Malý Rozsutec (1343m) je obľúbený vrchol v Malej Fatre, menší skalnatý brat vedľajšieho Veľkého Rozsutca (1610m). Je rovnako pútavým turistickým cieľom. Nachádza sa neďaleko Terchovej, Štefanovej a Zázrivej. Aj keď nie je až natoľko grandiózny, stále dokáže ponúknuť pekné výhľady a adrenalínovejší výstup po skalných pasážach. Spolu s Veľkým Rozsutcom svojou siluetou už zďaleka charakterizujú túto časť pohoria Malej Fatry.

Malý Rozsutec.Malý Rozsutec. Charakterizuje ho skalnatý vrchol. Pôsobí ako malý brat Veľkého Rozsutca.

Ako sa dostať pod Malý Rozsutec?

Cesta do Malej Fatry, populárneho horstva Slovenska, je viac-menej bezproblémová. Môžete si vyberať medzi vlakom, autobusom a samozrejme autom. Spoje sem jazdia vcelku často a tak nie je problém nakombinovať si ich. Najbližším väčším dopravným uzlom je Žilina, tak zrejme budete cestovať cez ňu. Potom je potrebné vydať sa smerom na Terchovú a Štefanovú. Z tunajších záchytných, platených parkovísk, už začínajú značené turistické chodníky k vrcholu Malého Rozsutca. Všetko je prehľadne značené, dokonca vám obsluha parkoviska poradí sa zorientovať.

Výstup do sedla Medzirozsutce.Výstup do sedla Medzirozsutce. Záverečná časť po prekonaní Jánošíkových dier.

Kde zaparkovať?

Parkovanie v blízkosti Malého Rozsutca je možné na niektorom z platených parkovísk, či už v Terchovej v časti Biely Potok, alebo na veľkom parkovisku na začiatku Štefanovej. Vzdialenejšie parkoviská sú v Tiesňavách, ktorými prechádzate počas cesty medzi Terchovou a Štefanovou, alebo vo Vrátnej. Ak máte trochu šťastia a nevadí vám chodenie navyše, bezplatné parkovanie objavíte povedzme i priamo v uliciach Terchovej. To je možné hlavne mimo sezónneho návalu.

Nachádza sa priamo pri hlavnej ceste, pri miestnom hoteliParkovanie pri Bielom Potoku.

Parametre populárnych variantov výstupu na Veľký Rozsutec

  • Z Terchovej - Bieleho Potoka (parkovisko): stúpanie: 798m | klesanie: 20m | vzdialenosť: 4,6 km | čas: 2:35h
  • Štefanová cez sedlo Medzirozsutce: stúpanie: 768m | klesanie: 55m | vzdialenosť: 6km | čas: 3:10h

Výstup na Malý Rozsutec

Výstup na Malý Rozsutec je najzaujímavejší cez Jánošíkove diery a sedlo Medzirozsutce. Výstup touto tiesňavou je možný z parkoviska Terchová - Biely Potok, alebo kratší variant - len cez Horné diery, začína v Štefanovej. Zároveň sú obe možnosti masovou záležitosťou. Sú to extrémne populárne trasy Malej Fatry. Okrem toho, že vedú príťažlivou tiesňavou s množstvom vodopádov, je to i trasa k jednému z najatraktívnejších vrcholov Slovenska - Veľkému Rozsutcu.

Okrem toho sa na Malý Rozsutec môžete vybrať cez usadlosť Podrozsutec, alebo zo Zázrivej. Preskúmali sme len trasu cez Podrozsutec, cestou na zostupe. Išlo o vcelku nepríjemný, strmý lesný terén. Je to trasa namáhavá na kondíciu. V podstate tak možno konštatovať, že vyslovene ľahká trasa na Malý Rozsutec nevedie.

