Len 7 km od baníckeho mestečka Rožňava sa skrýva perla medzi kaštieľmi na Slovensku, kaštieľ v Betliari. Betliar je náš najnavštevovanejší a tiež najkrajší kaštieľ na juhovýchodnom Slovensku. Je veľkým lákadlom pre všetky vekové kategórie, ale ani cudzinci tu nie sú výnimočnosťou. 

Nachádza sa na okraji dediny Betliar a je obklopený nádherným parkom so vzácnymi drevinami, romantickými stavbami a divou zverou. V minulosti toto sídlo patrilo k panstvu Krásna hôrka, preto sa jeho dejiny spájajú s tými istými mocnými rodmi, ktorí vládli aj na hrade. 

Kaštieľ BetliarKaštieľ Betliar je jedným z najkrajších a najnavštevovanejších kaštieľov na Slovensku

Poloha kaštieľa

Obec Betliar leží na hlavnej ceste medzi Dobšinou a Rožňavou, pod svahmi Volovských vrchov. V obci odbočíte na Kaštieľnu ulicu pri penzióne Barónka alebo Šafárikovu, odkiaľ idete stále rovno až dôjdete ku bráne kaštieľa. V obci sú na hlavnej ceste smerovníky, ktoré Vás zavedú k parku. Prinajhoršom sa môžete opýtať miestnych na cestu, ja som však mala smolu, stretla som len maďarsky hovoriacich obyvateľov a musela som si poradiť sama :).

Pohľad na Betliarsky kaštieľ z parkuMôj najobľúbenejší pohľad na kaštieľ Betliar z parku :)

Kúsok z histórie Betliara

Na mieste dnešného kaštieľa stál v minulosti malý vodný hrádok, ktorý si postavil známy rod Bebekovcov, ktorý vlastnil aj neďaleký hrad Krásna hôrka. Ako plynuli storočia, kaštieľ sa neustále menil, pribudlo 2. podlažie, nárožné veže i vnútorné nádvorie. Spočiatku bola táto budova skôr obranná, mala hradby, nárožné veže so strieľňami a delami. Až barón Štefan Andrássy mu začiatkom 18. storočia vdýchol reprezentatívny charakter.

Kanón pred kaštieľomKanón pred kaštieľom. Kedysi mal kaštieľ obrannú funkciu, o čom svedčí jeho pôdorys.

Bohatá Andrássyovská rodina si tento kaštieľ prerobila na luxusné sídlo. Najvýraznejšie sa kaštieľ zmenil koncom 19.storočia kedy bolo pristavané ďalšie poschodie a veže. Túto poslednú podobu kaštieľa môžete obdivovať až dodnes. Krása a zachovalosť tejto budovy bola ocenená cenou za rekonštrukciu EUROPA NOSTRA, ktorá prebehla pred 20 rokmi. Andrássyovci tento skvost zveľaďovali až do roku 1945, kedy bol zoštátnený.

Našťastie sa vyhol vojnovému plieneniu a tak sa jeho interiér a rodové zbierky uchovali až dodnes v perfektnom stave. Dnes je v ňom umiestnené múzeum s expozíciou Bytová kultúra šľachty v 18. a 19. storočí.

Priečelie kaštieľaPriečelie kaštieľa je naozaj fotogenické :)

Interiér

Kaštieľ v sebe skrýva mnoho krás, bohatstva ale aj tajomstiev. Bohaté zbierky umeleckých predmetov, kníh, malieb i vzácneho dobového nábytku svedčia o vkuse a prepychu niekdajších pánov. Pri prehliadke sa určite nebudete nudiť. Andrássyovci boli veľkí cestovatelia, milovníci umenia a starožitností a ich „úlovky“ môžeme obdivovať dodnes.

Zlatý salónInteriér Zlatého salónu. Zlatý salón sa nachádza hneď vedľa historickej knižnice a nachádza sa v ňom vzácna ružovo-zlatá čalúnená sedacia súprava. Podobných salónov je v kaštieli niekoľko.

Kaštieľ sa pýši množstvom obrazov - je ich vyše 500. Väčšinou ide o portréty rodinných príslušníkov, z ktorých mnohí zastávali vysoké vojenské, cirkevné či politické funkcie. Veľmi vzácnou je Nádasdyho Sieň husárov, kde je vystavených 34 portrétov husárov v uniformách z 2. polovice 18.storočia. Je to jediná neporušená zachovalá galéria husárov na Slovensku.

LusterLuster. Interiér Vás prekvapí bohatou výzdobou, Andrássyovci podporovali umelcov

Najväčším bohatstvom kaštieľa je nádherná knižnica, ktorá sa pýši viac ako 15 000 zväzkami kníh. Napísané sú v 15 jazykoch a skrývajú v sebe poznatky z teológie, histórie, geografie a filozofie. Najstaršie zväzky sú z 15. storočia. Knižnica najskôr sídlila v romantickej rotunde v parku, no začiatkom 20. storočia ju premiestnili do bývalej obrazárne kaštieľa.

