Spišský hrad je jeden z najznámejších a najnavštevovanejších hradov na Slovensku. Celý hradný komplex je navyše jeden z najrozľahlejších v rámci nášho územia. Hrad sa môže popýšiť tiež tým že je zapísaný v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Tak isto je jeho hradný vrch súčasťou národnej prírodnej pamiatkovej rezervácie – Spišský hradný vrch. Aby toho nebolo málo, tak od roku 2004 je súčasťou chráneného územia európskeho významu NATURA 2000. Ak to teda môžeme zhrnúť, Spišský hrad je slovenskou mega atraktivitou, ktorú musíte jednoducho navštíviť.

Spišský hrad - pohľad z poľa pri Spišskej KapituleSpišský hrad - pohľad z poľa pri Spišskej Kapitule. Hrad tvorí hlavnú dominantu tohto regiónu. Vidno ho už z diaľky.

Rozložitý Spišský hrad sa týči nad mestečkom Spišské Podhradie v nadmorskej výške 634 metrov, hoci územne spadá do katastra neďalekej obce Žehra. Rozkladá sa na strmom travertínovom bradle, ktoré vidieť z celého okolia a preto nemôže uniknúť pozornosti nikoho, kto prechádza Hornádskou kotlinou z Levoče ďalej na východ smerom k Prešovu a Košiciam. Veľmi dobre je hrad vidieť z diaľnice, či od Sivej brady. Človeku, čo prechádza týmto kútom Slovenska bude hneď jasné, ktorá dominanta je tu najzreteľnejšia a pochopiteľne púta najviac pozornosti.

Veľkou výhodou hradu je jeho dostupnosť. Jednak leží neďaleko hlavného ťahu – diaľnice z Prešova smerom na Poprad a jednak sa dá priamo pod ním zaparkovať. Preto sa sem oplatí zobrať deti, s ktorými nemusíte veľa chodiť a prehliadku hradu si tak môžu lepšie užiť. Prístup na hrad je bezproblémový a zvládnu ho takmer všetky vekové kategórie (ak teda netrpia fyzickým hendikepom, ktorý by obmedzoval ich pohyb).

Na slovenské pomery je hrad slušne zachovaný a upravený. V tomto smere mu niet čo vytknúť i keď je stále na hrade niekoľko miest, ktoré ešte čaká rekonštrukcia (2018). Na rozdiel od iných hradov, ktoré sa vo veľkom konzervujú len posledné roky, Spišský hrad mal to šťastie, že s jeho obnovou sa začalo už dávnejšie. Vďaka tomu ho poznajú ľudia nielen na Slovensku ale stihol si vybudovať publicitu i v zahraničí. O tom svedčí množstvo slovenských a zahraničných návštevníkov, ktorí každoročne na hrad zavítajú. A pokiaľ ste hrad ešte nestihli navštíviť, určite si ho zapíšte do zoznamu lokalít, ktoré musíte vidieť kým zomriete :).

Spišský hrad v celej svojej kráseSpišský hrad v celej svojej kráse. Hrad patrí medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky na Slovensku.

K Spišskému hradu

Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať na Spišský hrad je ten, že vezmete auto a zaparkujete pod hradom. Trafiť na parkovisko pod Spišským hradom by nemal byť problém. Stačí ísť od Spišského Podhradia po hlavnej ceste, popri diaľnici až narazíte na ceduľku s označením parkoviska a šípkou ukazujúcou na hrad. Jedná sa o cestu, ktorá smeruje na neďalekú dedinku Žehra (časť Hodkovce). Zhruba na pol cesty odbočíte ešte raz doprava a po chvíli sa ocitnete na parkovisku pod hradom.

Z parkoviska je to na hrad možno 5 minút pešo. Ten kto má horšiu kondičku by to mal zvládnuť pod 10 minút. Vcelku úsmevne to opísal pánko v miestnom stánku „Na hrad je to 8 minút s prázdnym žalúdkom, 10 minút so žalúdkom plným“. Je však niekoľko ďalších variant ako sa k hradu dostať (nielen z parkoviska pod hradom). V závislosti od toho koľko máte času.

Na Spišský hradNa Spišský hrad. Prvé kroky z parkoviska povedú touto cestou.

Na hrad zo Spišského Podhradia

Jednou z ďalších možností ako sa dostať na Spišský hrad je tá, že pôjdete zo Spišského Podhradia po zelenej turistickej ceste. Pri tejto trase však treba počítať s tým, že vám zaberie zhruba 30-40 min. času a trochu sa našľapete do kopca. Trasa vedie povedľa cintorína, kde narazíte opäť na väčšie parkovisko, takže ak ste došli autom, môžete tu zaparkovať a cestu na hrad si o niečo skrátiť. V čase našej dávnejšej návštevy bolo platené. Či je to tak aj v súčasnosti netušíme. Z parkoviska potom stačí ísť po neupravenej štrkovej ceste smerom až na hrad. Je to pohodová prechádzka, hoci do kopca. Počas výstupu na hrad sa vám naskytnú i nejaké tie výhľady na Spišské Podhradie. Na niektorých miestach sú lavičky.

