Tomášovský výhľad (667 m n. m.) v Slovenskom raji patrí k absolútnym kultovkám turistiky na Slovensku. Tento vrchol, alebo presnejšie prírodná vyhliadka na okraji podmanivého skalného brala sa nachádza v severnej časti pohoria Slovenský raj. Ročne ju navštívi nepreberné množstvo turistov. Okrem jedinečnosti výhľadu, prírodnej kompozície celej oblasti vysokej návštevnosti v nemalej miere vďačí tiež relatívne rýchlej dostupnosti.

Perfektné výhľady do jednej z dolín Slovenského raja.Perfektné výhľady do jednej z dolín Slovenského raja. Miesto je výhľadová špička v rámci Slovenského raja.

Túra na Tomášovský výhľad netrvá priveľmi dlho a taktiež nie je technicky príliš náročná. Odmena v podobe neopakovateľného výhľadu je na dosah takmer pre každého vrátane detí, či menej zdatných turistov. Ak sa sem vyberiete po turistickej značke, ide o celkom príjemnú prechádzku, hoci je potrebné počítať i so stúpaním.

Tomášovský výhľad patrí k najzaujímavejším a najmonumentálnejším skalným útvarom na Slovensku. Takým, ktorý by mohol byť vyobrazený napríklad na poštových známkach, či minciach. :) Zaiste si z neho odnesiete jedinečné fotky. Toto bralo patrí tiež k lezeckej klasike. Dodnes sa tu lezie v krásnom prírodnom prostredí. Návštevu Tomášovského výhľadu môžete tiež spojiť s prechodom Prielomu Hornádu – ďalšej turistickej klasike v Slovenskom raji a spraviť si pekný, pokojne i celodenný výlet.

Turisti zo západu krajiny, či z krajného východu Slovenska to sem majú možno ďaleko, no aspoň raz za život by mali "Tomašák“, ako sa hovorovo nazýva, navštíviť. Bezpochyby sa jedná o jednu z najpodmanivejších skalných vyhliadok na Slovensku.

Vychtnávanie celkom poľahky dosiahnutého výhľadu.Vychutnávanie celkom poľahky dosiahnutého výhľadu. Na vrchol Tomašáku vedie viacero prístupových možností.

Tomášovský výhľad z lokality Biely potok.Tomášovský výhľad z lokality Biely potok. Nachádzame sa v údolí modelovanom riekou Hornád.

Ako sa dostať na začiatok túry a kde zaparkovať?

Slovenský raj je národným parkom, ktorý je rýchlejšie dostupný skôr obyvateľom východu Slovenska, avšak aj pre západniarov existuje praktická možnosť využiť preprevu po diaľnici, ktorá cestu urýchľuje. Okrem toho vás do blízkosti tohto pohoria dostane pohodlne aj rýchlik, ktorý premáva často napríklad do Popradu, či Spišskej Novej Vsi.

Pri túre na Tomášovský výstup existuje viacero možností, odkiaľ sa k nemu dostať. Najrýchlejšie to bude priamo zo Spišských Tomášoviec, alebo z veľkého parkoviska Čingov, ktoré sa nachádza neďaleko tejto obce a je platené. Atraktívny a vcelku krátky je tiež výlet z konca Letanoviec, z miesta zvaného Pri Starej horárni. Z týchto miest už k výhľadu vedú turistické značky. Konkrétne žltá a zelená, pričom žltú lemuje Náučný chodník Prielom Hornádu, ktorý vám výstup doplní o zaujímavé fakty.

K zaujímavostiam patrí, že na Tomášovský výhľad je možné sa zo Spišských Tomášoviec dostať i na bicykli po žltej cykloznačke. Mali sme možnosť na vrchole stretnúť i živý dôkaz, že to naozaj ide, v podobe horského cyklistu. Cyklotrasu žiaľ nevieme zhodnotiť, nakoľko sme ju neabsolvovali. Neďaleko k vrcholu však vedie cesta a tak v podstate jediný vyslovene terénny úsek je až posledných niekoľko sto metrov, keď trasa vedie lesom.

Parkovisko na Čingove.Parkovisko na Čingove. Jedná sa o jednú zo vstupných brán do Slovenského raja.

