Zadný Šíp (1142,7m) je menej známy vrchol, ktorý je súčasťou populárneho pohoria Veľká Fatra. Spolu so susediacim Šípom 1169,5m tvoria tzv. Šípsku Fatru. Jedná sa o geomorfologický podcelok Veľkej Fatry, ktorý je ale oveľa menej navštevovaný. Veď, kto by sa tam už trepal kvôli jednému-dvom vrcholom?
My sme sa mali možnosť presvedčiť, navyše v počas takmer dokonalých zimných podmienok, že sa sem vyplatí zavítať. Zadný Šíp sa ukázal ako výborný vyhliadkový kopec, hoci v okolitej oblasti nepatrí k najvyšším kopcom. Výlet naň však môžeme vrele odporučiť.
Ako sa dostať pod Zadný Šíp?
Cesta do Šípskej Veľkej Fatry je vcelku jednoduchá. Táto horská oblasť sa totiž nachádza priamo pri hlavnej ceste vedúcej naprieč Slovenskom. Konkrétne je reč o diaľnici D1 a zatiaľ nedobudovanom úseku, vedúcom popod Strečno, kde budete musieť strpieť trošku pomalšiu premávku.
Štartovým bodom pri výstupe na Zadný Šíp bola v našom prípade obec Stankovany. Začať však môžete i z Kraľovian časti Dierová a Žaškoviec, prípadne komplikovanejšie zo Švošova, či Ľubochne. Najrýchlejšie to však bude rozhodne zo Stankovian. Do týchto obcí sa viete dostať rýchlo aj vlakom, pretože v Kraľovanoch majú zastávku rýchliky. Odtiaľ už si jednoducho nakombinujete vhodný prípojný spoj.
My sme sa do Stankovian dopravili autom. Bolo nutné odbočiť z hlavnej, prejsť mostom ponad Váh a cez Ľubochňu sa dostať do spomínanej obce. Tam už sme zaparkovali priamo pri obecnom úrade. Neďaleko začína žltá značka, ktorá je v tomto prípade vodítkom, ktoré vás prevedie masívom Šípu. Začína priamo na vlakovej stanici v Stankovanoch.
Náš pôvodný plán bol spraviť si okruh zo Stankovian práve touto značkou. Rozhodli sme sa preskúmať tajomnú modrú cyklotrasu začínajúcu západne od obce. Tá sa začína tesne pred oblasťou Močiar, kde by sa mal nachádzať kúpeľný prameň. Ak by ste sa aj vy rozhodli ísť ňou, postačí, zamierite po asfaltke od obecného úradu priamo popri Váhu západným smerom, až kým dedinu neopustíte a nepodleziete vlakovú trať cez menší viadukt. Kúsok za ním je potrebné pozorne sledovať strmý svah po pravici, do ktorého odbáča menej nápadný chodník cyklotrasy. V tejto fáze dobre poslúžila navigácia v mobile. Odtiaľto už začína hlavná časť výstupu na Zadný šíp. Neskôr sme si uvedomili, že autom sme mohli prísť až takmer k viaduktu a ušetriť si šliapanie po asfaltke, hoci vrámci poznávania Stankovian a tunajšej časti Váhu to nebolo celkom na škodu.
Cesta k vrcholu Zadného Šípu
Túru sme napokon započali od miestneho úradu v Stankovanoch, po asfaltke popri Váhu. Cesta nie je komplikovaná a dovedie vás až na koniec obce, čo netrvá dlho. V závere dediny sme prešli poľnou cestou popod vlakovú trať a dostali sme sa pod les na svahoch Šípu. Tu už bolo nutné mať oči na stopkách, pretože sme sa snažili dostať na cyklotrasu, ktorá vedie týmto lesom až k miestu Podšíp, čo je prekrásna horská lúka. To sme ale v tomto momente netušili.
Cyklotrasa sa po chvíli šliapania naozaj ukázala. Začínala nenápadnou odbočkou doprava, do svahu. Tu sa naozaj hodí využiť GPS navigáciu. Postačí i tá v mobile s príslušnou mapou. Potom už bola trasa jasne čitateľná. Predstavoval ju úzky turistický chodník. Je dobre značený modrými cykloznačkami na stromoch a nie je kde zablúdiť. Snáď len na miestach kde chodníček križuje širšiu lesnú cestu - vrstevnicu. Treba sa porozhliadnuť a ďalšiu značku istotne nájdete. Je ich tu dosť.
Chodník stúpa strmo, až sa zdá neuveriľné, že to je cyklotrasa. Zrejme je myslená na zjazd. V horných pasážach síce na strmosti ubúda, no väčšina trasy vás zrejme odsúdi na tlačenie bicykla. Aj to zjavne dosť nepohodlné, pretože chodník je úzky. My sme tu boli pešo. Navyše počas zimy. Chodník bol pokrytý prešliapanou vrstvou snehu a miestami ľadom v častiach, kde sa cezeň prelieval potok.