Chodník na Spišský hrad zo Spišského PodhradiaChodník na Spišský hrad zo Spišského Podhradia. Trasa je príjemná, no viac do kopca. Ku koncu sa vám naskytnú pekné polkruhové výhľady na Spišské Podhradie a okolie.

Zo Žehry

Ak by ste chceli spojiť návštevu Spišškého hradu aj spolu s návštevou národnej prírodnej rezervácie Dreveník, môžete to spraviť tak, že vyrazíte zo Žehry, napríklad od miestneho kostolíka (je pod ním aj parkovisko) a budete nasledovať žltú turistickú značku. Celá prechádzka na hrad v tomto prípade zaberie vyše hodiny. Ak sa budete ponevierať po Dreveníku tak i viac.

V obci ŽehraV obci Žehra. Spišský hrad leží na horizonte. Dostanete sa na neho po žltej značke zhruba za 1 hodinu.

Z Hodkoviec

Ďalšou z možností je vyraziť z Hodkoviec (časť obce Žehra), z kade je to na hrad možno pol hodinka. Ani nie polhodinka je to na Dreveník. Čiže pokiaľ máte chuť pozrieť si obe zaujímavosti, je to skvelá voľba. Na novších mapách vedie z Hodkoviec značený náučný chodník, ktorý sa neskôr napája na žltú značku. My sme šli z Hodkoviec tak trocha na slepo a na smerovník sme narazili, až neďaleko Dreveníka, z tade už nebol problém sa dostať na hrad. Môže sa vám stať že tu narazíte na voľne pasúce sa stádo kráv a cestou na hrad budete musieť preliezať elektrický plôtik. Aspoň v našom prípade to tak raz bolo. Inokedy sme tu s tým problém nemali.

Kravičky pasúce sa na lúkeKravičky pasúce sa na lúke. Kravky nám skrížili cestu počas výletu z Hodkoviec smerom na Spišský hrad.

Zo Sivej Brady, cez Spišskú Kapitulu a Spišské Podhradie

Azda najdlhšia varianta, o to však zaujímavejšia, je prejsť si pešo trasu od Sivej Brady, skrz kalváriu k Spišskej Kapitule a následne cez Spišské Podhradie k Spišskému hradu. Po trase tak uvidíte rôzne prírodné, religiózne a historické pamiatky. V tomto prípade si pripravte približne 2 hodiny času. Trasa je zo Sivej brady značená, keďže sa jedná o náučný chodník. Aby ste obišli prvých pár sto metrov po hlavnej ceste, môžete sa vybrať skrz pole na lúčku s kaplnkami. Vedie tam slabo vyšľapaný chodník. Ak však pôjdete po turistickej značke (žltej) po autostráde, dostanete sa k Spišskému salašu, čo je obľúbená reštaurácia. Môžete sa tu občerstviť. Je už na vás, akú možnosť si zvolíte.

Zo Sivej Brady na Spišský hradZo Sivej Brady na Spišský hrad. Počas tohto výletu navštívite viacero pekných miest.

Parkovanie pod Spišským hradom

Priamo pod hradom je parkovisko, vyhradené nielen pre autá, ale i autobusy. Na hrade sme boli viac krát a ešte sme našťastie nemali s parkovaním výraznejšie starosti. Počas zvýšenej návštevnosti nás vždy odnavigovala parkovacia služba, kde máme zaparkovať. Pod parkovacou službou si môžete predstaviť milého staršieho pánka v reflexnej veste (teda ak ho už nevymenili).

Pokiaľ sem prídete počas sezóny, okolo obeda, môže sa stať, že tu bude menší parkovný chaos. Nie všetky autá sa totiž zmestia na priemerne veľké parkovisko. Budete preto musieť zaparkovať na okraji príjazdovej cesty. Pokiaľ sa nezmestíte na parkovisko, prinajhoršom si trocha zašľapete. Každopádne v tom až taký veľký problém nevidíme. Ešte sme zabudli dodať, že parkovisko pod hradom je bezplatné (2018)!!

Pohľad na parkoviskoPohľad na parkovisko. Parkovisko počas návštevnej špičky je nedostatočné a tak autá zvyknú parkovať po okrajoch prístupovej cesty. Nepočuli sme o tom, že by za to návštevníci dostávali pokuty.

Otváracie hodiny a vstupné

Vstup na Spišský hrad nie je celoročný. Zatvorené je od decembra do konca marca, preto ak sa sem chcete vybrať v tomto čase budete mať smolu. Väčšina ľudí sem však príde počas letných prázdnin, či voľných dní. Ak máte radšej súkromie, tak si vyberte čas, keď je napr. zamračené, čo často-krát ľudí odrádza od turistických radovánok. Najideálnejšou voľbou je však prísť mimo prázdnin, cez pracovný deň. Vhodný je aj čas približne hodinku až dve pred záverečnou. Netreba však zabúdať na to, že posledný vstup je približne hodinu pred zatvorením hradu. Tak isto priestory múzea môžu byť zavreté o niečo skôr. Ešte je dobre spomenúť, že sa na hrade počas letných prázdnin, každú sobotu robia nočné prehliadky. Tie sme zatiaľ nevyskúšali, no môže to byť skvelý zážitok.