Smerovník na Tomášovskom výhľade.Smerovník na Tomášovskom výhľade. Na vrchol sa dostanete pohodlne z viacerých smerov.

Bicyklom na Tomášovský výhľad.Bicyklom na Tomášovský výhľad. Boli sme svedkami, že sa to dá.

Ferrata v oblasti Čingov.Ferrata v oblasti Čingov. Výtet na Tomášovský výhľad si môžete okoreniť i nácvikom pohybu po ľahšej ferrate, kým sa vydáte na skusy do tých ťažsích.

Hornád tlačiaci sa pomedzi lesy Slovenského raja.Hornád tlačiaci sa pomedzi lesy Slovenského raja. Zdatnejší turisti si môžu spraviť okruh kombinujúci návštevu Tomášovského výhľadu s Prielomom Hornádu.

Skala označujúca hranicu Slovenského raja.Skala označujúca hranicu Slovenského raja. Nachádza sa v lokalite Čingov, kde sme začali i ukončili náš výlet k Tomášovskému výhľadu.

Výstup na Tomášovský výhľad po žltej značke z bodu Čingov parkovisko

Parametre výstupu: dĺžka: 3,5 km, stúpanie: prijateľných 235 m, čas výstupu: 1:15 h

Výstup z parkoviska Čingov pri Spišských Tomášovciach je relatívne pohodovou túrou, ktorá sa hodí aj na úvodné kroky po Slovenskom raji, v prípade, že to tu ešte nepoznáte. Môže byť prvou peknou túrou, kým vyrazíte na strmé rebríky miestnych tiesňav. Hodí sa i pre ľudí, ktorí si na podobných technických prekážkach vo výškach necítia príjemne. Spomínaná trasa je označená žltou turistickou značkou. Je často využívaná, takže by nemal byť problém s blúdením v nepriechodných húštinách a podobne. Počas sezóny tu stretnete i množstvo turistov.

Po úvodnej, ,,oťukávacej“ fáze výstupu lesom, ktorá nie je špeciálne zaujímavá, sa odrazu dostanete na veľkú lúku s chatkami. Miesto sa nazýva Čingov, Ďurkovec a je zároveň chráneným vtáčím územím, čo dokumentuje taktiež informačná tabuľa s vyobrazením rôznych druhov vtákov. Miesto sa zdalo celkom opustené, hoci bola letná sezóna. Nuž, aspoň majú vtáčiky pokoj. Okrem toho sa tu nachádza Prírodná hvezdáreň t.j. miesto s minimálnym svetelným smogom, vhodné na pozorovanie nočnej oblohy. Ďalej tu nájdete tzv. Závrt Ďukovec.

Široký lesný chodník bez zložitých technických pasáží pokračuje ďalej až k miestu Ihla, ktoré poskytuje pekný výhľad na šíre ihličnaté lesy všade navôkol. Pod nohami uvidíte dolinu, ktorou sa kľukatí Hornád. Postupne sa tak odhaľujú krásy Slovenského raja, ktoré smerom k Tomášovskému výhľadu naberajú na intenzite.

Ďalší výstup vedie v teréne rovnakého charakteru t.j. lesom, bez výraznejších výhľadov, až na samotný skalnatý vrchol Tomašáku. Tesne pred vyhliadkou je jedno zaujímavé miesto, z ktorého sa vám naskytnú pekné výhľady na vyčnievajúcu skalnú vyhliadku. Ak máte šťastie na dobrú viditeľnosť, uvidíte v pozadí i štíty Vysokých Tatier.

Chata na rázcestí.Chata na rázcestí. Je možné sa tu občerstviť, kúpiť nejaké suveníry, ale i požičať ferratové sety.

Takto vyzerajú úvodné časti výstupu z Čingova.Takto vyzerajú úvodné časti výstupu z Čingova. Jeden z výstupov na Tomášovský výhľad začína práve v tomto turistickom stredisku.

Chaty na Ďurkovci.Chaty na Ďurkovci. Miesto zívalo prázdnotou.

