Žalostiná je vrchol a rozhľadňa lokálneho významu, ale ak chcete spoznať Slovensko, odporúčame vám sem zamieriť. Cesta bude síce trochu kľukatá, rozhodne však stojí za to podniknúť ju. Koniec koncov, vždy je lepšie dakam vyraziť ako sedieť doma. Okrem toho je vrchol pekný, oblý a v okolí patrí k najvyšším. Má 621m.

Vrchol Žalostinej.Vrchol Žalostinej. Žalostiná má trávnatý, oblý vrchol. Jeho nadmorská výška je 621m.

Ako pod Žalostinú?

My sme sa na Žalostinú vybrali autom cez Senicu, Sobotište a Vrbovce. Cestou sme sa ešte zastavili na vodnej nádrži Kunov, kde si môžete spraviť krátku prestávku, pretože vaša cesta povedie priamo popri tejto priehrade. Tá je však momentálne vypustená, kúpanie tak musí počkať.

V Sobotišti si okrem toho môžete pozrieť mnoho neznámych a žiaľ zanedbaných kaštieľov. Je ich tu neúrekom. V obci Vrbovce sa môžete rozhodnúť, či podniknúť výstup modrou, alebo žltou značkou až na vrchol Žalostinej. Záleží od časových možností, prípadne zloženia skupiny. Času sme mali pomenej a šli sme s malými deťmi, preto sme využili možnosť z hlavnej cesty odbočiť vľavo a asfaltkou, po ktorej viedla aj žltá značka sme sa vydali, až k miestu na mapách označené ako Senné diely. Tu sme odbočili vpravo a nasledoval ďalší krátky úsek po asfaltke až úplne pod kopec. Tento úsek sa napojil na trasu vedúcu z obce po modrej značke.

Na samotný vrchol Žalostinej však napočudovanie žiadna značka nevedie. V tomto bode sme zaparkovali pri akomsi prístrešku. V okolí, ako to už na kopaniciach býva, sa nachádzalo zopár osamotených domov. Cesta až sem sa nám javila pomerne kľukatá, akoby ste šli do jedného zo zašlých kútov Slovenska. Viedla pekným krajom, ale môže pôsobiť zdĺhavo. No práve vďaka tomu sa dostanete do oblasti, ktorú neatakujú masy turistov, hoci pozornosť si isto zaslúži. Pravoverný turista by sa sem mal isto aspoň raz vybrať, ak chce spoznať Slovensko.

Chvojnické kopaniceChvojnické kopanice. Jedinečné miesto Slovenska ako stvorené na turistiku, cyklistiku, beh, bežky, ale aj paragliding.

ParkovanieParkovanie. Až k tomuto prístrešku sa môžete vyviezť autom, či na bicykli. Cesta na vrchol Žalostinej pokračuje poľnou cestou v strede fotky. Na obzore vidno vrchol.

K vrcholu

Že sme pod správnym kopcom, bolo možné zistiť podľa dobre viditeľnej rozhľadne na jeho vrchole. Vidno ju priamo z miesta kde sme parkovali. Značka na vrchol nevedie, ale cesta je úplne jednoznačná. Vedie dobre viditeľnou cestou poľného charakteru až k vrcholu. Nie je to veľké prevýšenie. Na vrchole by ste z tohto miesta mali byť do pol hodinky. Túto krátku túru zvládne i dieťa, prípadne ho ľahko vynesiete. Tie naše odmietli vystúpiť z auta :).

Samotný kopec i okolie je charakteristickou kopaničiarskou oblasťou. Pekné, oblé, trávnaté kopčeky, miestami porastené ovocnými sadmi, a pokryté ojedinele i domčekmi. Sady i domy sú idylicky zasadené do prírody. Vôbec tu neprekážajú a sú v absolútnej jednote s krajinou. Oblasť sa priam núka na trailový beh, v zime na bežkovanie a veľmi dobre je možné si tu predstaviť paragliding. Všetko toto bude zrejmé pri pohľade z vrcholovej rozhľadne na Žalostinej.

Detail prístrešku pod ŽalostinouDetail prístrešku pod Žalostinou. Vidno na ňom modrú značku. Značená trasa na vrchol Žalostinej však nevedie.

Rozhľadňa na ŽalostinejRozhľadňa na Žalostinej. Rozhľadňu vidno už od prístrešku dolu pri ceste. Ak nie je veľmi hmlisto, mali by ste bez problémov nájsť trasu k nej hoci nie je značená.

Rozhľadňa na Žalostinej

Drevená rozhľadňa na vrchole je nevysoká stavba, z ktorej sú napriek tomu ďaleké kruhové výhľady na chvojnické kopanice a tiež do Čiech. Kopec sa totiž nachádza v pohraničnej oblasti. Vstup na rozhľadňu je bezplatný.

Rozhľadňa s trávnatým kopcom tvoria idylický motív pre fotku. V jej blízkosti sa nachádza i ohnisko. Musí byť pôžitok prespať pri ňom za peknej, hviezdnej noci. Celý vrch je príjemný, trávnatý, a tak sa tu musí ležať veľmi príjemne. Vrch nám však predstavil i svoju veternú stránku. Pofukovalo a nečudo, veď je tu v okolí najvyšší a bez stromov. Nič nebráni vetru „pohrať“ sa s vami.

Okolie rozhľadneOkolie rozhľadne. Nájdete tu informačnú tabuľu, ohnisko, vrcholový smerovník. Veľmi príjemné miesto. No vcelku veterné.

Pohľad zo Žalostinej na kopanicePohľad zo Žalostinej na kopanice. Tento vrchol sa zdá bezvýznamný, no v tunajšej oblasti patrí k najvyšším a výlet naň určite nie je stratou času.

Čo si pozrieť v okolí

  • Rozhľadňa Veľký Lopeník - bezplatná rozhľadňa na 911m vysokom hraničnom vrchu, vidno z nej až na Malú Fatru, výhľady sú kruhové a úplne luxusné. Po ceste si môžete pozrieť aj prístrešok pod Veľkým Lopeníkom na výstupovej trase z Novej Bošáce. Nachádza sa priamo pri turistickom chodníku a umožňuje prenocovanie, je tu ohnisko a prekrásny výhľad na Veľkú Javorinu
  • Útulňa pod Uchánkom - idylický turistický prístrešok pri Sobotišti
  • Vodná nádrž Kunov - vodná nádrž pri Senici, v súčasnosti je vypustená
  • Kaštiele v Sobotišti - v obci je mnoho pekných, no neudržiavaných kaštieľov, stále sa však oplatí pozrieť si ich
  • Kaplnka sv. Márie Magdalény - kaplnka ukrytá v lesíku pri samote Habány, neďaleko obce Bílkove Humence
  • Pecková - ďalší lokálne významný vrch, populárny pre paragliding, nachádza sa neďaleko Sobotišťa, sú z neho dobré výhľady
  • Branč - idylická ruina hradu pri Sobotišti

Výhľady z výstupuVýhľady z výstupu. Výstup sa môže natiahnuť, ak sa budete rozhliadať po okolí. A veruže je čo obdivovať.

Fotografie zo Žalostinej