Čo sa týka ceny vstupného, tak v rámci slovenských hradov ide o jednu z tých najdrahších. Niet sa čomu diviť, všetko čo je dnes populárne, stojí peniaze. Rovnako je tomu i v prípade Spišského hradu. Predsa len, dať 8 EUR (r. 2018) za vstupné na hrad sa môže niekomu zdať neprimerané. K tomu sa ťažko vyjadriť, no z nášho pohľadu sa jedná určite o lepšiu investíciu, ako povedzme minúť peniaze v krčme na alkohol (aj keď priznajme si, aj to má niekedy svoje čaro :D). Hrad samozrejme ponúka v prípade dôchodcov, či študentov zlacnené vstupné (6 EUR), čo naši rodičia, čerstvo na dôchodku aj využili. Detské vstupné sú potom 4 EURá, prípadne zadarmo v závislosti od veku. Niečo málo sa dá ušetriť na rodinnom vstupnom. Každú prvú nedeľu v mesiaci je vstup zadarmo.

Pre viac informácií o cenách a otváracích hodinách odporúčame navštíviť stránku SNM, kde sa dozviete všetky potrebné aktuality!!

Hlavná bránaHlavná brána. Vlkajka Slovenska a Európskej únie nesmú chýbať.

Na Spišskom hrade

Pri vstupe do hradu prejdete vstupnou bránou nad ktorou plápolá vlajka Slovenska a Európskej únie a dostanete sa na vstupné nádvorie, kde je dosť rušno. Sú tu rôzne stánky so suvenírmi a miesta kde si môžete zakúpiť nejaké to občerstvenie. Z tohto miesta sa začínajú exkurzie, takže ak máte záujem môžete si pozrieť hrad so sprievodcom. Na mieste sú i toalety, ak teda „musíte“, viete kam ísť :)

Z úvodného nádvoria sú dve možnosti kam sa vydať - buď do hlavného - horného hradu, alebo do jeho spodnej časti na dolné nádvorie. V obidvoch prípadoch prejdete kontrolou lístkov. Takže, keď si lístok zakúpite, určite ho nevyhadzujte! Možno sa vám zíde, keď budete chcieť prejsť do druhej časti hradu.

Do horného hradu ide strmší chodník, ktorý je značne klzký. Dokonca sa šmýka aj keď neprší. Čo sme si všimli, tak viacerí ľudia mali problém po ňom kráčať. Najmä starší ľudia, či ľudia imobilnejší. Zažili sme tu drsnú situáciu, keď sa po krkolomnom chodníku snažila vydriapať staršia žena s telesným postihnutím. Prišla sem s väčšou skupinkou nemecky hovoriacich ľudí, no tí ju akosi odignorovali a tak sa do kopca štverala sama. Tesne pred koncom sa už sotva držala na nohách a tak začala kričať. Ľudia okolo sa jej snažili pomôcť, no stále kričala a hľadala niekoho zo svojej exkurzie. Nakoniec k nej pribehol mladík z jej skupiny, zobral ju za ruku a bolo po dráme. Tak či onak, Spišský hrad nie je bezbariérový, preto s tým treba počítať. Koniec koncov, je to stredoveký hrad :)

Obhliadka celého hradu nám vždy zabrala niečo medzi 1-2 hodinami. Samozrejme ak sa tu chcete najesť, prípadne nechať deti „vyblbnúť“ môžete počítať aj dlhším časom. Na hrade sa často konajú sprievodné akcie, ktoré vám prehliadku dokážu predĺžiť.

Za posledných 10 rokov nám neprišlo, že by sa na hrade udiali významnejšie zmeny. A tak nás tu viac-menej nič neprekvapilo počas nedávnych návštev. Z tohto pohľadu sme sa Spišského hradu mierne presýtili. Preto je pre nás zaujímavejšie prísť sem napríklad počas spoločenských a kultúrnych akcií, ktoré sa na hrade z času na čas konajú. Hrad nie je komplet prístupný (2018), takže sprístupnenie ďalších častí by opäť upútalo našu pozornosť. Tí čo na hrade pred tým nikdy neboli však určite nebudú sklamaní, ba naopak. Spišský hrad je nádherná historická pamiatka.

Hrad mimochodom môžeme rozdeliť na viacero častí, ktorým sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch. Každá časť hradu má niečo do seba. Ak ste si stiahli aplikáciu do mobilu o Spišskom hrade, tak sa o nich môžete aj niečo dozvedieť. Sú totiž značené ceduľkami s nápismi, v ktorej časti sa nachádzate. Pre nás boli najzaujímavejšie muzeálne časti s kaplnkou, dolné nádvorie a samozrejme veža s vyhliadkou.

Stredné nádvorie Spišského hraduStredné nádvorie Spišského hradu. Je tu viacero budov s občerstvením a toaletami. Občas tu zvyknú byť rôzne atrakcie. Tak isto si tu zakúpite lístky na hrad. Pred záverečnou sa nádvorie pomaly vyprázdňuje.

Z okien gotických palácovZ okien gotických palácov. Na Spišskom hrade je viacero vyhliadkových miest.

