Fotografie

Posledné lúče svetla nad Popradským plesom

Príjemný zážitok predstavuje ponevieranie sa na podvečer v oblasti Popradského plesa. Oproti rušnému dňu sa miesto s pribúdajúcimi hodinami vyprázdňuje. Ľudí je pomenej, priestoru na dýchanie viacej. Až práve vtedy si človek uvedomí, aké je Popradské pleso pokojné miesto uprostred Vysokých Tatier.

Radimovské lipy pri záhoráckej obci Radimov

O týchto stromoch asi počul máloktorý turista. Aj my sme na ne natrafili celkom náhodou. Nachádzajú sa pri ceste medzi obcami Unín a Radimov. Je to veľmi príjemné miesto na krátku prestávku. Sú z neho výhľady na kopaničiarsku krajinu. Staré stromy sú veľmi pekné. Lipiek je tu viacero. Vyznačujú sa rôznym vekom a ukrývajú náboženský symbol v podobe božej muky.

Pohľad na hlavný hrebeň Západných Tatier medzi Bystrou 2248m a Klinom 2173m

Tak tento pohľad stojí naozaj za to šliapanie Račkovou s Gáborovou dolinou až do Bystrého sedla. Len je potrebné vystihnúť počasie. Potom je už túra na najvyšší vrch Západných Tatier - Bystrú pravou lahôdkou. Bystrú na tejto fotke nevidno, pozeráme sa totiž z jej svahu.

Výstup do sedla Prielom (2290m) vo Vysokých Tatrách

Jednou z najzaujímavejších vecí, ktorú môžete ako vysokohorský turista v Tatrách podniknúť, je vystúpiť do Prielomu. Je to už celkom exponovaná túra, stále však zabezpečená technickými pomôckami ako sú železné kramle a reťaze. Výstup to značne uľahčuje, no stále sa treba mať na pozore pred padajúcimi kameňmi, alebo klzkou skalou po daždi.

Západ slnka nad riečkou Krupá pri Popradskom plese

Riečka Krupá spolu s Hincovym potokom predstavuje zdrojnicu rieky Poprad. Má dĺžku približne 2,1km. Krupá vyteká z Popradského plesa v jeho južnej časti a následne tečie južným smerom, okolo miestneho symbolického cintorína. V mieste kde vyteká z Popradského plesa tu bol cez ňu vybudovaný malý drevený most. Z toho miesta bola spravená práve táto fotografia.

Západ slnka a parkovisko pod Starým mostom v Bratislave

Pohľad na parkovisko pod Starým mostom, spolu s klasickými bratislavskými dominantami, v podobe Bratislavského hradu a mosta SNP s ikonickým UFOm. To všetko okorenené teplými lúčmi zapadajúceho slnka. Nuž, aj takéto momentky môžete zažiť pokiaľ sa v správny čas vydáte na Starý most.

Hlavný hrebeň Nízkych Tatier z bočného hrebeňa Bôru

Skorý jarný pohľad na hrebene Nízkych Tatier sa nám naskytol z bočného vrcholu Bôr 1888m. Práve takéto kopce umožňujú vychutnať si populárne slovenské pohoria z iného pohľadu. Hrebeňom Bôru vedie žltá značka, ktorá sa z hlavného hrebeňa Nízkych Tatier odpája na Poľane. Je to neďaleko Chopka a Derešov.

Vstup do ruín hradu Biely Kameň

Hrad Biely Kameň nájdete nad Svätým Jurom. Presnejšie jeho zbytky. Výlet k tejto malokarpatskej zrúcanine nie je príliš náročný. Zo spomínanej obce je to naozaj na skok. Miestami je výstup strmší, ale nie je to nič extrémne náročné. Hrad prebehol menšou konzerváciou a tak je pohyb v blízkosti jeho múrov o niečo bezpešnejší.

Zimná Kvetnica a jazierko

Kvetnica je príjemná oddychová lokalita, nachádzajúca sa pár kilometrov južným smerom od Popradu. V minulosti sa tu liečili respiračné choroby. Jednou zo zaujímavostí, ktoré nájdete v miestnom parku, je jazierko. To si hneď všimnete, keď sem prídete od hlavnej cesty.

