Brankovský vodopád je najvyšším vodopádom Nízkych Tatier. Má výšku 55m. Napriek svojmu prvenstvu a veľkej prírodnej kráse, na počudovanie, nie je príliš známy. Nachádza sa v oblasti Donovál, konkrétnejšie Podsuchej, čo je jedna z osád Ružomberka. Je zvláštne, že vodopád nepriťahuje masy turistov, pritom sa nachádza len trištvrtehodinku pohodovej chôdze od hlavného ťahu Donovaly - Ružomberok. Možno je to len tým, že nikomu sa nechce prerušovať v týchto miestach obyčajne celkom svižnú jazdu autom.

Vodopád je veľmi príťažlivý azda za každého ročného obdobia, no my ho odporúčame navštíviť najmä v zime. V zime totiž dokáže vytvoriť prekrásny ľadový skvost, ktorý na Slovensku v takých rozmeroch len tak nenájdete. Naopak v ostatných ročných obdobiach, Brankovský vodopád tvorí čarovný, až rozprávkovo pôsobiaci vodný závoj. Keďže auto môžete odparkovať na veľkom parkovisku pri hlavnej ceste, návšteva vodopádu s príjemnou prechádzkou môže byť aktívnym odpočinkom od šoférovania. Túra k Brankovskému vodopádu je vhodná i ako tip na výlet pre rodiny s deťmi.

Miesto priamo pod Brankovským vodopádom.Miesto priamo pod Brankovským vodopádom. Návštevníci si tu s obľubou robia selfíčka.

Kde zaparkovať?

Parkovanie je v prípade návštevy Brankovského vodopádu vcelku bezproblémové. Pri jazde autom z Donovál smerom do Ružomberku sa v Podsuchej na pravej strane hlavnej cesty nachádza väčšie parkovisko. Je bezplatné. Podobne je tomu tak i zo smeru Ružomberok – Donovaly. Kúsok od parkovísk začína zeleno značený chodník k vodopádu. Z parkoviska sa na začiatok trasy dostanete tak, že prejdete popri ceste cez most a prekročíte rieku Revúcu. Z Ružomberka sem vedie i cyklotrasa. Do Podsuchej takisto jazdia autobusy.

Parkovanie v Podsuchej.Parkovanie v Podsuchej. Parkovisko je priamo pri hlavnom ťahu Donovaly - Ružomberok.

Ako sa dostať k Brankovskému vodopádu?

K Brankovskému vodopádu vedie z blízkosti spomínaných miest na parkovanie zelená turistická značka. Z tej je zhruba po 30-40 minútach pochodu potrebné odbočiť na samostatne značený lesný chodník, ktorý končí pri tomto prírodnom monumente. Orientačne to nie je nič náročné, zelenú značku dopĺňa špecifické značenie venované trase k vodopádu vo forme občasných smerovníkov na stromoch. Aj v zime bola trasa prešľapaná a v snehu bolo vidno veľké množstvo stôp návštevníkov vodopádu - neklamného znaku rastu jeho popularity.

Podsuchá rázcestie.Podsuchá rázcestie. Trasa k Brankovskému vodopádu je dobre značená.

Značenie chodníka k Brankovskému vodopádu.Značenie chodníka k Brankovskému vodopádu. Cesta vedie z veľkej časti po zelenej značke.

Lávka na trase k Brankovskému vodopádu.Lávka na trase k Brankovskému vodopádu. Trochu preskúša vašu rovnováhu. Celkovo je však trasa technicky nenáročná.

Lesný chodník k Brankovskému vodopádu.Lesný chodník k Brankovskému vodopádu. Technicky to nie je nič náročné, no v zime sa môžu hodiť protišmykové návleky na obuv. Najmä pri samotnom vodopáde.

Pri vodopáde

Brankovský vodopád sa nachádza v tmavej dolinke, zarastenej lesom. Slnko sem len ťažko prenikne. Aj preto to môže byť vhodný tip na výlet počas horúceho leta. Vodopád je tvorený skalným vápencovým zrázom, ktorý charakterizuje štruktúra s množstvom tenších vrstiev. Podobá sa skalám na Kalamárke, len tunajší materiál má svetlejšiu farbu. Vodopád padá z celkom veľkej výšky. Od množstva pretekajúcej vody potom závisí, aké pútavé kreácie dokáže vytvoriť.