Opustená chata v lokalite Čingov, Ďurkovec.Opustená chata v lokalite Čingov, Ďurkovec. Nachádza sa na žltej značke smerom k Tomášovskému výhľadu.

Menšia vyhliadka na trase k Tomášovskému výhľadu.Menšia vyhliadka na trase k Tomášovskému výhľadu. Výhľady tu však boli dosť obmedzené stromami.

Informačný panel na trase.Informačný panel na trase. Dočítate sa z neho informácie o Ihle a Kazeteľnici – dvoch pôsobivých vápencových skalách.

Výstup z Letanoviec – Pri Starej Horárni k Tomášovskému výhľadu

Tento variant výstupu je vcelku krátky. Zaberie zhruba 45 – 60 minút. Trasa začína kúsok od miesta s názvom Pri Starej Horárni. Vedie sem asfaltová cesta z Letanoviec. Dá sa tu odparkovať zatiaľ bezplatne auto. Narazíte tu tiež na drevenú vstupnú bránu do Slovenského raja. Z miesta máte následne dve možnosti ako sa vydať na Tomášovský výhľad.

Prvá možnosť je taká, že pôjdete klasicky po červenej turistickej značke smerom k Trstenému potoku. Zhruba v polovici trasy je odbočka do lesa. Prechádza tade žltá turistická značka a zároveň náučný chodník. Tým sa dostanete až na samotný Tomášovský výhľad. Kúsok pred Tomášovským výhľadom sa ešte ocitnete na rozľahlejšej lúke, z ktorej sú mimochodom pekné výhľady na Spišské Tomášovce a Šíre okolie. Z tade sa k rozhľadni vyberte zelenou značkou, ktorá je zároveň i cyklochodníkom. Na vrchole ste z týchto miest možno za 10 minút. Čo sa týka náročnosti, tak stúpanie na tejto trase je najmä v úvode, keď budete musieť vyjsť na hrebeň, ohraničujúci severnú stranu doliny Hornádu. Následne je stúpanie už len mierne.

Druhá možnosť výstupu od Starej Horárne je po neznačenom chodníku, ktorý prechádza na rozhraní lesa a miestnych lúk. Zhruba kilometer za Starou Horárňou narazíte na vstup do lesa kde sa napojíte na žltý turistický chodník a v podstate na trasu o ktorej sme písali vyššie. Tento variant nám príde kratší a o niečo jednoduchší, než ten predchádzajúci. Nastúpate totiž o niečo menej výškových metrov. Tak isto si z lúky užijete fajn výhľady. Túto trasu odporúčame aj rodinám s deťmi, ktorým sa až tak veľa nechce chodiť.

Smerovník Pri starej horárni. Výlet k Tomášovskému výhľadu môžete začať aj tu. Smerovník Pri starej horárni. Výlet k Tomášovskému výhľadu môžete začať aj tu. Nachádza sa tu menšie parkovisko.

Rozhranie lesa a lúky za Starou horárňou. Je tu vyšľapaný chodník. Rozhranie lesa a lúky za Starou horárňou. Je tu vyšľapaný chodník. Jedná sa o alternatívnu, no neznačenú trasu. Ušetrí vám niekoľko minút času.

Pohľad na dedinku Spišské Tomášovce.Pohľad na dedinku Spišské Tomášovce. Aj takéto výhľady sa vám vyskytnú na trase.

Lúka nad Spišskými Tomášovcami.Lúka nad Spišskými Tomášovcami. Na Tomášovský výhľad je to z tohto miesta len pár minút chôdze.

Pred Tomášovským výhľadom.Pred Tomášovským výhľadom. Z lúky treba prekonať krátky pás lesa. K vyhliadke to z tade je už len kúsok.

Na Tomášovskom výhľade

Tomášovský výhľad je v skutočnosti skalným bralom s vrcholovou časťou v tvare tabule. Ide o veľmi jedinečný skalný útvar. Smelo ho môžeme zaradiť k najpopulárnejším prírodným dominantám Slovenska. Zároveň patrí i k najvyhľadávanejším a preto nie je divu, ak tu počas letnej sezóny narazíte na davy turistov rozložených na vrcholovom ,,kamennom stole“. V tomto smere, ak by ste si chceli užiť pokojnejšiu túru, odporúčame skoré vstávanie.

