Kôprovský štít je vrchol vo Vysokých Tatrách týčiaci sa na spojnici Temnosmrečianskej, Hlinskej a Mengusovskej doliny. Hoci sú z neho podmanivé, kruhové výhľady na celé pohorie, o pozornosť, ktorú si určite zaslúži, ho oberajú neďaleké Rysy. Na druhej strane je tak oveľa pokojnejšim a menej masovým vrcholom.

Ak plánujete dovolenku vo Vysokých Tatrách a hľadáte cieľ na vysokohorksú túru, vydajte sa na Kôprovský štít. Tento 2363 metrový velikán patrí k neprávom opomíňaným vrcholom Tatier, možno práve preto, že na spoločnej trase sa väčšina turistov rozhodne vystúpiť radšej na vyššie Rysy, ktoré majú navyše bonus v podobe vysokohorskej Chaty pod Rysmi, kde je možné sa ubytovať a občerstviť.

Nádherný vrchol Kôprovského štýlu pripomína orlie hniezdo. Výhľady z neho možno zaradiť k najkrajším v Tatrách, no napriek tomu tu nenájdete masy turistov podobné tým na Rysoch. Dôvodom väčšieho pokoja je určite práve to, že sa tu nenachádza žiadna horská chata. Susedné Rysy sú najvyšším vrcholom Poľska a sú z tejto krajiny prístupné po značke. Preto, ak v hlavnej sezóne hľadáte skôr pokojnejšiu turistiku, a rovnako hodnotný výstup, vyberte sa v rázcestí značiek s názvom Nad Žabím potokom radšej doľava - na Kôprovský štít.

Výhľady na TatryVýhľady na Tatry. Z vrcholu Kôprovského štítu je perfektný kruhový výhľad. V strede fotky populárny dvojvrchol Vysokej.

Takto si môžete vychutnať všetky pozitíva, ktoré poskytuje pobyt v horách. Relax, krásnu a divokú prírodu a neopakovateľný pohľad na prekrásne Hincovo pleso, ktoré z výstupovej trasy vyzerá ako malé Jadranské more,  či Mengusovské štíty, týčiace sa nad ním.

Historickou zubačkou nahor, alebo ako sa tam dostať?

Túra na Kôprovský štít začína obvykle na Štrbskom Plese, čo je dobrý východzí bod. Môžete sa sem pomerne pohodlne dopraviť autom, autobusom alebo tatranskou električkou. V sezóne je tu parkovanie spoplatnené. Najväčšie parkovisko sa nachádza pri konečnej stanici električiek. Hlavná cesta na Štrbské Pleso vás naň spoľahlivo dovedie.

Okrem toho stojí za vyskúšanie kombinácia vlaku do Štrby a vyvezenie sa prastarou, hrkotavou zubačkou na spomínanú stanicu električiek. Zubačka je sama osebe muzeálny kúsok a jazda ňou môže ešte vylepšiť celkový zážitok z túry. Okrem toho zo Štrby vedie na Štrbské Pleso turistická značka, práve popri dráhe zubačky.

Túra na Kôprovský štít za deň, alebo dva

Túru si tiež môžete rozdeliť do dvoch dní. Zo Štrbského Plesa prejsť na Popradské Pleaso a tu sa ubytovať v Majláthovej Chate, alebo Horskom Hoteli Popradské Pleso. V okolí Popradského plesa je množstvo zaujímavostí a dá sa tu stráviť deň. Navštíviť môžete Symbolický cintorín obetiam hôr, vystúpiť do sedla Ostrvy, prejsť sa okolo plesa, alebo si dokonca zaliezť v stene Ostrvy, kde je množstvo lezeckých ciest. Lezenie je to však zväčša ťažšie a tatranské. Cesty nie sú zaistené, tak ako tomu bežne býva na skalkách v cvičných lezeckých lokalitách. Takisto si môžete užiť pohodičku na chate v objatí hôr kam oko dovidí.

Druhý deň potom podľa uváženia, ale ideálne zavčas rána, môžete vystúpiť na samotný Kôprovský štít. Ak vyrazíte skoro, je dosť pravdepodobne, že zažijete absolútne opustený vrchol. Masy totiž na hory vyrážajú pomerne neskoro. Pri štarte z Popradského plesa budete mať pre nimi navyše aspoň hodinový náskok. Zhruba toľko totiž trvá cesta sem zo Štrbského Plesa.

Hincovo pleso v plnej parádeHincovo pleso v plnej paráde. 20ha vodnej plochy. Väčšie je len Morskie Oko na poľskej strane Tatier. Nachádza sa neďaleko - za hradbou Mengusovských štítov.

Ak by ste sa rozhodli výstup absolvovať za deň priamo zo Štrbského Plesa, cesta vedie príjemnou turistickou značenou trasou na Popradské pleso, kde existuje možnosť občerstvenia, oddychu a ubytovania na spomínanom horskom hoteli a chate. Obe zariadenia majú svoju jedinečnú atmosféru. Obe sú príjemné, no Majláthova Chata je menšia a komornejšia. Túra pokračuje spoločne s trasou na Rysy až po rázcestie, kde sa značka na Kôprovský štít oddeľuje a postupne vás privedie k spomínanému Hincovmu plesu. Ide o tzv. rázcestie Nad Žabím potokom. Pôvodne červenú značku, dočasne vystrieda modrá a na vrchol z Kôprovského sedla vedie znova červená. Cestou k Veľkému Hincovmu plesu pôjdete okolo Satanových pliesok a Malého Hincovho plesa.

