokiaľ chcete kostol navštíviť, treba sa ohlásiť, napríklad na miestnom úrade. Nám sa to však podarilo v lokálnych potravinách, kde nám milá predavačka vybavila sprievodcu.

Kostolík v obci ŠindliarKostolík v obci Šindliar. Kostolík z 14. storočia. Vedľa rastie stará lipa.

Fotky z Vrátnice