Najvýraznejšou črtou Tomášovského výhľadu je vrcholová skalná tabuľa, ktorá pôsobí ako obrovský stôl, pod okrajom ktorého sa nachádza obrovitá priepasť, z ktorej nechcete spadnúť. Žiaľ i to sa tu stáva, pretože hrana skaly nie je proti pádu nijako zabezpečená a tak by sme aj z tohto miesta radi apelovali na obozretnosť počas kochania sa výhľadmi, ktoré naozaj dokážu zamotať triezvy úsudok.

Na Tomášovskom výhľade, kúsok od vyhliadky narazíte na informačnú tabuľu, ktorá je súčasťou Náučného chodníka Prielom Hornádu. Aj počas výletu napríklad z Čingova ste na podobné tabule isto narazili. Na mieste si tak viete prečítať nejaké základné informácie o Tomášovskom výhľade či Slovenskom raji. Na vrchole tiež nájdete smerovník a drevený stojan na bicykle.

Skalná plošina Tomášovského výhľadu je vcelku rozsiahla a má dva stupne. Výhľady sú z každého stupňa mierne odliśné. Ďalšia vyhliadka je potom z menšieho vyhliadkového bodu kúsok pod vrcholom. Budete tu mať celý útes Tomášovského výhľadu ako na dlani. Z tohto miesta si môžete spraviť pekné fotky, hoci znova je potrebné vo zvýšenej miere dbať na bezpečnosť.

Informácie o Tomášovskom výhľade.Informácie o Tomášovskom výhľade. Dočítate sa ich z infopanela priamo na vrchole.

Skalná tabuľa Tomášovského výhľadu.Skalná tabuľa Tomášovského výhľadu. Vrcholová plošina je pomerne rozsiahla, no často sa tu tlačia davy turistov.

Jedinečné prírodné línie Tomášovského výhľadu.Jedinečné prírodné línie Tomášovského výhľadu. Nekazí ho žiadna stopa ľudskej činnosti.

Bočný pohľad na bralo Tomášovského výhľadu.Bočný pohľad na bralo Tomášovského výhľadu. Výhľad je dokonalý, no netreba zabúdať na opatrnosť.

Výhľady

Čo sa týka výhľadov z Tomašáku, charakterizujú ich pohľady na zvlnenú, horskú krajinu pokrytú smrekovým lesom. Je to veľmi pekné, pretože nikde nevidno stopy ľudskej činnosti. Príroda z vrchu vyzerá byť zachovaná vo svojej, čírej, divokej podobe. Veľmi pútavo pôsobí i kontrast ostrého okraja skalnej tabule s okolitými vrchmi na protiľahlej strane a hlbokou dolinou pod nohami, ktorou preteká rieka Hornád, či dolinou Bieleho potoka.

Celkovo je výhľad z Tomášovského výhľadu orientovaný na juh. Severným smerom je čiastočne zatarasený lesným porastom. Uvidíte však tiež Vysoké Tatry, ak sa vám nestratia v svetelnom opare. Okrem vysokých kopcov Slovenského raja je zo skaly pekne vidno i do doliny Hornádu, či do doliny Bieleho potoka.

Lesy Slovenského raja pri pohľade z Tomášovského výhľadu.Lesy Slovenského raja pri pohľade z Tomášovského výhľadu. Dolinou pod ním vedie magický Prielom Hornádu.

Jeden z výhľadov na Tomášovskom výhľade.Jeden z výhľadov na Tomášovskom výhľade. Dokonalá divočina.

Pohľad do doliny rieky Hornád.Pohľad do doliny rieky Hornád. Výhľady z Tomášovského výhľadu sú skutočne podmanivé.

 

Mágia výhľadov z Tomašáku.Mágia výhľadov z Tomašáku. Dali by sa tu presedieť hodiny.

Dbajte na bezpečnosť

Tomášovský výhľad veľmi praje pekným fotkám. Či už ide o fotky krajiny, alebo selfíčka. Každý si tu príde na svoje, no znova by sme radi pripomenuli dbajte na bezpečnosť. Možno namietať, že okraj skaly by bolo možné zabezpečiť zábradlím, to by však Tomášovský výhľad celkom určite prišiel o svoje čaro.