Stredné nádvorie

Na stredné nádvorie sa dostanete skrz bránu, hneď po vstupe do hradu. Je tu pokladňa, takže si tu zrejme zakúpite lístky na hrad. Je tu však aj zopár ďalších budov v podobe občerstvovacích zariadení, suvenírov, či toaliet. Miesto prekypuje čulým ruchom, najmä keď sa tu nazhromaždia ľudia, čakajúci na prehliadku v stanovený časový interval. Občas sme si tu všimli sprievodné akcie tipu streľba z luku, či dokonca z dela. Ale to sa zrejme bude rôzniť v závislosti od toho, kedy sem prídete.

Na strednom nádvorí sme často využívali práve občerstvovacie zariadenia. Viac krát sme tu totiž boli počas riadného horka a vyslovene sme túžili sa trocha občerstviť. Trocha nepríjemné bolo vystáť si radu. Podobne sme si menšiu radu museli vystáť aj na toalety. Ale s tým už treba počas sezóny akosi počítať. Spišský hrad je hojne navštevovaný a tak sa tým radám nie vždy vyhnete.

Zo stredného nádvoria sa potom po strmšom, kĺzavom chodníku dostanete do Románskeho predhradia, ktoré predstavuje prvú zastávku počas prehliadky hradu. Naopak, ak si chcete pozrieť dolné nádvorie a nie hlavný hrad, tak musíte ísť k bráne v južnej časti stredného nádvoria. Nezabudnite si so sebou zobrať lístok, ktorý je potrebný aj na prehliadku tejto časti.

Turisti na strednom nádvoríTuristi na strednom nádvorí. Tu si zakúpite lístky, prípadne môžete využiť postranné budovy, či už na občerstvenie, alebo kvôli toaletám.

Chodník do hlavnej časti hraduChodník do hlavnej časti hradu. Chodník sa dosť šmýka, nehladiac na to či je mokrý, alebo suchý. Viacerí menej mobilní ľudia s tým môžu mať problém. Ešte že tu je aspoň zábradlie, ktorého sa dá pridržiavať.

Románske predhradie

Do tejto časti sa dostanete na začiatku prehliadky, keďže sa nachádza hneď za stredným nádvorím. Pokračovať môžete ďalej do horného hradu, prípadne sa tu môžete chvíľu zdržať. V týchto miestach totiž nájdete niekoľko stánkov, prípadne atraktivít. Môžete si zakúpiť kadejaké suveníry, prípadne si obzrieť ukážky rôznych historických zručností. Je tu i menšia vyhliadka, kam sa dá dostať po schodoch.

Výhľad z veže na Románske predhradieVýhľad z veže na Románske predhradie. Na predhradí nájdete zopár stánkov so suvenírmi.

Na predhradí nájdete zopár stánkov so suvenírmiNa predhradí nájdete zopár stánkov so suvenírmi. Môžete si ich zaobstarať na viacerých miestach.

Ďalší zo stánkovĎalší zo stánkov. Na hrade sa dajú kúpiť všelijaké drobnosti.

Horný hrad

Horný hrad predstavuje hlavnú časť hradu, ktorému dominuje veža a románsky palác. Nájdete tu i múzeum a niekoľko ďalších priestorov. Pod vyhliadkovou vežou je zopár lavičiek, čo príde niekedy vhod. Často je tu vďaka veži tieň, takže sa tu dá v lete na chvíľu skryť pred slnkom. Viacero otvorených miestností v západnej časti horného hradu ponúka výhľady na Spišské Podhradie. Východná a severná časť horného hradu (vrátane románskeho paláca) je neprístupná (r. 2017). Snáď sa v budúcnosti dočkáme aj sprístupnení týchto častí.

Potulky hradomPotulky hradom. Po sprístupnených častiach hradu sa dá veľmi dobre pohybovať. Miesta kde by mohli deti vypadnúť sú chránené mrežou, alebo zábradlím.

Lavičky pod vežouLavičky pod vežou. Jedno z miest na hrade, kde sa dá sadnúť. Schovať sa v tieni veže niekedy príde vhod.

Románsky palác

Románsky palác je ďalšia z neprehliadnuteľných dominánt, ktorá leží na severnom okraji Spišského hradu. V paláci v minulosti býval kráľovský správca Spiša so svojou rodinou. Palác v priebehu histórie prešiel viacerými stavebnými úpravami, no stále si zachoval svoj pôvodný románsky charakter. Dnes si exteriér budovy môžete obzrieť z viacerých častí horného hradu. Interiér budovy však nie je prístupný verejnosti (2017), takže zrejme tam stále prebiehajú, resp. budú prebiehať rekonštrukčné práce.

Vyhliadková veža

Aj keď sú z hradu vo všeobecnosti pekné výhľady, najlepšie jednoznačne uvidíte z veže. Po ceste na vežu budete informovaní že vám tam môže hroziť nebezpečenstvo zasiahnutia blesku a tak isto, že na vyhliadke lietajú mravce. Je to úsmevné, ale je to pravda. Teda tie mravce tam nelietajú stále, ale keď vystihnete moment tak ich tam je naozaj dosť. Na mravce sme narazili zhruba pri každej tretej návšteve. Kto vie, za akých podmienok tam zvyknú poletovať..

Vyhliadková veža predstavuje jednu z dominánt hradu a preto ju určite neminiete. Vedú na ňu točité schody, ktoré sú zbudované po jej obvode. Za vstupom do veže si všimnete čosi ako zamrežovanú studňu s množstvom medených mincí.

