Bilíková chata, v súčasnosti klasifikovaná ako hotel, je situovaná vo výške 1255 m neďaleko Hrebienka a je pomerne rýchlo dostupná zo Starého Smokovca po asfaltovej ceste. Vzdialenosť od menovanej tatranskej osady je 2,5 km. Chata je otvorená celoročne a často slúži ako oddychový bod počas túr do širšieho okolia.

Bilíková chata je obľúbená vysokohorská chata, ľahko dostupná z Hrebienka nad Starým Smokovcom.Bilíková chata je obľúbená vysokohorská chata, ľahko dostupná z Hrebienka nad Starým Smokovcom.

Bilíkova chata bola uvedená do prevádzky v roku 1934, vtedy ešte ako ako Guhrova chata. Svoje nové meno dostala podla Pavla Bilíka, príslušníka finančnej stráže, ktorý bol v roku 1944 (počas 2. svetovej vojny) zajatý nemeckými vojskami a popravený.

Ubytovanie predstavuje izby bunkového typu resp. apartmány so sprchou, WC a televíziou. Hostia majú možnosť počas dovolenky v Tatrách na Bilíkovej chate navštíviť reštauráciu, alebo vináreň s kozubom. K dispozícii je taktiež terasa s výhľadom na Popradskú kotlinu.

Dostať sa na Bilíkovu chatu môžete naozaj pohodlne. Do jej tesnej blízkosti, na Hrebienok, totiž premáva pozemná lanovka zo Starého Smokovca. Ale ani menšia túra z tejto tatranskej osady nie je nadlho. Ide o prechádzku do mierneho kopca, ktorú zvládnete do trištvrte hodinky. Môžete si dokonca vybrať výstup po lesnom chodníku, alebo po asfaltke. Po nej môžete vyšliapať i na bicykli.

V blízkosti Bilíkovej chaty predstavujú najväčšie atraktivity Studenovodské vodopády, Rainerova útulňa a Obrovský vodopád. Ak máte chuť na vysokohorskú turistiku, najbližším vrcholom je Slavkovský štít.

Na Bilíkovej chate

Na Bilíkovej chate sme zavŕšili naše štvrodňové putovanie po Vysokých Tatrách. Chata sa nachádza na peknom mieste pri Hrebienku s krásnym výhľadom. Po príchode nás potešila príjemná obsluha, ktorá nám aj po uzavretí kuchyne a jedálne, priniesla teplú polievku a čaj až na izbu. Po dlhej túre to padlo naozaj veľmi dobre. Výhodou Bilíkovej chaty je aj možnosť využiť saunu, my sme žiaľ prišli neskoro (po deviatej) a tak nás potešila aj horúca sprcha. Izba bola príjemná, v drevenom štýle a spalo sa výborne.

Väčšina dvojlôžkových izieb má zdielanú kúpeľňu, a to tak, že dve izby majú jednu spoločnú kúpeľňu s toaletou. Ubytovanie sme si zarezervovali cez booking.com. Bilíčka je klasifikovaná ako horský hotel. Raňajky boli formou švédskych stolov, ktoré sme si užili v slnkom zaliatej jedálni. V jedálenskej časti, ktorá je lemovaná veľkými oblokmi, sa nachádzajú aj zaujímavé staré čiernobiele fotografie tatranských chát. V okolí sa vyskytujú aj medvede, zvyknuté vyjedať v noci kontajnery, ale personál na chate to komentoval s úsmevom a jeden malý k nim vraj chodí na zmrzlinu (v lete majú vonku chladiaci box s nanukmi).

Celkové hodnotenie Bilíkovej chaty je z našej skúsenosti veľmi pozitívne. Oproti vysokohorským chatám je rozdielom značný komfort, ktorý je pochopiteľný. Bilíkova chata je vďaka svojej polohe pri Hrebienku vhodným východiskovým bodom na viaceré pekné túry v okolí v rôznej náročnosti.