Azda najvýraznejšou atraktivitou centra Brezna je Mestská veža. Ide o dosť mohutnú stavbu s múrmi hrubými až 2 m a výškou 31 m. Veža má celkovo 5 podlaží, z ktorých na prvom sa nachádza infocentrum a kaviareň. Stavať ju začali v roku 1830 a dnes vďaka čerstvej rekonštrukcii, ktorá trvala 5 rokov, láka návštevníkov na prehliadku svojho zaujímavého interiéru, ako aj na výhľady na mesto.

Mestská veža sa nachádza na Námestí generála M. R. Štefánika.Mestská veža sa nachádza na Námestí generála M. R. Štefánika.

Mestská veža slúžila v minulosti ako zvonica a súčasne strážnica. Viac sa o to môžete dozvedieť práve počas jej návštevy. Zároveň si môžete dopriať menšie posedenie v tamojšej kaviarni. Vežu sme sa rozhodli navštíviť spontánne, bez predošlého plánovania, keďže je na to vhodným objektom.

Prehliadka mestskej veže vám môže zabrať 20-30 minút. Ak sa veľmi ponáhľate, a ide vám čisto o preskúmanie výhľadov z nej, tá sa to pohodlne stihnúť i za kratší čas. Odporúčame však prezrieť si brezniansku vežu trochu dôkladnejšie. Je to naozaj pútavé. Bola zrekonštruovaná naozaj sympaticky. Podarilo sa tu skĺbiť históriu i moderné trendy.

Ako sa dostať k veži?

Mestskú vežu v Brezne nájdete naozaj ľahko. Leží celkom v centre, kam sa dostanete po hlavnej ceste, ktorá prechádza všetkými dedinkami od Podbrezovej až po Telgárt. Zaparkovať môžete v niektorej z bočných uličiek, kde istotne nájdete voľné, bezplatné miesto. Nebudete to mať ani ďaleko. Dá sa však zaparkovať i priamo na námestí generála M. R. Štefánika.

Do Brezna sa samozrejme dostanete i verejnou dopravou. Vedie sem i železnica, no tá má zastávku mierne od ruky. Môžete využiť služby MHD. Najnovšie má Brezno veľmi dobre vybudovanú sieť cyklotrás, takže môžete využiť i takýto spôsob dopravy. Pri veži sme si však žiadne špeciálne odstavisko na bicykle nevšimli.

Mestská veža v Brezne stojí na kompletne zrekonštruovanom námestí. V lete je súčasťou ponuky i kultúrny program.

Prehliadka objektu veže

Vstup do Mestskej veže v Brezne má spoplatnený vstup. Na prízemí je možné zakúpiť si lístok i rôzne suveníry. Prehliadka následne vedie ihneď strmo nahor po drevených schodíkoch. Tie sa môžu zdať niekomu pristrmé, no na Slovensku sú mnohé veže s ešte strmejšími a klaustrofobickými schodiskami. Tunajšia veža ich navyše nemá extra veľký počet, takže pri troche opatrnonsti výstup zvládne i dôchodca.

Jednotlivé poschodia zaujmú predovšetkým veľmi vkusne zreštaurovaným interiérom. Modernejšie prvky, napríklad hrubá sklenená tabuľa pri schodisku, sa snúbia z najstaršími časťami. Napríklad s murovanými, alebo drevenými súčasťami, ktoré boli taktiež citlivo obnovené. Na jednom z poschodí zaujme takmer živý Štefánik, ktorý vám celkom vtipnou formou vyrozpráva celú históriu viažucu sa k jeho soche. Tá je umiestnená v centre mesta len na skok od veže.