Na vyhliadkovej veži je občas tlačenica, podľa toho koľko ľudí je na hrade. Keď sem navyše príde organizovaná skupina turistov, tak sa potlačíte nielen na jej vrchole, ale aj počas samotného výstupu. Schody vo veži sú totiž veľmi úzke a preto sa na nich nedá vyhnúť protiidúcemu človeku. Dokonca ľudia s výraznejšou nadváhou môžu mať problém po daných schodoch vyjsť. Schody sú strmé, schodisko priúzke a mierne klaustrofobické. Veža má niekoľko poschodí, čo má výhodu aspoň v tom, že si na jednotlivých poschodiach môžete oddýchnuť a prípadne počkať, kým prejdú po schodisku ľudia, čo idú opačným smerom.

Do vyhliadkovej vežeDo vyhliadkovej veže. Veža je jednou z dominánt hradu a ponúka 360 stupňové výhľady.

Schody vedúce po obvode hradnej vežeSchody vedúce po obvode hradnej veže. Schody sú pevné, chránené zábradlím.

Úsmevné upozornenie na dverách, pri vstupe do vyhliadkovej vežeÚsmevné upozornenie na dverách, pri vstupe do vyhliadkovej veže. Mimochodom tých mravcov sme na veži naozaj pár krát zažili, takže výstraha nie je len tak pre srandu. Našťastie to nie sú komáre :)

Jednotlivé poschodia vedúce na vrchol hradnej vežeJednotlivé poschodia vedúce na vrchol hradnej veže. Keď je veľa turistov, ľudia sa tu zvyknú tlačiť - a to najmä pred točitými schodmi.

Klaustrofobické schodyKlaustrofobické schody. Niektorým ľuďom môže vybehnutie po týchto schodoch robiť problém. Pre tých čo sú imobilnejší, prípadne objemnejší to bude teda taká menšia výzva.

Z vrcholu veže sú 360 stupňové výhľadyZ vrcholu veže sú 360 stupňové výhľady. Keď je veľa ľudí na hrade, veža býva často preplnená a chvíľu potom trvá kým sa dostanete k okrajovému múriku. Mimo špičky je to bez problémov.

Spišské PodhradieSpišské Podhradie. Z vyhliadky vo veži tu budete mať celé mesto ako na dlani.

Múzeum a expozície – Arkádová chodba

Súčasťou hradu je aj muzeálna časť. Tú nájdeme na hornom hrade, neďaleko vyhliadkovej veže. V múzeu sme mali vždy tú smolu, že tu bolo buď veľa ľudí, alebo sme prišli tesne pred záverečnou. Preto sme si ho vždy prechodili len narýchlo. Múzeum mimochodom zatvárajú o niečo skôr ako samotný hrad, o čom sme netušili. Takže keď sa chcete dostať do priestorov v múzeu, príďte minimálne hodinu pred posledným vstup (a teda dve hodiny pred zatvorením hradu).

Centrom múzea je Arkádová chodba s expozíciou vojenských zariadení, zbraní a zbroje, či archeologických nálezov. Z miestnosti sa dá dostať do viacerých objektov. Okrem miestností s vojenskou výbavou tu nájdete napríklad mučiareň a oproti nej kaplnku sv. Alžbety Uhorskej. Z múzea si ďalej môžete odskočiť napríklad do dobovej kuchyne. Každej miestnosti je v múzeu venovaný informačný panel, alebo tabuľa. S informáciami tu preto budete isto spokojní.

Pánko sonduje delovú hlaveňPánko sonduje delovú hlaveň. Aj na takéto atraktivity narazíte v hradnom múzeu.

V arkádovej chodbeV arkádovej chodbe. Priestor tvorí hlavnú časť z múzea z ktorej sa dostanete do ostatných objektov.

Čo ponúka hradná kuchyňaČo ponúka hradná kuchyňa. Jedna z expozičných miestností venovaná gastronómii.

Mučiareň nesmie chýbať na žiadnom hradeMučiareň nesmie chýbať na žiadnom hrade. Stroj sme nemali možnosť vyskúšať, možno nabudúce :)

Kaplnka sv. Alžbety Uhorskej

Na hrade, v muzeálnej časti určite neminiete Kaplnku sv. Alžbety Uhorskej. Kaplnka je neveľká s provizórnymi stoličkami a reproduktormi na stene, ktoré keď si odmyslíme, tak sa tu dá naozaj cítiť „dobového“ ducha.

Z infotabule sa dozviete, že táto gotická kaplnka bola prvou sakrálnou stavbou na hrade. Počiatky výstavby kaplnky sa datujú do rokov 1430-1437 a jej dokončenie bolo v druhej polovici 15. storočia. Na oltári si môžete všimnúť dve tabule so svätcami. Nie sú to však originály. Tie sú uložené v Spišskom múzeu v Levoči. Pôvodne sa v kaplnke zachovali až tri takéto tabule, ktoré vznikli okolo roku 1470.

V kaplnke svätej Alžbety UhorskejV kaplnke svätej Alžbety Uhorskej. Kaplnka je neveľká, dýcha z nej však dobová atmosféra.

