Poludnica (1548 m n. m.) je mimoriadne zaujímavým, turisticky celoročne prístupným, vrcholom na severnej strane Nízkych Tatier. Nachádza sa nad obcami Liptovský Ján, Závažná Poruba a Iľanovo, z ktorých sem vedú i turistické výstupy.

Spokojný turista na vrchole Poludnice. Za dobrého počasia tu nie je problém ,,zaseknúť sa" a zabudnúť na čas.Spokojný turista na vrchole Poludnice. Za dobrého počasia tu nie je problém ,,zaseknúť sa" a zabudnúť na čas.

Dostať sa sem však môžete i z hlavného hrebeňa Nízkych Tatier a ďalších lokalít, ktoré sú však o niečo komplikovanejšie. V každom prípade výstup na Poludnicu ponúka možnosti spoznávať menej známe, zapadnutejšie kúty spomínaného pohoria a takisto sa môže pýšiť najúžasnejšími výhľadmi na šíre okolie.

Výhľadom dominuje vrch Kriváň, no uvidíte i viacero ďalších slovenských pohorí. Vrchol Poludnice doslova láka stráviť pozorovaním okolia celé hodiny. Okrem toho oblasť tohto vrchu ponúka mnoho krásnych zákutí v podobe takmer nedotknutého lesa, jaskýň, či zaujímavých skalných útvarov.

My sme sa na Poludnicu vybrali z Liptovského Jána. V zimnom období, počas inverzie boli zážitky z výstupu ešte umocnené. Poludnicu by sme zaradili k najkrajším slovenským kopcom.

Video

Výstup z Liptovského Jána

Ako sa dostať pod Poludnicu kde zaparkovať?

Náš výstup na Poludnicu viedol z Liptovského Jána. Obec je rýchlo dostupná autom po diaľnici a miestnych komunikáciách, alebo kombináciou vlakovej a verejnej dopravy. Nachádza sa v tesnej blízkosti vlakových i cestných ťahov, takže sa sem dostanete relatívne rýchlo zo všetkých kútov Slovenska.

Na hornom konci obce Liptovský Ján sa nachádza veľké platené parkovisko po ľavej strane cesty. Podarilo sa nám naraziť na ešte ďalšie parkovisko, trochu vyššie na pravej strane hlavnej cesty vedúcej obcou. Výhodou bolo, že bolo bezplatné a v blízkosti zelenej turistickej značky, vedúcej práve k Poludnici. Nevýhodou však je, že parkovisko je pomerne malé.

Popis výstupu

Parametre trasy: čas výstupu: 2:55 h, dĺžka výstupu: 4,7 km, stúpanie: 923 m, klesanie: 35 m

Z Liptovského Jána na Rakytovicu

Výstup na Poludnicu z Liptovského Jána začína približne západným smerom. Najskôr nás trochu zaskočilo menšie bludisko novou apartmánovou výstavbou. Čoskoro sme však už stúpali lesom a následne strminou zjazdovky povedľa starého vleku.

Trasa tu vedie kolmo na vrstevnice a tento ráz si zachováva takmer po celý čas výstupu, vynímajúc niekoľko voľnejších pasáží. Výstup teda hneď od začiatku ukazuje potrebu dostatočnej kondície a dodatočnej výbavy ako sú turistické paličky, prípadne protišmykové návleky v zime.

Už počas úvodného úseku túry po spomínanej zjazdovke sa otvárajú pekné výhľady na Liptov, čo je však len maličká ochutnávka toho, čo príde neskôr. Po dosiahnutí najvyššieho bodu zjazdovky sa značka vnorí do krásneho lesa.

Nájdu sa tu skutočne pekné kusy starších, mohutných ihličňanov. Práve tu začína oddychová časť, kedy sa zelená značka tiahne hrebienkom cez Javorovicu (1062 m n. m.) a Okrúhlu (1085 m n. m.) až k rázcestiu Rakytovica. Spoznáte ho podľa poľovníckej chatky i turistického smerovníka. Trasa je v týchto miestach ľahká, vedená lesom a horskými lúkami, ktoré stoja za návštevu, aj keby sa vám už nechcelo pokračovať ďalej na Poludnicu. Je viac možností, ako si tu môžete vymyslieť túru.

Stúpanie zjazdovkou nad Liptovským Jánom smerom na Poludnicu.Stúpanie zjazdovkou nad Liptovským Jánom smerom na Poludnicu.

Pekný chodníček lesom nad Liptovským Jánom smerom na Poludnicu ozvláštnila snehová pokrývka. Trasa je značená zelenou značkou, ktorá neskôr prejde na žltú.Pekný chodníček lesom nad Liptovským Jánom smerom na Poludnicu ozvláštnila snehová pokrývka. Trasa je značená zelenou značkou, ktorá neskôr prejde na žltú.

Poľovnícka búda v lokalite Rakytovica, ktorou prechádza výstup na Poludnicu.Poľovnícka búda v lokalite Rakytovica, ktorou prechádza výstup na Poludnicu.