Nad obrovským Hincovým plesom môžete obdivovať nádhernú panorámu Mengusovský štítov, Čubrinu, Mengusovský Volovec, či Hlinskú vežu nad Malým Hincovým plesom. Od Hincovho plesa je potrebné vystúpiť do Kôprovského sedla a z tadiaľ už pomerne rýchlo na samotný vrchol Kôprovského štítu, z ktorého sú za dobrého počasia nádherné kruhové výhľady na slovenskú i poľskú stranu Tatier, ktoré si môžete užívať počas celého výstupu a zabudnúť tak na prekonávanú námahu. Dokonca už keď stúpate svahom kopca nad Hincovo pleso, pohľady na túto rozľahlú vodnú plochu sú tak nádherné, že zabudnete na strmé výškové metre, ktoré práve prekonávate.

Čo vidno z Kôprovského štítu?

Výhľad z Kôprovského štítu predčí, alebo sa v pohode vyrovná množstvu populárnejších tatranských kopcov. Na vrchole máte pocit, akoby ste boli v skalnatom orlom hniezde. Vrchol má skôr ihlanovitú formu. Nie je rozložitý a to ešte viac umocňuje celkový dojem. Vidno sú z neho mnohé, štíty, sedlá a plesá Tatier. Spomeňme aspoň Kriváň, Mengusovské štíty a sedlo, Čubrinu, Hlinskú vežu, Mengusovský Volovec, Rysy, Ťažký štít, dvojvrchol Vysokej, či Temnosmrečnianske plesá a Veľké Hincovo pleso.

 

Malé Hincovo plesoMalé Hincovo pleso. Pod Veľkým Hincovým plesom sa nachádza Malé Hincovo pleso a Satanove plieska.

Kôprovský štít - náročnosť výstupu

Samotný výstup na Kôprovský štít je možné pokladať za vysokohorskú túru a preto je potrebné zvoliť vhodné oblečenie a obuv, ako aj riadne plánovanie túry. Výstup na tento tatranský vrchol predstavuje predovšetkým dlhší pochod nenáročným lesným chodníkom, ktorý je upravený, miestami tvorený poukladanými žulovými skalami, ako je to v Tatrách obvyklé. Strmý je najmä záverečný úsek výstupu nad Veľkým Hincovym plesom až k vrcholu. Chodník však nie je technicky náročný, iba je užší ako ten, ktorý viedol k plesu. Expozícia taktiež nie je nijako špeciálne nepríjemná. Ide skôr o výraznejšie naberanie výškových metrov. Z Kôprovského sedla na vrchol sa budete pohybovať výlučne v skalnom teréne. Je potrebné sledovať značenie a nezablúdiť. Opäť to však nie je technicky nič náročné. Výstup je skôr otázkou kondície a dobrého načasovania kvôli poveternostným podmienkam. Vrchol Kôprovského štítu totiž vyzerá byť ideálnym bleskozvodom. Ak sa sem vyberiete v dobrom, stabilnom počasí, istotne si z tadiaľto odnesiete prekrásne fotky. Preto odporúčame návštevu na jeseň, kedy je počasie v Tatrách najstabilnejšie a navyše nie sú tak časté ani extrémne horúčavy a neočakávané zvraty počasia.

Mraky nad Hlinskou dolinouMraky nad Hlinskou dolinou. V pozadí Kriváň.

Čo si pozrieť v okolí?

  • Hlinská dolina a sedlo Závory - málo navštevovaná, odľahlá dolina a sedlo Tatier, ktoré ale rozhodne stoja za návštevu
  • Hladké sedlo - sedlo v hlavnom hrebeni Vysokých Tatier, je prístupná po turistickej značke z Hlinskej doliny
  • Chalubinského vráta - významé sedlo v hlavnom hrebeni Tatier, prístupné je po značke iba z Poľska
  • Mengusovské sedlo - sedlo v hlavnom hrebeni Tatier, vedie k nemu krásna a náročná výstupová trasa z Poľska
  • Temnosmrečnianske plesá - nachádzajú sa priamo pod Kôprovským štítom a sú prístupné po značke z Hlinskej doliny
  • Rysy a sedlo Váha - ultrapopulárny štít, na ktorý údajne vystúpil i Lenin samotný, pri výstupe naň budete prechádza významným sedlom Váha
  • Chata pod Rysmi - veľmi obľúbená chata , otvorená je ale iba obmedzene, počas letnej sezóny
  • Sedlo Ostrvy - pekný, nenáročný cieľ nad Popradským plesom
  • Symbolický cintorín - miesto pamiatky obetiam hôr pri Popradskom plese
  • Popradské pleso - častý turistický cieľ, ľahko dostupný zo Štrbského plesa
  • Horský Hotel pri Popradskom plese - notoricky známy tatranský horský hotel
  • Majláthova Chata - horská chata na brehu Popradskom plese, ponúka ubytovanie i občerstvenie
  • Predné Solisko - príjemná túra na tento štít vedie zo Štrbského plesa
  • Chata pod Soliskom - vysokohorská chata pod Predným Soliskom, celoročne otvorená
  • Vodopád Skok - populárny cieľ, vhodný pre výlety rodín s deťmi
  • Štrbské Pleso - významná tatranská osasa s možnosťami príjemných prechádzok, občerstvenia a podobne, konečná tatranských električiek a zubačky zo Štrby

Fotografie z túry na Kôprovský štít