Dolné nádvorie

Spišský hrad má veľké dolné nádvorie. Aj vďaka tomu je celý hradný komplex rozsiahly. Dostanete sa sem (po kontrole lístkov) cez bránu na strednom nádvorí. Ďalší vstup na nádvorie je aj skrz bránu v juhozápadnej časti hradného opevnenia.

Na dolnom nádvorí zaujme viacero vecí. V prvom rade sú to hradby po obvode, po ktorých sa môžete prejsť. Otvoria sa vám tak pekné pohľady na celý južný komplex hradu. Ďalšou zo zaujímavostí na nádvorí sú delá, pri ktorých si s obľubou robia ľudia selfiečka. Samozrejme sú najväčším lákadlom pre deti, ktoré si neraz na delá posadajú. Už sme tu dokonca zažili aj menšiu šarvátku malých drobcov, keďže nie každému sa ušlo delo :).

V strede dolného nádvoria nájdeme zbytky základov okrúhlej stavby. V minulosti to bola opevnená pevnosť s obytnými priestormi. Postavená bola pre Jána Jiskru z Brandýsa, ktorý sa na Spišskom hrade usadil v polovici 15. storočia. Ďalej tu nájdete dve pôvodne obytné veže a vstupnú bránu ktoré sú súčasťou hradieb. Takisto zaujme „písmeno J“, čo ako sme dozvedeli predstavuje rekonštruovanú časť barbakanu z druhej polovice 14. storočia.

Dolné nádvorie je v princípe fajn miesto na „piknik“. Rozľahlá plocha nádvoria je pokrytá tak akurát pokosenou trávičkou, na ktorej sa dá na chvíľu zrelaxovať. Problém je, keď vám na poludnie praží slnko na hlavu, v takom prípade si to piknikovanie moc neužijete. Ak už nič, aspoň deti sa môžu na tráve vyblbnúť.

Pohľad z veže na dolné nádvoriePohľad z veže na dolné nádvorie. Hradný areál je značne rozsiahly, čo si uvedomíte hneď ako sa pozriete z vyhliadkovej veže.

Na hradbách dolného nádvoriaNa hradbách dolného nádvoria. Hradby sa dajú takmer celé pochodiť a prejsť tak po obvode celé spodné nádvorie.

Prehliadka hradu

Prehliadka so sprievodcom trvá niečo okolo hodiny. Samozrejme po hrade sa môžete pohybovať podľa svojvôle, takže sprievodca nie je nutnosťou. Sprievodcovské služby sa tu striedajú v pravidelných intervaloch. Je možnosť využiť aj audio sprievodcu, za drobný poplatok a zálohu. Okrem iného sme na internete postrehli, že Spišský hrad má i vlastnú aplikáciu pre mobilné zariadenia vo viacerých jazykoch. Tá je bezplatná. Ako sme si všimli, digitálneho sprievodcu použilo viacero turistov. Dokonca aj my, počas písania tohto článku :). Celkovo môžeme skonštatovať, že ak ste prišli na hrad kvôli informáciám, isto si prídete na svoje.

Možnosti živého sprievodcu sme zatiaľ nikdy nevyužili z niekoľkých dôvodov. Napríklad nás tlačil čas a nemohli sme čakať na danú hodinu, keď začína prehliadka s výkladom. Väčšinou nás však odradila koncentrovaná masa turistov, pohybujúca sa na hrade. Nie zriedka skupina so sprievodcom môže mať aj – hádam i 70-80 ľudí (ak nie viac), čo robí pohyb po hrade značne nepríjemným. Najhoršie, keď sa do takejto skupinky omylom pripletiete pri výstupe do hradnej veže. Na úzkych, točitých schodoch vedúcich na vrchol veže, kde sa vojde len jeden človek sa tvoria siahodlhé kolóny ľudí. Už sa nám stalo, že sme tu takto čakali pomaly 15 minút, kým sme sa dostali z veže dole. Aj preto nám príde možnosť využiť sprievodcovské služby ako dobrá voľba, najmä keď je na hrade menej ľudí. Ak však chcete, vždy sa môžete do nejakej skupiny so sprievodcom „prikmotriť“ a vypočuť si informácie o hrade s rôznymi pikoškami z prvej ruky.

Prehliadka so sprievodcomPrehliadka so sprievodcom. Ukočírovať takúto masu ľudí musí byť umenie. Každopádne, prehliadka hradu je možná i bez sprievodcu. Vyhnete sa tak tlačeniciam v skupine.

Na Spišský hrad s deťmi

Ak máte deti, isto ich vezmite na Spišský hrad. Je tu viacero atrakcií, ktoré ich môžu zaujať. Stretli sme tu nespočetné množstvo rodín s malými deťmi. Pre rodiny s deťmi je dokonca o niečo lacnejší vstup (nie však o veľa), tak to môžete využiť.

Hrad je zabezpečený, takže deti by nemali kde vypadnúť. Skôr sa môžu stratiť v dave turistov. Nepríjemnejší môže byť tak akurát výstup na vyhliadkovú vežu, kde musia deťúrence prekonať adrenalínové schodisko. Hlavne tým najmenším deťom to bude asi robiť problém. Je lepšie ich preto zobrať na ruky.