Trasa cez Jánošíkove diery je technická, vedie po sústave rebríkov, vyšmýkaných skál a úsekov reťazí. Nie je to nič extrémne náročné, no zároveň to nie je pre každého. Určite nejde o ľahkú prechádzku. Trasa Jánošíkovými dierami vedie cez známu horskú lúku Podžiar, kde je i možnosť občerstviť sa v bufete. Z Podžiaru sa dá obísť časť Horných Jánošíkových dier po zelenej značke lesom, ak práve nevyhľadávate adrenalín na rebríkoch. Terén je tu však tiež strmší a kondične náročný. Záver výstupu na skalnatý Malý Rozsutec je pre jedných nutné zlo, pre iných vyhľadávané adrenalínové spestrenie. K vrcholu totiž vedie strmá skalná rampa, vybavená reťazou.

Túra na Malý Rozsutec.Túra na Malý Rozsutec. Začíname v Jánošíkových dierach, ktoré predstavujú asi najzaujímavejšiu variantu výstupu.

Po turistickej značke na Malý Rozsutec.Po turistickej značke na Malý Rozsutec. Chodník sa neskôr zmení na strmý výstup po reťaziach. Nič pre slabšie povahy.

Malý Rozsutec odspodu.Malý Rozsutec odspodu. Je obklopený hustými lesmi.

Strmé časti výstupu na Malý Rozsutec.Strmé časti výstupu na Malý Rozsutec. Prekonanie tejto skalnej steny vyžaduje koncentráciu, hoci terén nie je lezecký.

Na reťaziach Malého Rozsutca.Na reťaziach Malého Rozsutca. Pre niekoho postrach, pre iných neskutočné lákadlo.

Na Malý Rozsutec s deťmi.Na Malý Rozsutec s deťmi. Dá sa to zvládnuť, deti však musia mať skúsenosti s exponovaným terénom a fyzicky náročnejšími túrami.

Bezpečnosť na prvom mieste

A hoci Malý Rozsutec nepatrí medzi najväčšie vrcholy na Slovensku, výstup na neho patrí medzi náročnejšie a nesie so sebou aj isté riziká. Preto sa na túru dobre pripravte. K základnej výbave patrí aj telefón. Jeho súčasťou by mala byť aplikácia Horskej záchrannej služby. Tá umožňuje plánovať trasu, podáva výstrahy pred nepriaznivým počasím, ale umožňuje aj rýchlo privolať pomoc. Hlavným partnerom aplikácie je poisťovňa Generali a jej poistenie na hory.

Vrchol Malého Rozsutca

Vrchol Malého Rozsutca predstavuje menšiu plošinku, na ktorú sa nevmesti príliš mnoho návštevníkov. V tomto zmysle je fajn, že väčšie davy láka skôr Veľký Rozsutec. Na vrchole je trávnaté priestranstvo ohraničené kosodrevinou a strmými skalami. Zrázy sú tu naozaj poriadne. Treba byť pozorný, napríklad keď fotíte.

Na tomto kopci je príjemné posedieť a trebárs sa tu občerstviť a popritom pozerať do doliny. Je to vcelku romantické, pokojné miesto. Vrchol je označený klasickou tabuľkou, ktorú však neuvidíte pre nižšiu tyč, na ktorej je umiestnená, ak je kopec zasnežený. Vrchol je však dosť výrazný, nemali by ste mať problém trafiť naň.

Schránka s vrcholovou knižkou na Malom Rozsutci.Schránka s vrcholovou knižkou na Malom Rozsutci. Hneď za vrcholovou tyčou je strmý zráz.

Výhľady z Malého Rozsutca

Výhľady z tohto kopca sú rozhodne zaujímavé a sú kruhové. Dominuje im predovšetkým susedný Veľký Rozsutec, ale veľmi pekný je i pohľad do sedla Medzirozsutce, z ktorého ste sem vystúpali. Všimnúť si možno i ďalšie malofatranské kopce ako je Osnica a Stoh. Z obcí je to potom Zázrivá a Terchová.

