Liptov je lokalita s bohatým krasovým podzemím a na jeho území nájdete aj Stanišovskú jaskyňu. Jaskyňa pri obci Liptovský Ján, je prístupná verejnosti po celý rok, dokonca každý deň. Prehliadka v trvaní približne hodinku je vedená v dĺžke 410m, hoci jaskyňa má preskúmané chodby v dĺžke takmer 900m. I tak je návšteva jaskyne skvelým tipom pre rodiny s deťmi. Zaujímavosťou je, že jaskyňa je sprístupnená v pôvodnom stave, s minimom úprav a taktiež bez osvetlenia.

Ako sa dostať k jaskyni?

Jaskyňa sa nachádza v Jánskej doline 2-3 km za obcou Liptovský Ján. Je pohodlne dostupná autom po asfaltke v dobrom stave a priamo pri nej je možné aj zaparkovať. Konkrétne vstup do jaskyne je situovaný v kopci ca. 10 min. chôdze od parkoviska. Lístky si môžete zakúpiť vo vstupnom zrube pri parkovisku.

"Nekomerčná" jaskyňa

Stanišovská jaskyňa pôsobí dojmom "nekomerčnej" jaskyne a je v tieni slávnejšej Demänovskej ľadovej jaskyne a Demänovskej jaskyne slobody. Tie sa nachádzajú neďaleko. Vstupné do týchto jaskýň je však vrátane plateného parkovania pomerne vysoké. Aj preto je Stanišovská jaskyňa vhodným cieľom pre rodiny s malými deťmi, ktoré možno krásu jaskyne ešte až tak veľmi nevedia doceniť, prípadne si návštevu jaskyne rozmyslia krátko po zaplatení parkovného :) Okrem toho do uvedených populárnych jaskýň prúdia davy návštevníkov. Stanišovská jaskyňa je prístupná celoročne.

Zrub pri parkovisku.Zrub pri parkovisku. Tu zakúpite vstupenky do jaskyne. Vchod do jaskyne je vzdialený približne desať minút chôdze z tohto miesta.

Špecifická atmosféra prehliadky

Stanišovská jaskyňa naopak ponúka vstupné príjemnej výšky, pokoj počas prehliadky a trpezlivosť k prípadným otázkam návštevníkov. Celková dĺžka prehliadky je približne hodina. Už na úvod pôsobí dobrodružne rozdávanie čeloviek našim sprievodcom. Áno, v tejto jaskyni budete bez nainštalovaného elektrického osvetlenia, ako je zvykom v iných populárnejších jaskyniach. Nie sú tu ani betónové chodníky. Napriek tomu je trasa prehliadky vhodná aj pre naozaj malé deti, ktoré budete niesť trebárs v detskom nosiči. Je to práve špecifická atmosféra prehliadky, ktorú jaskyňa ponúka.

Prieskum jaskyne.Prieskum jaskyne. Takto prebieha návšteva Stanišovskej jaskyne. Je to zážitok pre deti aj dospelých.

Had čeloviek postupne prebáda útroby jaskyne a objavuje steny pokryté sadzami. Podľa sprievodcu sú to splodiny z faklí, ktorými si ľudia svietili v časoch, keď bola jaskyňa ešte voľne prístupná. Tie sa usadili a stenách jaskyne a tvoria tmavý povlak. Jaskyňa bola dlhé roky nechránená a tak je veľká časť výzdoby zničená, steny sú popísané. Niektoré nápisy sú však zaujímavé, ako napríklad nápis ruských študentov, ktorý dokumentuje ich útek na územie Slovenska. Napriek týmto vplyvom je vnútro jaskyne atraktívne, nájdete tu viacero jazierok, v zime sa tu tvoria cencúle. Údajne sa tu veľmi dlho udrží chladný vzduch ako dôsledok obmedzenej výmeny vzduchu. K zaujímavostiam patrí aj drobný vodný jaskynný hmyz. Ten sa údajne živí drobnosťami nanosenými do jaskyne návštevníkmi na ich obuvi a podobne.

Na záver prehliadky môžete v jaskyni niečo zanechať na pripravenom vešiaku:)

Čo navštíviť v okolí

  • Mincovníčkovo - prehliadka baníctva v obci Liptovský Ján, ideálne pre rodiny s deťmi
  • Kaďa - termálny prameň v Liptovskom Jáne, kde sa môžete bezplatne zrelaxovať po celý rok
  • Termálne kúpalisko v Liptovskom Jáne - počas letnej sezóny sa tu môžete príjemne vykúpať, areál sa nachádza na hornom konci dediny
  • Vyhliadková veža v Liptovskom Jáne - vyhliadkovú vežu ľahko nájdete na svahu nad dedinou
  • Kaštiele a kúrie v Litovskom Jáne - v obci sa nachádza veľké množstvo kaštieľov, ktoré sú síce v rozklade, ale stále možno badať ich krásu, niektoré sa podarilo zrekonštruovať

Fotografie z prehliadky jaskyne