Pred dreveným chrámom sv. Juraja v obci Jalová

Tento drevený kostolík v obci Jalová sme navštívili počas našich potuliek krajným východom Slovenska. Chrám bol bohužiaľ zavretý. Pokiaľ chcete ísť dnu, je potrebné kontaktovať správcu. Chrám je neveľký, keď sme prichádzali do obce, ani sme si ho nevšimli. Koniec koncov, je aj tak trocha skrytý – dostanete sa k nemu cez plot, na ktorom je našťastie značenie so smerom ku kostolu.

Výstup do Priečneho sedla od Téryho chaty

Priečne sedlo 2352m patrí k najväčším magentom pre pokročilejších turistov vo Vysokých Tatrách. Výstup doň od Téryho chaty je predstavuje exponovaný terén, ktorý nie je vhodný pre každého. Neraz sa tu prekvapení návštevníci doslova zaseknú a nevedia sa hnúť ani hore ani dole.

Kaplnka sv. Urbana nad obcou Koválov

Okolo kaplnky sv. Urbana sme prechádzali počas nášho výletu z Koválova na rozhľadňu Lipky, pri Uníne. Kaplnka leží severne nad obcou, smerom do bažantnice. V kaplnke sa nachádza kovový kríž s reliéfom Krista a Panny Márie pod krížom. Pred kaplnkou sú dve lavičky na rozjímanie. Neďaleko sa dá odparkovať i auto.

Pohľady z vrchu Vyšehrad

Pomenej navštevované pohorie Žiar ponúka i takéto pekné výhľady z vrcholu Vyšehrad (829m). Výhoda tohto kopca je v tom, že ho možno odporučiť ako tip na krátku prechádzku s krásnym zakončeným v podobe ďalekých pohľadov na okolie. Keď prechádzate autom z oblasti hornej Nitry smerom na Turiec, zastavte na chvíľku vo Vyšehradskom sedle a vyberte sa na Vyšehrad.

Hincov potok – večerná momentka

Hincov potok je vysokotatranský, dravý potok, pretekajúci Mangusovskou dolinou. Jeho začiatok môžeme hľadať v oblasti Hincových plies. Spolu s riečkou Krupá neskôr tvorí rieku Poprad. Pokiaľ sa budete prechádzať Mengusovskou dolinou, isto na neho narazíte. Nám napríklad skrížil cestu počas výletu na Ostrvu.

Františkánska veža v Sade Janka Kráľa

Jednou zo zaujímavostí, na ktoré narazíte v Sade Janka Kráľa je Františkánska veža.  Jej história siaha až do 15. storočia, keď táto gotická veža bola pôvodne súčasťou františkánskeho kostola. Jej autorom je Michael Chnab. Kvôli jej poškodeniu zemetrasením, musela byť jej horná časť v roku 1897 nahradená. Nahradená bola neogotickou nadstavbou podľa projektu architekta Friedricha Schuleka. Pôvodné zbytky veže boli následne prevezené práve do Sadu Janka Kráľa.

Zvyšky Dračieho hrádku

Dračí hrádok nad Borinkou v Malých Karpatoch je skôr ideálnym tipom na výlet za zaujímavosťami. Ruina, menej známa aj ako Hadí hrad, neponúka žiadne výhľady ani monumentálne zvyšky hradieb a opevnení. Zaujme skôr čarom jej objavovania, ktoré tu nepochybne je. Ide o krátku túru z obce Borinka. No mali by ju zvládnuť i trochu väčšie deti.

Podvečer pri rozhľadni Lipky

Rozhľadňa Lipky, nachádzajúca sa neďaleko Unína nám z nejakého dôvodu učarovala. Napriek tomu, že neleží uprostred hôr a povedzme nemá až také svetoborné výhľady, ako keď stojíte niekde na Lomnickom Štíte, vždy má čo ponúknuť. Napríklad aj takému fotografovi.

