Kriváň, to je povinná jazda počas vašej návštevy vo Vysokých Tatrách. Tento nádherný vrch nachádzajúci sa na západe Vysokých Tatier je svojou charakteristickou siluetou nezameniteľný s iným vrcholom Slovenska. Aj preto si ho za národný symbol zvolili Štúrovci. Máločo tak výrazne pripomína slovenskú krajinu a identitu ako tento vrch. Jeho tvar i poloha Kriváň predurčuje, aby bol ,,stredobodom" pozornosti.

Vrchol KriváňaVrchol Kriváňa. Na najvyššom bode je umiestnený dvojkríž.

Výstup na 2494 metrový Kriváň patrí k najpopulárnejším túram v Tatrách. Kriváň je často spájaný s národovectvom a je tradičným symbolom Slovenska. Preto sa sem každoročne organizuje tzv. Národný výstup na Kriváň. Podobné akcie možno nemusia vyhovovať každému, z dôvodu masovosti, napriek tomu, je populárna.

Počas tejto organizovanej akcie môžete získať špeciálnu pečiatku o absolvovaní napr. do vašej mapy. Aj mimo tohto pochodu je však Kriváň pomerne zaľudnený. Napriek tomu, že po ceste nie je žiadna, chata ani občerstvenie. Zvykne sa vravieť, že každý správny Slovák musí aspoň raz vystúpiť na Kriváň. Zrejme aj to je dostatočnou motiváciou pre mnohých, odhodlať sa k výstupu.

Túra na KriváňTúra na Kriváň. Výstup na Kriváň je veľmi populárnou túrou. Masám turistov sa ale poľahky vyhnete, ak vyrazíte skoro ráno.

Popis trasy výstupu

Výstup na Kriváň je ideálne začať na Štrbskom plese, kde existuje dobrá možnosť dopraviť sa autom, alebo tatranskou električkou. Odtiaľ pokračuje pochod príjemným značeným chodníkom, červenou značkou, v smere na Tri studničky. Na rázcestí je však potrebné odbočiť doprava na Kriváň, na modrú turistickú značku. Je to priamo v mieste pri Jamskom plese. Je to malé vysokohoršké jazierko, ktoré ľahko miniete. Preto je potrebné sledovať značenie. Ak by ste tento bod aj prebehli, nič nie je stratené, a výstup je možný aj priamo z Troch studničiek, kam vás červená značka dovedie viacmenej po vrstevnici Kriváňa. Odtiaľto je potom nutné znova nastúpať stratené výškové metre, po zelenej značke, ktorá vás dovedie až na spojnicu s modrou - vrcholovou značkou. Na Tri Studničky je taktiež možný prístup priamo autom, takže výstup môžete začať priamo odtiaľto. Parkovisko je platené.

Výstup na Kriváň z Troch StudničiekVýstup na Kriváň z Troch Studničiek. Najskôr stúpate lesom, neskôr kosodrevinou a nakoniec vás čakajú skaly.

Obe výstupové trasy sú pekné, je len na vás, pre ktorú sa rozhodnete. Ideálom je skombinovať uvedené trasy tak, aby ste spravili okruh cez vrchol Kriváňa. Vyhnete sa tak ,,nudnému" výstupu a zostupu po tej istej trase. Dôležité je však počítať s výrazným časovým nárastom, pri prechode tohto okruhu. Podobne to platí aj pre kondíciu. Cestou zo Štrbského plesa na Tri Studničky totiž stratíte nastúpané výškové metre, ktoré musíte znova nadobudnúť a okrem toho, výstup takouto trasou je celkovo dlhší.

Vysokohorská túraVysokohorská túra. Výstup na Kriváň je vysokohorská túra, ktorú s trochou tréningu zvládnete. Nepodceňte však tatranské počasie.

Všeobecne je výstup pomerne príjemný. Prebieha po typických tatranských horských chodníkoch. V nižších častiach ihličnatým lesom a kosodrevinou, vo vyšších po skalnatom chodníku. Technicky najobtiažnejšie sú len vrcholové časti, kde môže byť nepríjemný najmä zostup, špeciálne ak sú skaly mokré. Riziko nepríjemného pošmyknutia a pádu je vysoké. Fyzicky je výstup ideálny pre turistov s dobrou kondíciou, najmä záverečné pasáže sú fyzicky náročnejšie. Túru však zvládne každý priemerný turista, ak vyrazí dostatočne zavčasu. Výstup trvá približne 4 hodiny. Je to však veľmi individuálne.

Pohľad do dolinyPohľad do doliny. Z Kriváňa sa otvárajú takéto pohľady na svet ,,dole".

Po ceste na vrchol nie sú žiadne chaty, ani možnosti občerstvenia, čo je potrebné zohľadniť pri plánovaní túry. Na túru doporučujeme vyraziť skoro ráno, z dôvodu bezpečnosti i masívneho náporu horalov na tento vrch. Týmto spôsobom si celý zážitok oveľa lepšie vychutnáte.

Ak sa prekonáte a vystúpite na Kriváň, výhľady z jeho vrcholu zaženú každú únavu a umocnia vaše zážitky z dovolenky vo Vysokých Tatrách.

Vrcholový výhľadVrcholový výhľad. Kriváň je výborný výhľadový kopec.

Fotografie z výstupu na Kriváň