Na potulkách Slovenskom sa dá naraziť naozaj na rôzne netradičné veci. Jednou z nich je aj socha anjela s odlomeným krídlom v obci Háj. Nájdete ju na cintoríne v obci, neďaleko kostolíka. Nie je to samozrejme obyčajná socha. Táto je špecifická tým že bola použitá ako rekvizita v americkom vojnovom filme Za nepriateľskou líniou (Behind Enemy Lines).

Anjel v HájiRekvizita anjela z filmu za Nepriateľskou líniou v obci Háj, neďaleko Zádielskej tiesňavy.

Socha Anjela v obci Háj je skutočná kuriozita. Hoci sa jedná len o rekvizitu z filmu, človek na niečo podobné nenarazí až tak často. Medzi klasickými prírodnými a kultúrnymi pamiatkami, na ktoré narazíte počas cestovania slovenskou krajinou, je to určite príjemné spestrenie. Navyše ľudia majú radi netradičné veci a táto rekvizita filmu k tomu určite patrí. Návštevu sochy určite odporúčame, je to veľmi pekným spestrením výletu, ak sa pohybujete v okolí Slovenského krasu. Zaujímavosti sa potešia aj menšie deti, alebo aj pubertiaci. Hlavne keď im poviete, že socha v skutočnosti pochádza z vojnového akčného filmu :)

Socha ako netradičná atraktivita je pomerne často navštevovaná turistami, alebo náhodnými okoloidúcimi a pravdepodobne každý, kto bude prechádzať obcou sa pri nej zastaví. Je ľahko dostupná a v prípade núdze vás k nej navedú informačné tabule. Návštevu sochy anjela si mnohí spoja s návštevou Hájskych vodopádov, ktoré sa nachádzajú obďaleč. Tí viac aktívni zbehnú ešte do neďalekej Zádielskej tiesňavy alebo si pozrú zrúcaninu Turnianskeho hradu.

Anjel v HájiAnjel bol rekvizitou v akčnom hollywoodskom filme, kde si hlavnú úlohu zahral Owen Wilson a Gene Hackman.

Prístup

Nájsť sochu anjela v obci Háj nie je žiaden problém. Leží kúsok od cesty, na cintoríne pri miestnom kostole. Sochu trochu zakrývajú stromy, takže nemusí byť úplne vidieť od hlavnej cesty. Ak však narazíte na kostol, ktorý sa nachádza na začiatku dediny smerom od Turne nad Bodvou, tak ste na správnom mieste. Pred kostolom aj malé parkovisko, takže ak ste došli autom, môžete tu zaparkovať.

Ak ste niekde na túre v tejto oblasti, tak výhodou obce Háj je aj to, že tade prechádza viacero turistických trás. Sochu určite neminiete, pokiaľ pôjdete po žltej značke smerom z Turnianskeho hradu k Hájskym vodopádom. Stred obce ďalej križuje modrá a zelená trasa zo Zádielskej tiesňavy do Drienoveckých kúpeľov. V obci sa potom vydajte smerom na juh, až po pár minútach dorazíte ku kostolu so sochou anjela.

Anjel v HájiSochu anjela nájdete na cintoríne, kúsok od miestneho kostolíka.

O filme a o soche anjela

Hlavnú úlohu si vo filme zahrali herci Owen Wilson a Gene Hackman. Film s rozpočtom 40mil. amerických dolárov sa natáčal aj na Slovensku a spomínaná rekvizita bola nakoniec darovaná obci Háj. Po skončení natáčania bola prevezená vrtuľníkom na miestny cintorín, na takzvanú Anjelskú cestu.

Anjel v HájiObec získala rekvizitu ako dar od amerických filmárov.

Film sa natáčal v roku 2000 a kuriozitou je, že v tomto roku bolo v čase natáčania tak málo snehu, že vo všetkých scénach bol sneh umelo dorobený. Práve v obci Háj malo filmové štúdio svoje dielne a zariadenie na výrobu snehu, navyše v samotnom filme si úlohu komparzistov vyskúšala takmer celá dedina a niet sa preto čudovať že socha anjela skončila práve v tejto obci.

Samotná socha je vyrobená z polystyrénu a pri potulkách internetom zistíte, že má výšku 7,5 metra, 10 metrov, alebo dokonca odvážnych 15 metrov. Nám však príde to číslo reálne do tých 10 metrov.

Výška sochy anjelaVýška sochy. Dohady o výške sa rôznia. My sme našli na internete informácie že meria od 7,5 až 15 metrov. Pre lepšiu predstavu o výške, môžete si porovnať bežne vysokého človeka so samotnou sochou.

Video

Zábery so sochou anjela si môžete pozrieť aj na tomto videu. Začínajú približne od 1:00.

Zaujímavosti z filmu Za nepriateľskou líniou

 • Tak napríklad počas nakrúcania sa zranil hlavný hrdina Owen Wilson, zlomil si ruku a bol ošetrený v Košickej nemocnici L.Pasteura.
 • Film bol natáčaný na viacerých miestach na Slovensku. Natáčalo sa napríklad v bratislavských štúdiách na Kolibe, v prírodnej rezervácii pri Žiline či na Martinských holiach. Samozrejme sa natáčalo aj v Slovenskom krase na Zádielskej planine.
 • Komu sa pošťastilo, mohol stretnúť aj Owena Wilsona v obci Sučany pri Martine, ako si chodí do obchodu nakupovať rožky :)
 • Američania kvôli niektorým scénam vybudovali komplet novú cestu (ktorá slúži dodnes) aby bolo miesto dostupnejšie pre ťažšiu techniku. Tu ma napadla taka úvaha. Ak by sa točili zahraničné filmy na Slovensku pravidelne, možno by tá diaľnica z Bratislavy do Košíc bola skutočne v roku 2010 :)
 • Vo filme si zahral aj Martinský vojenský útvar, kde si vyskúšali úlohu srbských vojakov.
 • Scénu s hájskym anjelom možno vidieť na začiatku a v záverečnej scéne na konci filmu.

Detail sochyDetail sochy. Všimnúť si môžete diery po guľkách. Samozrejme virtuálnych :) Na internete určite nájdete aj niekoľko videí z filmu, kde sú dlhšie zábery na sochu.

Zaujímavosti v okolí

 • Hájske vodopády – nájdete ich pár kilometrov za dedinou. Vodopádov je niekoľko a rôznej veľkosti. Návštevu sochy anjela odporúčame spojiť práve s návštevou Hájskych vodopádov.
 • Zádielska tiesňava – nádherná krasová dolina v ktorej sa križuje viacero turistických ciest. Ak máte radi turistiku, Zádielska tiesňava je jasná voľba.
 • Hrad Turňa – pekný hrad nad obcou Turňa nad Bodvou s výhľadmi do okolia. Od sochy anjela z obce Háj to nieje ďaleko.
 • Cukrová homoľa – nájdete ju pri Zádielskej tiesňave, jedná sa o ihlanovitý obelisk s výškou 105m. Je to najvyššia skalná veža na Slovensku.
 • Rastlinný kostol sv. Ladislava – ďalšia kuriozita v okolí pri obci Debraď. Jedná sa o kostol s drevenou konštrukciou ktorú postupne pohlcujú popínavé rastliny.

Fotografie