Chodníčkom zo Štrbského plesa na Popradské pleso

Krátka, približne hodinová túra zo Štrbského plesa na Popradské pleso vás prevedie viacerými zaujímavými zákutiami. Jedným z nich je tento fotogenický chodník, z ktorého sú navyše aj pekné polkruhové výhľady na okolitú tatranskú krajinu. Boli sme tu začiatkom jesene a niektoré listnaté stromy už začínali chytať jesenné farby.

Karloveské rameno pri západe Slnka. Idylku trochu kazia žeriavy :)

Karloveské rameno tvorí akúsi rekreačnú oázu v Karlovej vsi, ako stvorenú na prechádzky, cyklistiku, člnkovanie, či skočenie na pohár piva :). Táto, medzi ľuďmi populárna lokalita samozrejme priťahuje aj rôznych developerov. Postupne na brehu ramena začali vyrastať obytné budovy. Fotografia vystihuje práve počiatky druhej fázy výstavby. Počas tej prvej sa postavili tie budovy vľavo.

Jeseň v Sade Janka Kráľa, UFO a deti

Sad Janka Kráľa je bezpochyby najnavštevovanejší park v Bratislave. Koniec koncov, veľa ich Bratislava ani nemá :). Dá sa tu robiť množstvo vecí – od športu, cez prechádzky až po piknikovanie. Park je však sám o sebe aj fotogenický a to najmä na jeseň.

Výhľady z Bystrej na Vysoké Tatry

Vystúpiť na najvyšší vrch Západných Tatier sa rozhodne vyplatí. Čo poviete? Už len kvôli tomuto málo známemu výhľadu na Vysoké Tatry a špeciálne Kriváň. Okrem toho si na tomto vrchole s vysokou pravdepodobnosťou vychutnáte pokoj. Pohorie Západných Tatier je pomerne málo navštevovaným.

Koliba pod Klinom - útočisko v Západných Tatrách

O Kolibe pod Klinom je dobré vedieť, ak sa chystáte na hrebeňovku Západných Tatier. Môže vám prísť veľmi vhod ako núdzový prístrešok. V tomto pohorí totiž priamo na hrebeni žiadnu horskú chatu nenájdete. Pod hrebeňom je viacero podobných útulní, ktoré v minulosti slúžili pastierom oviec.

Jesenný pohľad z ranného Ďumbiera

Ďumbier je najvyšším vrcholom Nízkych Tatier. Táto fotografia bola vyhotovená počas ranného výstupu naň v rámci plnenia prechodu tzv. Koruny Liptova - hrebeňov hlavných pohorí, týčiacich sa nad týmto pekným regiónom Slovenska.

Skalka v Nízkych Tatrách

Tento vrchol je vysoký 1980m, no pri pohľade z diaľky pôsobí vyšší a celkom mohutný. Počas prechádzania hlavného hrebeňa Nízkych Tatier si Skalku určite všimnete. Ak práve nebude skrytá v hmlách.

Západ slnka v Karloveskom ramene a parníček

Bratislava má niekoľko nekomerčných zákutí, ktoré sú využívané verejnosťou s veľkou obľubou. Patrí k nim i populárne dunajské rameno v Karlovej Vsi. Fotografia výborne vystihuje pokojnú atmosféru, ktorá je hlavným lákadlom ramena, či už počas prechádzok, kočíkovania, bicyklovania, behu, rybárčenia a samozrejme kanoistiky. Ak sa sem vyberiete, určite narazíte i na Národnú kultúrnu pamiatku Karloveská lodenica a Klub vodných športov Karlova Ves.

Štefánikova chata pod Ďumbierom

Chata M.R. Štefánika je už tradičným majákom pre všetkých pútnikov, ponevierajúcich sa na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Nájdete ju v nadmorskej výške 1704m. Táto chata si dokázala dodnes uchovať čosi z romantických čias, ktoré kedysi na horách panovali. Samozrejme i tu si dnes môžete dopriať komfort v podobe bohatej ponuky jedál, rôznych kategórií nocľahu, ba dokonca teplej sprchy. V minulosti čosi nevídané.