Chodník Sama Chalupku predstavuje veľmi príjemnú minitúru na juhu Nízkych Tatier v oblasti obce Horná Lehota. Chodník vedie priamo z obce prekrásnymi lúkami a pasienkami pomedzi bujné lesné porasty smerom do rekreačnej oblasti pri vodnej nádrži Krpáčovo. Chodník Sama Chalupku môžete absolvovať i na horskom bicykli.

Nádherná kombinácia lesov a lúk, ktorá tvorí kulisu Chodníka Sama Chalupku.Nádherná kombinácia lesov a lúk, ktorá tvorí kulisu Chodníka Sama Chalupku.

Hoci je túra ideálna pre deti na absolvovanie prvých krokov v prírode, krásou a pokojom tunajšej krajiny poteší i dospelých. Najzaujímavejšou súčasťou tejto túry sú výhľady na hlavný hrebeň Nízkych Tatier.

Túru Chodníkom Sama Chalupku sa oplatí vyskúšať, keď dovolenkujete v tejto časti Pohronia. Obec Horná Lehota je veľmi rýchlo dostupná autom, či autobusom, ale dá sa sem celkom pohodlne dostať aj na bicykli. Prípadne sa dá voliť kombinácia vlaku a autobusu, či bicykla. Z centra obce, od zastávky autobusu, potom vyrazíte podľa smerovníka označujúceko začiatok túry.

Chodník Sama Chalupku je pomenovaný podľa významného básnika a národného buditeľa z čias Štúrovcov, ktorý pôsobil na evanjelickej fare v Hornej Lehote. V obci je taktiež pochovaný. Túra po ňom vedie najskôr obcou, ktorú opúšťa pri miestnej farme. Nasleduje prechod nádherných pasienkov, kde môžete pozorovať kravy a ovečky. Neskôr chodník stúpa na vyššie položené lúky, kde sa otvoria prvé výhľady na šíre okolie obce a Nízke Tatry. Sú naozaj podmanivé a kto rád fotí krajinu, príde si tu na svoje. Špecifické čaro túre dodáva jedinečná kombinácia lesov a lúk, pomedzi ktoré budete kráčať.

Na trase nie sú náročné úseky, len niekoľko kratučkých stúpaní a klesaní. Oplatí sa tu urobiť i viac prestávok, počas ktorých môžete obdivovať okolie. Času je dostatok. Túra na Krpáčovo sa dá zvládnuť do hodiny pri bežnej rýchlosti chôdze. Ak pôjdete s deťmi, môžete si ju naplánovať na pol, alebo aj celý deň. Na Krpáčove sa totiž dá taktiež stráviť pár pekných chvíľok. Môžete sa prejsť okolo jazera, alebo si spraviť prestávku v niektorom z bufetov.

Túru sa oplatí podniknúť ako okruh. Vrátiť sa dá čiastočnou obmenou po žltej turistickej značke, okolo Prameňa Sama Chalupku, ktorý má pomerne zaujímavý vzhľad a je veľmi výdatný. Alternatívou pre cykloturistov je tiež parádny zjazd po asfaltke z Krpáčova a návrat po cyklotrasách vedúcich cez Dolnú Lehotu.

Chodník Sama Chalupku je ideálnou túrou pre spoznávanie prírody pohodovou formou. Je to perfektná vychádzka pre všetky typy turistov, špeciálne rodiny s deťmi. Tí zdatnejší si túto trasu môžu prebehnúť. V zime pri dostatku snehu je výborná i na bežky. Pre tento chodníček dokonale platí, že i menej známe lokality a túry Slovenska majú čo ponúknuť.