K dominantným častiam Mestskej veže v Brezne patrí poschodie s ústrojenstvom troch zvonov, cez ktoré priamo vedie výstup po schodíkoch až do zvonárovho bytu. Je celkom zaujímavé vidieť, v akých podmienkach žili nositelia zvonárskeho povolania i s rodinou. Zvonár mal z bytu výhľad na všetky svetové strany prostredníctvom štyroch okien. Na základe pozorovaní potom mohol zvoniť na výstrahu pred požiarmi, búrkami, či iným nebezpečenstvom. Možno bude pre návštevníkov miernym sklamaním, že okná veže nie sú otvorené a výhľady na mesto si preto nemôžu vychutnávať celkom bez barér. Súčasťou bytu zvonára je i tzv. čierna kuchyňa, kde sa varilo na ohnisku a z ktorej ide dodnes charakteristický zápach sadzí.

Preliadka Mestskej veže v Brezne je krátka, a tak je vhodná ako doplnkový program, ak nie je k dispozícii veľmi veľa času. Zaberie vám maximálne do polhodiny. Prehliadka je bez sprievodcu, no predajca vstupeniek vám zaiste porozpráva ďalšie zaujímavosti o veži a zodpovie prípadné otázky. Aspoň my sme mali v tomto smere pozitívnu skúsenosť. Existuje tiež možnosť rezervovať si komentovanú prehliadku, ktorá je obmedzená počtom 10 osôb.

Socha generála M. R. Štefánika v blízkosti Mestskej veže v Brezne. Súčasťou prehliadky veže je i pohľad na príbeh tejto sochy.Socha generála M. R. Štefánika v blízkosti Mestskej veže v Brezne. Súčasťou prehliadky veže je i pohľad na príbeh tejto sochy.

Výhľady z veže

Ako bolo spomenuté vyššie, z Mestskej veže v Brezne sú síce výhľady na všetky svetové strany, no sú umožnené len cez zatvorené okná na jednotlivých stranách veže. Napriek tomu má návštevník možnosť dobre vidieť na celé Brezno. Z výhľadov nám utkvel v pamäti pohľad na brezniansky historický cintorín a rozhľadňu Horné Lazy nad mestom.

Po prehliadke na kávičku

V priestoroch predajne vstupeniek a suvenírov a zároveň miestneho infocentra, si môžete dopriať i pohodovú kávičku. Hold kaviareň dnes skrátka musí byť. Posedieť pri káve môžete i vonku, priamo pri veži na námestí, kde sú k dispozícii stolíky so sedením.

Prehliadka Mestskej veže v Brezne je spoplatnená. Môžete si dohodnúť i sprevádzanie s odborný výkladom. Po nej môžete stráviť príjemnú chvíľku na káve, ktorú tam taktiež ponúkajú.Prehliadka Mestskej veže v Brezne je spoplatnená. Môžete si dohodnúť i sprevádzanie s odborný výkladom. Po nej môžete stráviť príjemnú chvíľku na káve, ktorú tam taktiež ponúkajú.

Je návšteva vhodná pre deti, či dôchodcov?

Mestskú vežu v Brezne pokladáme za vhodnú na prehliadku s deťmi, i pre dôchodcov. Schodisko zvládnu i menšie deti a starší dôchodcovia, ktorí nemajú zásadné problémy s chôdzou. Čo sa týka detí, prehliadka je krátka a tak sa nestihnú nudiť. Istotne ich zaujme byt zvonára a výhľad na Brezno.

Vstupné a otváracie hodiny

Mestská veža v Brezne je otvorená denne, pričom aktuálne otváracie hodiny sa líšia. Odporúčame si ich preveriť napríklad na internete. Základný vstup je za cenu 3 EUR.

Tipy na výlet a atraktivity

  • Historický cintorín v Brezne – pôsobivý cintorín so starobylými hrobmi
  • Rozhľadňa Horné Lazy – vyhliadková veža nad Breznom
  • Skala lásky – romantické miesto pri Chvatimechu s vyhliadkou a kaplnkou
  • Bystrianska jaskyňa – verejnosti sprístupnená jaskyňa v obci Bystrá
  • Vyhliadka v sedle Zbojská – ľahko prístupná vyhliadková veža s expozíciou venovanou osobe zbojníka Jakuba Surovca

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Václav Sulek

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.