Na hrade nás pobavila mladá rodinka, ktorá sa snažila dohovárať chlapcovi, ktorý mierne vystrájal, že už je veľký a že sa má chovať slušne. To sa následne obrátilo proti rodičom, keď si tento, približne 5 ročný chlapec všimol, že iné dieťa po hrade pobehuje s veľkým mečom. Na čo mu rodičia odvetili, že mu meč nemôžu kúpiť, pretože je ešte malý. Tak vznikol paradox a dieťa sa následne začalo nespokojne dožadovať vysvetlenia, prečo mu hovoria že je raz malý a inokedy že je veľký. Ako to celé dopadlo netušíme, no museli to riešiť minimálne takú polhodinku, keďže rodinku sme stretli viac krát v priestoroch hradu a debata sa stále točila okolo meča a dospelosti dieťaťa.

Deti a deláDeti a delá. Delá sú nevšednou atrakciou, najmä pre tých najmenších.

Kedy sa vybrať na Spišský hrad?

Pri atrakciách masového typu - čo Spišský hrad určite je, je dobré si premyslieť čas, kedy danú lokalitu navštíviť. V prípade Spišského hradu je tomu tak počas hlavnej (letnej) turistickej sezóny, ale často aj mimo sezónu, počas víkendov, či sviatkov. Na hrade sme v týchto vyhľadávaných časoch boli viackrát a osvedčilo sa nám prísť skoro ráno, alebo pred záverečnou. Vtedy sú prehliadky hradu znesitelnejšie z niekoľkých dôvodov. V prvom rade, nestratíte čas hľadaním parkovacieho miesta. Na hrade je tak isto menej ľudí a teda sa nemusíte toľko tlačiť, či už v interiéroch, alebo na vyhliadkovej veži. V neposlednom rade je aj počasie prijateľnejšie ráno, prípadne na večer. Neraz sme sa tu doslova „pripiekli“ v obedňajších a poobedňajších hodinách. Na hrade je niekedy problém nájsť tieň. A keď už ho nájdete, často sa tam „nasáčkuje“ kopa ľudí, aby sa ukryla pred slnkom.

Nie každý si to môže časovo dovoliť, no ak už máte tú možnosť, vybehnite na hrad cez pracovný týždeň. Možno síce budete ochudobnený o nejaké sprievodné akcie, no ak vám ide len o prehliadku hradu, určite bude o niečo menej návštevníkov.

Mimo letnej sezóny je návšteva hradu znesitelnejšia (samozrejme pokiaľ nie sú práve sviatky a predĺžené víkendy). V tomto smere sa môže ako ideálny javiť napríklad september, prípadne máj. V týchto mesiacoch je otvorené dlhšie, ešte stále do 19tej, takže vám nezavrú hrad pred nosom :). Naša posledná návšteva hradu bola práve koncom septembra, cez víkend. Došli sme zhruba dve hodiny pred záverečnou a hrad bol poloprázdny. Dokonca v istý moment sme si pripadali, že sme na hrade sami. Ľudí sme stretávali len sporadicky. Jednoducho, ideálny čas na návštevu hradu :)

Na hrade nikto?Na hrade nikto? Občas sa podarí vystihnúť moment, keď na hrade nie je veľa ľudí. Nám sa to takto podarilo začiatkom jesene, zhruba hodinu pred záverečnou. A to bol dokonca víkend.

Prázdny hrad, pár minút po záverečnejPrázdny hrad, pár minút po záverečnej. Ešte že nás tu nezamkli. Zrejme by sme potom skončili ako hradný komparz :)

Vyhliadky pri Spišskom hrade

Pokiaľ máte pár minút času nazvyš a chcete sa pokochať fajn výhľadmi, neďaleko hradu sú tri vyhliadky. Jedna je priamo pod hradom, po ceste do Spišského Podhradia. Poznáte to podľa prítomnosti niekoľkých lavičiek. Z miesta sú polkruhové výhľady na mesto. Ide o príjemné miestočko, ktoré sme našli úplne náhodne. Pokiaľ ste sa vybrali na hrad zo Spišského Podhradia, dané miesto môže slúžiť aj ako odpočinkový bod.

Ďalšia z vyhliadok je pod hradom, smerom na Dreveník, nad parkoviskom. Jedná sa o neveľký kopec, z ktorého je pekný výhľad najmä na Spišský hrad. Z východnej strany sú zas výhľady smerom na Granč Petrovce, či Hodkovce. Na tomto kopčeku sa vždy zastavíme, keď sme pri hrade. Miesto obľubujú aj svadobní fotografi. Raz sme sa tu ocitli v sobotu a za ten čas, čo sme boli na hrade, sa tu vystriedali možno tri budúce novomanželské páry.

Posledná vyhliadka leží neďaleko tej predchádzajúcej, juhozápadným smerom. Na mapách nesie názov Ostrá hora. Ide o ďalší nevysoký kopec, ležiaci popri žltej turistickej značke smerujúcej na Dreveník. Vedie tam vyšľapaný chodník. Pomerne rozsiahla vrcholová plošina, v závislosti od toho v ktorej časti sa nachádzate, núka takmer 360 stupňové výhľady. Obmedzenejší výhľad je len smerom na Spišský hrad, vzhľadom na to že sa tu nachádza les. Pod istý uhlom však dobre vidno i na hrad. Západy slnka musia byť z tohto miesta vskutku čarovné.