Podľa fotiek dostupných na internete je vodopád v kvapalnom skupenstve skutočne nádherný. Vytvára veľmi pekný závoj. My sme ho navštívili najmä v zimnom období, keď bol zmrznutý. Aj táto jeho podoba je prekrásna. Rovnako záleží od zrážkových pomerov, do akej podoby dokáže ľad narásť. Ak sú podmienky ideálne, vodopád sa krásou podľa nášho názoru radí medzi prvotriedne vrámci Slovenska. Nečudo, že je čoraz populárnejší medzi lezcami ľadov, či fanúšikmi selfíčok.

Posledný úsek k Brankovskému vodopádu je strmý.Posledný úsek k Brankovskému vodopádu je strmý. Úzky chodník je v najvyššom bode vybavený reťazou.

Brankovský vodopád vznikol vďaka strmému skalnému stupňu.Brankovský vodopád vznikol vďaka strmému skalnému stupňu. Nachádza sa na konci dolinky zarastenej vysokými stromami.

Štruktúra ľadu Brankovského vodopádu.Štruktúra ľadu Brankovského vodopádu. Konzistencia je premenlivá a ľad má v čase odmäku tendenciu odpadávať vo väčších kusoch.

Výhľady

Od Brankovského vodopádu nebudete mať radosť z výhľadov, pretože je ukrytý v tesnej dolinke a obkolesený vysokým lesom. To však vôbec nevadí, lebo tak či onak bude pútať celú vašu pozornosť a výhľady budú uprené najmä na neho. Okolie vodopádu poskytuje množstvo fotogenických uhlov z ktorých sa dá nafotiť.

Mrazivá dokonalosť.Mrazivá dokonalosť. Keď sa Brankovský vodopád na jar roztopí, vytvorí prekrásny padajúci závoj.

Náročnosť

Obtiažnosť pochodu k Brankovskému vodopádu je vo všeobecnosti nízka. Vedie k nemu technicky nenáročný chodník, ktorý len pozvoľne stúpa a zostrmí sa až v krátkej, záverečnej časti. Prechádzka k vodopádu je preto vhodná pre rodiny s deťmi, či dôchodcom. Taktiež môžete zobrať psa. Pochod trvá približne 40-50 minút. Zdatnejší jedinci to dajú i za polhodinu, s deťmi to zas môže trvať o niečo dlhšie. Cesta späť je už potom vyslovene na pohodu s neustálym klesaním.

V zimnom období však treba byť opatrný, pretože trasa sa v strmej záverečnej časti môže vplyvom zľadovatelého, ubitého snehu, zmeniť na nepríjemnú a mierne nebezpečnú šmykľavku. To isté môže nastať v prípade rozblateného terénu. Nečudo, že chodník je v týchto miestach označených tabuľami, ktoré upozorňujú na vstup na vlastné nebezpečenstvo. Trasa tu vedie po niekoľkých krátkych drevených mostíkoch so zábradlím. Úsek tesne pod vodopádom je zabezpečený približne desaťmetrovou reťazou.

Nebezpečenstvo, ako sme sa aj sami presvedčili, číha aj v blízkosti samotného vodopádu, kde sa turisti s nadšením fotia. V zime z neho totiž môžu odpadávať kusy ľadu, ktoré sa trieštia na jeho úpätí. Priestor pod vodopádom bol kusmi ľadu hojne pokrytý a priamo pred našimi očami sa jedna z nestabilnejších ľadových častí i zrútila. Odporúčame preto vodopád pozorovať z bezpečnej vzdialenosti. Nie je vylúčené, že z neho okrem ľadu môžu odpadávať i kamene. V lete sa v týchto miestach môže zas šmýkať. Inak povedané, pod vodopádom si dávajte veľký pozor na svoje zdravie. Ísť priamo pod neho by sme neodporučili ľuďom so zníženou pohyblivosťou, prípadne veľmi malým deťom.

