Králická tiesňava – prírodná pamiatka, je menší kaňon ležiaci neďaleko Banskej Bystrici, presnejšie pri obci Králiky. Záveru tiesňavy dominuje pôsobivý Králický vodopád. Táto tiesňava je ľahko dostupná a svojou minimálnou náročnosťou sa hodí na prechádzku pre rodiny s deťmi.

Králický vodopád v závere Králickej tiesňavy. Má výšku približne 7 metrov.Králický vodopád v závere Králickej tiesňavy. Má výšku približne 7 metrov.

Králická tiesňava je výborný cieľ na výlet v prípade horúcich dní. Farbený potok, ktorý ňou preteká, dokáže svojim prúdením vytvoriť v tiesňave príjemne chladivý vánok. Nad vodopádom sa nachádza verejné ohnisko a prístrešok, takže sa tu dá stráviť i dlhší čas.

Celkovo prechod tiesňavy zvládnete do pol hodinky. S deťmi, alebo ak sa chcete kochať a fotiť to môže byť do hodiny. Návšteva tiesňavy preto môže byť fajn tipom na aktívny oddych, pokiaľ sa presúvate po diaľnici cez Banskú Bystricu.

Na začiatok prechodu Králickou tiesňavou sa dá dostať veľmi dobre. Banská Bystrica je všeobecne dobre dostupnou lokalitou vrámci Slovenska a do Králikov je to z na skok. Môžete prísť autom, autobusom, prípadne bicyklom, ktorým však už priamo do tiesňavy nejazdite.

Z Bystrice sem vedie cyklotrasa po asfaltke. Prechádza pekným prostredím, okrem iného i dedinkou Tajov. Turistická značka sem priamo z Banskej Bystrice nevedie. Ak ste autom, zaparkovať môžete bezplatne na menších odstavných plochách popri hlavnej ceste do Králikov. Nachádzajú sa ešte pred vstupom do uvedenej obce.

Samotná Králická tiesňava je blahodarným miestom. Tiesňavy sú takými najmä, ak sa vám podarí vystihnúť ich mimo návalu turistov. My sme v prípade Králickej Tiesňavy mali to šťastie a bolo nám dovolené vychutnať si ju celkom opustenú.

Taktiež sme ju vystihli po dažďoch, takže vďaka vyššiemu vodnému stavu tiesňava pôsobila veľmi živo. Hneď na úvod nás privítal výrazný prúd chladného vzduchu, ktorý musí za horúcich dní pôsobiť naozaj osviežujúco. Okrem toho je celá tiesňava skrytá v hustom lese.

Terén v tiesňave je ľahký, s len dvoma výraznými stúpaniami, resp. klesaniami, keďže sa vraciate po rovnakých úsekoch. Obe sú však kratučké, pričom to druhé, vedúce priamo ku Králickému vodopádu je zabezpečené oceľovým lankom. V prípade potreby sa ho môžete pridŕžať.

Prechod Králickou tiesňavou závisí od výšky hladiny Farbeného potoka. Na dvoch miestach sme totiž potok museli križovať po relatívne skromných lávkach. Ich prechod vyžaduje dobrú koordináciu pohybov, v opačnom prípade, môžete skončiť aj v potoku, čo však nie je vyložene tragédia. Pád z výšky tu nehrozí. Nanajvýš sa nepríjemne zamočíte.

Okrajom potoka vedie chodníček, ktorý vás zakrátko dovedie až ku Králickému vodopádu. Cestou možno obdivovať pekné tvary v tiesňave. Či už sú to naprieč popadané kmene stromov, vysoké skaliská, ktoré voda dokázala prerezať, alebo menšie jaskyne. Klenotom tiesňavy, ktorým môžete motivovať i deti je Králický vodopád. Vo výške 650 m n. m. prepadáva zo skalného prahu do hĺbky 7 m. Počas dostatku vody je veľmi pekný. Mali sme to šťastie a môžeme povedať, že vodopád je okrem turistov, vďačným cieľom i pre fotografov.

Tiesňavou sa dá postupovať ponad vodopád, kde sa nachádza jedna exponovaná vyhliadka, ktorá nie je nijako zabezpečená, takže hrozí vážne nebezpečenstvo. Toto miesto nie je veľmi pre deti, alebo ľudí majúcimi strach z výšok. Neskôr nad vodopádom sa dá pozrieť na skaliská tiesňavy i vodopád samotný zo zaujímavého uhla. Na tomto mieste sme objavili i krásny balvan porastený machom. Objavovanie tiesňavy tak môže deťom spraviť celú túru zaujímavejšou. Odpadajú dlhé, nudné pasáže, ktoré im často nesedia.

Čo sa týka miesta na opekanie a prístrešku, tie sa nachádzajú o kúsok ďalej, vyššie nad skalným prahom, z ktorého steká vodopád. Vedie k nim chodníček.

Králická tiesňava je pekné miesto na rozhraní Kremnických a Starohorských vrchov, ktoré zatiaľ zostáva ušetrené masovému turizmu. Minitúra touto tiesňavou je vhodná pre rodiny s deťmi, ale zvládnu ju i dôchodcovia. Ak by bol chodníček tiesňavou po dažďoch, vezmite si sem turistické paličky.

Rozhodne by sa zišlo preskúmať i širšie okolie tejto lokality, nakoľko vyzeralo už na prvý pohľad veľmi pútavo. Najbližším zaujímavým cieľom je dedinka Tajov, kde sa nachádzajú rodné domy Jozefa Murgaša a Jozefa Gregora Tajovského.