Obec Šindliar sa môže popýšiť veľmi pekným, stredovekým kostolíkom, ktorého vek sa datuje od začiatku 14. storočia. Kostol je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi, v obci je to už druhý kostol zasvätený tejto biblickej postave. Tento neveľký murovaný kostol určite stojí za povšimnutie, najmä ak budete prechádzať okolo. Vedľa kostola nájdete tiež vysokánsku starú lipu, ktorú zasadili veriaci ešte pri stavbe tohto kostola.
Kostol sv. Michala archanjela nájdete na začiatku obce Šindliar smerom na Lipovce za kamenným plotom. Kúsoček za kostolom, pred potravinami je menšie parkovisko, kde môžete zaparkovať. Vstup do kostola je možný, je potrebné však nájsť niekoho, kto by Vám otvoril bránu. Nám sa podarilo cez milú pani v miestnych potravinách získať kontakt na starostu, ktorý po jej synovi poslal kľúč od brány. Kľúč vyzeral naozaj „retro“, ako z čias stredoveku, keďže bol asi 10x väčší ako dnes bežne používané kľúče. Tento mladý muž nám tiež spravil sprievodcu po kostole a porozprával nám čo-to z minulosti, ale aj súčasnosti.
Prehliadka kostola
Vstup do kostola vedie cez starú bránu a následne sa ocitnete na maličkom nádvorí. V minulosti na ňom rástlo 6 líp, no dnes tu rastie už len jedna, ktorá má po obvode až 6 metrov. Takže kto rád objíma stromy a nasáva ich energiu, môže si to vyskúšať na tejto lipe :)
Interiér kostola je veľmi skromný a je z neho cítiť závan minulosti. Nečakajte žiadnu drahú výzdobu, prípadne iné okázalosti. Kostolík je zariadený veľmi jednoducho. Nachádza sa tu skromný oltár, niekoľko obrazov na stenách a zopár lavičiek a stoličiek na sedenie. Lavičky aj stoličky mi pripomínali študentské časy na základnej škole, keďže presne také isté sme mali v šatni na prezliekanie :). Okrem obrazov, výzdobu dotvára aj zopár sôch a v strede sa nachádza drevený kríž. Podlaha bola pokrytá kobercami.
Dá sa vybehnúť aj na poschodie, na chór, z ktorého je pekný výhľad na celkové vnútro kostola. Až tam si uvedomíte, akú má celý kostol historickú hodnotu. Minulosť tu je cítiť zo všetkých strán, či už z oltára, alebo murovaných stien a celkovej architektúry (hmm.. až na tie lavičky, ale tak na niečom sa sedieť musí :)).
Kostol bol pôvodne postavený bez sakristie, neskôr však pribudla a môžete sa pozrieť aj do nej, hoci je veľmi strohá. Koncom stredoveku bola ku kostolu pristavaná drevená zvonica so zvonom, ktorý sa dnes už nachádza v novšom kostole v obci. Počas minulého storočia ju ale zrúbali a kostol začal postupne chátrať, keďže sa na bohoslužby využíval nový chrám. Až v rokoch 2001-2005 sa podarilo tento stredoveký kostolík zachrániť a vdýchol sa mu nový život. Dnes je kompletne zrekonštruovaný, má novú strechu, ale zvonica už dostavaná nebola.
Zaujímavosti v okolí
Obec Šindliar je okrem stredovekého kostolíka známa aj svojimi minerálnymi prameňmi. V strede dediny pod dreveným prístreškom vyviera prameň Sultánka. Kúsok za dedinou smerom na Lipovce zas vyviera prameň Salvator, z ktorého časť vody sa odvádza na voľný odber pre ľudí.
V neďalekom okolí obce Šindliar nájdete viacero zaujímavostí, ktoré sa oplatí pozrieť. Spomenúť možno napríklad jaskyňu Zlú dieru, ktorá leží severne od susednej obce Lipovce. Cestou sa môžete zastaviť aj v Lačnove, čo je maličká dedinka, ktorá je súčasťou Lipoviec a nájdete tu viacero budov s prvkami ľudovej architektúry.
Veľmi pekným tipom na výlet je aj Lačnovský kaňon, ktorý nájdete západne od obce Lipovce. Túru si tu môžete spraviť až do Lačnova, prípadne si z kaňonu odskočiť na Vrátnicu, čo je desiatky metrov vysoká skala v lese s idylickým skalným oknom. Blízko sa nachádza aj menšia jaskyňa Komín, prípadne sa môžete pozrieť na Červenú skalu, alebo do Kopytovskej doliny. Ak ste prišli do Šindliara z juhu, tak ste cestou v obci Fričovce pravdepodobne narazili na pekný kaštieľ s upraveným parčíkom. Odporúčame návštevu aj tejto pamiatky.