K bezpečnosti spojenej s pobytom na Tomášovskom výhľade patrí i vyhnutie sa ,,zábavkám“ ako hádzanie kameňov do doliny, ktorej mnohí s radosťou holdujú. Majte na pamäti, že bralo pod vami, je populárnou lezeckou lokalitou a v doline sa môžu nachádzať lezci, či ďalší turisti. Mnohí turisti si tiež radi sadnú na okraj vyhliadky. Takúto činnosť neodporúčame, okraj skalnej vyhliadky môže byť zradný.

Lúka pod Tomášovským výhľadom.Lúka pod Tomášovským výhľadom. Pád z hrany brala by bol fatálny.

Zostup k Hornádu

Spiatočnú cestu z Čingova, či z konca Letanoviec (Pri Starej horárni) môžete podniknúť po trase výstupu, alebo sa vydať na prieskum modrej značky. Vedie popri Hornáde a dostanete sa na ňu zostupom po žltej a zelenej značke. Upozorňujeme však, že zostup do doliny je spočiatku veľmi strmý. Pri Hornáde bola trasa celkom komfortná smerom na Čingov. Ide o široký lesný chodník bez výrazných stúpaní. Trasa je prakticky rovnobežná s trasou výstupu. Dovedie vás do východzieho bodu pri parkovisku v Čingove. Naopak na trase smerom k Letanovskému mlynu sa nachádza viacero stupačiek, takže si užijete i trocha adrenalínu.

Zostupový chodníček z Tomášovského výhľadu.Zostupový chodníček z Tomášovského výhľadu. Vedie k Prielomu Hornádu.

Chodníčky v oblasti Prielomu Hornádu. Chodníčky v oblasti Prielomu Hornádu. Z Tomášovského výhľadu sa môžete vrátiť popri Hornáde znova do Čingova.

Most na spiatočnej trase z Tomašáku do Čingova.Most na spiatočnej trase z Tomašáku do Čingova. Príroda bola aj tu nádherná. Chodník bol dosť strmý najmä na zostupe k Hornádu.

Úseky pri návrate z Tomášovského výhľadu popri Hornáde.Úseky pri návrate z Tomášovského výhľadu popri Hornáde. Rieka mala v dôsledku sucha nižší stav.

Rázcestie Biely potok.Rázcestie Biely potok. Zelená značka stúpa k Tomášovskému výhľadu.

Hornád.Hornád. Trasa popri tejto rieke ponúka potulky nádhernými zákutiami, kde je celkom príjemne i počas horúceho leta.

Náročnosť

Výstup za krásami Tomášovského výhľadu je relatívne ľahkou túrou, čo umožňuje vychutnať si tento skvost naozaj širokému spektru návštevníkov. Výstup z Čingova zvládnu deti aj kondične priemerní turisti. Malé deti môžete v prípade potreby zobrať do nosiča. Podobne jednoduchý výlet je i od Starej Horárne za Letanovcami.

Náročnejší je však výstup, alebo zostup z oblasti doliny Prielomu Hornádu. Touto trasou sa odporúčame vydať skôr skúsenejším turistom. Platí to najmä v prípade, ak sem idete z Letanovského mlynu. Za ním je viacero stupačiek, čo nemusí byť pre každého. Tí čo takéto „spestrenia“ majú radi si tu však určite prídu na svoje.

Ešte je dobré spomenúť, že prístupové chodníky z doliny Hornádu, hoci aj na miestach bez technickejších častí sa môžu zdať ľahké, nepodceňujte ich však v zime a za sťažených podmienok a patrične sa vystrojte. Prípadne sa úplne vyhnite týmto miestam a na Tomášovský výhľad sa radšej vyberte vrchnou časťou napr. zo Spišských Tomášoviec.

Priamo na Tomášovskom výhľade je ešte dôležité dbať na pozornosť a strážiť neposedné deti, nakoľko okraj skalného zrázu nie je nijako zabezpečný proti pádu. Hrozia tu totiž fatálne následky. V prípade úrazu sa môžete pokúsiť kontaktovať miestnu horskú službu, ktorá tu celoročne pôsobí.

