Na zlepšenie našich služieb používame cookies.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Ďumbier (2046m) je najvyšším vrchom pohoria Nízke Tatry. Aj z tohto dôvodu je veľmi dobre známy. Leží na hlavnom hrebeni, vo východnej časti Ďumbierskych Nízkych Tatier nad Jánskou a Ludárovou dolinou na severe a Trangoškou a Srdiečkom na juhu. Vďaka jednoduchej dostupnosti sa jedná o veľmi populárny kopec. Láka skvelým kruhovým výhľadom na kraj i horstvá stredného Slovenska i svojou majestátnosťou. Je to vskutku jedinečný kopec.

Kým južné svahy Ďumbiera pôsobia miernym dojmom, severné steny sú charakteristické strmými žulovými zrázmi, ktoré veľmi radi vyhľadávajú horolezci počas zimného obdobia. Tento vrch je i miesto niekoľkých tragédií, pretože sme tu objavili viacero pamätných tabuliek na nešťastných turistov, ktorý tu prišli o život.

Ďumbier je taktiež vrcholom stelesňujúcim národnú hrdosť, pretože v okolitých horách sa odohrávali boje SNP, čo v Nízkych Tatrách pripomína mnoho pamätníkov, ale aj slovenský dvojkríž priamo na vrchole tohto kopca. Na to, že kopec má cez 2000m prístup nie je technicky náročný. Za ideálnej koštelácie všetkých podmienok ho zvládne staršie dieťa i aktívnejší dôchodca. Prístupové chodníky naň sú dobre značené, pohodlné a dobre udržiavané s jednoduchou dostupnosťou vysokohorských chát, vďaka čomu nie je nutné si na výstup brať mnoho zásob. Na Ďumbier sa dá vyjsť relatívne naľahko s prípadným uľahčením vo forme lanoviek.

Severné steny ďumbierskeho hrebeňa.Severné steny ďumbierskeho hrebeňa. V septembri už okrášlené inovaťou.

Spätný pohľad k vrcholu Ďumbiera od západu.Spätný pohľad k vrcholu Ďumbiera od západu. A spokojní turisti k tomu.

Prístup pod Ďumbier

Dostať sa pod Ďumbier nie je príliš, zložité. Kopec sa nachádza uprostred Slovenska a do jeho oblasti sa dá dopraviť rýchlo vlakom, autobusom, ale ako v mnohých iných prípadoch, najpohodlnejšie a najpraktickejšie to bude autom. Až priamo pod kopec je totiž verejná doprava limitovaná na autobusy, pričom tých chodí najmä z južnej strany Nízkych Tatier málo.

Z juhu ale došlo k zásadnému vylepšeniu v podobe celkom nového povrchu vozovky až po dolnú stanicu lanovky na Chopok známu ako Srdiečko. Autom, prípadne bicyklom je to preto z tejto strany pod kopec omnoho príjemnejšia cesta ako v minulosti. Hoci v prípade bicykla, nie je veľmi kde si ho odložiť, jedine ukryť v lese. Nenájdete tu vyslovene miesto určené na bezpečné odkladanie bicyklov, čo je škoda. Samozrejme presun bicyklom pod Ďumbier odporúčame len trénovaným cyklistom. Cesta predstavuje náročné stúpanie.

Ak by ste chceli podniknúť, čo najrýchlejší a najpriamejší výstup na Ďumbier jednoznačne odporúčame prísť z južnej strany pohoria a dopraviť sa na veľké parkovisko na Trangoške. Je to miesto kúsok pod spomínaným Srdiečkom. Odtiaľ sa už turistickou značkou dostanete na Štefánikovu chatu a ďalej na vrchol Ďumbiera. Táto trasa stúpa relatívne mierne a nie sú tu asfaltky.

Ak by ste zvolili cestu od severu, môžete sa vydať po značke z Liptovského Jána známou Jánskou dolinou. Táto trasa je ale celkom zdĺhavá a sú na nej i dlhšie úseky po asfaltkách. Chodník vedie rovnako na Štefánikovu chatu a stadiaľ na vrchol Ďumbiera. Značky vedú i z ďalších obcí na severnej a južnej strane Nízkych Tatier. Jedná sa zväčša o zdĺhavejšie výstupy, ktoré však majú čo ponúknuť.

Zaujímavou kombináciou je prechod z nemenej populárneho Chopka na Ďumbier. V tomto prípade je možné nakombinovať túru vo forme okruhu z Jasnej, či Trangošky resp. Srdiečka. V čase našej poslednej návštevy (jeseň 2018) sa žiaľ priamo na Srdiečku parkovať nedalo. Niekdajšie parkovisko pod stanicou lanovky bolo uzatvorené. Ak zvolíte túto kombináciu dvoch vrcholov, môžete zároveň navštíviť dve populárne vysokohorské chaty - Štefánikovu a Kamennú chatu. Zo Srdiečka je možné odbočiť k Ďumbieru pri horskej chate Kosodrevina a neskôr sa napojiť na červenú značku vedúcu k jeho vrcholu. Týmto spôsobom môžete vynechať výstup na Chopok.