Reťaz pod Brankovským vodopádom.Reťaz pod Brankovským vodopádom. V zime sa naozaj zíde, pretože je tu pomerne klzko.

Brankovský vodopád s deťmi

Brankovský vodopád predstavuje jednu z lokalít, kde môžete vziať aj svoje deti, vzhľadom na to, že turistika k nemu nie je príliš náročná. Na cestu tam i späť si pripravte zhruba 2 hodiny. Nástrahy po ceste nie sú. Na ratolesti je potrebné dávať pozor len v úvode trasy, kde budete musieť prejsť pár desiatok metrov po ceste a potom pri vodopáde, ak teda chcete deti vziať až priamo pod neho. V zime si pre istotu pribaľte pre deti návleky s hrotmi v prípade, že by ste chceli ísť až úplne k ľadopádu. Navyše tu treba dávať extrémny pozor na potenciálne padajúce kusy ľadu, ktoré sa môžu vyskytovať hlavne počas odmäku. V tejto súvislosti by sme skôr odporúčali rodinám s deťmi pozorovať ľadopád z o niečo väčšej vzdialenosti.

Masa Brankovského vodopádu.Masa Brankovského vodopádu. Vodopád je krásny nielen zmrznutý, ale aj v kvapalnom skupenstve.

Brankovský vodopád v zime

Pokiaľ ste fanúšikmi zamrznutých vodopádov a ľadopádov, Brankovský vodopád je jednou z najideálnejších lokalít v rámci Slovenska, kde môžete sledovať tento úkaz. Svedčí o tom aj výskyt lezcov ľadov, na ktorých tu občas narazíte. Výhodou je navyše dobrá dostupnosť v zime.

Brankovský vodopád býva často zamrznutý i počas teplejších zím, ktorých z roka na rok pribúda. Presvedčili sme sa o tom i počas našej poslednej návštevy (2020). Vodopád bol „prijateľne“ zamrznutý, napriek tomu, že teploty málokedy výraznejšie klesli pod nulu a jednalo sa o najteplejší zimný mesiac v histórii meraní. Počítajte však s tým, že krása zmrznutého vodopádu bude priamo úmerná tuhosti zimy a jeho prietoku. Ideálne ak je dlhší čas teplota v týchto miestach pod -5 až -10 stupňov. Ak sa tu budú teploty pohybovať len okolo nuly, nečakajte až tak výrazné ľadopády. Napriek tomu však bude stále na čo pozerať.

Keď je vodopád zamrznutý, vytvára sa pod ním ľadová krusta, po ktorej sa neprakticky pohybuje, pokiaľ nemáte nesmeky, alebo mačky. Hrozí tu potom riziko, že sa môžete zošmyknúť z niekoľko metrového skalného prahu, ktorý je pár metrov od vodopádu. Je preto dobré v zime pribaliť do batohu tieto technické pomôcky. Výrazne to zvýši pohodlie pohybu pod vodopádom. Ak vám však nevadí pozorovať ho z väčšej vzdialenosti, tieto pomôcky potrebné nebudú. Maximálne tak turistické paličky, ak by bola cesta k vodopádu namrznutá, pre lepšiu stabilitu.

Vodopád v zime môže vydávať zaujímave zvuky z tuhnúceho, prípadne z topiaceho sa ľadu, v závislosti od času, kedy sa tu budete pohybovať. Človek má až rešpekt, keď sa nachádza pod niekoľko metrovými cencúľmi dúfajúc, že sa nejaký neodtrhne a nerozgniavi ho. Toto riziko je dobré mať neustále na pamäti a chovať sa tu veľkým rešpektom a nerobiť zbytočne rýchle pohyby.

Skutočná ľadová dokonalosť. Skutočná ľadová dokonalosť. Keď je Brankovský vodopád zamrznutý, bezpochyby patrí k najkrajším na Slovensku.

Pestré ľadové vrstvy Brankovského vodopádu.Pestré ľadové vrstvy Brankovského vodopádu. Zvyknú lákať ľadolezcov.

