Osnica (1363 m n. m.) je menej výrazný vrchol na severovýchode Krivánskej Malej Fatry, ktorý vyčnieva predovšetkým krásnymi výhľadmi na Veľký Rozsutec a Stoh. Výstup sem vedie zo Štefanovej, Párnice, Lučivnej, alebo odbočením z hlavného hrebeňa Malej Fatry.

Pohľady z hrebeňa Osnice na Veľký Rozsutec. Výhľad je kruhový, takže uvidíte i mnohé ďalšie slovenské horstvá.Pohľady z hrebeňa Osnice na Veľký Rozsutec. Výhľad je kruhový, takže uvidíte i mnohé ďalšie slovenské horstvá.

Osnica je hôľnatý vrchol, ktorý ponúka nádherné panorámy. Okrem turistov je obľúbený i medzi skialpinistami, ktorí tu organizujú pretek Strungami Osnice. Kto rád fotí, príde si na tomto vrchu tiež na svoje. Osnica je vrch, ktorý dokonale potvrdzuje, že občas sa oplatí vykročiť i za menej známymi kopcami.

Osnica je najpraktickejšie dostupná zo Štefanovej. Dostať sa do nej môžete autom, alebo autobusom. Spojenie verejnou dopravou je tu dobré. Rýchlikmi sa môžete dostať do Žiliny, z ktorej vám sem chodia pravidelné autobusové spoje. Ak by ste sa sem vybrali autom cez Terchovú zaparkovať môžete na veľkom parkovisku priamo v Štefanovej. Parkovisko je spoplatnené.

Celkom rýchly a technicky nie príliš náročný peší výstup na Osnicu je z podhorskej dedinky Štefanová. Na vrchol sa dostanete kombináciou zelenej a modrej značky prechodom popod Veľký Rozsutec, Sedlo Medzihoulie a po peknom hrebeni samotnej Osnice. Výstup by ste mali zvládnuť do dvoch hodín.

Uvedená výstupová trasa má výhodu v tom, že je hojne navštevovaná, a tak je obvykle dobre prešliapaná aj v zimnom období v čase snehovej pokrývky. Trasa nie je orientačne náročná. Prvé pekné výhľady sa na nej otvárajú v Sedle Medziholie a pokračujú celou cestou hrebeňom Osnice.

Pohľady z tejto trasy a zo samotného vrcholu Osnice smerom k Veľkému Rozsutcu a Stohu obzvlášť chytajú za srdce. Patria k neopozeraným pohľadom v Malej Fatre, za ktorými sa sem oplatí zavítať. Ak práve nie je nepríjemné počasie, dá sa tu stráviť dlhý čas pozorovaním okolia, pričom sa vôbec nebudete nudiť. Je na čo pozerať.

Malofatranský vrchol Osnica je vhodným cieľom pre jednodňový výlet, keď máte chuť sa kochať krásami hôr. Na jeho zdolanie sa hodí aspoň základná turistická kondícia. Nechoďte sem, ak pravidelnejšie neturistikujete. Pár stupákov počas výstupu napríklad zo Štefanovej dá zabrať. Napriek tomu nejde o žiaden extrémny výstup. Mali by ho zvládnuť i rodiny s deťmi, hoci nejde o vyložene rodinný typ turistiky. Je to niečo pre tie aktívnejšie rodinky. Pre trailrunnerov to môže byť super cieľ na tréningový beh.

Na tejto túre sa vám budú hodiť turistické paličky, prípadne protišmykové návleky, ak sa sem chystáte v zime. Hoci trasa zo Štefanovej je hojne využívaná, väčšina turistov sa odpája smerom na hlavný hrebeň Malej Fatry a tak si Osnicu budete môcť s veľkou pravdepodobnosťou vychutnať v pokoji.