Ak by ste šli na Ďumbier vrámci prechodu obľúbenej hrebeňovky Nízkych Tatier, bude nutné si naň spraviť miernu zachádzku, neleží totiž priamo na hrebeňovom chodníku.

Variantov ako si nakombinovať výstup na Ďumbier je naozaj mnoho, preto záleží od toho na čo máte chuť a koľko času na výstup ste ochotný obetovať. Každý z chodníkov je niečím zaujímavý a v závere sa spájajú do rovnakej trasy k vrcholu.

Parkovanie

Parkovanie pod Ďumbierom je možné na veľkom parkovisku, priamo pri hlavnej ceste na Trangoške. V čase našej návštevy (jeseň 2018) bolo bezplatné. Od severu je možné zaparkovať v lyžiarskom stredisku Jasná, alebo v niektorej z ďalších obcí, z ktorých vedú turistické chodníky až na Ďumbier. Parkovať je možné i priamo na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier, v mieste, kadiaľa prechádza červená turistická značka. Ide o motorest v sedle Čertovica.

Výstup na Ďumbier

Výstup na Ďumbier je hodnotnou túrou, jednou z najkrajších jednodňoviek, aké môžete na Slovensku podniknúť. Pre trénovaného turistu je to celkom rýchle podujatie, no rodinkám, môže zabrať aj celý deň. V zásade ide o serióznu vysokohorskú túru, na ktorú sa treba poriadne pripraviť.

Pri výstupe je možné nakombinovať viacero variantov a treba pamätať na to, že bude nutné prekonať stúpanie približne 1000 výškových metrov. Túra nie je vyložene ľahká, no výrazne uľahčiť ju môžu lanovky, ale aj chaty konkrétne Kamenná chata pod Chopkom, či Štefánikova chata pod Ďumbierom. Obe sú komfortne vybavené a dá sa tu poriadne občerstviť. V prevádzke sú totiž celoročne.

Rázcestie pri Štefáničke.Rázcestie pri Štefáničke. Tu začína hlavná časť výstupu na Ďumbier.

Zákaz vstupu smerom na Štiavnicu.Zákaz vstupu smerom na Štiavnicu. Na Ďumbier vedie aj trasa hrebeňom prístupná len v zimnom období.

Počas hrebeňovky Nízkych Tatier a z Čertovice

Výstup na Ďumbier sme viackrát absolvovali počas rôznych hrebeňových prechodov Nízkych Tatier, ako povinnú jazdu na najvyšší bod pohoria. Z tohto pohľadu azda len jeden postreh. Ďumbier neleží priamo na hrebeňovom chodníku a je k nemu nutné podniknúť zachádzku. Počas hrebeňovky na to nie je vždy chuť. Najmä ak vás čaká ešte niekoľko hodín šliapania. Ak plánujete nocľah na jednej z chát pod Ďumbierom, možno by mohol byť záver dňa na jeho vrchole krásnym záverom dennej etapy.

Na Ďumbier môžete vyjsť priamo zo sedla Čertovica, ktoré leží na hrebeňovej červenej značke. Tá vás dovedie najskôr na chatu M.R. Štefánika, odkiaľ už pokračujete priamo na vrchol Ďumbiera. Táto trasa je krásna, no fyzicky celkom náročná. Už na jej začiatku vás preverí naozaj strmé stúpanie po zjazdovke. Rodinkám s deťmi by sme tento chodník veľmi neodporúčali.

Turisti na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier.Turisti na hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Jeseň zvykne v Nízkych Tatrách vyčariť krásne momenty.

Veľký Gápeľ.Veľký Gápeľ. Pri zostupe z Ďumbiera na Štefáničku ho budete mať pohodlne na dohľad.

Jánskou dolinou

Výstup Jánskou dolinou je dlhou túrou z obce Liptovský Ján. Mnohí túto dolinu pokladajú za jednu z najkrajších v Nízkych Tatrách. Žiaľ hodný kus trasy vedie po asfaltke. Neskôr chodník vedie lesom, až napokon vyústi na hlavnom hrebeni pri Štefánikovej chate, odkliaľ už vedie na vrchol Ďumbiera cez Krúpovo sedlo. Trasa je mierne stúpajúca a zdĺhavá.

