Bunker B-SV-1 je súčasťou bývalého opevnenia Bratislavy z čias 1. Československej republiky. Konkrétne sa jedná o jedno zo štyroch veliteľských opevnených stanovíšť. Pôvodné opevňovacie plány počítali s väčším množstvom objektov tohto druhu v sústave jednotlivých bunkrov, avšak zrealizované boli napokon iba štyri petržalské veliteľské stanovištia.

Bunker B-SV-1Bunker B-SV-1. Objekt veliteľského stanovišťa a jeho súčasný veliteľ.

Ako sa sem dostať?

Bunker B-SV-1 sa nachádza v Pečnianskom lužnom lese pri Moste Lafranconi na pravom brehu Dunaja t.j. na petržalskej strane. Z mosta je potrebné zísť na cestu hrádze a v smere mosta odbočiť doprava. Treba postupovať popri moste smerom do Petržalky a k Rakúsku. Popri moste vedie lesná cesta. Most budete mať po pravici a lužný les po ľavici. Po piatich až desiatich minútach chôdze prídete k odbočke doľava, smerom do lužného lesa na ďalšiu lesnú cestu. Vydáte sa po nej a takmer okamžite narazíte na objekt bunkra po ľavej strane.

Popri lužnom lese k bunkruPopri lužnom lese k bunkru. Lesná cesta na obzore nás dovedie k ďalšej odbočke smerom vľavo, k bunkru.

Objekt bunkra B-SV-1

Bunker B-SV-1 je v súčasnosti obývaný zrejme jedným bezdomovcom, ktorý sa o objekt dobre ,,stará". Našiel tu zrejme útočisko a okolie udržuje v čistote. Bunker ,,obohatil" o vonkajšiu striešku a pohodlné posedenie pod ňou vo forme kresla. Vnútorné priestory sme neskúmali, ale zrejme je to možné na požiadanie. Pánko pôsobil sympaticky. Ktovie ako to tu vyzerá v období záplav.

Bunker z dôvodu ,,úpravy" prednej časti jeho súčasným strážcom je takmer celý skrytý za spomínanou strieškou, priľahlým posedením a všetkou možnou výbavou na prežitie. Zdá sa, že múry sú rovnako masívne ako na ostatných bunkroch v okolí, ale chýbajú pozorovateľne, objekt je o niečo menší a taktiež tu zrejme bolo osadených menej zbraňových systémov, ak vôbec nejaké. Strieľne sa nám nepodarilo spozorovať. Pán je zrejme dobrým správcom objektu a sám ,,velí" ostatným bunkrom v okolí.

Od bunkra vedie lesná cesta na križovatku ciest neďaleko jednej zo súčastí monitorovacieho systému spodných vôd. Tento je v týchto miestach zaiste potrebný. Upozorňuje naň tabuľka. Z križovatky sa môžete pobrať znovu k miestu kde ste k lesu odbáčali. Je možné si tak spraviť malý okruh lužným lesom, pozrieť si charakteristický hustý porast a vrátiť sa znovu k Mostu Lafranconi.

Systém kontroly podzemných vôdSystém kontroly podzemných vôd. Aj takéto objekty nájdete na potulkách lužným lesom pri Dunaji.

Bunkre v lužnom lese popri Dunaji rozhodne doporučujeme navštíviť. Jedná sa o fajn tip na krátky výlet, ktorý poskytne malé dobrodružstvo z prieskumu okolia a histórie Slovenska.

Viac o opevnení 1. ČSR si môžete prečítať tu.

Čo vidieť v okolí

  • Bunker B-S-1 Štěrkovište
  • Bunker B-S-2 Mulda
  • Bunker B-S-3 Paseka
  • Bunker B-S-4 Lány
  • Bunker B-S-8 Hřbitov a priľahlý vojenský cintorín

Fotografie z návštevy Bunkra B-SV-1