Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

Fotografie

Zostup z Bystrej 2248m

Ťažko popísať zostup z Bystrej. Najlepšie bude absolvovať ho a naplno si vychutnať nádheru, ktorú ponúka. Z najvyššieho vrcholu Západných Tatier môžete zísť po žltej značke k Bystrým plesám a Anitinmu očku. Práve tu si môžete vychutnať jedinečné výhľady na Kriváň, ale aj Podtatranskú kotlinu. Veľmi pôsobivé sú i pohľady na Nižnú Bystrú 2163m, ktorá nie je turisticky prístupná.

Zbojnícka chata 1960m

Pohľad na Zbojnícku chatu poteší vždy. Najmä po prekonaní stúpania Veľkou Studenou dolinou, alebo od sedla Prielom, či Priečneho sedla. Svoje by o tom vedeli rozprávať najmä nosiči, ktorý chatu zásobujú. Chata vás privíta a ubytuje celoročne. Môžete sa nechať rozmaznať na horské pomery širokou ponukou jedál a nápojov.

Sólo na Zobore

Zobor vysoký len 587m poskytuje vskutku nekonečné výhľady. Nečudo, že sa stal miestom, kde bolo v dávnych dobách založené slovanské hradisko. Jeho obyvatelia mali dokonalý prehľad o dianí v krajine pod ich nohami. Boli tu doslova nad vecou.

Posedenie „za odmenu“ po prekonaní sedla Prielom 2290m

Jedna z najkrajších a najexponovanejších značených túr vo Vysokých Tatrách je rozhodne trasa do sedla Prielom. Môžete sa sem vydať z Poľského hrebeňa, alebo z opačnej strany z Veľkej Studenej doliny. Sedlo sa nachádza medzi Divoou vežou a Východnou Vysokou.

Skorý ranný výstup Litvorovou dolinou

Ak si vo Vysokých Tatrách privstanete, nájdete ich i počas sezóny takmer ľudoprázdne. Skorý  ranný nástup Bielovodskou dolinou nám umožnil vychutnať si pekný východ slnka v Litvorovej doline. Naľavo sa k nebu týči masív Hrubej veže. V miestach na horizonte nás čakalo Litvorové a Zamrznuté pleso s hladinou ako zrkadlo. Videli sme v nich našu únavu, ale i radosť z výstupu.

Sad Janka Kráľa na jeseň

Sad Janka Kráľa patrí k tomu najcennejšiemu, čo Bratislava má. Park je plný nádherných stromov v kombinácii s prvkami socialistickej architektúry, čo je tak trochu kontrastné. Ponúka kus pekného prírodného prostredia uprostred betónovej džungle hlavného mesta pre vaše športové radovánky. Nájdete tu veľké trávnaté plochy, ale aj príjemné chodníčky na beh.

Bojnický zámok

Tento cukríkovo pôsobiaci zámok patrí ku slovenskej klasike, ktorú musíte aspoň raz navštíviť. Ide o masovo navštevovanú lokalitu so všetkým nepríjemným, čo k tomu patrí, vrátane rôznych druhov nevkusu. Napriek tomu sú zámok i jeho okolie jedinečnými. Doslova rozprávkovo pôsobiaca stavba s okolitými romantickými zákutiami je hodná návštevy i na viac dní. „Na otočku“ je tu toho k videniu až príliš. Preto je lepšie prísť aspoň na dva dni a pozrieť si i priľahlú ZOO a v lete vyskúšať i kúpalisko.

Nad Popradským plesom, smerom k Ostrve

Popradské pleso je jednou z top atraktivít Vysokých Tatier. Ak sa budete driapať na Ostrvu, čo je vrchol ležiaci priamo nad plesom, po ceste sa vám naskytne nepreberné množstvo výhľadov na túto tatranskú oázu. S pribúdajúcou, resp. klesajúcou nadmorskou výškou sa vám budú výhľady na Popradské pleso meniť a tak si tu isto nájdete ten správny „fotograficý uhol“

Ostrý štít 2367m a Malý Ostrý štít 2352m zo sedla Sedielko

Ostré štíty vo Vysokých Tatrách pri pohľade zo Sedielka dokonale vystihujú svoj názov. Monumentálne, málo známe pohľady sú doslova dychberúce. Tu sa budete cítiť naozaj nepatrní. Niet divu, že výstup na Ostrý štít bol dlho považovaný za nemožný. Výstup sa podaril v roku 1902 Karolovi Englishovi a jeho matke Antonii.