Z lyžiarskeho strediska Jasná

Z Jasnej na Ďumbier je trasa pomerne strmá. Je možné nakombinovať variant cez Chopok, alebo popod hlavný hrebeň cez Lukovú a Krúpovo sedlo. Z Jasnej chodník na Chopok stúpa serpentínkami po zjazdovke. Samozrejme je možné vyviezť sa na Chopok a túto štreku si ušetriť. Ak by ste šli pešo, chodník je tvorený pekne uloženými skalami, podobne ako tomu býva vo Vysokých Tatrách. Ide o peknú trasu plnú výhľadov na sever.

Zo Srdiečka

Zo Srdiečka je možné nakombinovať v zásade podobné varianty výstupu na Ďumbier ako z Jasnej. Buď sa vyberiete cez Chopok, to je niečo pre hltačov výškových metrov, alebo sa pri Chate Kosodrevina vyberiete miernejšou trasou s vynechaním Chopka. Na Chopok je i v tomto prípade možná doprava lanovkou, no budete si musieť vyšľapať na chatu Kosodrevina, keďže lanovka na trase Srdiečko - Chopok nepremáva (2018). Aspoň tak tomu bolo počas našich letných návštev. V zime možno prevádzku obnovia.

Zo Srdiečka na Kosodrevinu to nie je veľké prevýšenie, no stúpanie zas nie je celkom zadarmo. Úsek na rázcestie pod Krúpovým sedlom je už potom oveľa príjemnejší. Na doplnenie - na Srdiečku nie je možné parkovanie, ako tomu bolo v minulosti, a auto musíte nechať na parkovisku pri Trangoške. Nie je to však dlhá zachádzka. Výstup zo Srdiečka je pekný, poskytujúci výhľady a pohyb v peknom alpínskom prostredí.

Rázcestie na Krúpove sedlo. Rázcestie na Krúpove sedlo. Dôležitá odbočka. Za hmly by ste ju mohli prehliadnuť a vydať sa smerom na Chatu Kosodrevina. Správna trasa k vrcholu Ďumbiera odtiaľto neustále stúpa k hlavnému hrebeňu.

Z Trangošky

Výstup na Ďumbier z Trangošky predstavuje najrýchlejšiu variantu výstupu na najvyšší bod Nízkych Tatier. Lanovku tu však využiť nie je možné. Chodník potom stúpa priamo z parkoviska len veľmi pozvoľna a mierne. Neskôr, po prekonaní hranice lesa sa stúpanie pritvrdí. Netrvá to však príliš dlho. Čoskoro sa ocitnete na Štefánikovej chate a z tadiaľ už môžete pokračovať na vrchol Ďumbiera.

Trasa poskytuje výhľady až po prekonaní pásma lesa. Najkrajšie sú od Štefánikovej chaty až po vrchol Ďumbiera. Nízke Tatry sú z týchto miest naozaj fotogenické. Trasa je využívaná i na výstup počas zimného obdobia.

Z Trangošky je výstup na Ďumbier celkom vhodnou variantou aj pre rodiny s deťmi. Musia mať už však predošlé skúsenosti s dlhšími túrami. Prevýšenie je predsa len tisíc metrov a trasa lesom možno pre deti nebude práve najzaujímavejšia. Naopak ako motivácia môže poslúžiť odmena v podobe niečoho sladkého na Štefánikovej chate. Koniec-koncov aj samotná chata je pekným cieľom túry. Snaživci môžu navyše z údolia vyniesť nachystané polená až na chatu. Za odmenu ponúkajú čaj. Vyzerá to na slušnú drinu. Polená sú obrovské a takmer sme neverili, že sa na ich vynášanie niekto podujme. Opak je pravdou a pri chate na jeseň stála obrovská kopa nanoseného dreva.

My sme si túto trasu užili na sklonku jesenného dňa, keď bolo absolútne bezvetrie a vo vyšších polohách už primŕzalo. Bol nám dopriaty krásny západ slnka a hra svetla prenikajúceho oblakmi. Trávy na hrebeni boli krásne obalené inovaťou a turistov v horách len minimum. Na Štefáničke sme sa pre krátkosť času ani nezastavili, čo nám bolo trošku ľúto. Na tejto chate sa dá stále zakúsiť horalská pohodička. V Nízkych Tatrách, na hlavnom hrebeni panoval absolútny pokoj, hlava sa krásne prečistila. Výhľady boli až na Chopok, Dereše a Skalku. Od severu bol hrebeň jemne namrznutý. Krása! Cesta späť prebiehala už celkom čiernym lesom za svitu čelovky.

Začiatok výstupu na Ďumbier z Trangošky.Začiatok výstupu na Ďumbier z Trangošky. Spočiatku sa jedná o mierne stúpajúci lesný chodník.

Drevo pre Štefáničku.Drevo pre Štefáničku. Zásobovacie stanovište pre Štefánikovu chatu. Nachádza sa kúsok nad Trangoškou. To znamená, že polená je potrebné odtiaľto ťahať riadne ďaleko.

