Krasová oblasť Gemeru sa pýši nielen bohatou históriou a krásnymi prírodnými pamiatkami, ale aj veľkým množstvom jaskýň. Najzaujímavejšou z nich je iste Krásnohorská jaskyňa, ktorá je zaradená do zoznamu UNESCO a milovníci jaskýň by ju nemali obísť. 

Prehliadková trasa má 450 m a sprístupnená je pomocou drevených lavičiek a lanových traverzov. Deti do 15 rokov však musia prísť v sprievode rodičov. Tiež neodporúčam návštevu jaskyne fyzicky málo zdatným a obéznym osobám, chodby sú miestami veľmi úzke a rúčkovať po lanách musí zvládnuť každý sám.

Prehliadka Krásnohorskej jaskynePrehliadka Krásnohorskej jaskyne. Podzemnú krásu si na rozdiel od ostatných jaskýň vychutnávate samostatne, na výzdobu si svietite čelovkou :)

Vznik tejto jedinečnej jaskyne podmienila najmä výrazná tektonická porucha, pozdĺž ktorej pôsobila korózna a erózna činnosť podzemného vodného toku. Ten vyviera na povrchu ako vyvieračka Buzgó. Pri troche neopatrnosti môžete tento potok okúsiť na vlastnej koži :).

Tak ako aj v iných jaskyniach tu žije len veľmi málo druhov zvierat. V čase našej návštevy sme na stenách videli len 3 netopierov. Avšak počas zimovania sú ich tu stovky. Okrem 4 druhov netopierov tu žijú aj drobné pavúky a v jaskynnom potôčiku plávajú kôrovce. 

Návšteva jaskyne bola pre nás menším dobrodružstvom. Ak čakáte klasickú prehliadku jaskyne, tej sa nedočkáte. Miesto toho Vás čaká nezabudnuteľná prehliadka, na ktorú budete radi spomínať aj po mnohých rokoch.

Pohľad na steny jaskynePohľad na steny jaskyne. Jaskynná výzdoba je veľmi bohatá, všade je čo objavovať, len sa nezabudnite pozerať aj pod nohy!

Prípravy pred vstupom

Naše malé dobrodružstvo začalo v obci Krásnohorská Dlhá Lúka v penzióne Jozefína, kde majú sprievodcovia kanceláriu. V obci nás k penziónu nasmerovali informačné tabule. Tam sme si kúpili lístky na prehliadku a dostali sme výstroj do jaskyne. Ideálne je dopredu zavolať a rezervovať si prehliadku jaskyne, keďže skupiny sú limitované. Hneď na začiatku nás nemilo prekvapilo platené parkovisko pred penziónom v súkromnom dvore. Zaparkovať sa ale dá v obci všade a zadarmo.

Vchod do jaskyneVchod do jaskyne. Vstup do Krásnohorskej jaskyne je dlhá štôlňa

Jaskyniari nás vyzbrojili jaskyniarskou výstrojou - overalom, prilbou, čelovkou a niektorí dostali aj ťažkú batériu ku čelovke. Všetci sme vyzerali naozaj komicky, ako trpaslíci :). Odporúčam vziať si dobrú pevnú obuv a teplo sa obliecť, v jaskyni je len 9ºC a hlavne v lete je teplotný rozdiel veľmi výrazný. Od penziónu sme šli po turistickej značke k jaskyni po okraji obce a cez les popri starom mlyne. Táto krasová oblasť je veľmi zaujímavá, preto naša 15-minútová prechádzka rýchlo ubehla. Nevadí, ak neviete kadiaľ ísť, stačí ísť s davom :).

Pred jaskyňou sa pri väčšom počte návštevníkov rozdelíte do dvoch skupín, oblečiete do jaskyniarskej výstroje a dobrodružstvo v hlbinách Zeme môže začať!

V útrobách jaskyneV útrobách jaskyne. Príliš pomalí návštevníci môžu ľahko zablúdiť :)

Prehliadka jaskyne

Vchod do jaskyne je dlhá štôlňa, ktorá vyúsťuje priamo do jaskyne. Nebudem veľa prezrádzať, ale v jaskyni si dávajte dobrý pozor nielen pod nohy, ale aj na hlavu. Jaskyňa je popretkávaná úzkymi uličkami s veľmi nízkymi stropmi, kde nebyť prilby, mala by som niekoľkokrát rozbitú hlavu :). To najlepšie je ale jaskynné jazierko, ktoré musíte sami a bez pomoci prerúčkovať na lane a bez istenia. Malým deťom pomáhali sprievodcovia, no my ostatní sme sa museli prekonať a zvládnuť to sami. Takéto jazierka sú v jaskyni dve a cestou naspäť bol už každý šikovnejší a smelší.

Ponad potôčikPonad potôčik. Jaskynný potôčik, v ktorom žijú drobné kôrovce prejdete po drevenej lávke

Najväčším bohatstvom jaskyne je „Kvapeľ rožňavských jaskyniarov“, ktorý zaujme svojou monumentálnosťou. Je vysoký 32,6 m a v jaskyniach mierneho klimatického pásma nemá obdobu. Zaujímavá je aj Sieň obrov.

Kvapeľ rožňavských jaskyniarovKvapeľ rožňavských jaskyniarov. Kvapeľ rožňavských jaskyniarov patrí medzi jedny z najväčších sintrových útvarov  na svete

Prehliadka jaskyne Vám zaberie aj s cestou vyše hodiny a pol. V okolí je veľa zaujímavostí, napríklad hrad Krásna hôrka v Krásnohorskom podhradí, Mauzóleum Andrássyovcov v tej istej obci, blízke mesto Rožňava či zámok Betliar.

Hrad Krásna HôrkaHrad Krásna Hôrka. Hrad Krásna Hôrka, momentálne v rekonštrukcii po požiari

Fotografie z prehliadky Krásnohorskej jaskyne