Rozhľadňa Hrajky je drevenou vyhliadkovou vežou nachádzajúcou sa medzi Sobotišťom a Myjavou v oblasti Turej lúky. Ak sa pohybujete v týchto končinách, výlet k nej je naozaj nenáročný, pretože až priamo pod ňu sa pohodlne dopravíte autom. Nachádza sa totiž pri hlavnej ceste medzi uvedenými obcami. Rozhľadňa neponúka žiadne dychberúce výhľady a predstavuje skôr spríjemnenie a zaujímavú prestávku na vašich cestách týmto krajom. Z výšky 298m si budete môcť pozrieť oku lahodiaci kopaničiarsky kraj. Samotný objekt rozhľadne dosahuje výšku 10m.

Kopanice ako na dlani.Kopanice ako na dlani. I keď tu nezažijete žiadne dychberúce výhľady, celkovo je rozhľadňa Hrajky príjemným spestrením regiónu.

Ako sa dostať k rozhľadni?

K rozhľadni sa bezproblémovo dostanete autom, ale odporučiť môžeme i výlet bicyklom, pretože tunajší kraj svojim charakterom a množstvom drobných atraktivít veľmi praje cykloturistike. Z Myjavy, alebo zo Senice vám cesta nezaberie mnoho času. Navyše je veľmi fotogenická. Cyklistov môže prekvapiť mierne kopcovitý charakter. Hoci tunajší terén nepredstavujú vysoké hory, aj tunajšie nevysoké kopčeky ponúkajú výživné stúpania a vedia potrápiť.

Ak by ste šli autom, postačí ak z hlavnej cesty zabočíte na parkovisko pri rozhľadni. Je bezplatné a s veľkou pravdepodobnosťou bude i voľné. Nejde totiž o nejakú masovo navštevovanú lokalitu. Aj to má však svoje neodškriepiteľné čaro, najmä ak vyhľadávate skôr pokojnejšie kúty.

Pohľad na parkovisko, prístrešok a pomník pod rozhľadňou Hrajky.Pohľad na parkovisko, prístrešok a pomník pod rozhľadňou Hrajky. V pozadí prístupová hlavná cesta.

Rozhľadňa Hrajky a prístrešok.Rozhľadňa Hrajky a prístrešok. V mieste parkoviska sa nachádza jednoduchý prístrešok. Parkovanie je bezplatné.

Detailný pohľad na prístrešok pri rozhľadni Hrajky.Detailný pohľad na prístrešok pri rozhľadni Hrajky. Miesto je vhodné najmä na posedenie. V prípade núdze by ste sa tu dokázali zložiť i na noc. Lepšie ako nič.:)

Výstup na rozhľadňu Hrajky

Výstup hore na rozhľadňu je bezproblémový, je to len zopár schodíkov, konkrétne 61. Rozhľadňa je celodrevená, ukotvená oceľovými lanami. No i tak sa mierne kýve. Nie je problém na ňu vystúpiť, no ak máte so sebou deti, ako sme mali my, je vhodné na ne dohliadnuť. Niektoré zábradlia sú až príliš riedke, aby v prípade nepozornosti malých nespratníkov zadržali pád.

Objekt rozhľadne Hrajky.Objekt rozhľadne Hrajky. Konštrukcia je prevažne drevená. Rozhľadňa je ukotvená oceľovými lanami.

Zostup z rozhľadne Hrajky.Zostup z rozhľadne Hrajky. Schodisko pôsobí bezpečné, hoci rozhľadňa sa mierne chveje.

Výhľady z rozhľadne

Rozhľadňa Hrajky ponúka čosi, čo by sa dalo opísať ako relaxačný výhľad. Neuvidíte z nej nejaké špičkové scenérie. Naopak, zjaví sa pred vami, kruhový pohľad na upokojujúco pôsobiacu kopaničiarsku krajinu, plnú lesíkov, lúčiek a ovocných stromov. Počas našej návštevy tu napríklad dozrievalo množstvo sliviek. Širšie okolie rozhľadne je obkolesené trávnatými lúkami.

Z rozhľadne vidno predovšetkým Myjavskú pahorkatinu, Myjavu, ale aj Považský Inovec a Biele Karpaty s Veľkou Javorinou. Je to ideálne miesto, kde môžete v pokoji porozjímať. Prispieva k tomu i tunajšie pietne miesto v podobe kamenného pomníčka.

Výhľady z rozhľadne Hrajky.Výhľady z rozhľadne Hrajky. Mnohí ich nepovažujú za príliš zaujímavé, no pohľad na kopaničiarsku krajinu poteší.

Pohľad z vrcholovej plošiny rozhľadne Hrajky.Pohľad z vrcholovej plošiny rozhľadne Hrajky. Celá rozhľadňa vrátane plošiny sa mierne kýve.

Pohľad smerom na Turú lúku.Pohľad smerom na Turú lúku. Krajina je v týchto miestach Záhoria tvorené lesíkmi a lúkami.

Pomník obetiam evanjelickej vzbury

Hneď pri parkovisku pod rozhľadňou Hrajky sa nachádza pietne miesto s pamätníkom a lavičkami. Pamätník pripomína tunajšiu smutnú udalosť, keď tu popravili 12 evanjelikov, ktorí sa zúčastnili vzbury v Turej lúke namierenej proti katolíckej vrchnosti. Jadrom sporu bola snaha o odobratie evanjelického kostola katolíkmi.

Na pomníku sme našli tento nápis: „Pravdu Božiu sme hájili, násilie nás zdeptalo, z mučeníckych našich hrobov slnce žitia zas vzplálo.“

Pietne priestranstvo pri rozhľadni Hrajky.Pietne priestranstvo pri rozhľadni Hrajky. Pri pomníčku sa dá i posedieť.

Pamätník popraveným evanjelikom.Pamätník popraveným evanjelikom. Tento menší pomník sa nachádza priamo pri objekte rozhľadne Hrajky.

Tip na výlet a atraktivity v okolí

 • Hrad Branč - ruiny hradu pri Senici ponúkajú krásne výhľady
 • Rozhľadňa Žalostiná - krásy kopaníc najlepšie odhalíte z tohto miesta v Chvojníckej pahorkatine
 • Vodná nádrž Kunov - jedna z najvýznamnejších nádrží v oblasti Senice
 • Rybia farma Kunov - ak chcete čerstvé ryby na gril, toto bude to správne miesto
 • Štefánikova mohyla na Bradle - nad Brezovou pod Bradlom je miesto, kde spočívajú ostatky M.R. Štefánika, ponúka možnosti na kratší výlet s peknými výhľadmi
 • Rozhľadňa Lipovec - menšia rozhľadňa s výhľadmi na kopanice na juh od Senice
 • Holdošovský mlyn - budova pekného, historického mlyna v Hradišti pod Vrátnom

Fotografie z rozhľadne Hrajky

Informácie o článku

 • Kedy sme lokalitu navštívili: 2018
 • Fotografie sú z obdobia: august 2018
 • Autor článku: Martin Kiňo
 • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.