Csillagvár, alebo Hviezdny, či Hviezdicový hrádok (v maďarčine csillag = hviezda), v súčasnosti predstavuje zvyšky protitureckej pevnosti zo 17. storočia. Túto lokalitu by sme radi odporučili ako tip na výlet neďaleko Bratislavy, spojený s poznávaním histórie a zároveň miesto, ktoré je charakteristické svojou nekomerčnosťou. Vďaka tomu tu nestretnete davy a budete si môcť dosýta vychutnať toto pekné miesto priamo pri Malom Dunaji.

Tento hrádok sa nachádza na pravobrežnej strane spomenutej rieky. Jeho meno pochádza z dodnes viditeľného hviezdicovitého pôdorysu. Csillagvár bol vybudovaný formou palisádového opevnenia, umiestneného na hlinených valoch, pričom mal za úlohu brániť pred Turkami tunajší prievoz cez rieku. Patril k jedným z hraničných bodov.

Priestor pevnosti Csillagvár.Priestor pevnosti Csillagvár. Trávou porastený interiér je obkolesený viditeľnými valmi.

Ako sa dostať k hrádku a kde zaparkovať?

Najlepší spôsob ako na prvý šup trafiť k tejto ruine, je vopred si naštudovať mapu na internete. Turistické značenie z Dolných Janíkov k zvyškom tejto pevnosti sme si nevšimli a preto je vhodné mať so sebou mapu priamo v mobile. Pomôcť s orientáciou môžu i miestni obyvatelia, ktorí údajne lokalitu poznajú pod názvom Palánkvar. Tak, či onak, najpraktickejšie bude, ak sa do tejto obce priveziete autom a zaparkujete pri miestnom poľnohospodárskom družstve. Prípadne je fajn prísť sem na bicykli, ak vám nerobia problém dlhšie cyklovýlety. Od družstva sme v našom prípade šli pešo po orientačne bezproblémovej poľnej ceste, ktorá viedla až priamo k hrádku. S deťmi sme to zvládli do pol hodinky, no zaiste to ide aj rýchlejšie.

Cesta z Dolných Janíkov k Csillagváru - Hviezdicovému hrádku.Cesta z Dolných Janíkov k Csillagváru - Hviezdicovému hrádku. Ide o nenáročnú poľnú cestu, bez prevýšení, vhodnú na cyklistiku, beh i prechádzku.

Na okraji poľa si možno všimnúť hlinený val protitureckej pevnosti Csillagvár.Na okraji poľa si možno všimnúť hlinený val protitureckej pevnosti Csillagvár. V súčasnosti je zarastený náletovými drevinami.

Lokalita Csillagvár

V minulosti tvorili pevnosť Csillagvár hlinené návršia s palisádami a vnútornou časťou, v ktorej sa nachádzalo viacero stavieb. Hrádok mal rozmery približne 102x112m. Pôdorys bol hviezdicový, čo je dodnes dobre badateľné priamo v teréne a zrejme ešte lepšie viditeľné zo vzduchu. Pozrieť si to je možné i v internetových mapách obsahujúcich satelitnú vrstvu.

Zemité valy vidno dobre i v súčasnosti, rovnako tak i vstup do pevnosti, ktorá bola v minulosti kompletne obohnaná vodnou priekopou. Valy s niekdajšou palisádou a vodnou priekopou tvorili gro obranných prvkov. Vo vnútri dodnes nájdeme zvyšky stavieb ako zbrojnica, ubytovania pre posádku, či stajní. Samotný vchod do pevnosti sa nachádza naproti Malému Dunaju. Archeologický výskum tejto historickej lokality pomohol objaviť viacero predmetov zo železa, keramiku a podobne. K najvzácnejším objavom možno zarátať viacero strieborných mincí.

Okrem obvyklého potešenia z objavovania podobných historických objektov, nás na tomto mieste zaujal pokoj i pekná príroda priamo pri toku Malého Dunaja, ktorú si tu môžete vychutnať. Miesto sa hodí na nenáročnú, časovo prijateľnú turistiku, či krátky výlet. Veľmi fajn je ako cieľ pre cykloturistov.