Hrebeň Skalky 1980m z Kotlísk 1937m v Nízkych Tatrách

Takýto terén vedie k vrcholu Skalky v Nízkych Tatrách. Kopec leží mimo hlavného hrebeňa Nízkych Tatier a preto poskytuje výborné výhľady na jeho veľkú časť. Túra na tento vrch je možná z viacerých smerov, pričom všetky trasy sú niečím zaujímavé. Skalka je vhodným cieľom na samostatný vysokohorský výlet. Výstup je pekným zážitkom.

Zimný výhľad na Zámčisko spod Krížovej

Na potulkách v oblasti Kvetnice - čo je taká mini-rekreačná oblasť pri Poprade, sme sa ocitli neďaleko vrcholu Krížová. Z miesta bolo nádherne vidieť na miestny kameňolom a vrchol Zámčisko. Na Zámčisko sme sa neskôr zo zvedavosti aj vybrali. Dokonca sme na ňom strávili aj Silvestra a pozorovali ohňostroje nad Popradom a Vysokými Tatrami.

V ruinách hradu Biely Kameň

Výlet na zvyšky hradu Biely Kameň je príjemným objavovaním histórie. Je to krátka prechádzka zo Svätého Jura a my sme ju zvládli dokonca s kočíkom. Ten musí mať ale kolesá vhodné do lesného terénu. K hradu sa dostanete po turistickej značke a až na pár mierne strmých úsekov je cesta v pohode.

Malokarpatská lesná hmla v oblasti Dračieho hrádku

Na prvý pohľad môže byť vonku škaredo, to však vôbec neznamená, že tak bude aj v lese. Špeciálne malokarpatské lesy sú povestné priam rozprávkovou hmlou. Akoby z nej na vás pozerali bludičky. Takáto prechádzka dokáže byť na prekvapenie veľmi povznášajúca. Napríklad na jeseň, keď sa zdá, že lesy sú nudné a šedivé. V hmle staré buky pôsobia ako živé bytosti. V hmle precítite pobyt v lese oveľa intenzívnejšie.

Kamenná chata pod Chopkom v mori skál

Jedným z najznámejších útočísk na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier je Kamenná chata pod Chopkom (1985m). Chata v súčasnosti ponúka pomerne komfortné ubytovanie a tak si môžete i v dvetisícmetrovej výške dopriať teplú sprchu. Kúsok nad chatou sa týči vrchol Chopka. Je to z nej hore doslova na skok.

Vysielač na vrchole Kráľovej hole 1946m

Záverečné metre k vrcholu Kráľovej hole vedú charakteristickým hôľnym terénom. Tieto horské lúky sú prekrásne. No častý vietor vás z nich rýchlo zaženie do provizórnej útulne v útrobách vysielača. Nocovať by ste tu však mali iba ak núdzovo. V útulni nie je personál, no je fajn vedieť o tejto možnosti úkrytu pred nepohodou.

Oblasť Veľkej Chochule v Nízkych Tatrách

Veľká Chochuľa 1753m a susedná Prašivá 1652m patria k vrchom, ktoré charakterizujú divokejšie časti Nízkych Tatier. Sú to azda tie najkrajšie kúty hlavného hrebeňa tohto pohoria. Keď sa sem konečne vyškriabete z Donovál, alebo iných obcí v podhorí, budete si môcť naplno vychutnať to najkrajšie, čo Nízke Tatry ponúkajú. Sú to najmä ďaleké výhľady a málo zasiahnutá príroda vo svojej rýdzej podobe.

Bielovodská dolina - pohľad na masív Mlynára 2170m

Ak vo Vysokých Tatrách hľadáte divočinu, alebo nepreľudnené končiny, vyberte sa skoro ráno do Bielovodskej doliny. Ak obvykle nechodíte na miesta v Tatrách, kde nie je chata, možno by stálo za to aspoň raz to vyskúšať. Bielovodská dolina určite nesklame.

Posledné lúče svetla nad Popradským plesom

Príjemný zážitok predstavuje ponevieranie sa na podvečer v oblasti Popradského plesa. Oproti rušnému dňu sa miesto s pribúdajúcimi hodinami vyprázdňuje. Ľudí je pomenej, priestoru na dýchanie viacej. Až práve vtedy si človek uvedomí, aké je Popradské pleso pokojné miesto uprostred Vysokých Tatier.

Radimovské lipy pri záhoráckej obci Radimov

O týchto stromoch asi počul máloktorý turista. Aj my sme na ne natrafili celkom náhodou. Nachádzajú sa pri ceste medzi obcami Unín a Radimov. Je to veľmi príjemné miesto na krátku prestávku. Sú z neho výhľady na kopaničiarsku krajinu. Staré stromy sú veľmi pekné. Lipiek je tu viacero. Vyznačujú sa rôznym vekom a ukrývajú náboženský symbol v podobe božej muky.

