Veľký Rozsutec s výškou 1610m patrí k najvýraznejším a najvyhľadávanejším vrcholom Malej Fatry a Slovenska vôbec. Svojim jedinečným, rozoklaným tvarom sa stal symbolom Krivánskej Malej Fatry, podobne ako platňovitý vrchol Kľaku v Lúčanskej Malej Fatre.
Nudný rozhodne nie je ani výstup na jeho vrchol a ak hľadáte túru v krásnej prírode s poriadnymi parametrami a skvelými výhľadmi, ste na správnom mieste. Na vrch Veľkého Rozsutca sa dá dostať z viacerých malofatranských obcí, v závere sa však všetky trasy pripájajú na červenú značku hlavného hrebeňa Malej Fatry, ktorá vás privedie i na najvyšší bod tohto kopca.
Zo sedla Medzirozsutce - od severu je záverečný výstup príjemnejší ako po šotoline a drobnom kamení zo sedla Medziholie - z juhu. Tieto trasy sú ale v obdobím od 1.3.-15.6. uzatvorené z dôvodu ochrany prírody. Samotný vrchol v prípade dobrého počasia ponúka podmanivé kruhové výhľady. Veľký Rozsutec je takisto výrazne spätý s národnou históriou v podobe legiend o slovenskom hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi.
Kde začať túru na Veľký Rozsutec?
Samotné horstvo Malej Fatry je veľmi dobre dostupné rýchlikom, autobusom a samozrejme autom. Cesta vrámci Slovenska je sem celkom svižná. Pohorie patrí k tým lepšie dostupným. Na Veľký Rozsutec sa najčastejšie vyráža z dedinky v srdci Malej Fatry - zo Štefanovej, alebo z Terchovej - Bieleho Potoka, konkrétne z väčšieho parkoviska, ktoré bolo vybudované na začiatku túry Dolnými Jánošíkovými dierami.
Obe trasy vedú cez Podžiar - horskú lúku, a spájajú sa v prechode Hornými Jánošíkovými dierami smerom do sedla Medzirozsutce, z ktorého sa potom vystupuje na vrchol. Horné diery sú technickým prechodom roklinou, kde je umiestnených viacero rebríkov. Nemusí to byť terén vhodný pre každého, no dá sa sčasti obísť po zelenej turistickej značke, alebo priamo zo Štefanovej môžete vystúpiť do sedla Medziholie a odtiaľ na vrchol.
Nevýhodou výstupu z Medziholia sú znova technickejšie pasáže smerom k vrcholu, kde podklad tvorí drobná kamenná sutina a pasáž s reťazami. Relatívne najjednoduchšou trasou bude výstup zo Štefanovej Hornými Jánošíkovými dierami, s tým, že ich spodnú časť obídete po zelenej značke, cez les. Všetky prístupy na Veľký Rozsutec sú namáhavými túrami, vyžadujúcimi istý tréning. Dá sa povedať, že hoci nejde o Vysoké Tatry, jedná sa už o vysokohorskú turistiku.
Kde zaparkovať?
Do Štefanovej i Terchovej sa rýchlo dostanete autom a celkom ľahko tu aj zaparkujete. Pri oboch týchto sídlach sú vybudované veľké záchytné parkoviská. Jedno parkovisko je v časti Terchovej s názvom Biely Potok, na začiatku turistickej značky Dolnými dierami. Rovnako nájdete i parkovisko pri vstupe do Štefanovej. Samozrejme je potrebné rátať s tým, že táto časť Malej Fatry je extrémne populárnou a to i pre zahraničných turistov. Môže sa stať, že počas hlavnej sezóny miesto na parkoviskách nenájdete. V Terchovej je možné parkovať i priamo v obci. Parkovať sa dá i v Tiesňavách, alebo vo Vrátnej, no to by ste si túru riadne predĺžili. Pre zdatnejších turistov je však i toto čiastočná alternatíva. Zlou správou je, že všetky spomínané parkoviská sú tu celoročne spoplatnené.
Výstup na vrchol Veľkého Rozsutca
Túra na Veľký Rozsutec z Terchovej - Bieleho Potoka i zo Štefanovej je slušným výšľapom a vyžaduje dobrú kondíciu a skúsenosti s horami. Na jednej strane sú prírodne bohaté Jánošíkove diery, ktorými výstup vedie, veľmi lákavé, na druhej strane ide o jednu z technicky náročnejších túr. Okrem množstva rebríkov a skalných prekážok, je potrebné bojovať i s návalom množstva návštevníkov, čo často neumožňuje presne odhadnúť čas trvania túry a zvyšuje riziko úrazu v preplnenej rokline.