Rakytovica – Jaskyňa Kamenné mlieko

Ďalší výstup z Rakytovice na Prednú Poludnicu vedie po žltej značke. Hneď od začiatku sľubuje krásne lesné scenérie, ale aj poriadne stúpanie. Hneď z Rakytovice začína strmý výstup kolmo na vrstevnice, neskôr mierne zľahčený formou serpentín.

Chodníček vedie v strmom svahu porastenom lesom. Výhľady v tejto časti nie sú žiadne, no poteší, keď sa pred vami odrazu objaví celkom veľký vstup do jaskyne. Je to vstup do jaskyne Kamenné mlieko. Zaujímavá je predovšetkým svojou históriou spojenou s obdobím 2 sv. vojny.

V jaskyni umiestnená ďakovná tabuľka vám totiž prezradí, že sa v nej ukrývalo až 40 prenasledovaných Židov, pričom sa všetci zachránili. Jaskyňa sa nachádza vysoko, približne v 1200 m n. m.

Fakt, že v tejto takmer 50 m dlhej jaskyni sa tlačilo toľko ľudí, je naozaj ťažko predstaviteľný. Jaskyňa je bez výzdoby, dobre prístupná a v prípade núdze, napríklad zhoršeného počasia, by mohla poskytnúť útočisko.

Počas výstupu sme míňali i jaskyňu Kamenné mlieko, kde sa počas vojnových čias skrývalo miestne židovské obyvateľstvo.Počas výstupu sme míňali i jaskyňu Kamenné mlieko, kde sa počas vojnových čias skrývalo miestne židovské obyvateľstvo.

Jaskyňa Kamenné mlieko – Predná Poludnica

Od jaskyne Kamenné mlieko chodník najskôr strmo stúpa popri skalisku, ktoré ju vytvára. Sústava serpentín vás napokon dovedie k prvým výhľadom. A tie stoja za to. V našom prípade sa v tejto výške nachádzal nádherne zasnežený les a prvé vykuknutie z hustej hmly s výhľadom priamo na Kriváň bolo najlepšou odmenou za strmé metre pod nami. Kriváň akoby sa nachádzal nad akýmsi morom z hmly, ktoré sa rozlievalo medzi Nízkymi a Vysokými Tatrami. Z týchto miest bolo dobre vidno i na hrebene Západných Tatier.

Prvý polkruhový výhľad turistu očakáva až na Prednej Poludnici, k vrcholu ktorej vás bude čakať ešte zopár výškových metrov. Jej vrchol je vo výške 1540 m n. m. Až tu sa budete môcť poriadne rozhliadnuť a vychutnať si pohľad na veľmi pekný les a hrebene hôr v diaľke.

Výhľady na Kriváň počas výstupu na Poludnicu boli umocnené inverznou oblačnosťou.Výhľady na Kriváň počas výstupu na Poludnicu boli umocnené inverznou oblačnosťou.

Kriváň zo severovýchodných strání Poludnice.Kriváň zo severovýchodných strání Poludnice.

Výstup do vrcholových častí Poludnice po žltej značke.Výstup do vrcholových častí Poludnice po žltej značke.

Pohľady zo žlto značeného chodníka na Vysoké a Západné Tatry počas výstupu na Poludnicu.Pohľady zo žlto značeného chodníka na Vysoké a Západné Tatry počas výstupu na Poludnicu.

Predná Poludnica – Poludnica

Trasa medzi týmito dvoma vrcholmi je pôsobivá práve nádhernou prírodou, pripomínajúcou nedotknutú divočinu. Aj preto by vám malo niekoľko posledných metrov výstupu ubehnúť ľahšie. Je to radosť, kráčať týmito miestami. Pripraviť sa treba na zopár strmých skalných stupňov, ktoré sú nepríjemné, ak sú pokryté udupaným snehom a ľadom.

Nečakajte tu žiadne reťaze ani iné pomôcky. Pád do hlbín síce nehrozí, skôr sa môžete obávať nepríjemného pošmyknutia. Keď sa vám napokom podarí prekonať i posledné prekážky, vyjdete z lesa na prekvapivo rozľahlú lúku, z ktorej sú neuveriteľné výhľady. Až sa začudujete, že o Poludnici nekoluje viac správ v turistickej hitparáde.

Na vŕšku Prednej Poludnice.Na vŕšku Prednej Poludnice.

Finálny hrebeň k vrcholu Poludnice.Finálny hrebeň k vrcholu Poludnice.

Poludnica – vrchol a výhľady

Vrchol Poludnice je v nadmorskej výške len 1548 m n. m., no z nášho pohľadu sa vyrovná výhľadom z mnohých vyšších, alebo populárnejších kopcov. Priestranstvo vrchola je tvorené horskou lúčkou a menším skalným návrším s ihličnatými stromami. K nemu neodbytne patrí charateristická skalná forma, výstupok, na ktorom si turisti s radosťou robia fotky v rôznych exponovaných pozíciách.

Pri správnom uhle fotenia, budete mať v zábere i Kriváň. Čo sa týka výhľadov, budete okrem Kriváňa a Tatier si budete môcť pozrieť Malú Fatru, Veľký Choč, Chopok, Ďumbier, Sinú, ale aj Kráľovu hoľu, ktorú spoznáte podľa vysielača.

