Nemecký vojenský cintorín pri obci Važec je pietne miesto situované pod Tatrami v smere na Tatranskú Štrbu. Nachádza sa priamo pri hlavnej ceste takmer presne uprostred medzi uvedenými obcami, čo z neho robí veľmi rýchlo dostupnú atraktivitu.

Nemecký vojenský cintorín pri Važci slúži ako miesto odpočinku približne 6500 nemeckých vojakov. Dominuje mu mohutný vstupný portál.Nemecký vojenský cintorín pri Važci slúži ako miesto odpočinku približne 6500 nemeckých vojakov. Dominuje mu mohutný vstupný portál.

Cintorín, ktorý je miestom posledného odpočinku približne 6500 nemeckých vojakov, je veľmi pekne riešený. Tvorí viac ako dôstojnú pamiatku na obete bojov z obdobia 2. svetovej vojny práve na území stredného a východného Slovenska.

Architektonická podoba tunajších granitových krížov, predstavujúcich jednotlivé náhrobky, je veľmi pôsobivá. Nečudo, že tento najväčší nemecký vojnový cintorín, získal i ocenenie Dušana Jurkoviča za architektúru. Vybudovanie cintorína bolo financované organizáciou Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge.

Nemecký vojenský cintorín pri Važci je veľmi dobre dostupný najmä autom. Neďaleko sa nachádza diaľnica D1, z ktorej sa sem rýchlo dostanete odbočením do Važca, prípadne do Tatranskej Štrby. Z Týchto obcí sa sem môžete vybrať i na bicykli. Cintorín potom nájdete priamo pri hlavnej ceste, ktorá ich spája. Zaparkovať auto môžete priamo pri vchode do cintorína. Vstup na cintorín je bezplatný a tiež parkovanie pred ním.

Vstup na samotný cintorín je dekorovaný pôsobivým, výrazným dreveným, šindľami pokrytým portálom. Za ním však dominuje vojenská jednoduchosť. Na veľkom trávnatom priestranstve je situovaných množstvo granitových krížov, kde sú pochovaní vojaci rôzneho veku a služobného zaradenia, poniektorí i bez mena. Všetkému v diaľke pôsobivo dominuje pokojná kulisa Vysokých Tatier. Hory akoby svojou majestátnosťou podčiarkovali krehkosť a pominuteľnosť ľudského bytia.

Na cintoríne možno tu nájsť i zoznamy padlých, čo je praktickou pomôckou pre pozostalých, dokumentaristov a podobne. Cintorínu na jeho spodnom okraji dominuje mohutný drevený kríž. Na posedenie sa tu nájde niekoľko lavičiek.

Cintorín je veľmi fotogenický. Okrem toho je to krásne miesto na pokojnú prechádzku a miesto vhodné na rozjímanie. Ak sa sem vyberiete, uvidíte, že miesto bolo na pietný účel vybrané skutočne dokonale.

Návšteva nemeckého vojenského cintorína pri Važci je dobrý tip pre všetky kategórie turistov. Je to fajn zastávka, ak cestujete stredom Slovenska. Z diaľnice ste tu za chvíľku a prehliadka cintorína vám nezaberie mnoho času. V neďalekom Hybe si ešte môžete prezrieť Hybský orloj.