Ukázalo sa, že trasa je často chodená, pretože bola dobre prešliapaná. Chôdza bola pohodová aj čisto vo vibramoch. Nebolo treba mačky ani nič podobné. No môže sa stať, že udupaný a zmrznutý sneh v strmších častiach si vyžiada použitie protišmykových návlekov. Určite sa hodí zobrať si sem aspoň turistické palice.
Po nastúpaní prvých metrov sa nám nachvíľku ukážu prvé výhľady na dolinu Váhu v oblasti Stankovian. Tento pohľad dáva prísľub ešte lepších výhľadov z vrcholu Zadného Šípa. Hneď sa lepšie stúpa nasledujúcim smrekovým lesom, ktorý je mimochodom veľmi pekný. A to sme v danej chvíli ešte vôbec netušili, že nás zakrátko čakajú absolútne špičkové pohľady na Malú Fatru. Špeciálne na vrcholy Stoh a Veľký Rozsutec.
Drevenice na Podšípe
Objavná cesta k vrcholu Zadného Šípa stojí naozaj za to. Zdalo by sa, že sa neoplatí trepať sa sem na jeden deň na otočku. Opak je pravdou. Výlet poskytuje dostatok potešenia na plnohodnotný deň v horách. Za týchto myšlienok, hoci s dychom takmer na konci, sa konečne vyškriabeme až k akémusi drevenému krížu. Kúsok od neho sa črtajú drevené stavby. Vyzerali opustene.
Pristúpili sme k nim a tu sa nám otvoril prekrásny výhľad na rozľahlú lúku pokrytú stopami nepoškvrneným snehom. Ba čo viac, bolo vidno až na vyššie uvedené vrchy Malej Fatry. Paráda! Tento pohľad je zjavne minimálne fotený a tak nás riadne prekvapil. Stoh sa črtal z chodníka už skôr, vždy ho však skryli stromy. Prekrásny pohľad z horskej osady Podšíp sme veru neočakávali. Vidno i skaliská Veľkého Rozsutca a na juhu, nad opačným brehom Váhu veľkofatranskú Kopu. Čo je mimochodom taktiež dobrý vyhliadkový bod. Výhľady z Podšípu sú polkruhové. Druhej polovici dominujú svahy Zadného Šípa.
Na lúke je množstvo dreveníc. Boli opustené, no sú zjavne udržiavané. Táto oblasť má meno Podšíp. Takto je označovaná i v mapách. Nadmorskú výšku má 746m. Krásne miesto, z ktorého je vidno, kam povedú naše ďalšie kroky. Nad drevenicami sa črtajú skaliská vrcholových častí Zadného Šípa. Je to zároveň miesto, kde sa cyklotrasa zo Stankovian napája na žltú turistickú značku. Tá vedie k vrcholu Zadného Šípa i Šípa, alebo ňou môžete zísť k rekreačnému stredisku Bystrička. Zdalo sa nám, že ak by ste šli smerom na Bystričku, táto trasa by bolo vhodná na horskú cyklistiku. Naša trasa ale viedla presne naopak, čoraz vyšším snehom, k vrcholu Zadného Šípa.
K Podšípu ešte jedna poznámka. Všimli sme si tu smerovník na zdroj pitnej vody. Prameň sme však preskúmať nešli. Mal by byť od žltej značky v smere výhľadu k Rozsutcu, priamo pri dreveniciach.
Podšíp bol pre nás nečakaným objavom a rozhodne sa zapísal medzi naše top miesta navštívené na Slovensku. Nechajme však prehovoriť fotky.:)
Záverečná časť výstupu
Z Podšípa sa chodník vnorí do lesa a pribudne snehu. Cestu sme mali pekne prešliapanú, no strmina znovu nabrala na sklone. Dostali sme sa do akejsi strmej terénnej depresie a pohyb bol ešte sťažovaný snehom. Bol to pekný boj. Nakoniec sme však prekonali strmé lesné partie výstupu a dostali sme sa na záverečný hrebeň vedúci k vrcholu Zadného Šípa.
V miestach, kde značka na hrebeň vystúpila, sa znova otvárajú výhľady na okolie, na dolinu Váhu a ďalšie pohoria. Potom výstup pokračuje zalesneným terénom a stúpanie je stále výrazné. Aspoň v tej mase snehu sme mali čo robiť, hoci trasa už bola prechodená. Miestami sme narazili na úseky, kde sa skupina troch turistov, ktorú sme práve stretli, šúchala po zadkoch dole kopcom. Tu sa nám vystupovalo zle. Stopa bola zničená a sneh riadne prešmykoval.
Vo finále sme sa dostali do bodu, ktorý predstavoval menšiu križovatku. Naľavo žltá pokračovala na Šíp 1153m a hneď napravo, približne 20-30m ďaleko, sa už črtal vrchol Zadného Šípa. Označoval ho vysokánsky kríž. Ten sa takmer nezmestil do foťáku.
Ukázalo sa, že z časových dôvodov ďalej - na Šíp už nepôjdeme. Hoci by sa takto dal zrealizovať zaujímavý okruh do Stankovian. Túra bola i tak dosť výživná a zvolili sme istotu zostupu po vyšliapanej trase. Ešte predtým sme si ale riadne užili vrcholu. Nebol tu nikto. Počas výstupu túry sme si všimli vlastne len vyššie spomínanú skupinu troch turistov. Počasie bolo ideálne. Bezvetrie, mrazivý, slnečný deň. Škoda, že na obzore bol výrazný opar a výhľad, ktorý je približne polkruhový, sme si nemohli vychutnať úplne naplno. No i tak to bola sila.
