Prielom Dunajca sa nachádza v Pieninskom národnom parku na severovýchode Slovenska pri obci Červený Kláštor. Rieka Dunajec sa zarezáva medzi strminy hôr týčiacimi sa do výšin na jeho pravom a ľavom brehu.

Splav Prielomom Dunajca patrí k najzaujímavejším možnostiam ako spoznať toto krásne miesto. Vybrať si môžete raft, alebo tradičnú drevenú plť.

Pre turistov je Prielom Dunajca dostupný pešo i bicyklom, no mimoriadne atraktívne je predovšetkým jeho objavovanie formou splavu na plti, alebo rafte. K najvýznamnejším miestam prielomu patrí i tzv. Jánošíkov skok, miesto kde Dunajec dokázal preskočiť iba samotný Jánošík.

Aby ste si mohli pozrieť prielom Dunajca, je potrebné pricestovať do Červeného Kláštora. Táto obec sa nachádza tak trochu za rohom, na východ od Tatier. Dostanete sa sem cez Spišskú Starú Ves alebo Starú Ľubovňu. Auto sa dá zaparkovať na väčšom parkovisku v Červenom Kláštore za objektom kláštora. Dá sa sem prísť i autobusovými spojmi.

Prielom Dunajca sa nachádza na východ od obce Červený Kláštor v smere toku rieky. Najzaujímavejšou možnosťou ako si ho prezrieť, je počas splavu na tradičných drevených pltiach, alebo modernejších nafukovacích raftoch. Plte kormidlujú miestni pltníci odetí v obvyklých krojoch. Mali by mať potrebné skúsenosti i na splav vodnatejšieho Dunajca.

V súčasnosti tu uvidíte i množstvo samostaných posádok na požičaných raftoch. Rafty si požičiate v Červenom Kláštore, kde je taktiež situovaný prístav klasických pltí. Nachádza sa pri objekte kláštora. Okrem toho si v obci môžete požičať i bicykel, na ktorom sa preveziete po brehu Dunajca nadol po jeho toku. Alebo môžete ísť jednoducho peši po brehu Dunajca. Hoci ide o turistický chodník, je po ňom vedená i cyklotrasa, na ktorej sa počas sezóny pohybuje značné množstvo cyklistov, čo môže byť pre chodcov nepríjemné.

Prielom Dunajca je prírodne veľmi atraktívny. Kombinácia vysokých, strmých skál, hustého ihličnatého lesa a horskej rieky pripomína aljašskú divočinu. Je to zároveň atraktívna kulisa pre všetkých priaznivcov fotenia prírody. Mohutnosť prielomu vyznieva najvýraznejšie pri plavbe plťou po hladine Dunajca. Aj preto patrí tento relatívne krátky splav ku klasike vrámci objavovania Slovenska.

Prielom Dunajca je po brehu pomerne pohodlne dostupný a preto sa sem môžete vybrať i s deťmi. Ide o trasu bez výrazných stupákov, či tvrdých klesaní. Ak pôjdete pešo, radšej si vyberte menej exponované časy, čo sa týka jazdenia cyklistov. To si však zrejme budete musieť privstať.

Celkovo sa vyplatí Prielom Dunajca skombinovať s návštevou viacerých lokálnych zaujímavostí. Určite neobíďte Červený kláštor, alebo si užite úžasné výhľady z Troch Korún na poľskej strane Dunajca. Ako zaujímavá alternatíva za účelom viacdňového pobytu sa nám pozdávalo stanovanie v autokempingu správy PIENAPU, neďaleko objektu kláštora, priamo na brehu Dunajca, s výhľadom na skaliská Troch Korún.