Výhľady z vrcholových častí výstupu na Malý Rozsutec.Výhľady z vrcholových častí výstupu na Malý Rozsutec. Pohľad na sedlo Medzirozsutce.

Pohľad z Malého Rozsutca na Veľký Rozsutec.Pohľad z Malého Rozsutca na Veľký Rozsutec. Oba vrcholy dokážete pri dobrej kondícii zdolať i behom jednej túry. Je to však vcelku fuška.

Pohľad na sedlo Medzirozsutce z vrcholu Malého Rozsutca.Pohľad na sedlo Medzirozsutce z vrcholu Malého Rozsutca. Zo sedla vidno chodníky smerujúce k Rozsutcom.

Svet tam dole z vrchola Malého Rozsutca.Svet tam dole z vrchola Malého Rozsutca. Aj tento kopec pohladí dušu každého turistu.

Pohľady do diaľav z Malého Rozsutca.Pohľady do diaľav z Malého Rozsutca. Hoci Veľký Rozsutec je populárnejší i tento kopec patrí k najzaujímavejším v Malej Fatre. Navyše ponúka adrenlínovejší výstup.

Hlavný hrebeň Malej Fatry z Malého Rozsutca.Hlavný hrebeň Malej Fatry z Malého Rozsutca. Z tohto kopca sa k nemu viete relatívne rýchlo presunúť.

Náročnosť výstupu na Malý Rozsutec

Malý Rozsutec nepatrí k najvyšším malofatranským kopcom, je približne o 300 metrov nižší ako susedný Veľký Rozsutec. Technicky však predstavuje jednu z tých ťažších túr v tejto oblasti. Už len samotný prechod Jánošíkovými dierami smerom na Malý Rozsutec je po technickej i kondičnej stránke náročnejší. Na druhej strane, pre zdatných, pravidelných turistov, by mohol byť vítaným spestrením programu počas výstupu na Malý Rozsutec. Množstvo skál, rebríkov, stúpačiek a reťazí v exponovanejšom teréne môže byť pre mnohých vytúženým lákadlom. Nie je to však nič pre najmenšie deti, osoby trpiace strachom z výšok, alebo dôchodcov o paličke. Psa sem tiež radšej neberte.

Túra na Malý Rozsutec je vo všeobecnosti ideálna ako celodenný výlet so skorým ranným štartom za dobrého a stabilného počasia. Okrem strmého výstupu je potrebné myslieť i na návrat, pretože žiaden zo zostupov nie je vyložene ľahký. Terén na turistických značkách je strmý a pre niekoho môže byť dosť nepríjemným. Takýmto je i zložitejší zostup po zelenej značke v smere na Podrozsutec. Táto trasa je strmá i nižšie v lese a po dažďoch to na nej bude zrejme ešte nepríjemnejšie. Na Podrozsutci je aspoň bufet, kde sa dá občerstviť. Rovnako tak na Podžiari, no vodu so sebou určite berte i vlastnú, podobne ako i niečo energetické pod zub.

Ak to celé zhrnieme, turistom začiatočníkom a ľuďom čo majú strach z výšok a technických zariadení výstup neodporúčame. Pre všetkých ostatných môže byť zdolanie Malého Rozsutca skvelou turistickou výzvou. Výstup na Malý Rozsutec totiž, aj napriek všetkým uvedeným ťažkostiam patrí k najatraktívnejším podujatiam v Malej Fatre, len sa naň vopred zodpovedne pripravte.

Zostup z Malého Rozsutca smerom k Podrozsutcu.Zostup z Malého Rozsutca smerom k Podrozsutcu. Je nepríjemný a nekonečne dlhý.