Podobne aj pri výstupe zo Štefanovej, priamo cez sedlo Medziholie sa vyžaduje obozretnosť na šotoline vo vrchnej časti výstupu k vrcholu. K tomu je potrebné pripočítať výdatnú porciu výškových metrov. Oba hlavné prístupy k vrcholu sú teda technicky i kondične náročné, čo je kompenzované prekrásnou prírodou. Trasu by mal zvládnuť každý turista, ktorý pravidelne chodí do hôr a má dobrú výdrž. Šancu však môžu mať aj tí s o niečo slabšou kondíciu, čo sa neboja turistických výziev a zároveň si vedia túru zodpovedne naplánovať. Takým ľuďom odporúčame radšej si privstať a neponáhľať sa, počkať na dobré počasie a podmienky a výstup na Veľký Rozsutec by sa mal podariť.
Parametre jednotlivých variantov výstupu na Veľký Rozsutec
- Z Terchovej - Bieleho Potoka (parkovisko): stúpanie: 1095m | klesanie: 50m | vzdialenosť: 7,7km | čas: 4:25h
- Štefanová cez sedlo Medziholie: stúpanie: 980m | klesanie: 0m | vzdialenosť: 5km | čas: 3:25h
- Štefanová cez sedlo Medzirozsutce: stúpanie: 1055m | klesanie: 75m | vzdialenosť: 7km | čas: 4:10h
Z uvedených variánt výstupu na Veľký Rozsutec vyplýva, že je nutné prekonať prevýšenie približne 1000m, čo ho na území Slovenska radí k náročnejším turistickým výstupom. Aj preto nezabudnite na dostatočné zásoby vody a pochutín. Tesne pod sedlami Medzirozsutce sa nachádzajú pramene, no jeden nikdy nevie v ako stave budú. V týchto sedlách sa dá ale veľmi dobre odpočinúť. Sú to pekné, rovinaté miesta, poskytujúce príjemné výhľady na Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec ako aj Stoh.
Ak máte čas, nie je odveci vyvaliť sa tu a poriadne si oddýchnuť pred výstupom na samotný vrchol. Zo sedla už sa totiž chodník strmo dvíha najskôr lesom a potom skalnatým terénom v najvyšších častiach tohto kopca. Samozrejme zabrať dá i zostup, najmä ak máte citlivejšie kolená. Vezmite si ľahké trekové paličky. Určite vám cestu dole uľahčia.
Časovo vychádza výstup na Veľký Rozsutec v priemere takmer 5 hodín šliapania. Ak zarátame cestu späť, je z toho už celkom slušný celodenný výlet s dĺžkou pochodu takmer 15km v nie najjednoduchšom teréne. Našťastie všetko prebieha v krásnej prírode a tak na námahu miestami trochu zabudnete. Ale tak je to v horách často.
Ak by ste šli na Veľký Rozsutec zo Štefanovej cez sedlo Medziholie s výnimkou jedného, dvoch strmších stúpaní, ktoré ale nie sú príliš dlhé, nejde o technicky ťažký chodník. Obtiažnejší je len záverečný výstup zo sedla kvôli nepríjemnej sutine a krátkemu úseku po reťaziach. Všetko je však chodecký terén.
Lokalita Veľkého Rozsutca
Oblasť Veľkého Rozsutca je chránenou lokalitou (Národná prírodná rezervácia Rozsutec), s časovo obmedzeným prístupom počas roka. A veru nečudo. Nachádza sa tu jedinečná príroda, ktorej krásu zvýrazňujú najmä kaňony Jánošíkových dier. Tie zároveň tvoria neobvyklú možnosť výstupu, ktorou sa nemôže popýšiť hociktorý kopec. vďaka nim je túra na vrchol skutočným zážitkom a nudiť sa určite nebudete. Pre niektorých môžu byť naproti tomu nepríjemné obrovské davy návštevníkov, ktoré sem počas leta, či pekných víkendov smerujú.
V oblasti Veľkého Rozsutca badať zvyšky dávneho salašníctva, ktorým tu vtedajšie obyvateľstvo doslova žilo. Takýto charakter má najmä Podžiar, kadiaľ s veľkou pravdepodobnosťou budete pri výstupe prechádzať. Je možné vidieť tu dokonca stáda oviec a pekné dreveničky. Tých je mimochodom neúrekom najmä v Terchovej.
