Obrovský vodopád patrí k turisticky najznámejším atraktivitám Vysokých Tatier. Je to veľmi efektný a navyše pomerne ľahko dostupný vodopád, takže sa k nemu môže vybrať široké spektrum turistov vrátane dôchodcov a rodín s deťmi. Obrovský vodopád sa nachádza priamo pri turistickom chodníku vedúceho z Hrebienka na Zamkovského chatu vo výške 1330 m n. m. Tento vodopád má obvykle dostatočný zdroj vody a tak si ho môžete vychutnať v plnej paráde. Obrovský vodopád má približne 20 m a vytvoril ho Malý Studený potok v ústí Malej Studenej doline.
Obrovský vodopád v celej svojej kráse.
Ako sa dostať k Obrovskému vodopádu?
Obrovský vodopád je veľmi rýchlo a prakticky dostupným vodopádom. Najlepšie bude, ak k nemu vyrazíte zo Starého Smokovca, kam sa dá tiež rýchlo dopraviť, či už autom, autobusom, alebo tatranskou električkou. Zo Starého Smokovca si môžete cestu uľahčiť lanovou dráhou, ktorá vás vyvezie na Hrebienok, čo je však celkom nákladné.
Ak sa rozhodnete všetko si poctivo odšliapať, môžete využiť mierne stúpajúci, zeleno značený turistický chodník, alebo o niečo dlhšiu asfaltku vedúcu taktiež na Hrebienok. Odtiaľ môžete využiť dve turistické trasy, ktoré sa neskôr spoja a dovedú vás až k Obrovskému vodopádu. Z Hrebienka môžete k vodopádu pokračovať po zelenej, alebo červenej značke.
Zelená vás prevedie popri Bilíkovej chate a Rainerovej útulni, kým sa napojí na červenú značku, ktorá vás zakrátko zavedie na mostík pri vodopáde. Na tejto trase ešte natrafíte na atraktívne vodopády Studeného potoka.
Červená trasa je priamejšia, no na trase nie je veľa zaujímavostí, spomenúť môžeme maximálne Rainerovu útulňu, ku ktorej však treba trocha odbočiť z trasy. Nám prišlo najzaujímavejšie si tu spraviť okruh s výstupom k vodopádu najprv po zelenej turistickej trase a s návratom na Hrebienok po červenej.
Trasu zo Starého Smokovca na Hrebienok môžete absolvovať pozemnou lanovkou, prípadne pešo.
Vrcholová stanica lanovky na Hrebienku.
Hrebienok – jedno z východzích miest na krátku túru k Obrovskému vodopádu.
Trasa z Hrebienka k Obrovskému vodopádu nie je náročná a technicky je dobre schodná.
Vodopády Studeného potoka, zaujímavé miesto po ceste k Obrovskému vodopádu.
Pri Obrovskom vodopáde
Obrovský vodopád sa nachádza priamo pri červeno značenom turistickom chodníku. Z Hrebienka by ste tu mali byť do polhodinky. Vodopád nemáte šancu minúť, pretože bude hučať priamo po vašej ľavici, keď sa dostanete na drevený mostík vedúci ponad Malý Studený potok. Vodopád charakterizuje divá sila prírody v podobe strmo spadajúceho prúdu vody.
Nie je to vodopád, ktorý sa romanticky rozbíja o skalné kaskády. Skôr ho charakterizuje hrubá sila strmo spadajúceho vodného prúdu, čo je veľmi efektné. Ak stojíte na mostíku pri vodopáde, môže vás osviežiť jemná vodná triešť.
Na mostíku sa v dôsledku neodškriepiteľnej príťažlivosti vodopádu občas vytvárajú zápchy, pretože si ho chce každý odfotiť, alebo sa naň aspoň dosýtosti vynadívať. Nečudo, predstavuje naozaj pôsobivé divadlo tatranskej prírody. Mimo turistickej sezóny je však možné že tu stretnete len minimum ľudí.
Tesne pred Obrovským vodopádom natrafíte na smerovú tabuľu, ktorá informuje o neďalekej Zamkovského chate. Jej návštevu odporúčame spojiť s návštevou vodopádu.
Obrovský vodopád sa zarezáva do skál, ktoré tu vytvárajú úzku skalnú roklinu.
Pohľad na druhú stranu od vodopádu smeruje do Studenej doliny, kde sa stretáva Veľká a Malá Studená dolina.
Most z ktorého si užijete výhľady na Obrovský vodopád a tiež smerom do doliny Studeného potoka.
Zimný pohľad na Obrovský vodopád, môže byť tienený nánosmi snehu.
Okolie Obrovského vodopádu v zime.
Náročnosť
Túra k Obrovskému vodopádu patrí k tým ľahším vo Vysokých Tatrách. Platí to najmä ak na výstup na Hrebienok využijete lanovku. Vodopád je celoročne dostupný a vedú k nemu veľmi dobré chodníky. Až na pár úsekov vybudovaných z naukladaných skál, tu nenarazíte na komplikované časti.
Skalnatý chodník tesne pred vodopádom je taktiež dobre schodný, akurát treba byť trošku obozretnejší pri našľapovaní. Túra je inak vhodná pre všetky výkonnostné kategórie. Bežne tu stretnete i rodiny s menšími deťmi.
Ak sa doveziete lanovou dráhou na Hrebienok, je to skôr ľahšia prechádzka. O niečo ťažšie podmienky tu môžu panovať v zime. Zimnú túru sme tu mali možnosť zažiť v podobe tvrdého udupaného snehu, kedy sa podklad šmýkal a bolo fajn využiť protišmykové návleky, prípadne paličky. Túra je orientačne nenáročná. Občas sa hodí preveriť si polohu podľa navigácie v mobile.
Trasa z Hrebienka k Obrovskému vodopádu nie je náročná a technicky je dobre schodná.
Záverečný výstup k Obrovskému vodopádu vedie po kamennom chodníku.
Vybavenie na túru k Obrovskému vodopádu
Za normálnych okolností, počas leta, postačí ľahká turistická výbava. V zime sa hodí zobrať aspoň protišmykové návleky, paličky a v dôsledku kratších dní sa môže hodiť i čelovka. Pre lepšiu orientáciu, v prípade, že to tu nepoznáte, zoberte aspoň navigáciu v mobile.
Čo si pozrieť v okolí?
Ak sa vyberiete do oblasti Obrovského vodopádu, oplatí sa vybehnúť si na Zamkovského chatu, kde sa dá občerstviť. Ak máte dostatok kondície vybehnite si prípadne až na Téryho chatu. Môžete sa pustiť i po červeno značenej Tatranskej magistrále, čo si však vyžaduje viac plánovania.
Z najbližších cieľov máte na dosah Bilíkovu chatu, Rainerovu útulňu. Vo Veľkej Studenej doline sa nachádza Zbojnícka chata, ktorá patrí taktiež medzi kondične náročnejšie ciele. Za pozretie stoja i kaskády a vodopády na Studenom potoku, okolo ktorých však budete prechádzať ak sa k Obrovskému vodopádu vyberiete spodnou trasou.
Okolo Bilíkovej chaty budete prechádzať ak sa k Obrovskému vodopádu vyberiete spodnou – zelenou turistickou značkou.
Na Rainerovu útulňu natrafíte neďaleko rázcestia, na trase k Obrovskému vodopádu.