Skala lásky sa nachádza na Pohroní, neďaleko Podbrezovej, pri Chvatimechu. Skala je celkom ukrytá v lese. Toto tajuplné miesto s romantickým názvom spoznáte aj podľa Kaplnky sv. Antona Paduánskeho, ktorá sa vyníma nad riekou Hron kúsok za Podbrezovou smerom na Brezno.

Hoci je Skala lásky schovaná v tieni lesa, veľmi pekné výhľady ponúka práve jej vrcholček, na ktorom bola postavená i spomínaná kaplnka. Skala lásky je veľmi rýchlo dostupná pešo, či bicyklom zo železničnej stanice v Chvatimechu. Za romantikou i výhľadmi tak môžu vyraziť všetky kategórie turistov, ktorí majú cestu okolo.

Lokalita Skala lásky zo širšej perspektívy.Lokalita Skala lásky zo širšej perspektívy. Ak vyjdete na skalu, budete si môcť vychutnať romantický výhľad na Hron.

Ako sa dostať ku Skale lásky a kde zaparkovať?

Skala lásky leží priamo nad riekou Hron pri hlavnom cestnom ťahu medzi Podbrezovou a Breznom. Je potrebné z neho odbočiť smerom na Chvatimech. Kúsok za odbočkou môžete nechať auto pri železničnej trati. Pri železničnej stanici je menšie priestranstvo, kde sa dá zaparkovať zopár áut. Vedie tadiaľto i zeleno značená cyklotrasa, tak si k Skale lásky môžete dovoliť kratučkú zachádzku.

Od železničnej stanice je to asi len 15 minút peši po betónovej ceste, vedúcej priamo popri koľajniciach smerom do Podbrezovej. Z uvedeného vyplýva, že na miesto štartu sa môže dopraviť i vláčikom. Výlet bude o to romantickejší. Trasa po betónke je rovinatá s maličkým stúpaním, ktoré si takmer ani nevšimnete.

Železničná stanica Chvatimech. Železničná stanica Chvatimech. Východisko túry ku Skale lásky. Dá sa tu i odparkovať auto.

Východisko prechádzky ku Skale lásky.Východisko prechádzky ku Skale lásky. Priecestie pri železničnej stanici Chvatimech neďaleko Podbrezovej.

Betónovou cestou popri železničnej trati ku Skale lásky.Betónovou cestou popri železničnej trati ku Skale lásky. Smer pochodu je orientovaný k Podbrezovej.

Výstup k výhľadu vedie kúsok ďalej po betónke.Výstup k výhľadu vedie kúsok ďalej po betónke. Odbočka k nemu začína nevýrazným chodníčkom napravo. Smerovať treba nahor na skalu.

Nevýrazný lesný chodníček vedúci k výhľadu na Skale lásky a Kaplnke sv. Antona Paduánskeho.Nevýrazný lesný chodníček vedúci k výhľadu na Skale lásky a Kaplnke sv. Antona Paduánskeho. Čoskoro sa mení na širšiu cestičku.

Krátky výstup na Skalu lásky.Krátky výstup na Skalu lásky. Na konci cestičky sa nachádza Kaplnka sv. Antona Paduánskeho.

Pri Skale lásky

Skala lásky leží v lesnej húštine v mieste, kde betónka zatáča výrazne doľava smerom nahor do lesa. Že ste skoro na mieste, spoznáte podľa ohniska, drevenej lavičky s ornamentami v tvare srdca a veľkej mreže upevnenej na skale. Na nej zbadáte množstvo visiacich zámkov, ktoré tu zavesili nespočetné zamilované páriky.

Miesto žiaľ chátra, čoho dôkazom je rozpadajúca sa lavička a nie príliš upravené okolie. Páriky tu však aspoň nájdu súkromie, pretože miesto je veľmi pokojné, ak si odmyslíme hukot hlavnej cesty pri Hrone. Za zmienku stojí maľba na skale. Jej autorom je umelecký maliar Pavol Havaš z Hronca.

Mreža na Skale lásky.Mreža na Skale lásky. Tu si zamilované páriky symbolicky vešajú zámky.

Detail drevorezby na lavičkách pri Skale lásky.Detail drevorezby na lavičkách pri Skale lásky. Naozaj romantické.

Možnosti posedenia pod Skalou lásky.Možnosti posedenia pod Skalou lásky. Našlo sa i miesto pre ohnisko.

Na skale

Ak by ste zatúžili po výhľadoch, chce to trošku šikovnosti a vôle popasovať sa s menšou strminkou po lesnom chodníčku, ktorý stúpa nahor na skalu. Najskôr je potrebné ešte kúsoček pokračovať po betónovej ceste a bedlivo pátrať po úzkom chodníku, ktorý sa od nej oddeľuje napravo do húštiny.

Ak by ste šli viac ako 100 metrov po betónke, vráťte sa a hľadajte lepšie. Nemali by ste sa príliš vzdialiť od objektu spodnej časti Skaly lásky. Keď odbočku nájdete, chodník je ďalej veľmi dobre viditeľný. Po asi 2 minútach krátkeho výstupu ste pri Kaplnke sv. Antona Paduánskeho. Otvárajú sa odtiaľ výborné výhľady na Hron i železničnú trať, čo pôsobí romantickým dojmom. Pritom skala nie je nijako špeciálne vysoká.