Samotný, zaujímavo rozoklaný vrchol Veľkého Rozsutca, je označený krížom a tvorený dolomitom s množstvom skalných útvarov, zaujímavo prepletených s väčšími plochami hôľneho typu. To všetko mu dáva jedinečný, nezabudnuteľný tvar a charakter. Evokuje kráľa tejto oblasti. Je to azda aj tým, že sa skalnatým terénom výrazne odlišuje od ostatných vrcholov Malej Fatry, ktoré sú prevažne hôľneho charakteru. Aj susedný Malý Rozsutec má iba drobnú skalnatú vrcholovú špičku.
Pohľady z vrcholu Veľkého Rozsutca patria k najkrajším na Slovensku, čo atmosféru tohto miesta len umocňuje. Dominantné postavenie tohto vrchu v Malej Fatre zdôrazňuje i jeho 160m vysoká západná stena. V širšom okolí Veľkého Rozsutca sú taktiež roztrúsené pomerne veľké skalné mestečká. Spomeňme napríklad Tiesňavy, Poludňové skaly, či skaly doliny Obšívanka.
Výhľady z vrcholu Veľkého Rozsutca
Veľký Rozsutec ponúka to, čo každý kto sa na podobnú túru vyberie, tak trochu očakáva. Sú to najmä ďaleké, kruhové výhľady až na horizont a svet ,,tam dole“, ktorý sme na čas výstupu akoby opustili. Výhľady z tohto slovenského vrcholu patria k najčarovnejším. Nič vám nebráni v rozhľade. Doslova na dlani máte kusisko Oravy až po Babiu horu, Choč, Západné Tatry i Veľkú Fatru a Nízke Tatry. Občas dovidíte i na Lysú horu.
Výborne samozrejme vidno na susedné vrcholy Malý Rozsutec a Stoh. Pekný je i pohľad na rozľahlé sedlo Medziholie, kde ešte v osemdesiatych rokoch stála chata, ktorú zničil požiar. Z vrcholu uvidíte i Terchovú, či Zázrivú. Veľmi pôsobivá je na pohľad i samotná hrebeňová línia, ktorou vedie červeno značený chodník až k vrcholu. Za priaznivého počasia je veľmi príjemne si na vrchole chvíľku posedieť a pozorovať okolie.
Náročnosť výstupu na Veľký Rozsutec
Výstup na Veľký Rozsutec predstavuje kondične náročnú a dlhú túru vo vysokohorskom prostredí s množstvom technických úsekov. Zároveň možno poznamenať, že všetky obtiaže sú na úrovni chodeckého terénu, podľa zvolenej trasy i so zapájaním rúk. Pre ľudí, ktorí sa v horách pohybujú často a majú dostatok skúsenosti a kondície môže byť túra na Veľký Rozsutec naopak príjemným rozptýlením. Zaujme ich zaiste najmä neobvyklý výstúp cez Jánošíkove diery.
Všeobecne ale platí, že tisíc metrov stúpania, ktoré tu musíte prekonať, je kondične naozaj náročných, nehovoriac o tom, že ich taktiež musíte v relatívne strmom teréne aj zostúpiť. Dĺžka celej túry je približne 15km aj s návratom. To už nie je pre hocikoho. V tomto prípade ide o celodennú túru s minimom možností na občerstvenie. Buď sa vám podarí občerstviť sa v bufete na Podžiari, alebo len z vlastných zásob. Treba teda počítať, že na chrbáte budete ešte vliecť aj náklad tohto druhu.
Túra na Veľký Rozsutec s deťmi, či so psom. Je vhodná pre dôchodcov?
Z vyššie uvedeného vyplýva, že táto túra nie je najvhodnejším výstupom pre malé deti, ani pre dôchodcov. Jedine pre veľmi aktívnych a v dobrej fyzickej forme. Deti, s ktorými ste už podobne dlhé, či náročnejšie celodenné túry absolvovali, by to mohli zvládnuť. No je dobre ak si vopred spravíte obraz o ich úrovni na iných túrach a až potom sa vyberiete na Veľký Rozsutec. V konečnom dôsledku ide aj o to, aby deťom zostal z výstupu v pamäti pekný zážitok.
Na Veľký Rozsutec by sme asi nebrali deti v detskom nosiči. Jednak sa s nosičom nadriete a hlavne v Malej Fatre sú vhodnejšie miesta, kde si malé deti prírodu vychutnajú oveľa lepšie.
Psa by sme na výstup brať neodporúčali. Rebríky a často krát aj masy turistov v Jánošíkových dierach určite nie sú najvhodnejším miestom, kam brať štvornohých miláčikov. Navyše budete sa pohybovať v prírodnej rezervácii..
