Okosená (831 m n. m.) je vrchol v Horehronskom podolí na južnom predhorí Nízkych Tatier. Nachádza sa severne od obcí Dolná a Horná Lehota. Z niektorých strán ani veľmi nevyzerá ako kopec, skôr ako svah v lese. Výraznejšie pôsobí pri pohľade z lúk nad spomínanými obcami. V skutočnosti ide o zalesnený vrch, ktorý je turisticky zaujímavý najmä krásnou prírodou. Je to niečo pre milovníkov osamelých potuliek lesmi.

Nádherné lesy sú ozdobou vrchu Okosená.Nádherné lesy sú ozdobou vrchu Okosená.

Na Okosenej môžete obdivovať napríklad nádherné jedle, ktoré už bežne vidno málokde. Tento vrch je prístupný peknými trasami po horských lúkach a pasienkoch. Môžete sa sem vybrať i na bicykli. Určite tu zažijete radosť z objavovania krajiny.

Cesta do oblasti Okosenej je niečo pre dobrodruhov vyhľadávajúcich menej známe chodníčky. Môžete sem vyraziť z obcí Horná, alebo Dolná Lehota, prípadne zo známeho rekreačného strediska Krpáčovo.

Do všetkých týchto bodov sa môžete celkom rýchlo dostať autom, alebo autobusom. Pohronie je horšie dostupné rýchlikmi, ktoré sem jazdia len obmedzene. Na Okosenú sa potom z uvedených bodov môžete vybrať pešo, alebo bicyklom. Možností prístupu je viacero. Hodí sa vopred pozrieť mapu, a mať poruke navigáciu. Postačí aj tá v mobile s dobrou mapou.

Priamo na Okosenú vedú lesné cesty rôzneho typu. K najkrajšiemu prístupu na tento vrchol patrí túra cez lúky nad Hornou Lehotou. Budete z nich mať krásny výhľad na Nízke Tatry.

Okosená je pomerne nenápadný vrchol. Či už vrámci povedomia o ňom medzi turistami, ale aj vzhľadovo. Tento kopec je niečo pre tých, ktorý radi objavujú zapadnuté končiny. Okosená je napriek svojej relatívnej neznámosti ľahko prístupná a praje pohodovým výletom.

Terén, ktorý na ňu vedie je len mierne stúpajúci. Ak by ste šli z Hornej Lehoty po lúkach smerom na Krpáčovo, budete stúpať na Okosenú len veľmi zľahka. K vrcholu potom vedie o niečo strmejší terén a je fajn navigovať sa prostredníctvom GPS. Posledných pár metrov k vrcholu je totiž po chodníčku značenom bielymi pruhmi. Malo by ísť o poľovnícky chodníček.

Ako prístup k Okosenej sa dá čiastočne využiť tzv. Chodník Sama Chalupku, vedúci z Hornej Lehoty na Krpáčovo. Tesne pred Krpáčovom je z neho však potrebné odbočiť. Na prístup k vrcholu môžete čiastočne využiť i značené cyklotrasy v blízkom okolí, ktoré sú najlepšie zjazdné na horskom bicykli.

Okosená je veľmi pekným vrcholom najmä pre turistov, ktorý vyhľadávajú opustené končiny v prírode. Nájdete tu krásny les a ticho v lone prírody. Výlet sem je pravá oddychovka, vhodná na vyčistenie mysle. Z vrcholu nebudete mať výhľady, no všetko vynahradí pozorovanie mohutných jedlí. Na samotnom vrchole nájdete geodetickú tyč. Terén je tu charakteristický väčšími kameňmi, ktoré sú voľne roztrúsené pod bujným lesným porastom.

Túru na Okosenú môžu podniknúť všetky výkonnostné kategórie. Ide o ľahkú túru, kde je dôležité sústrediť sa na orientáciu v teréne, aby ste postupovali po správnych lesných cestách, ktoré sa tu rôzne križujú. Okrem toho je na mieste pri podobných túrach ako je táto rátať s výskytom šeliem.