Spišsko-gemerský kras a Hornádska kotlina z vyhliadky nad Kvetnicou

Zaujímavý výhľad smerom na Spišsko-gemerský kras, Hornádsku kotlinu, ale i Nízke Tatry núka vyhliadka v južnej časti Kvetnice. Ide o oblasť Hranovníckej Dubiny, nad Horárňou, cez ktorú prechádza žltá turistická značka. Miesto je súčasťou južného svahu Kozích Chrbtov – nie príliš známeho slovenského pohoria. Nájdete tu i menšie posedenie.

Pohľad na hlavný hrebeň Západných Tatier medzi Bystrou 2248m a Klinom 2173m

Tak tento pohľad stojí naozaj za to šliapanie Račkovou s Gáborovou dolinou až do Bystrého sedla. Len je potrebné vystihnúť počasie. Potom je už túra na najvyšší vrch Západných Tatier - Bystrú pravou lahôdkou. Bystrú na tejto fotke nevidno, pozeráme sa totiž z jej svahu.

Výstup do sedla Prielom (2290m) vo Vysokých Tatrách

Jednou z najzaujímavejších vecí, ktorú môžete ako vysokohorský turista v Tatrách podniknúť, je vystúpiť do Prielomu. Je to už celkom exponovaná túra, stále však zabezpečená technickými pomôckami ako sú železné kramle a reťaze. Výstup to značne uľahčuje, no stále sa treba mať na pozore pred padajúcimi kameňmi, alebo klzkou skalou po daždi.

Západ slnka nad riečkou Krupá pri Popradskom plese

Riečka Krupá spolu s Hincovym potokom predstavuje zdrojnicu rieky Poprad. Má dĺžku približne 2,1km. Krupá vyteká z Popradského plesa v jeho južnej časti a následne tečie južným smerom, okolo miestneho symbolického cintorína. V mieste kde vyteká z Popradského plesa tu bol cez ňu vybudovaný malý drevený most. Z toho miesta bola spravená práve táto fotografia.

Západ slnka a parkovisko pod Starým mostom v Bratislave

Pohľad na parkovisko pod Starým mostom, spolu s klasickými bratislavskými dominantami, v podobe Bratislavského hradu a mosta SNP s ikonickým UFOm. To všetko okorenené teplými lúčmi zapadajúceho slnka. Nuž, aj takéto momentky môžete zažiť pokiaľ sa v správny čas vydáte na Starý most.

Hlavný hrebeň Nízkych Tatier z bočného hrebeňa Bôru

Skorý jarný pohľad na hrebene Nízkych Tatier sa nám naskytol z bočného vrcholu Bôr 1888m. Práve takéto kopce umožňujú vychutnať si populárne slovenské pohoria z iného pohľadu. Hrebeňom Bôru vedie žltá značka, ktorá sa z hlavného hrebeňa Nízkych Tatier odpája na Poľane. Je to neďaleko Chopka a Derešov.

Vstup do ruín hradu Biely Kameň

Hrad Biely Kameň nájdete nad Svätým Jurom. Presnejšie jeho zbytky. Výlet k tejto malokarpatskej zrúcanine nie je príliš náročný. Zo spomínanej obce je to naozaj na skok. Miestami je výstup strmší, ale nie je to nič extrémne náročné. Hrad prebehol menšou konzerváciou a tak je pohyb v blízkosti jeho múrov o niečo bezpešnejší.

Zimná Kvetnica a jazierko

Kvetnica je príjemná oddychová lokalita, nachádzajúca sa pár kilometrov južným smerom od Popradu. V minulosti sa tu liečili respiračné choroby. Jednou zo zaujímavostí, ktoré nájdete v miestnom parku, je jazierko. To si hneď všimnete, keď sem prídete od hlavnej cesty.

Pred dreveným chrámom sv. Juraja v obci Jalová

Tento drevený kostolík v obci Jalová sme navštívili počas našich potuliek krajným východom Slovenska. Chrám bol bohužiaľ zavretý. Pokiaľ chcete ísť dnu, je potrebné kontaktovať správcu. Chrám je neveľký, keď sme prichádzali do obce, ani sme si ho nevšimli. Koniec koncov, je aj tak trocha skrytý – dostanete sa k nemu cez plot, na ktorom je našťastie značenie so smerom ku kostolu.