Sezónne obmedzenia výstupov na Veľký Rozsutec
Popisovaný kopec leží v prírodnej rezervácii a tak v tomto prípade platia aj isté časové obmedzenia výstupov naň. Sezónna uzávera je platná od od 01.03. až do 15.06.. Správa národného parku to odôvodňuje najmä obdobím kedy mnohé druhy vyvádzajú svoje mláďatá. Týka sa to cicavcov aj vtákov. Dôvodom je i naozaj pádny argument v podobe obmedzenia erózie, ktorá je intenzívnejšia práve v období po zime a masy turistov by ju zaiste len zintenzívnili. Svahy Veľkého Rozsutca sú totiž z veľkej časti tvorené rozlámanou horninou a šotolinou. Odporúčame preto návštevníkom, aby si v tomto období vybrali z iných pekných cieľov v Malej Fatre, ktorých je tu naozaj neúrekom.
Možnosti ubytovania, prespatia a opekania
Lokalita Krivánskej Malej Fatry, ktorej súčasťou je i Veľký Rozsutec, patrí k najpopulárnejším turistickým a lyžiarskkm lokalitám Slovenska. Samozrejmosťou je preto množstvo ubytovacích kapacít rôznej úrovne. Ak chcete vyraziť na uvedený kopec, môžete sa ubytovať napríklad v Terchovej, alebo v Štefanovej. Trochu ďalej by ste to mali z kempingu v Nižných Kamencoch, neďaleko Terchovej, alebo priamo z Chaty pod Chlebom na hlavnom hrebeni Malej Fatry. To je skôr alternatíva, ak už ste na hrebeňovke tohto pohoria. Spomínaný kemp ponúka miesta vo vlastnom stane, ale aj akýchsi bungalovoch. Cenovo je to veľmi prijateľná a praktická možnosť. Prespatie vo voľnej prírode dovolené nie je, rovnako ani kladenie ohňa. Opekanie na Veľkom Rozsutci teda povolené nie je.:)
Kedy sa oplatí navštíviť Veľký Rozsutec?
Veľký Rozsutec je vďačným turistickým cieľom v ktoromkoľvek ročnom období, ale najkrajší sa nám zdal v zime, alebo počas dobre známych malofatranských inverzií, keď z neho nad vankúš mrakov trčí len skalnatá masa vrcholu. Prekrásny výstup na uvedený kopec je na jeseň, keď stromy v Jánošíkových dierach hrajú všetkými farbami. Na jar si ho naopak moc neužijete, kvôli výluke.
Zaujímavosti o Veľkom Rozsutci
Malá Fatra, špeciálne oblasť Terchovej a Rozsutcov, je extrémne známa pôsobením zidealizovanej osoby slovenského národného hrdinu Juraja Jánošíka, ktorý má v uvedenej obci postavený na výraznom kopci i nablýskaný, kovový monument s jeho podobizňou. Práve poklady, ktoré nazhromaždil, údajne ukryl na Veľkom Rozsutci.
Poklady môže samozrejme nájsť a vykopať len ten, kto sa svojou povahou bude podobať tej Jánošíkovej. To znamená, niekto, kto len tak nezradí svoje ideály. V minulosti dokonca honba za domnelými pokladmi podnietila masívnejšiu vlnu turistiky do oblasti Veľkého Rozsutca.
Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí
- Malý Rozsutec - menší brat Veľkého Rozsutca, ponúka pekné výhľady a zaujímavy výstup po reťaziach
- Stoh - pekný, hôľny kopec, príťažlivý najmä ako zimný skialpinistický výstup
- Zbojnícky Chodník - prekrásny, exponovaný chodník dolinou Obšívanka
- Jánošíkove diery - turistická lahôdka a zároveň masovka, klasika Malej Fatry v podobe sústavy vodopádov v úzkom kaňone, prechodná po sústave rebríkov
- Chata pod Chlebom - obľúbená chata priamo na hlavnom hrebeni Malej Fatry, celoročne ponúka možnosti na prenocovanie a občerstvenie
- Hrebeňovka Malej Fatry - radí s k najpopulárnejším prechodom hôr na Slovensku, pozostáva z Krivánskej a Lúčanskej Malej Fatry
- Rozhľadňa Techovské srdce – masívna rozhľadňa nad Terchovou so skvelými výhľadmi
Fotografie z výletu na Veľký Rozsutec
Informácie o článku
- Kedy sme lokalitu navštívili: 2019
- Fotografie sú z obdobia: jún 2019
- Autori článku: Martin Kiňo
- Autori fotografií: Martin Kiňo
Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.