Pozostatok opevnenia Csillagváru.Pozostatok opevnenia Csillagváru. Na hlinených valoch boli vybudované palisády.

Zvyšky Hviezdicového hrádku.Zvyšky Hviezdicového hrádku. Prehliadka je zaujímavým cieľom na objavovanie.

Pozostatky vodnej priekopy na Csillagváre.Pozostatky vodnej priekopy na Csillagváre. Pri útoku na hrad bolo treba prekonať viaceré prekážky.

Okraj pevnosti Csillagvár.Okraj pevnosti Csillagvár. Obohnaná bolo vodnou priekopou.

Valy pevnosti Csillagvár.Valy pevnosti Csillagvár. Základné hlinené valy Csillagváru vydržali až do súčasnosti.

Malý Dunaj pri pevnosti Csillagvár.Malý Dunaj pri pevnosti Csillagvár. Hrádok v minulosti chránil proti Turkom tunajší prievoz.

Výhľady

Výhľady z pevnosti Csillagvár veľmi nie sú. Zo zvyškov valov, síce dovidíte relatívne ďaleko, no pohľad sa obmedzí prevažne na šíre pole v okolí. V tomto smere veľké očakávania nemajte.

Jednoduchá vyhliadka na ceste k Csillagváru.Jednoduchá vyhliadka na ceste k Csillagváru. Výhľady na šíre polia pri Dolných Janíkoch potešia počas západu slnka.

Náročnosť

Prechádzka k pevnosti je nenáročná, vedúca poľnou cestou bez prevýšení. Nepríjemné to tu môže byť azda počas letných horúčav, keď sa nie je veľmi kam skryť. Inak sa táto minitúra hodí pre všetky vekové kategórie. Zvládnuť by sa dala i s kočíkom.

Otváracie hodiny, vstupné, ceny

Hviezdicový hrádok je voľne prístupný celoročne, bez poplatkov (2021). Zároveň tu však neočakávajte ani služby sprievodcov a žiadne iné podobné vymoženosti. Občerstvenie si taktiež musíte doniesť vlastné. Hodiť sa môžu najmä tekutiny.

Infotabuľa pri Csillagváre.Infotabuľa pri Csillagváre. Dozviete sa z nej základné informácie o funkcii tejto pevnosti a jej archeologickom výskume.

Možnosti prespatia a opekania

Lokalita pri hrádku sa hodí v lete na prespatie pod širákom, pričom by ste si tu vedeli rozložiť i ohník. Nejaké zákazy priamo v teréne sme v tomto smere nezaznamenali. Išlo by však o núdzovú záležitosť. Kemp, či oficiálne táborisko tu nenájdete.

Posedenie pri Malom Dunaji pri Csillagváre.Posedenie pri Malom Dunaji pri Csillagváre. Celkom idylické, príjemné miestečko.

Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu

Ruinu Csillagvár sa oplatí navštíviť kedykoľvek, keď máte málo času resp. tak akurát na pár hodinový výlet. Neodporúčame cestovať sem počas horúcich dní. Úpek počas pochodu naprieč poľom môže byť nepríjemný.

Paragliding nad Hviezdicovým hrádkom.Paragliding nad Hviezdicovým hrádkom. Zo vzduchu najlepšie uvidíte hviezdicový pôdorys tejto pevnosti.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Pachov strom - jedinečný strom na brehu Malého Dunaja pri Hurbanovej Vsi
  • Mólo Zálesie - drevené mólo na Malom Dunaji poskytujúce príjemnú prechádzku a romantické výhľady
  • Vodný kolový mlyn Jelka - historický vodný mlyn
  • Slnečné jazerá – obľúbená turistická destinácia v Senci, zameraná najmä na vodné radovánky
  • Včelárska paseka v Kráľovej pri Senci – príjemný voľnočasový areál s múzeom včelárstva
  • Most v Kráľovej pri Senci – barokovo-secesný, kamenný most nájdeme priamo v obci
  • Rozhľadňa hniezdo a Bobrí hrad – milé atrakcie pri Malom Dunaji, na okraji Malinova
  • Hať Nová Dedinka – vodná nádrž, ideálna miesto na nenáročné prechádzky