Jaskyňa Komín je neveľká jaskyňa v pohorí Branisko, ktorá sa nachádza na južnom svahu vrchu Červená skala. Táto oblasť je aj súčasťou národnej prírodnej rezervácie Kamenná baba. Jedná sa o jaskyňu dlhú približne 18 metrov. Väčšinou slúži ako medzizastávka pri túre na Červenú skalu, prípadne je obľúbeným miestom na prespanie pre poľovníkov, trampov alebo turistov, ktorí obľubujú prespávanie v prírode.

Jaskyňa KomínJaskyňa Komín. Jaskyňu Komín nájdete v pohorí Branisko, neďaleko Lačnovského kaňona. Dostať sa sem nie je zložité, preto môže byť návšteva jaskyne príjemným spestrením vášho výletu v tejto oblasti.

Návštevu jaskyne odporúčame pokiaľ sa pohybujete niekde v okolí, prípadne ak ste sa vybrali na výlet na Červenú skalu. Vtedy pravdepodobne túto jaskyňu isto neminiete. Môžete si sem aj odbehnúť, pokiaľ ste sa rozhodli navštíviť Lačnovský kaňon alebo skalnú vežu s bránou na Vrátnici. Treba však počítať s tým, že odbočka z Lačnovského kaňonu Vám zaberie zhruba hodinku času tam a späť. Naopak z Vrátnice je to sem približne 10-15 minút.

Jaskyňu Komín možno využiť aj ako núdzové nocľažisko, pretože sa tu dá rozložiť oheň a tiež ste tu dobre chránený pred nezmarmi počasia. Miesto je aj celkom pekne upravené, takže určite by ste sa tu nemali cítiť nepohodlne.

Pohľad na jaskynné stenyPohľad na jaskynné steny. V jaskyni nenarazíte na typicky jaskynné útvary, akými sú kvaple - stalagmity, alebo stalaktity

Jaskyňa

Jaskyňa má na výšku podlhovastý tvar. Pri vchode je dosť priestranná a široká, následne sa však zužuje na pomerne úzky priestor. Vchod jaskyne má rozmery 3,2 x 4 metre, ktorý pozvoľne pokračuje do 10 metrov dlhej vodorovnej chodby mierne esovitého charakteru. Okrem spomínaných parametrov sa na ceduli, ktorá je pri vchode jaskyne dozviete aj to, že v minulosti slúžila ako úkryt protifašistických bojovníkov počas druhej svetovej vojny. Takisto je jaskyňa zaradená medzi prírodné pamiatky.

Infopanel pri jaskyniInfopanel pri jaskyni. Môžete si prečítať základné informácie o jaskyni Komín.

Okolie jaskyne a samotná jaskyňa sú celkovo v obstojnom stave. Samozrejme počas návštevy sme tam našli nejaké tie odpadky, ale nebolo to nič strašné. Pred jaskyňou je aj menšie posedenie, drevené lavičky. Nachádza sa tu aj malé ohnisko a niečo ako gril. Počas návštevy sme tu našli aj narúbané drevo, takže je zjavné, že jaskyňa je vcelku obľúbeným miestom.

Relax v jaskyniRelax v jaskyni. Pri vchode do jaskyne nájdete miesto na posedenie, narúbané drevo a ohnisko. Všimnúť si tiež môžete akýsi prenosný gril. Čo viac si môže jaskynný človek želať? :)

Ako sa sem dostať

K jaskyni Komín nie je zložité sa dostať. Úplne najrýchlejšie to zvládnete z ústia Lačnovského kaňona smerom od Lipoviec keď pôjdete po červenej značke. Zhruba po 30 minútach narazíte na žltú značku smerujúcu na Vrátnicu. Na rázcestí na Vrátnici sa potom treba vybrať smerom na Červenú skalu. Cesta nemusí byť značená, ale vedú tam viditeľné chodníčky, takže s trochou obozretnosti sa sem dá v pohode dostať. Celkovo výlet sem zaberie približne 1 hodinku z ústia Lačnovského kaňonu. Ak vyrážate z Lipoviec, pripočítajte si ďalších 20 minút.

Druhou alternatívou, ako sa sem dostať je vyraziť z Lačnova. Vyrazíte po červenej značke smerom na Lačnovský kaňon. Približne po polhodinke opäť narazíte na rázcestie a vyberiete sa po žltej značke smerom na Vrátnicu. Zbytok je podobný ako v predchádzajúcom odstavci.

Pri odbočke na žltú turistickú značku smerom na Vrátnicu však treba pripomenúť, že sa môžete pripraviť na celkom dobrý stupák do kopca. Od Vrátnice smerom k jaskyni je tiež strmý svah a keďže cestičky tam sú nie vždy dobre prechodené a upravené, tak sa to občas šmýka. Preto si treba dávať pozor, najmä ak ste s malými deťmi.

Pohľad do jaskynePohľad do jaskyne. Jaskyňa je pri vchode vcelku priestranná. Následne sa však zužuje až na značne stiesnenú a úzku chodbu

Fotografie z jaskyne Komín