Brankovský vodopád v obojakom skupenstve.Brankovský vodopád v obojakom skupenstve. Vodopád sme mali možnosť počas slabej zimy zažiť i v takejto konštelácii.

O Brankovskom vodopáde a Veľkom Brankove

Brankovský vodopád je so svojimi 55 metrami najvyšší vodopád v celých Nízkych Tatrách. Nachádza sa v bočnej doline Vyšný Brankov, pod vrchom Veľkého Brankova (1134m n.m.). Z toho vypláva i samotný názov Brankovského vodopádu. Nadmorská výška vodopádu je 775-830m n.m..

Vodopád bol vytvorený prepadom horského potoka, cez vápencový skalný stupeň. Jeho výdatnosť zabezpečujú priľahlé lesné komplexy s relatívnou stálosťou prietoku zhruba 3 litre za sekundu. Aspoň tak sa môžete dočítať za tabule pri vstupe do areálu Brankovského vodopádu. Brankovský vodopád bol v roku 1980 vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku, s výmerou 27,71 ha..

Samotný vodopád spadá z mohutného skalného útvaru Kuruckej skaly, tvorený dolomitmi. Prírodný útvar je súčasťou 3 kilometre dlhého hrebeňa severozápadnej časti Nízkych Tatier, na hranici s Veľkou Fatrou. Tento malebný hrebeň s typickým reliéfom slieňovcov krížnanského príkrovu pripomína prostredie veľkofatranskej prírody. Hrebeň Veľkého Brankova zároveň tvorí hranicu medzi Ludrovskou a Revúckou dolinou. Lúčne partie Brankova sú súčasťou kultúrnej krajiny, využívanej v minulosti na chov dobytka a oviec. Údolné časti Ludrovskej doliny sa zas využívali na pestovanie poľnohospodárskych plodín.

Detail infotabule pod Brankovským vodopádom. Detail infotabule pod Brankovským vodopádom. K dispozícii je stručné info o tejto lokalite.

Zaujímavosti o Brankovskom vodopáde

Povesť o Kuruckej skale

K Brankovskému vodopádu sa viaže jedna povesť z času protihabsburských povstaní. Podľa nej sa povstalecký kurucký dôstojník, prenasledovanými cisárskym vojskom zachránil riskantným manévrom. Keďže sa vyznal v miestnom teréne a poznal strmé svahy vodopádu, predstieral pred svojimi prenasledovateľmi skok ponad terénnu priehlbeň, ktorá bola v skutočnosti priepasťou. Jeho kôň i vojaci, ktorí ho prenasledovali, počas skoku zahynuli, no on sa zachránil, visiac na vytŕčajúcom strome nad strmými zrázmi vodopádu. Od týchto čias nesie skala, cez ktorú voda Brankovského vodopádu prepadá práve Kurucká skala.

Táto povesť má zrejme súvislosť s udalosťami z roku 1709, keď v tom čase región Liptova obsadili cisárske vojská a povstalci Franiška II. Rákocziho sa stratené územia snažili opäť získať. V auguste toho roku prechádzali neďaleko vodopádu, v údolí Revúcej cisárske vojská generála Viarda, smerujúce na pomoc jednotkám Antona Tholeta. Opačným smerom, pravdepodobne cez Ludrovskú dolinu naopak prenikali prieskumné jazdecké oddieli kuruckého brigadiera Urbana Czeldera.

Zaujímavosťou je i druhá verzia tohto príbehu, podľa ktorého bol prenasledovaným dôstojník cisárskej armády a v priepasti vodopádu zahynuli jeho kuruckí nepriatelia.

Skrýša Juraja Jánošíka

Podľa dochovaného ľudového podania sa neďaleko Brankovského vodopádu nachádza bájna skrýša pokladov legendárneho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka. Malo by ísť o miesto neďaleko Strapatej a Červenej Magury, smerom na juh od vodopádu.