Výstup do Priečneho sedla od Téryho chaty

Priečne sedlo 2352m patrí k najväčším magentom pre pokročilejších turistov vo Vysokých Tatrách. Výstup doň od Téryho chaty je predstavuje exponovaný terén, ktorý nie je vhodný pre každého. Neraz sa tu prekvapení návštevníci doslova zaseknú a nevedia sa hnúť ani hore ani dole.

Kaplnka sv. Urbana nad obcou Koválov

Okolo kaplnky sv. Urbana sme prechádzali počas nášho výletu z Koválova na rozhľadňu Lipky, pri Uníne. Kaplnka leží severne nad obcou, smerom do bažantnice. V kaplnke sa nachádza kovový kríž s reliéfom Krista a Panny Márie pod krížom. Pred kaplnkou sú dve lavičky na rozjímanie. Neďaleko sa dá odparkovať i auto.

Pohľady z vrchu Vyšehrad

Pomenej navštevované pohorie Žiar ponúka i takéto pekné výhľady z vrcholu Vyšehrad (829m). Výhoda tohto kopca je v tom, že ho možno odporučiť ako tip na krátku prechádzku s krásnym zakončeným v podobe ďalekých pohľadov na okolie. Keď prechádzate autom z oblasti hornej Nitry smerom na Turiec, zastavte na chvíľku vo Vyšehradskom sedle a vyberte sa na Vyšehrad.

Hincov potok – večerná momentka

Hincov potok je vysokotatranský, dravý potok, pretekajúci Mangusovskou dolinou. Jeho začiatok môžeme hľadať v oblasti Hincových plies. Spolu s riečkou Krupá neskôr tvorí rieku Poprad. Pokiaľ sa budete prechádzať Mengusovskou dolinou, isto na neho narazíte. Nám napríklad skrížil cestu počas výletu na Ostrvu.

Františkánska veža v Sade Janka Kráľa

Jednou zo zaujímavostí, na ktoré narazíte v Sade Janka Kráľa je Františkánska veža.  Jej história siaha až do 15. storočia, keď táto gotická veža bola pôvodne súčasťou františkánskeho kostola. Jej autorom je Michael Chnab. Kvôli jej poškodeniu zemetrasením, musela byť jej horná časť v roku 1897 nahradená. Nahradená bola neogotickou nadstavbou podľa projektu architekta Friedricha Schuleka. Pôvodné zbytky veže boli následne prevezené práve do Sadu Janka Kráľa.

Zvyšky Dračieho hrádku

Dračí hrádok nad Borinkou v Malých Karpatoch je skôr ideálnym tipom na výlet za zaujímavosťami. Ruina, menej známa aj ako Hadí hrad, neponúka žiadne výhľady ani monumentálne zvyšky hradieb a opevnení. Zaujme skôr čarom jej objavovania, ktoré tu nepochybne je. Ide o krátku túru z obce Borinka. No mali by ju zvládnuť i trochu väčšie deti.

Podvečer pri rozhľadni Lipky

Rozhľadňa Lipky, nachádzajúca sa neďaleko Unína nám z nejakého dôvodu učarovala. Napriek tomu, že neleží uprostred hôr a povedzme nemá až také svetoborné výhľady, ako keď stojíte niekde na Lomnickom Štíte, vždy má čo ponúknuť. Napríklad aj takému fotografovi.

Chodníčkom zo Štrbského plesa na Popradské pleso

Krátka, približne hodinová túra zo Štrbského plesa na Popradské pleso vás prevedie viacerými zaujímavými zákutiami. Jedným z nich je tento fotogenický chodník, z ktorého sú navyše aj pekné polkruhové výhľady na okolitú tatranskú krajinu. Boli sme tu začiatkom jesene a niektoré listnaté stromy už začínali chytať jesenné farby.

Karloveské rameno pri západe Slnka. Idylku trochu kazia žeriavy :)

Karloveské rameno tvorí akúsi rekreačnú oázu v Karlovej vsi, ako stvorenú na prechádzky, cyklistiku, člnkovanie, či skočenie na pohár piva :). Táto, medzi ľuďmi populárna lokalita samozrejme priťahuje aj rôznych developerov. Postupne na brehu ramena začali vyrastať obytné budovy. Fotografia vystihuje práve počiatky druhej fázy výstavby. Počas tej prvej sa postavili tie budovy vľavo.

Jeseň v Sade Janka Kráľa, UFO a deti

Sad Janka Kráľa je bezpochyby najnavštevovanejší park v Bratislave. Koniec koncov, veľa ich Bratislava ani nemá :). Dá sa tu robiť množstvo vecí – od športu, cez prechádzky až po piknikovanie. Park je však sám o sebe aj fotogenický a to najmä na jeseň.

