Útulňa Limba 1210m je menšia horská chata situovaná pod Rakytovom 1567m. Vedie k nej žltá turistická značka zo severného Rakytovského sedla resp. z Teplej doliny z miesta Teplô horáreň, pri Litovskej Osade. Je otvorená celoročne a má stály personál.

Hrebeň Veľkej Fatry bol známy tým, že sa tu spí na opustených salašoch. Teda v rôznych búdach bez personálu. Jedinou horskou chatou bola Chata pod Borišovom, ktorá sa na vás za dobrého počasia "usmieva" už zdiaľky a všimnete si ju podľa výraznej červenej strechy. Od nej smerom do Ružomberka nebolo takmer žiadne ubytovanie, snáď len zariadenia v oblasti vojenskej zotavovne Smrekovica.

Útulňa LimbaÚtulňa Limba. Útulňa leží na žltej značke. Prístup je od severného Rakytovského sedla, alebo Teplou dolinou nad Liptovskou Osadou.

Pred časom pribudla útulňa, akoby na objednávku pravého horalského lifestylu. Reč je o útulni Limba pod Rakytovom. Táto útulňa predstavuje presne to, čo človek hľadá pod pojmom horská romantika. Pekné, nekomerčné miesto s výhľadom (dokonca pri jazierku) s príjemným a ochotným chatárom.

Ako sa tam dostať?

Menšia chata učupená pod Rakytovom na jeho juhovýchodnom svahu, na žlto značenom chodníku smerom do Liptovskej osady. Pri horárni Teplô je možné nechať auto. Toto miesto sa nachádza priamo na hlavnej ceste z Liprtovskej Osady, no má obmedzenú kapacitu. Ak idete pešo hrebeňom, zo severného rakytovského sedla to na chatu trvá približne 20min chôdze. Chata stojí v 1210m a preto ak by ste sem schádzali z vrcholu Rakytova, musíte zísť približne 300 výškových metrov. Nie je však bezprostredne nutné vystupovať až na vrchol, žltá značka ho totiž obchádza po vrstevnici, tak si mnoho metrov ušetríte. Výnimkou je zima, kedy sú bočné svahy lavinózne.

Z južného sedla vedie značka žiaľ len obkľukou okolo celého Rakytova, alebo cez jeho vrchol po zelenej značke. Rýchlejšia cesta by bola po vrstevnici priamo k útulni avšak táto by musela prechádzať po výrazne exponovaných svahoch Rakytova. Ako núdzová cesta v kritických prípadoch by mohla byť schodná. Je však otázne koľko času by ste ušetrili, pretože tu nejestvuje žiaden chodník a svahy sú naozaj strmé.

Výhľady z útulne Limba

Ako je na chate?

Výhodná poloha útulne vo výške 1210m (vrchol Rakytova 1567m) vás nenúti zostupovať z hrebeňa príliš nízko a hodí sa tak ako nocľah pri hrebeňovkách Veľkej Fatry. Na prespatie je v zásobe 15 miest v podkroví na matracoch, ale núdzovo je schopná chata poskytnúť i väčší počet na prízemí.

Útulňa Limba je obkolesená lesom, okrem pekného výhľadu na juhovýchod. Na prvý pohľad zaujme jazierko plné pstruhov pod jej oknami. Vteká doň teplica, ktorá ani v zime podľa chatára nezamŕza. Teplica je zároveň zdrojom vody pre chatu. Vonku sa dá posedieť na lavičke, užívajúc si výhľad. Z výbavy exteriéru stojí za zmienku suché WC t.j. latrína.

Vnútro útulne začína predsieňou, kde sa dá odložiť materiál a prezuť sa do nachystaných papúč. Nasleduje niečo ako spoločenská miestnosť, prepojená s kuchyňou. Interiér je sympatický podobne ako jeden z dvoch chatárov, ktorého sme mali možnosť zažiť. Pod strechou je spomínaná nocľaháreň.

Interiér útulne LimbaInteriér útulne Limba. Interiér tvorí predsieň, spoločenská miestnosť s kachľami, kuchyňa a pod strechou je umiestnené hlavné nocľažište.

Na chate sa vám snažia naozaj vyjsť v ústrety. Ponuka je dostatočná, taká, aby ste nezostali, hladní, ani smädní, avšak stále nie príliš rozšafná, aby ste si uvedomili, že ste na horách. Chatári zásoby vynášajú na krošni. V čase našej návštevy boli v ponuke dve dobré polievky za rozumnú cenu. Okrem toho nás príjemne prekvapil bylinkový čaj, pripravený poctivo zo sušených, zbieraných byliniek t.j. nie zo sáčku. Chatár zdôrazňoval, že počas víkendov býva chata natrieskaná a neohlásených hostí síce nezvykne vyhodiť, no ideálne je, ak si nocľah zarezervujete dopredu. Cez týždeň býva útulňa obvykle prázdnejšia, až takmer celkom opustená. Chatár nám takisto zdôroznil zákaz politikárčenia na tomto mieste.:)

Vyzdvihnúť možno skutočnosť, že chatár pôsobil dojmom, že neobťažujeme. Dokonca, keď spomínal rôzne príhody z chaty, vraj ho nerozhodilo ani keď napadlo veľa snehu. Berie to ako súčasť hôr a svojej práce v nich. Táto horská chatka sa oplatí navštíviť práve kvôli atmosfére, ktorá sa na iných chatách možno už pomaly vytráca. S dobrým pocitom sme sa po asi hodinovej prestávke na útulni Limba znovu vydali na cestu.

Horská romantikaHorská romantika. Útulňa Limba ponúka horskú romantiku. Navyše, ak sem zavítate, nemáte pocit, že personál obťažujete.

Čo si pozrieť v okolí?

  • Hrebeňovka Veľkej Fatry - hlavné vrcholy tohto krásneho, hôľantého pohoria môžete prebehnúť behom jedného dňa
  • Ostrá - prekrásny vrchol v blízkosti Blatnice
  • Zimný okruh hrebeňom Veľkej Fatry - pohorie ponúka i skvelé možnosti zimnej turistiky
  • Blatnická Veľká Fatra - oblasť, ktorá ponúka široké možnosti na turistiku všetkým kategóriam horomilov vrátane rodín s deťmi
  • Donovaly - významné lyžiarske stredisko, kde sa môžete celoročne dobre najesť, či osviežiť počas cesty Slovenskom
  • Salaš Krajinka - príjemné miesto na relax pri Ružomberku
  • Salatín - málo navštevovaný vrchol Nízkych Tatier s výbornými výhľadmi

Fotografie z návštevy útulne Limba