Diablova výverová diera je zaujímavý prírodný úkaz, neďaleko sedla priesmyku Branisko. Ide v podstate o maličkú jaskyňu v skale, z ktorej vyteká potok. Potok vchádza do skaly vo východnej časti a následne vyviera v západnej časti na druhej strane hrebeňa prostredníctvom tejto vyvieračky.

Voda z Diablovej diery následne steká prudším svahom a čiastočne tak vytvára menšie vodopádiky. Počas našej návštevy bolo veľmi suché leto, takže výver určite nebol v plnej sile, každopádne v daždivých obdobiach môže mať vytekajúci potok vcelku slušnú silu.

Most priateľstva pri vývereMost priateľstva pri vývere. Na mostíku je napísané - Most priateľstva, Smrekovica, Kamilky, 8.5.2007. Pod mostíkom pekne vidieť jaskynku s výverom

Vrelo odporúčame návštevu výverovej diery spojiť s výstupom na Smrekovicu. Jedná sa o najvyšší vrch pohoria Branisko. Najprv si spravíte odbočku k Diablovej výverovej diere a keď sa vrátite, tak potom od kaplnky Chvalabohu sa vydáte na Smrekovicu.

K Diablovej diere

Diablova diera je dobre prístupná. Cesta k nej je najjednoduchšia z priesmyku Branisko, kde na kopci, na konci serpentín môžete zaparkovať auto. Je tam aj parkovisko. Následne sa vydáte od kaplnky Chvalabohu po žltej značke. Za nejakých 20 minút sa dostanete k výveru. Treba sa pripraviť na prudšie klesanie a ak pôjdete naspäť tak aj na prudšie stúpanie. Nie je to však nič extrémne.

Diablova výverová dieraDiablova výverová diera. Zaujímavý prírodný úkaz, kde potok vyteká zo skaly prostredníctvom takéhoto výveru

Pri vývere

Jaskynka s výverom sa nachádza v lese v západnej časti jedného z hrebeňov pohoria Branisko. Po príchode uvidíte ani nie metrovú dieru v skale z ktorej vyteká potok. Potok následne prudkým svahom steká do doliny.

Dole kopcom..Dole kopcom.. Vytekajúci potok steká do doliny prudším svahom a vytvára drobnučké vodopádiky. Koryto potoka je však zanesené padnutými stromami a konármi

K diere sa dá dostať s trochou obratnosti a môžete si tu porobiť pekné fotky. Do vnútra jaskynky sa však neodporúča chodiť. Nad výverovou dierou bol postavený aj drevený mostík. Na ceduli na moste je napísané, že ide o most priateľstva. Mostík však v čase našej návštevy vyzeral vcelku nestabilne a jedna jeho časť bola akoby prepadnutá. Takže keď sa budete snažiť cez neho dostať, určite sa majte na pozore aby ste sa nešmykli prípadne nespadli.

Mostík na druhú stranuMostík na druhú stranu. Nad výverovou dierou sa dá prejsť cez takýto mostík. V čase našej prítomnosti však vyzeral dosť podozrivo a nedôveryhodne :)

Pozor si dávajte aj popri stekajúcom potoku. Okolie je skalnaté a kamenisté. V prípade horšieho počasia a najmä daždivého sa to tu môže viac šmýkať, takže pozor na to!

Na mieste nenájdete posedenie, kde by ste si mohli oddýchnuť. Ako alternatívou vám však môže byť drevo zo spadnutého stromu, ktorý túto úlohu supluje a môžete si na neho sadnúť. Našli sme tu aj ohnisko. Každopádne nejedná sa o lokalitu, kde by ste chceli po večeroch v tichosti rozjímať :)

Pri potokuPri potoku. Keď sa budete nachádzať na tomto mieste buďte opatrnejší aby ste sa nepošmykli na kameňoch

Lokalitu pri Diablovej výverovej diere z nášho pohľadu možno charakterizovať ako pekným spestrením si výletu na Smrekovicu. Pôvodne sme sem ani nemali naplánované ísť, ale na začiatku výletu sme tu našli smerovník, tak sme sa sem chceli pozrieť a neľutovali sme. Predsa len, jedná sa o netradičnú zaujímavosť v podobe potoka, ktorý sa stráca pod pohorím a vynára zo skaly o niekoľko stoviek metrov ďalej skrz malú jaskynku.

Pri diablovom výverePri diablovom vývere. Všimnúť si môžete dutinu v skale s priemerom približne jeden meter.

Fotografie z návštevy Diablovej výverovej diery