KnižnicaKnižnica v kaštieli Betliar je unikátnou zbierkou veľmi hodnotných kníh, najstaršie sú až z 15.storočia, ak viete latinsky, nemecky či maďarsky, hor sa do čítania :)

Ďalšou zaujímavosťou kaštieľa sú dve egyptské múmie, ktoré si Andrássyovci priviezli zo svojich exotických ciest. Staršia, 3000 rokov stará múmia patrí kňazovi zasvätenému bohu Amonovi a mladšia, len 2000 rokov stará patrí dieťaťu z Egypta.

Na prízemí sú zase trofeje z ciest - krokodíl, slon africký, korytnačka obrovská či nosorožec. Zaujímavé sú aj slonie nohy, ktoré boli využívané na odkladanie vychádzkových palíc šľachty. V ostatnej dobe začal kaštieľ odkrývať svoje tajomstvá. Boli odkryté tajné schody, ktoré nevedú teraz už nikam :).

Pri veľkom upratovaní kaštieľa, sa na povalách, v skriniach a v priľahlých budovách našli predmety, na ktoré roky sadal prach. Práve tieto stratené a zabudnuté predmety sa múzeum rozhodlo ukázať svetu v zaujímavej výstave „Čo ukrýva kaštieľ“. Preto ak ste zvedaví, ponáhľajte sa, expozícia bude vystavená len do 1.4.2016.

Na gaučiNa gauči. Panie z kaštieľa oddychovali na takýchto vtedajších „gaučoch“

Prechádzka parkom

Ak náhodou nestihnete prehliadku kaštieľa alebo prídete v pondelok, kedy je kaštieľ zatvorený, smútiť nemusíte. Okolo kaštieľa sa rozprestiera nádherný anglický park s mnohými dobovými „atrakciami“ či romantickými stavbami. Dnes má park rozlohu 81 ha a je jedným z najkrajších historických parkov na Slovensku. V roku 1978 bol dokonca zaradený do zoznamu svetových historických záhrad sveta.

Romantika v parkuRomantika v parku. Romantických zákutí je v parku neúrekom, pri prechádzkach sa Vám naskytnú aj takéto krásne obrázky

Park začali budovať Andrássyovci už v 18.storočí s pomocou významného záhradného architekta Henricha Nebiena a neskôr v tom pokračoval Jozef Bergman. O majstrovskom talente týchto pánov sa pri prechádzke presvedčíte takmer za každým stromom. Park je plný romantických zákutí, vzácnych stromov, fontán a jazier. Po celom areáli sú roztrúsené malé stavby a v odľahlejších častiach parku môžete pri troche šťastia a tichom kroku stretnúť divú zver. Prekvapenia sú tu naozaj na každom „rohu“.

Hermesova studňaHermesova studňa, drobná, ale o to zaujímavejšia stavbička.

Najväčšou niekdajšou atrakciou bol kamenný Vysoký vodopád s nádržou, pod ktorým sa ukrývala jaskyňa pre ľadové medvede. Začiatkom 20.storočia tu Andrássyovci chovali ľadové medvede. O tejto vtedajšej výstrednosti často písali noviny a na medvede sa chodili pozerať osobnosti popredných šľachtických rodín.

Vysoký vodopád s mini jaskyňouVysoký vodopád s mini jaskyňou. Pod týmto Vysokým vodopádom sa doteraz nachádza mini jaskyňa, v ktorej ešte začiatkom 20.storočia chovali Andrássyovci ľadové medvede.

V severnej časti parku sa nachádza budova pripomínajúca stredoveký hrad, ktorá slúžila ako Zverinec. Ešte pred 1. svetovou vojnou sa tu nachádzal chov vzácnych zvierat ako medveďov, rysov a divých mačiek. Majitelia panstva sa venovali aj chovu dravcov, tie im pomáhali pri ich milovaných poľovačkách. V ohrade pri Zverinci sa pásli stáda muflónov a danielov.

ZverinecZverinec. Budova niekdajšieho Zverinca, kde páni chovali divé zvieratá a dravce

Okrem zvierat mali Andrássyovci aj iné vášne, ktoré sa odzrkadlili aj v architektúre parku. Gróf Leopold Andrássy bol zanieteným slobodomurárom, preto si dal v parku postaviť slobodomurársky pavilón s polygonálnym pôdorysom a mnohými znakmi bratstva na budove. Iluzívne maľby interiéru zhliadnete po nakuknutí dovnútra cez mreže. Táto záhadná stavba je obkolesená vodnou priekopou a jej tajomnosť dotvára trojica stromov vyrastajúca z jedného kmeňa hneď vedľa pavilónu.