Je to fajn miesto na rozjímanie, trebárs o láske, len sa odtiaľto nevrhajte do Hrona, ak by bola nebodaj nešťastná. Všeobecne tu je potrebné dbať na opatrnosť, pretože výhľad je z pomerne príkreho miesta skaly, ktorá nie je nijako zabezpečená. Okrem toho môže byť za mokra riadne klzká.

Ďalšia lavička na vrchole Skale lásky.Ďalšia lavička na vrchole Skale lásky. Ozdobená je drevorezbou vo forme cukrujúcich sa labutí

Kaplnka sv. Antona Paduánskeho na Skale lásky.Kaplnka sv. Antona Paduánskeho na Skale lásky. Jej objekt si zaiste všimnete i z hlavnej cesty vedúcej popri Hrone.

Výhľady

Výhľady zo Skaly lásky sú najmä na východnú časť Podbrezovej a okolitú krajinu. Zo Skaly lásky uvidíte i hrebeň Nízkych Tatier a celú dolinu Hrona smerom k Breznu, vrátane tunajšej hlavnej dopravnej tepny. Výhľady sú sčasti tienené korunami stromov, takže o niečo viac si ich užijete, ak bude lístie na stromoch opadané.

Výhľad zo Skaly lásky na rieku Hron.Výhľad zo Skaly lásky na rieku Hron. Napravo prebieha železničná trať smerom do Brezna. Vľavo hlavný cestný ťah popri Hrone.

Výhľad zo Skaly lásky ponad údolie pri Hrone.Výhľad zo Skaly lásky ponad údolie pri Hrone. Výhľady sú sčasti ohraničené lesom.

Pohľad zo Skaly lásky k vrcholkom Nízkych Tatier.Pohľad zo Skaly lásky k vrcholkom Nízkych Tatier. Pri ich vychutnávaní dbajte na opatrnosť. Hrana skaly nie je nijako zabezpečená.

Pohľad zo Skaly lásky na Hron a práve prechádzajúci vlak.Pohľad zo Skaly lásky na Hron a práve prechádzajúci vlak. Miesto má svoje čaro a je ľahko dostupné.

Kaplnka sv. Antona Paduánskeho

Kaplnka na Skale lásky je výraznou atraktivitou a drobným pútnickým miestom. Spoznáte ju už zdiaľky, pretože sa belie na úpätí tmavých, lesmi porastených svahov. Konkrétne ide o severovýchodný svah Samanovského vrchu (925 m n. m.). Tento kontrast má svoje čaro. Kaplnka je dobre zachovaná, do dvoch metrov vysoká stavba. Vo vnútri je umiestnená socha svätca. Pri kaplnke sme si všimli ďalšiu romantickú lavičku, ktorá by mala byť dielom drevorezbára Martina Kalmana, žiaľ tiež v rozklade.

Kaplnka sv. Antona Paduánskeho na Skale lásky vyzerá byť udržiavaná.Kaplnka sv. Antona Paduánskeho na Skale lásky vyzerá byť udržiavaná. Pekné miesto na prechádzku a rozjímanie.

Kaplnka sv. Antona Paduánskeho je obkolesená hustým lesom.Kaplnka sv. Antona Paduánskeho je obkolesená hustým lesom. Nechodia sem davy pútnikov, miesto je veľmi pokojné.

Náročnosť

Návšteva Skaly lásky je tipom na ľahkú prechádzku, minivýlet k zaujímavému miestu, ktoré má svoju neodškriepiteľnú atmosféru. Škoda, že nie je trochu viac udržiavané okolie. Vybrať sa sem môže takmer hocikto vrátane detí a dôchodcov, či psíčkari.

Menšiu výnimku tvorí výstup až na vrch Skaly lásky. Prístupový chodníček ku kaplnke a za výhľadmi nemusí byť pre každého. Podobne ako pohľad z okraja skaly ponad strmý zráz, ktorý nie je zabezpečený zábradlím, ani inými technickými pomôckami. Ak sa preto na vrchol skaly vyberiete s deťmi, musíte na nich dávať veľký pozor.

Na betónovej ceste neďaleko Skaly lásky.Na betónovej ceste neďaleko Skaly lásky. Prechádzka je kratučká so zanedbateľným stúpaním.

Zopár schodíkov na ceste k výhľadom na Skale lásky.Zopár schodíkov na ceste k výhľadom na Skale lásky. Pre niekoho by strmejší terén mohol predstavovať prekážku. Všeobecne však nejde o niečo technicky náročné.

Tipy na atraktivity v blízkom okolí

  • Vydrovská dolina – lesnícky skanzen pri Černom Balogu
  • Osrblie – biatlonový areál
  • Tri Vody pri Ostrblí – objekt historickej vysokej pece
  • Horná Lehota – pamätná izba a hrob Sama Chalupku

Informácie o článku

  • Autor článku: Martin Kiňo
  • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.