Hra svetla počas túry z Kvetnice na Krížovú

Výlet z Kvetnice pri Poprade smerom na Krížovú, predstavuje nenáročnú turistiku vhodnú pre celú rodinu. Bola tu vybudovaná krížová cesta a náučný chodník, smerujúci k vrcholu. Lokalitu sme navštívili počas zimy, na prelome rokov 2017 a 2018. Po ceste sa nám naskytol takýto nádherný pohľad na presvitajúce svetlo pomedzi smrekové stromy. Napriek tomu, že bol víkend, príliš turistov sme tu nestretli. Za celý deň možno 4-5 skupiniek.

Výhľady z Bystrej na Vysoké Tatry

Vystúpiť na najvyšší vrch Západných Tatier sa rozhodne vyplatí. Čo poviete? Už len kvôli tomuto málo známemu výhľadu na Vysoké Tatry a špeciálne Kriváň. Okrem toho si na tomto vrchole s vysokou pravdepodobnosťou vychutnáte pokoj. Pohorie Západných Tatier je pomerne málo navštevovaným.

Vzdušná radosť kúsok pod vrcholom Sitna

Sitno 1009 sa nachádza v krásnom prostredí Štiavnických vrchov. Je to dobrý vyhliadkový vrchol, hoci miestami sú výhľady prerušené lesným porastom. Najviac sa nám páčilo toto miesto na skalách kúsok pod vrcholom. Vybehli sme si sem od jazera Počúvadlo po zelenej značke zhruba za polhodinku.

Koliba pod Klinom - útočisko v Západných Tatrách

O Kolibe pod Klinom je dobré vedieť, ak sa chystáte na hrebeňovku Západných Tatier. Môže vám prísť veľmi vhod ako núdzový prístrešok. V tomto pohorí totiž priamo na hrebeni žiadnu horskú chatu nenájdete. Pod hrebeňom je viacero podobných útulní, ktoré v minulosti slúžili pastierom oviec.

Jesenný pohľad z ranného Ďumbiera

Ďumbier je najvyšším vrcholom Nízkych Tatier. Táto fotografia bola vyhotovená počas ranného výstupu naň v rámci plnenia prechodu tzv. Koruny Liptova - hrebeňov hlavných pohorí, týčiacich sa nad týmto pekným regiónom Slovenska.

Skalka v Nízkych Tatrách

Tento vrchol je vysoký 1980m, no pri pohľade z diaľky pôsobí vyšší a celkom mohutný. Počas prechádzania hlavného hrebeňa Nízkych Tatier si Skalku určite všimnete. Ak práve nebude skrytá v hmlách.

Západ slnka v Karloveskom ramene a parníček

Bratislava má niekoľko nekomerčných zákutí, ktoré sú využívané verejnosťou s veľkou obľubou. Patrí k nim i populárne dunajské rameno v Karlovej Vsi. Fotografia výborne vystihuje pokojnú atmosféru, ktorá je hlavným lákadlom ramena, či už počas prechádzok, kočíkovania, bicyklovania, behu, rybárčenia a samozrejme kanoistiky. Ak sa sem vyberiete, určite narazíte i na Národnú kultúrnu pamiatku Karloveská lodenica a Klub vodných športov Karlova Ves.

Štefánikova chata pod Ďumbierom

Chata M.R. Štefánika je už tradičným majákom pre všetkých pútnikov, ponevierajúcich sa na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Nájdete ju v nadmorskej výške 1704m. Táto chata si dokázala dodnes uchovať čosi z romantických čias, ktoré kedysi na horách panovali. Samozrejme i tu si dnes môžete dopriať komfort v podobe bohatej ponuky jedál, rôznych kategórií nocľahu, ba dokonca teplej sprchy. V minulosti čosi nevídané.

Zvyšky Dračieho hrádku

Fotografia ruín Dračieho hrádku, známeho aj ako Hadí hrad, dokazuje neúprosnosť zubu času. V súčasnosti by bol pre túto ruinu azda vhodnejší názov Dračí zúbok. Z objektu totiž zostal len takýto ihlanovitý útvar.

Pohľady z drevenej rozhľadne pri Adamovských jazerách

Aj takéto môžu byť pohľady z drevenej rozhľadne pri Adamovských jazerách. Tá je vysoká 8m a veľmi jednoducho dostupná trebárs aj autom. Preto sa sem pokojne môžete vybrať i s deťmi na kratší výlet, ktorý príjemne spojíte s prechádzkou popri jazerách. Tie vznikli ťažbou štrku a lákajú množstvo vodného vtáctva.