Umelé pomôcky na zostupe z Malého Rozsutca do Podrozsutca.Umelé pomôcky na zostupe z Malého Rozsutca do Podrozsutca. Neskôr sa stratia a zostane len strmý chodník.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Poriadok národného parku neumožňuje turistom prespávanie v oblasti Malého Rozsutca, podobne ani kladenie ohňa. Je potrebné brať na zreteľ fakt, že Malá Fatra patrí k extrémne navštevovaným pohoriam Slovenska. K najviac vyťaženým patrí práve lokalita v oblasti Rozsutcov a neďalekých Jánošíkových dier. Preto má ochrana prírody práve v tejto jej časti svoje logické opodstatnenie.

Ubytovacích kapacít v blízkom okolí by malo byť dostatok. K dispozícii je ubytovanie napríklad v Terchovej, autokempingu Nižné Kamence, ale aj priamo na hrebeni v horských chatách. Najbližšie máte chatu pod Chlebom, čo sa hodí práve počas hrebeňoviek týmto pohorím, ktoré vedú i Rozsutcami.

Občerstvenie Podrozsutec.Občerstvenie Podrozsutec. Ponúkajú tu jedlá na štýl klasickej koliby. Fajn miesto, kde sa zastaviť po výstupe na Malý Rozsutec.

Kedy sa oplatí navštíviť Malý Rozsutec

Lokalita Malého Rozsutca, ako sme už uviedli, je celoročne voľne prístupná. Najkrajšie dni sú tu však azda na jeseň, keď je celý les aj v oblasti Jánošíkových dier krásne sfarbený. V lete je výhodou tejto túry chladivá mikroklíma spomínaných Jánošíkových dier. Vtedy je priam balzamom vydať sa sem. Návšteva v zime má tiež svoje neopakovateľné čaro, odporúčame ju však len zdatným turistom s dobrými skúsenosťami v zimnom, exponovanom teréne.

Malý Rozsutec z Podrozsutca.Malý Rozsutec z Podrozsutca. Samota Podrozsutec je peknou podhorskou samotou.

Sezónne obmedzenia

Výstupy na Malý Rozsutec nie sú sezónne obmedzené. Je preto len na vašom dôkladnom zvážení podmienok, kedy je vhodné sa na tento vrchol vybrať.

Na zostupe z Malého Rozsutca do Podrozsutca.Na zostupe z Malého Rozsutca do Podrozsutca. Trasa vedie lesom a je stále strmá a vysiľujúca.

Zaujímavosti

Oblasť Rozsutcov a celkovo Malej Fatry v oblasti Terchovej je výrazne spojená s jánošíkovskou tradíciou. Tento hrdina bežných ľudí tu poznal každý kameň a skrýval sa tu so svojou družinou. Dodnes tu mnohí hľadajú jeho skryté poklady.

Výhľad na skalnatý hrebeň Malého Rozsutca.Výhľad na skalnatý hrebeň Malého Rozsutca. Pohyb vo vrcholových partiách si vyžaduje neustálu opatrnosť.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Veľký Rozsutec - jeden z najkrajších a najznámejších vrcholov Slovenska vôbec. Pripravte sa na krásnu, no ťažkú túru a na konci nádherné výhľady.
  • Stoh - vrchol vďačný pre zimné skialpinistické potulky
  • Jánošíkove diery - extrémne populárna sústava vodopádov a skalných stupňov v úzkom kaňone, charakterizovaná aj davmi turistov
  • Zbojnícky chodník - neopakovateľný, pomenej známy, chodníček vinúci sa cez dolinu Obšívanka až do Tiesňav
  • Socha Jánošíka v Terchovej - známa atraktivita obce Terchová v podobe žiarivého, plechového Jánošíka
  • Rodisko Jánošíka - nachádza sa na samote Jánošíkovci pod vrcholom Pupov
  • Rozhľadňa v Terchovej – rozhľadňa v tvare ihlanu s famóznymi výhľadmi na všetky svetové strany

Fotografie z výletu na Malý Rozsutec

Informácie o článku

  • Kedy sme lokalitu navštívili: 2019
  • Fotografie sú z obdobia: jún 2019
  • Autori článku: Martin Kiňo
  • Autori fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.