Ak sa sem dostanete počas inverzie, výhľadov sa nebudete vedieť nabažiť. Tieto miesta sme mali šťastie zažiť počas úplného bezvetria a bolo to nádherné, ešte umocnené zimným vzhľadom krajinya podčiarknuté inverzným počasím.

Smerovník vo vrcholových častiach Poludnice. Môžete tu podniknúť zaujímavý okruh cez sedlo Kúpeľ.Smerovník vo vrcholových častiach Poludnice. Môžete tu podniknúť zaujímavý okruh cez sedlo Kúpeľ.

Charakteristická skala na vrchole Poludnice. Mnohí si na nej robia pamätné fotky.Charakteristická skala na vrchole Poludnice. Mnohí si na nej robia pamätné fotky.

Zimné výhľady z vrcholu Poludnice smerom na severovýchod.Zimné výhľady z vrcholu Poludnice smerom na severovýchod.

Výhľad z Poludnice smerom k Chopku uprostred.Výhľad z Poludnice smerom k Chopku uprostred.

Výhľad z Poludnice na hrebeň Malej Fatry.Výhľad z Poludnice na hrebeň Malej Fatry.

Kriváň pri pohľade z vrcholu Poludnice.Kriváň pri pohľade z vrcholu Poludnice.

Inverzia pri pohľade z Poludnice smerom na osamelý vrchol Siná vpravo.Inverzia pri pohľade z Poludnice smerom na osamelý vrchol Siná vpravo.

Turisti sa na Poludnici radi odfotia na tejto výnimočne tvarovanej skale.Turisti sa na Poludnici radi odfotia na tejto výnimočne tvarovanej skale.

Siná z Poludnice uprostred inverzného mora.Siná z Poludnice uprostred inverzného mora.

Chopok z Poludnice aj so spusteným zasnežovaním.Chopok z Poludnice aj so spusteným zasnežovaním.

Zostup z Poludnice

Z vrcholu Poludnice, by sa veľmi oplatilo vrátiť alternatívnou trasou cez sedlo Kúpeľ. Trasa totiž poskytuje mnoho zaujímavých skalných objektov a menších jaskýň. Je to však časovo o niečo náročnejšie a vhodnejšie na dlhšie letné dni. Zo sedla Kúpeľ by vás takáto trasa znovu priviedla na Rakytovicu.

Z Poludnice by ste mohli zostúpiť alternatívne aj do ďalších cieľov, rovnako zaujímavými trasami. Dokonca je možné pokračovať až na hlavný hrebeň Nízkych Tatier. My sme zostupovali rovnakou trasou. V zimných podmienkach tu oceníte paličky a protišmykové návleky. Nepríjemné bolo najmä zdolávanie už spomínaných skalných stupňov. Zostup strminou v podstate až do Liptovského Jána dá poriadne zabrať stehnám, no prebieha celkom rýchlo.

Náročnosť výstupu na Poludnicu a vybavenie na túru

Poludnica je vrcholom vhodných pre turistov s dobrou kondičkou. Technické ťažkosti sa objavia vo vrcholových partiách v podobe krátkych skalných stupňov, ktoré síce nehrozia dlhými pádmi, no ich prechod, hlavne na zostupe, môže spôsobiť vytknutie členka, alebo pošmyknutie s nepríjemnými následkami.

Väčšina výstupovej trasy z Liptovského Jána je strmá, čo je fyzicky náročné na výstupe i zostupe. Deti by vám tu zrejme mrnčali. Rátať s občerstvením v podobe bufetov na tejto trase taktiež nemôžete.

Poludnica je vysokohorskou túrou, kde oceníte bežné vybavenie do hôr podľa ročného obdobia, v ktoré sa sem vyberiete. Záleží to aj od štýlu výstupu. V zime sme tu stretli horských bežcov s minimalistickou výbavou, len s kvalitnými bežeckými topánkami, paličkami a chatrným ošatením.

Bežne tu oceníte obuv s poriadnou podrážkou a paličky. Ak to tu nepoznáte, hodí sa navigácia v mobile. Signál tu bol dobrý. V zimnom období prídu veľmi vhod protišmykové návleky, predovšetkým na zostupe.

Vrcholové partie Poludnice sú tvorené väčšou lúčkou. Sú z nej takéto výhľady.Vrcholové partie Poludnice sú tvorené väčšou lúčkou. Sú z nej takéto výhľady.

Čo si pozrieť v okolí?

Okolie Poludnice ponúka množstvo zaujímavých cieľov. Sú nimi najmä alternatívne trasy výstupu, na ktorých sa nachádzajú rôzne jaskyne a zaujímavé skaly, ako aj neznáme výhľady a jedinečné lesy bez nepríjemnej komercie. Samotný Liptovský Ján je miestom s množstvom historických kúrií, Malou Stanišovskou jaskyňou, lezeckou oblasťou Biela dolinka, ale aj vyhliadkovou vežou, či populárnym prírodným prameňom Kaďa.

  • Mapa:
  • GPS: 49.021069, 19.631796