Vyšné Ružbachy sa môžu popýšiť netradičnou prírodnou zaujímavosťou, ktorou je travertínové jazierko v tvare krátera. Tento Ružbašský Kráter je navyše vďaka svojej veľkosti považovaný aj za najväčšie travertínové jazero na Slovensku a možno aj v celej strednej Európe. Tento unikát je navyše od roku 1967 zaradený medzi chránené prírodne útvary Slovenska.

Ružbašský Kráter nájdete v obci Vyšné Ružbachy pri Spišskej Magure. Traverínové jazierko sa nachádza v stredozápadnej časti obce. My sme trošku poblúdili po dedine, keďže sme nevedeli presne kde sa nachádza, avšak nakoniec sa nám ho podarilo nájsť. Veď v prípade potreby sa dá vždy spýtať miestnych :) Určite Vám poradia, pretože Ružbašských Kráter je veľmi známou atrakciou tejto obce.

Ružbašský KráterRužbašský Kráter. Pohľad na celý kráter. Toto travertínové jazierko vzniklo prepadnutím travertínovej kopy, ktorá sa následne vyplnila vodou z minerálneho prameňa.

Pri Kráteri, oproti reštaurácii je menšie parkovisko, prípadne kúsok ďalej je súkromné platené parkovisko. Kráter sa nachádza za plotom priamo pri ceste, hoci od cesty nemusí byť úplne dobre vidieť, pretože leží na takej vyvýšenej plošinke. Vedľa Krátera cez cestu nájdete aj reštauračné zariadenie, takže sa tu môžete občerstviť. Varia tu vcelku fajn, my sme si dali slovenskú klasiku – bryndzové halušky a pivo :)

Pri travertínovom jazierku

Keď prídete k Ružbašskému Kráteru, všimnete si ceduľu s nápisom, že sa nachádzate pri chránenom prírodnom útvare s dodatkom, že kúpanie je zakázané. My sme sa tu síce nekúpali, vzhľadom na to že sme to nemali ani v pláne a zastavili sme sa tu skôr zo zaujímavosti. Každopádne ľudia sa tu aj napriek zákazu častokrát chodia okúpať. Jazierko kvôli zloženiu vody a teplote nezamŕza ani v zime, preto tu nájdete kúpajúcich a j v tomto ročnom období. Mnohí si takúto relaxačnú kombináciu zimy a kúpania v jazierku s minerálnou vodou veľmi pochvaľujú.

Kráter leží akoby vo veľkej záhrade. Okolie jazera je trávnaté a z jednej časti je niekoľko budov, ktoré vyzerali vcelku opustene. Ani neviem či fungujú, pretože počas našej návštevy sa v nich nič nedialo. Pri jazierku bolo len zopár turistov, takže nie je to nejaká vyslovene masová záležitosť. Zrejme to bolo dané aj tým že v daný deň bolo sychravé počasie a často pršalo. Počas slnečných a hlavne horúcich dní tu bude určite väčšia návštevnosť.

Zákaz kúpania!Zákaz kúpania! V Kráteri by sa nemalo kúpať. Väčšinou to však ľudia nedodržiavajú :)

O Kráteri vo Vyšných Ružbachoch

Čo sa týka samotného travertínového jazierka, tak má viac-menej kruhový tvar s priemerom približne 20 metrov. Hĺbka jazera je približne 3 metre. Je lemované obrubou, ktorá ma výšku tak možno okolo jedného metra a široká je 2 metre. Celková plocha Kráteru vo Vyšných Ružbachoch je takmer 300 m².

Toto travertínové jazero má formu misovitej depresie, ktoré vzniklo usadením travertínu z vytekajúcej minerálnej vody. Vznikla tak travertínová kopa, ktorá sa časom prepadla. Prepadnuté miesto bolo následne vyplnené minerálnou vodou. Vďaka tomu sa tu vytvorilo veľmi pekné travertínové jazierko kráterovitého tvaru.

Pohľad zospoduPohľad zospodu. Kráter je na vyvýšenom mieste a nemusí byť úplne dobre viditeľný od cesty. Kráter je obľúbený nielen počas letných dní. Počas našej návštevy sme však nevideli nikoho kúpať sa, pretože bol škaredý, sychravý deň.

Voda v jazierku pochádza až z Belianskych Tatier, kde kvôli prítomnosti vápencov a dolomitov mineralizuje. Následne voda putuje smerom na východ pod súvrstviami flyša Spišskej Magury. Vďaka tektonickému zlomu, na ktorom ležia Vyšné Ružbachy táto krasová voda potom pod tlakom následne vyviera na tomto mieste na povrch.

Teplota vody v jazierku je 23 stupňov a ako už bolo spomenuté, je silne mineralizovaná. Vodný režim v Kráteri je ustálený. Travertínové jazero napája prameň s výdatnosťou približne 8 litrov za sekundu. Do vody, cez trhlín na dne pravidelne unikajú plyny oxidu uhličitého. Vďaka kombinácií všetkých týchto faktorov jazierko nezamrzne ani v zimnom období.

Priezračná vodaPriezračná voda. Voda v travertínovom jazierku má príjemných 23 stupňov. Dá sa tu kúpať aj v zime, pretože jazierko nezamŕza.

Ďalšie krátery vo Vyšných Ružbachoch

Ružbašský Kráter nie je jediným kráterovitým útvarom v tejto oblasti. Oblasť vo Vyšných Ružbachoch je známa množstvom minerálnych prameňov. Vďaka nim sa v oblasti vytvorilo viacero travertínových kôp, ktoré sa neskôr prepadli. Následne tak vznikli prepadnuté kruhové útvary, ktoré pripomínajú krátery.

V oblasti kúpeľov vo Vyšných Ružbachoch ležia 4 väčšie a niekoľko menších kráterov, ktoré vznikli takýmto prepadnutím. Najznámejší a najväčší je Ružbašský Kráter, ktorý ako jediný je vyplnený vodou. Ostatné krátery sú suché. Spomenúť môžeme napríklad Kaplnkový kráter, nazývaný podľa kaplnky, ktorá stoji na jeho okraji. Nájdeme tu aj kráter Smerdžnoka, z ktorého uniká oxid uhličitý. Aj v ďaka tomu dostal trefné pomenovanie Jama smrti.

Fotografie Kráteru vo Vyšných Ružbachoch