Vrchol a výhľad zo Zadného Šípa
Vrchol Zadného Šípa je tvorený skaliskami, menšími terasovitými plošinkami. Nie je veľmi rozľahlý. Dominuje mu obrovský, drevený kríž. Bol problém ho vôbec vmestiť do objektívu. Výhľady sú špičkové, hoci len polkruhové. Vidno však mnoho iných pohorí. Výhľadu dominujú Nízke Tatry, Veľká Fatra s neďalekým vrcholom Kopa, Veľký Choč a samozrejme susedný Šíp. Okrem toho máte pod sebou ako na nejakej obrej mape Stankovany a priľahlú dolinu Váhu.
Vrchol Šípu je dobrým tipom na netradičný výlet v horách. Ak by ste mali počasie ako my, bez problémov sa tu dá posedieť na skalách a vychutnávať pohľad na horizont. Prístrešok, alebo lavičky tu však nehľadajte. Rozhodne odporúčame pribaliť si foťák. Je čo cvaknúť.
Zostup
Zostup zo Zadného Šípa bol priam bleskový. Sneh krásne tlmil kroky a celú trasu sme mohli pohodlne zbehnúť. Na spiatočnej ceste sa nám podarilo vystihnúť Podšíp v lúčoch zapadajúceho slnka, čo umocnilo zážitky z tohto kopca. Boli sme príjemne prekvapení. O tomto kopci sa píše málo a nie je veľmi propagovaný. O to viac nás pozitívne „zaskočil“.
Čas výstupu a výstup s deťmi
Čas výstupu na Zadný Šíp bude veľmi rôznorodý. Záleží to samozrejme od kondície. Aktívnejšiemu turistovi by sa výstup s prevýšením približne 700m zo Stankovian našou trasou po cyklochodníku a žltej značke mohol podariť za 2,5 až 3 hodiny. My sme utekali a hore sme boli za 1,5 hodiny. Čas výstupu samozrejme záleží i od aktuálnych podmienok na trase. Ak by zimná trasa nebola prešľapaná, možno by sme hore ani nevyšli. Treba mať na pamäti, že sneh dokáže vyšťaviť i trénovaného jedinca. Zostup je veľmi rýchly.
Uvažovali sme, či by bol na Zadný Šíp vhodný výstup i na skialpových lyžiach. Terén sa nám nezdal vhodný. Ide zväčša o strminu a užšie chodníky. Zjazd by takisto nebol práve lahôdkou. Tento kopec radšej iba na pešo.
Podobne nevhodný sa nám videl i výstup s menšími deťmi. Ide o celkom náročnú túru. Odporučili by sme ju azda len v úseku po drevenice na Podšípe. Tam sa dá dostať relatívne rýchlo. Kompletný výstup by bol možno fajn s deťmi, ktoré už majú viac skúseností s kopcami a šliapanie ich baví. Inak by ste im turitiku v tejto oblasti skôr znechutili. Možnosťou by teoreticky mohlo byť vynesenie detí v nosiči na vašom chrbte. Na vrchole Zadného Šípu ale menšie deti zrejme výhľady dostatočne neocenia.
Zaujímavejšie by to mohlo pre ne byť skôr na Podšípe. Dá sa tu zabaviť na lúke, hoci žiadne detské ihrisko tu nenájdete. Pre staršie deti so vzťahom k turistike by ale výstup na Zadný Šíp mohol byť pekným zážitkom. Ak od túry zrovna neočakávajú chatu s občerstvením na záver.:) V tomto smere by si tu na svoje zjavne neprišli.
Záverom
Výstup na Zadný Šíp i návštevu Šípskej Fatry by sme veľmi radi odporučili každému vyznavačovi nekomerčných horských kútov. Na týchto miestach budete mať možnosť okúsiť neobvyklé výhľady na iné slovenské horstvá, pričom ani počas samotného výstupu sa nebudete nudiť. Dôkazom toho je okrem iného i horská samota Podšíp s tradičnými drevenicami a výhľadmi na končiare Malej Fatry.
Zaujímavosti a tipy na výlet v okolí
- Šíp - najvyšší vrchol Šípskej Veľkej Fatry, vzdialený asi polhodinu pochodu od Zadného Šípa
- Ľadová jaskyňa v Šípe - nájdete ju pod vrcholom Šípa
- Rojkovská travertínová kopa - minerálny prameň s priemerom 10m, využívaný na kúpanie
- Kopa - vyhliadkový vrchol nad údolím Váhu
- Veľký Choč - prvotriedny vyhliadkový kopec nad Ružomberkom, turistická klasika Slovenska
- Veľký Rozsutec - jedna z hlavných turistických destinácii v Malej Fatre
- Kemp Geceľ - ak zháňate nenáročné ubytovanie v oblasti Dolného Kubína môžete vyskúšať tento kemp