Charakter chodníka z Čingova na Tomášovský výhľad.Charakter chodníka z Čingova na Tomášovský výhľad. Technicky nie je náročný a stúpa zväčša len mierne.

Časové obmedzenia

Tomášovský výhľad je prístupný celoročne, avšak je potrebné sa riadiť pravidlami návštevného poriadku národného parku. Tento skalný útvar patrí do Národnej prírodnej rezervácie Prielom Hornádu.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Slovenský raj je populárnou oblasťou pre všetkých milovníkov prírody. Preto zažíva najmä počas leta veľký nápor. Ubytovacie kapacity sú rôznorodé, od kempov až po hotely. My sme využili jeden z hotelov v oblasti Čingova, no ostatné už boli naplnené. Vyskúšali sme tiež ubytovanie v známom kempe ATC Podlesok, kde sa dá prespať vo vlastnom stane, karavane, alebo v chatkách. Miesta tu bolo i počas sezóny dostatok, otázne to však je v prípade chatiek, ktoré vyzerali plne obsadené a vhodné skôr pre väčšie skupiny. Kemp je dobre vybavený, môžete si tu i opekať. Jedinou nevýhodou je azda minimum stromov, takže v lete na stan poriadne praží. Kemp sa nachádza i v Betlanovciach. Ten sme však nepreskúmali.

Čo sa týka opekania priamo na Tomášovskom výhľade, opekať nesmiete a vlastne ani v širšom okolí nie. Zdroje vody sme si cestou z Čingova na Tomašák veľmi nevšimli. Oplatí sa niesť si vlastné zásoby ako tekutín, tak aj jedla. Po ceste sa nenachádzala žiadna chata, ani bufet.

Kedy sa oplatí navštíviť Tomšovský výhľad?

Tomášovský výhľad je krásny takmer za každých okolností s výnimkou poveternostných extrémov. Dojmy vám môže skaziť snáď len príliš veľký príval turistov. Preto sa oplatí vyraziť na túru skoro, alebo mimo sezóny, či cez pracovný týždeň. To si budete môcť v pokoji spraviť aj pár pekných záberov a znížite i riziko pádu z neopatrnosti. Tak isto je lepšie prísť sem za dobrej viditeľnosti, keďže nie vždy dovidno na štíty Výsokých Tatier. My sme tu boli viac krát a občas sa nám stalo, že kvôli svetelnému oparu, prípadne zamračenému počasiu sme boli o pohľady týmto smerom ukrátení.

Vyhliadka Tomášovského výhľadu zaliata slnkom.Vyhliadka Tomášovského výhľadu zaliata slnkom. Prísť sem počas západu slnka sa dozaista oplatí.

Tomášovský výhľad a lezenie

Tomášovský výhľad patrí k najznámejším lezeckým lokalitám na Slovensku s bohatou horolezeckou históriou, siahajúcou až do obdobia pred 1. svetovou vojnou. Lezec tu nájde okolo 100 ciest rôznej obtiažnosti v dĺžke približne 40 m. Čo sa týka materiálu skaly, jedná sa o vápenec, ktorý je v spodných partiách brala čiastočne rozlámaný.

Lezec tesne pod vrcholom Tomášovského výhľadu.Lezec tesne pod vrcholom Tomášovského výhľadu. Lezenie má v tejto lokalite veľmi dávnu tradíciu.

Okraj priepaste na Tomášovskom výhľade.Okraj priepaste na Tomášovskom výhľade. Na skalách tohto brala sa lezie, preto nezhadzujte kamene.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Kláštorisko – unikátne ruiny kartuziánskeho kláštora z 13. storočia
  • Prielom Hornádu – prekrásna túra popri rieke okorenená technickými pasážami, vhodná i na horúce dni
  • Letanovský mlyn – prírodne zaujímavá lokalita, miesto kde stál do roku 1927 mlyn
  • Ihrík – najteplejšie miesto v Slovenskom raji so vcelku zaujímavou vyhliadkou
  • Suchá Belá – jedna z najnavštevovanejších roklín v Slovenskom raji