Andrássyovci radi cestovali a nechávali sa strhnúť dobovou módou 19. storočia v orientálnych vzoroch. Cez betliarsky potok postavili typický Japonský most s klobúkovou strechou so zdvihnutými okrajmi. Ten ale nanešťastie strhla povodeň a dnes sa môžete pokochať pohľadom len na jeho repliku. Romantickosť si ale zachoval dodnes :).

Jazierko v parkuJazierko v parku. V romantickom betliarskom parku sa nachádzajú aj menšie jazierka, ktoré lemujú staré stromy a dobový altánok.

Láska k východnej kultúre sa prejavila aj na ďalšej stavbe v parku. Čínsky pavilón je pekný drevený červený altánok z konca 19.storočia, ktorý slúžil ako sklad športového náčinia pri tenisových kurtoch panstva.

Veľmi peknou stavbou je Rotunda, nachádzajúca sa hneď na začiatku parku na ľavej strane. Postavil ju Leopold Andrássy v roku 1811 ako knižnicu. Toto miesto bolo ideálne pre milovníkov kníh, no ako sa zbierka kníh rozrastala, presunula sa do honosnejších priestorov kaštieľa kde je dodnes.

V parku je mnoho fontán, niektoré z nich slúžili bohatým majiteľom počas horúčav ako súkromné kúpaliská. Samozrejme, v ich časoch neboli plavky, ale na kúpanie mali špeciálne kúpacie šaty, ktorých nebolo málo :). Jednou z najkrajších fontán v parku je fontána nachádzajúca sa pred kaštieľom, uprostred ktorej je nádherná socha bohyne Psyché. Bohyňa vyzerá ako zo zlata. V antickej mytológii zosobňovala krásu duše.

Pohľad na fontánu pred kaštieľomPohľad na fontánu pred kaštieľom. Pred vstupom do kaštieľa Vás uvíta najkrajšia žena Betliara - bohyňa Psyché

Okrem týchto stavieb sú všade vysadené nádherné staré stromy ako lipy, javory, jasene, duby, hraby, buky a mnoho ďalších. Odporúčam vziať si dobrú knihu, sadnúť si na lavičku a vychutnať si túto idylku naplno :) .

Každoročne v jeseni sa v tomto parku koná Hubertova jazda, čo je veľkým zážitkom pre milovníkov koní a poľovačiek.

Park je otvorený počas sezóny do 9-ej večer a od novembra do konca apríla len do 18ej.

Mostík v betliarskom parkuMostík v betliarskom parku. Park je popretkávaný kamennými a drevenými mostíkmi

Zaujímavosti a kuriozity

 

Egyptské múmie - K najzaujímavejším kuriozitám kaštieľa patria dve múmie, ktoré Andrássyovci, ako vášniví cestovatelia, priviezli z výpravy do Egypta. Ide o hodnotné artefakty, ktorých egyptský pôvod je potvrdený. Jedna z múmií má vek tritisíc rokov a druhá je o tisíc rokov mladšia. Prvá predstavuje pôvodnú rakvu kňaza uctievajúceho boha Amona. Druhá je múmiou dieťaťa. Podarilo sa zistiť, že toto dieťa bolo po smrti mumifikované prostredníctvom pôsobenia slnka.

Podobné cennosti dovezené panstvom z ciest po svete, sú uložené v prízemnej časti objektu kaštieľa. K rôznym trofejam zveri, sa počítajú i slonie nohy. Tie sa využívali na skladovanie vychádzkových paličiek.

Tajomné schody - Začiatkom roka boli v Kaštieli Betliar objavené schody, ktoré zjavne nevedú na žiadne logické miesto. Schody boli dlho zamurované a podarilo sa ich objaviť iba nedávno. Presný dôvod vzniku dôvod je ťažké zistiť. Iba staré listinné dôkazy nasvedčujú, že schody viedli na letnú terasu, ktorá dnes už nejestvuje.

Ďalšie schodisko, ktoré nie je prístupné verejnosti, slúžilo výlučne služobníctvu. Hlavným zámerom pre jeho vybudovanie bolo, aby sa sluhovia nestretávali s panstvom.

Plné vykurovanie - Kaštieľ v Betliari bolo kompletne vykurovaným objektom, čo koncom 19. storočia vôbec nebolo obvyklé. Panstvo si zjavne potrpelo na celoročný komfort.

Vzácna zbierka vín - Budova kaštieľa ukrývala v jednej z miestností i hodnotnú zbierku vín, ktorá v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia prepadla v prospech štátu.

 

Tipy na výlety v okolí

  • Rožňava - blízke banícke mestečko ponúka viacero zaujímavých objektov
  • Banícke múzeum v Rožňave
  • Strážna veža v Rožňave
  • Mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskom podhradí
  • Andrássyho obrazáreň v Krásnohorskom podhradí
  • Krásnohorská jaskyňa - v blízkej obci Krásnohorská Dlhá Lúka
  • Hrad Krásna hôrka - momentálne je v rekonštrukcii po rozsiahlom požiari

Fotografie z návštevy Kaštieľa a parku v Betliari