Štrbské Pleso, jedna z klasík dovolenky na Slovensku, je názov druhého takmer 20 hektárového tatranského plesa a zároveň okolitej obce - najvyššie položenej tatranskej osady. Oblasť Štrbského Plesa má bohatú históriu.

Štrbské plesoŠtrbské pleso. Tunajšie ľadovcové jazero ponúka peknú prechádzku po jeho obvode, alebo člnkovanie na jeho hladine.

Štrbské Pleso bolo od dávna centrom športových a turistických aktivít, čo potvrdzujú aj jednotlivé stavby - skokanské mostíky, lyžiarske stredisko a pod. Je to výborná základňa pre rekreačné športovanie najmä lyžovačku, bežkovanie, aktívny relax akým je turistika, ale aj wellness dovolenku, v niektorom z ubytovacích zariadení, ktoré boli pôvodne kúpeľnými komplexmi. Vybrať si možno z luxusných hotelov, turistických ubytovní, ubytovania strednej kategórie, alebo jednoducho uprednostniť lacnú dovolenku v kempe v neďalekej Štrbe.

Hotel PatriaHotel Patria. Tento hotel patrí k hlavným symbolom Štrbského Plesa.

Štrbské Pleso je výbornou východiskovou základňou na množstvo klasických túr vo Vysokých Tatrách a je dobre dostupné po sieti tatranských električiek a po klasickej ceste je tiež možný prístup autom zo Štrby resp. v smere od Tatranskej Lomnice. Auto je možné zaparkovať na zbernom parkovisku pri stanici električiek. Parkovisko je v sezóne platené.

Príkladom pekných horských túr môže byť výstup na Kriváň, Rysy, Solisko, Popradské pleso, alebo Kôprovský štít. Všetko sú to nádherné túry, avšak doporučuje sa skorý štart výstupov, nakoľko tieto trasy sú počas dňa zavalené davmi turistov. Špeciálnym náporom trpia Rysy, na ktoré vedie značený chodník aj z Poľskej strany a je to zároveň najvyšší bod Poľska. Ak vyrazíte okolo siedmej hodiny ráno, väčšinu turistov predbehnete. Začiatok túry skoro ráno je navyše bezpečnejší.

PotulkyPotulky. Na Štrbskom Plese sa dá príjemne poprechádzať.

Ak hľadáte osamelejší, no nemenej krásny vrchol, vystúpte na Kôprovský štít. Ak sa potrebujete na túre občerstviť, prípadne ubytovať, vyskúšajte služby horského hotela pri Popradskom plese celoročne a v sezónne na najvyššie položenej chate v Tatrách na Chate pod Rysmi, ktorá prešla rekonštrukciou. Doporučiť možno aj peknú túru na vrchol Soliska a kúsok pod ním ležiacu chatu, kde sa dá dostať tiež sedačkovou lanovkou.

Túry na spomenuté štíty sú dobre vyznačené a zvládne ich aj priemerný turista, treba však dbať na dobré plánovanie túry. Rýchla zmena počasia je v Tatrách veľmi bežná. Ak chcete podniknúť ľahkú túru s deťmi, vyberte sa na Popradské pleso alebo neďaleký Symbolický cintorín. Príjemná je taktiež samotná prechádzka okolo brehu štrbského plesa. Výhľady na scenériu Kriváňa, Vysokej, Rysov, Soliska a Patrie patria k najkrajším.

Horská scenériaHorská scenéria. Nad Štrbským plesom dominuje dvojvrchol Vysokej a Hotel Patria.

Lyžovať môžete v stredisku Štrbské pleso alebo na zjazdovke tiahnucej sa na svahoch Soliska. Taktiež máte na výber široké možnosti bežkovania po dlhých tratiach.

Zaujímavosťou je možnosť bungee jumpingu z vrchnej plošiny skokanského mostíka, alebo možnosť vyskúšať si prácu vysokohorského nosiča. Stačí ak si na rázcestí pri Popradskom plese vyberiete vhodný náklad, ktorý tu už nájdete pripravený na nosičskej krošne a vydáte sa na Chatu pod Rysmi. Spoznáte tak naplno cenu vyneseného čaju, ktorý Vám za odmenu naservírujú.

LyžovanieLyžovanie. Na Štrbskom Plese si zalyžujete a k dispozícii máte aj zjazdovku pre akrobatické kúsky.

Štrbské Pleso ponúka dostatok možností na dlhšie letné a zimné dovolenkové pobyty ako aj víkendové výpady do hôr. Kratšie prechádzky, dlhé náročné túry, alebo pohodové objavovanie hôr za pomoci lanovky, to všetko umožňuje Štrbské pleso, kam sa pohodlne doveziete električkou, alebo autom. Všetko môžete zavŕšiť wellnessom v niektorom z hotelov a príjemne zrelaxovaní sa vydať domov rýchlikom zo Štrby, alebo autom po diaľnici.

Hlavná promenádaHlavná promenáda. Takto vyzerá hlavná promenáda v oblasti Štrbského Plesa.

Fotografie zo Štrbského plesa