Obrana Revúckej doliny počas SNP

Počas bojov SNP s nemeckou armádou a páde pozorovateľne na Ostrom sa oblasť Veľkého Brankova stala na niekoľko dní súčasťou druhého pásma obrany povstaleckej 1. Československej armády na Slovensku. Jej VI. taktická skupina „Zobor“ počas dvoch mesiacov (september – október 1944) bránila priestor Revúckej doliny a priľahlého okolia pred pokusmi jednotiek SS a wehrmachtu preniknúť do centra povstania SNP – Banskej Bystrice.

Prístup k Brankovskému vodopádu a obmedzenia

Prístup k tomuto vodopádu nie je počas roka nijako obmedzovaný. Je prístupný celoročne a bezplatne. Jedinou nutnosťou je potreba zvážiť vstup na vlastné riziko. Ako uvádzame vyššie, pri vodopáde hrozí padanie voľných kameňov a v zime i pošmyknutie a padanie ľadu. Upozorňujeme taktiež na to, že Brankovský vodopád spadá pod Národný park Nízke Tatry a zároveň predstavuje Národnú prírodnú pamiatku, z čoho vyplývajú viaceré obmedzenia, napríklad v podobne táborenia, prespávania, voľného pohybu osôb, psov, trhania rastlín a pod.

Infotabule pod Brankovským vodopádom.Infotabule pod Brankovským vodopádom. Dočítate sa na nich zopár základných informácií.

Možnosti ubytovania, prespatia a opekania

Brankovský vodopád sa nachádza v turisticky populárnej oblasti Donovál a Ružobmerka, takže s ubytovaním by nemal byť problém v jeho širšom okolí, s výnimkou obdobia počas lyžiarskej sezóny. Priamo v lokalite vodopádu sme si nevšimli žiadne možnosti v podobe ohniska na opekanie, ani prístrešok. Oblasť národného parku a prírodnej rezervácie podobné aktivity, okrem výnimiek, ani neumožňuje. Pokiaľ by ste chceli prespať nadivoko, skúste to na hrebeni Veľkého Brankova, nachádza sa tam búda Brankovského salaša aj s ohniskom.

Kedy sa oplatí navštíviť lokalitu

Brankovský vodopád sa oplatí navštíviť celoročne, azda s výnimkou času dlhšieho sucha, keď hrozí nízky stav zdrojov vody. Preto je ideálnejšie prísť sem po skončení výdatnejších dažďov. Neobyčajne príťažlivý je samozrejme zamrznutý počas zimy, ideálne v januári, či februári, prípadne začiatkom marca. Teploty sa však musia dlhodobejšie pohybovať pod nulou, aby ste si čo najviac užili jeho krásu.

Detailný záber spod Brankovského vodopádu. Detailný záber spod Brankovského vodopádu. Upozorňujeme, že v blízkosti vodopádu zvykne padať uvoľnený ľad.

Tipy na výlet a atraktivity v blízkom okolí

  • Veľký Brankov - k vrcholu s výškou 1134m vás dovedie zelená značka, vedúca neďaleko Brankovského vodopádu
  • Jazierske travertíny - nachádzajú sa na skok od hlavného ťahu Podsuchá - Ružomberok
  • Salatín - málo navštevovaný nízkotatranský vrchol s pekným výhľadom
  • Zvolen - vrchol s dobrým výhľadom nad Donovalmi, vedie k nemu pekná lyžiarska túra cez Malý Zvolen
  • Rakytov - jeden z najzaujímavejších vrcholov Veľkej Fatry
  • Chata Limba - romantická, nekomerčná chata pod Rakytovom
  • Ploská - prekrásny hôľnatý veľkofatranský vrchol
  • Donovaly – populárne lyžiarske stredisko a v lete turistická destinácia
  • Vlkolínec – najtradičnejšia dedinka na Slovensku s pôvodnými budovami a domčekmi

Fotografie z Brankovského vodopádu

Informácie o článku

  • Kedy sme lokalitu navštívili: 2018, 2020
  • Fotografie sú z obdobia: marec 2018, február 2020
  • Autori článku: Martin Kiňo, Václav Sulek
  • Autori fotografií: Václav Sulek, Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.