Menšia vyhliadková plošinka pod hradom s lavičkouMenšia vyhliadková plošinka pod hradom s lavičkou. Dá sa tu zastaviť a užívať si výhľady na krajinu okolo Spišského Podhradia.

Výhľad na Spišský hrad z kopca nad parkoviskom.Výhľad na Spišský hrad z kopca nad parkoviskom. Na kopček si isto vybehnite, veľa času to nezaberie. Navyše sa budete môcť pokochať viacerými peknými výhľadmi na okolie, vrátane Spišského hradu.

Výhľad z Ostrej hory na Spišské Podhradie a Spišský hradVýhľad z Ostrej hory na Spišské Podhradie a Spišský hrad. Ďalšia z vyhliadok v okolí Spišského hradu. Zastavili sme sa tu počas minivýletu na Dreveník.

Turistika okolo Spišského hradu a náučný chodník Sivá brada – Dreveník

Okolo Spišského hradu je kvantum zaujímavostí, ktoré sa oplatí navštíviť. Preto ak chcete spoznať trochu viac túto lokalitu vyberte sa sem čo najskôr ráno. Návštevu hradu tak môžete spojiť s turistikou a prebádať miestny región. Okolo hradu bol vybudovaný náučný chodník ktorý spája Spišský hrad s okolitými atraktivitami.

Vašu prehliadku okolia tak môžete začať napríklad návštevou Sivej brady, kde začína i značená turistická trasa. Tu narazíte na travertínove kopy s výverom minerálnych vôd, nad ktorými s týči maličká opustená kaplnka. Pokračovať môžete cez Spišský Jeruzalem, čo je sústava kaplniek a cirkevných objektov, ktoré vedú až po Spišskú Kapitulu s prekrásnou katedrálou sv. Martina (kam sa každú hodinu robia platené vstupy so sprievodcom).

Zo Spišskej Kapituly sa plynulo dostanete do Spišského Podhradia, kde sa dá chvíľu zastaviť, občerstviť a popozerať miestne pamiatky. Z tade vedie trasa priamo na Spišský hrad. Z neho je to už len kúsok na Dreveník a na skok do Žehry s pekným ohradeným kostolíkom a Hodkoviec, ktoré sú známe svojim kaštieľom.

Pochodenie všetkých zaujímavostí vám zaberie minimálne polovicu dňa a ak idete na pohodu tak pokojne i celý deň. Preto je tento výlet určený skôr pre turistov – fajnšmekrov. V tomto prípade netreba zabúdať ešte na to, ak ste auto odparkovali na Sivej brade, že sa k nemu budete musieť dostať naspäť, čo sú ďalšie hodiny chodenia navyše!!

Náučný chodník je inak dobre značený, do veľkej miery kopíruje žltú turistickú značku. Obsahuje aj niekoľko informačný tabúľ. Pokiaľ sa nechcete po ceste zastaviť v Salaši, môžete zo Sivej brady hneď prejsť ku kaplnkám po okraji poľa a miestneho lesíka. Ušetríte tak pár minút a nemusíte ísť po ceste pre autá.

Neďaleko Sivej BradyNeďaleko Sivej Brady. Sivá Brada je ďalšia zaujímavosť, ktorá sa nachádza neďaleko hradu. Jedná sa o travertínovú kopu s gejzírom, na ktorej sa nachádza menšia kaplnka.

Skalné mesto DreveníkSkalné mesto Dreveník. Zo Spišského hradu je to sem možno 20-30 minút pešo.

Pred Spišskou KapitulouPred Spišskou Kapitulou. Dominantou Kapituly je Katedrála svätého Martina, ktorú je vidno už z diaľky.

Tipy na výlet a zaujímavosti v okolí Spišského hradu

  • Sivá brada – travertínová kopa s výverom a kaplnkou. Je tu i prameň z ktorého kvapká voda, pri troche trpezlivosti z neho naplníte aspoň jednu fľašku
  • Spišský Jeruzalem – systém religióznych stavieb (najmä v podobe kaplniek), ktoré prestavujú kalváriu vedúcu od Sivej Brady až po Spišskú Kapitulu
  • Spišská Kapitula – významná náboženská atraktivita v podobe cirkevného mestečka s nádhernou katedrálou sv. Martina
  • Dreveník – fotogenické skalné mesto neďaleko Spišského hradu
  • Salaš pri Spišskom podhradí – obľúbene reštauračné zariadenie s tradičnou slovenskou kuchyňou
  • Levoča – mesto zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO s pekným historickým centrom. Asi najvýznamnejšou historickou pamiatkou v meste je kostol sv. Jakuba so známym dreveným oltárom majstra Pavla z Levoče.
  • Mariánska hora – pútnické miesto nad Levočou aj spolu s Bazilikou Navštívenia Panny Márie
  • Smrekovica – najvyšší bod pohoria Branisko s polkruhovými výhľadmi.
  • Žehra – zaujímavá obec s kostolíkom a kaštieľom v časti Hodkovce
  • Spišské Vlachy – historické mestečko s niekoľkými historickými pamiatkami a príjemným námestím

Fotografie zo Spišského hradu