Harmanecká jaskyňa je nádhernou vápencovou jaskyňou nachádzajúcou sa na strednom Slovensku. Presnejšie v Harmaneckej doline, približne 1 km od Dolného Harmanca v smere na Turčianske Teplice.
Do blízkosti jaskyne sa pomerne rýchlo dostanete po diaľnici. Trošku horšie je to už s prístupom k samotnému vchodu do jaskyne, kde je potrebné prekonať strmý výstup. O to viac poteší prekrásna podzemná výzdoba, tvorená čistým vápencom. Tá dala tejto jaskyni i druhé meno – Biela jaskyňa. Z verejnosti prístupných jaskýň by sme Harmaneckú jaskyňu zaradili medzi niekoľko najkrajších. Jej návštevu vrelo odporúčame.
Ako sa dostať k Harmaneckej jaskyni
K Harmaneckej jaskyni sa dostanete po cestách z Banskej Bystrice, alebo Ružomberka. Autom je to asi najpraktickejšie, hoci môžete využiť i autobus, ktorý má pod jaskyňou zastávku. Čo sa týka parkovania, v doline pod jaskyňou je k dispozícii väčšie parkovisko. Počas hlavnej letnej sezóny však býva beznádejne preplnené a taktiež spoplatnené. Nám sa osvedčilo prísť cez víkend v máji, kedy tu bolo minimum návštevníkov.
K jaskyni sa dostanete strmým výstupom od parkoviska po modrej turistickej značke. Je potrebné prekonať 260 výškových metrov stúpania. Výstup trvá asi 30-45 minút podľa toho ako na tom ste kondične, prípadne, či máte so sebou menšie dieťa. Výstup je tvorený serpentýnami, miestami zabezpečenými zábradlím, no i tak je celkom strmý.
Pre ľudí s pohybovými ťažkosťami môže byť značne nepríjemný i zostup týmto terénom. Rovnako tak pre malé deti. Ak už sa rozhodnete vystúpiť k jaskyni, odporúčame mať poruke turistické paličky, prípadne nosič na prenos detí na chrbte. Treba počítať s tým, že v samotnej jaskyni budete prekonávať množstvo ďalších schodov, takže návšteva tejto jaskyne nemusí byť vhodná pre každého.
Ak by ste vyšli k jaskyni a mali by ste toho dosť, môžete si aspoň prezrieť vyhliadku Kotelnica, neďaleko vstupu do jaskyne. Z výšky 820 metrov si tak môžete dopriať pekný pohľad na šíre okolie vrátane Harmaneckej doliny, či vrcholov Krížna a Poľana. Okrem toho je prístupový chodník k jaskyni vybavený náučnými tabuľami, takže si môžete robiť prestávky a dozvedieť sa zaujímavé informácie o tunajšej prírode.
Prehliadka jaskyne
Návšteva Harmaneckej jaskyne je organizovaná v pravidelných vstupoch, pričom si pri kúpe vstupenky nezabudnite zaplatiť i povolenie na fotenie, ak by ste si chceli odniesť vlastné fotky. Fotenie je však možné iba bez statívu. Z nášho pohľadu sa tento vklad oplatí, pretože tu je naozaj čo fotiť. K foteniu ešte poznámka, že je lepšie prísť za ním mimo letných prázdnin, keď tu nie je nával návštevníkov. V jaskyni tak získate lepšiu pozíciu pre vaše zábery.
Samotná jaskyňa ponúka približne kilometrovú prechádzku na naše pomery monumentálnymi sieňami. Už samotný vstupný portál s názvom Izbica je dychberúci. Pripomína pravekú jaskyňu. Teplota v jaskyni je okolo 6 stupňov Celzia a tak vám postačí mierne zateplené oblečenie. Krátko po vstúpení do útrob Harmaneckej jaskyne začína komentovaný vstup, kde sa dozviete mnoho zaujímavostí, okrem iného i o pocitoch prvoobjaviteľov, ktorí tu neraz blúdili v absolútnej tme. To sme mali možnosť si vyskúšať i na vlastnej koži, keď nám pracovník jaskyne zhasol svetlo.
Jaskyňa si však návštevníka získa najmä výzdobou tvorenou vo veľkej miere čistým vápencom. Skaly v ňom vyzerajú akoby zaliate akýmsi pudingom. Bežne sa v našich jaskyniach stretávame skôr s výzdobou s tmavšími prímesami. O to viac kontrastne pôsobí Harmanecká jaskyňa, ktorej druhé pomenovanie – Biela jaskyňa naozaj sedí.
Okrem belobou žiariaceho vápenca na návštevníka jaskyne zapôsobia i obrovité siene, ktorými bude prechádzať. Efekt vynikne najmä ak sa do nich vynoríte z užších chodieb. Za dlhočizné roky v nich príroda vykreovala nádherné kvaple, ktoré majú miestami i niekoľko metrov. Zaujali nás i steny jaskyne miestami pokryté zvláštnymi formami pripomínajúcimi šúpajúce sa pláty kože.
Množstvo menších útvarov už jaskyniari stihli pomenovať priliehavými menami. Pôsobivé sú i rôzne závaly, okolo ktorých budete prechádzať. Charakterizujú ich obrovské balvany. Na nich si možno uvedomiť silu rôznych horotvorných procesov. Samozrejme, nájde sa i niekoľko roztomilých jaskynných jazierok.
Celkovo je prechod Harmaneckej jaskyne charakteristický množstvom strmých schodov, ktoré raz stúpajú, aby o chvíľku klesali doslova do pekelných hlbín. To sa na trase niekoľkokrát opakuje. Prejdete si akoby nadväzujúce okruhy spájajúce jednotlivé časti jaskyne. Schody sú tu kvalitné, zväčša lemované zábradlím, ktoré je však vlhké a môže sa vám v ruke šmyknúť. Preto buďte opatrní a počítajte i s fyzickou námahou počas prehliadky jaskyne. Po výstupe k nej od parkoviska je to totiž nemusí sedieť úplne každému.
Návšteva Harmaneckej jaskyne patrí k tomu najkrajšiemu, čo príroda na Slovensku ponúka. Odporúčame ju však len tým, ktorí sú primerane kondične pripravení. Veľa o aktuálnej kondičke vám napovie už výstup k vstupu do jaskyne. Pripravte sa na to, že ani v jaskyni samotnej to nebude oddychový terén. Inak je návšteva vhodná i pre deti a dôchodcov, ktorí nemajú vážnejšie problémy s pohybovým aparátom.