Rainerova chata, známa aj ako Rainerova útulňa sa nachádza v nadmorskej výške 1301 metrov. Rainerovu útulňu - najstaršiu chatu na južnej strane Vysokých Tatier postavil v roku 1863 Ján Juraj Rainer. Neskôr, po postavení chaty Kamzík v roku 1884, chata zanikla a k jej obnove došlo až v roku 1998. Počas vašich potulkách Slovenskom môže byť táto chata a múzeum v nej vhodným cieľom kratšej túry.

Rainerova útulňa predstavuje obľúbenú zastávku turistov v ústí Veľkej studenej doliny vo Vysokých Tatrách.Rainerova útulňa predstavuje obľúbenú zastávku turistov v ústí Veľkej studenej doliny vo Vysokých Tatrách.

Rainerova chata sa nachádza na mieste, kde sa stretáva Veľká a Malá Studená dolina, neďaleko Vodopádov Studeného potoka. Z Hrebienka sa k Rainerke dostanete za niečo vyše pol hodinky. Môžete sa tu príjemne občerstviť a vypočuť si príbehy tatranských nosičov.

Rainerova útulňa je dobre dostupná počas celého roka. Ak ste sa sa do Tatier vybrali s deťmi alebo si netrúfate na náročnejšiu túru do okolitých dolín, môžete jej návštevu spojiť s príjemnou a nenáročnou vychádzkou na ďalšiu tradičnú tatranskú chatu - Zamkovského chatu.

Rainerova chata je prístupná z viacerých smerov napr. z Hrebienka, kam sa navyše môžete dopraviť pozemnou lanovkou. To robí výlet k chate zaujímavým a prístupným takmer pre kohokoľvek. Na Rainerke je počas sezóny možné sa občerstviť. Ubytovanie nie je poskytované a chata nemá ani obvyklý personál.

Dnes je najväčším lákadlom tohto objektu najmä expozícia histórie a súčasnosti horských nosičov, zbierka starého horolezeckého náradia a starých lyží. Celkovo je chata ukážkou dobovej architektúry vysokohorských stavieb. K atrakciám súvisiacim s Rainerovou útulňou patrí tradičný program - Klaňanie Troch kráľov pri snehovom Betleheme. V blízkosti sa oplatí vidieť Obrovský vodopád a Vodopády Studeného potoka.

V súčasnosti je neodmysliteľnou súčasťou chaty už roky pán Peter Petras, chatár, nosič a bývalý učiteľ. Pán Petras, ktorý oslávil v roku 2016 už sedemdesiat rokov, navštevuje chatu často, takže je veľká pravdepodobnosť, že túto významnú osobnosť tatranských nosičov stretnete aj osobne.