Stúpanie Trangošskou dolinou.Stúpanie Trangošskou dolinou. Chodník postupne získava na strmosti.

Chata M.R. Štefánika.Chata M.R. Štefánika. Ideálne miesto na oddych pri výstupe na Ďumbier.

Chodník pod Štefánikovou chatou.Chodník pod Štefánikovou chatou. V pozadí Veľký Gápeľ a súvisiaci hrebeň.

K vrcholu Ďumbiera.K vrcholu Ďumbiera. Najskôr pôjdeme magistrálou po červenej značke.

Krúpove sedlo.Krúpove sedlo. Významné rázcestie.

Vrcholové časti Ďumbiera na obzore.Vrcholové časti Ďumbiera na obzore. Z Krúpovho sedla už je to neďaleko.

Na vrchole Ďumbiera

Vrchol Ďumbiera je kopec, kam sa chodí za výhľadmi. Sú z neho kruhové výhľady, ktoré sú pri troche nevyhnutnej kondičky aj ľahko dostupné. Na to, že kopec má cez 2000m prístup nie je technicky náročný a netreba naň žiadnu špeciálnu výbavu za tisíce. Za ideálnej konštelácie výstup zvládne staršie dieťa i dôchodca. A tak sa sem chodí kochať mnoho turistov. Vrchol bezpečne spoznáte podľa asi dvojmetrového slovenského dvojkríža a betónového stĺpu, pár metrov od neho. Okrem toho sa tu nachádzajú tabuľky pripomínajúce tragické udalosti, ako napríklad pád zo zrázov tohto vrcholu.

Na vrchole Ďumbiera.Na vrchole Ďumbiera. Betónový stĺp a slovenský dvojkríž.

Pripomienka ďalšej tragédie na Ďumbieri.Pripomienka ďalšej tragédie na Ďumbieri. Príčinou nešťastia bol nešťastný tristometrový pád v zime.

Výhľady z Ďumbiera

Vrchol tohto kopca je tvorený porozhadzovanými kopami žulových balvanov, ktorými sa k vrcholovému dvojkrížu z Krúpovho sedla vinie výstupový chodník tvorený pekne uloženými kameňmi. Ukladali ich zrejme študenti v čase socialistických brigád. Chodník je pohodlný a mierne stúpajúci.

Na vrchole od východu vedie zimná trasa priamo zo Štefánikovej chaty. Či už vystúpite jedným alebo druhým chodníkom, prípadne jednou z horolezeckých ciest od severu, naskytne sa vám z neho pohľad na množstvo horstiev stredného a severného Slovenska. Okrem iného na masív Tatier, ktorý sa týči hneď oproti. Krásne sú pohľady na hlavný hrebeň Nízkych Tatier, kde dominuje susedný Chopok.

Dychberúce sú pohľady do dolín bezprostredne pod vašimi nohami ako napríklad Ludárova dolina. Určite zaujme bočný hrebeň vedúci na Tanečnicu a Krakou hoľu. Na juhu je to potom Veľký Gápeľ, či Pálenica, alebo divoká Skalka na západe. Na severe, na protiľahlom brehu doliny rozprestierajúcej sa pod skalnými zrázmi Ďumbiera sa nachádzajú výrazné terasy Ohnišťa, ktorého návštevu vrele odporúčame. Je z neho úžasný pohľad na Ďumbier a ukrýva klenot v podobe obrovského skalného okna a tzv. Veľkú ľadovú priepasť.

Výhľady z Ďumbiera môže podfarbiť i konkrétne ročné obdobie. Prenádherné je to v týchto miestach na jeseň, keď sa vysokohorské trávy zafarbia na oranžovo a nebodaj vystihnete inverziu. Nemenej pútavé sú z neho výhľady zime. Vďaka chatám a lanovkám v okolí sa sem dá podniknúť vyslovene pohodová vysokohorská túra, vďaka ktorej budete mať zimný hrebeň Nízkych Tatier ako na dlani. Rozhodne sa to oplatí zažiť.

Pohľad z Ďumbiera k Liptovskej Mare.Pohľad z Ďumbiera k Liptovskej Mare. V diali je dobre viditeľná známa vodná nádrž.

Pohľady z Ďumbiera na Veľký Choč v diaľke.Pohľady z Ďumbiera na Veľký Choč v diaľke. To je ďalší skvelý vyhliadkový bod.

Výhľad z Ďumbiera na hrebene na severe Nízkych Tatier.Výhľad z Ďumbiera na hrebene na severe Nízkych Tatier. Kopce už sú pokryté charakteristickou oranžovo sfarbenou trávou jesenného obdobia.

Pohľad smerom k Chopku.Pohľad smerom k Chopku. Tam vedie hrebeňovka.

Lezenie na Ďumbieri

Ďumnier je populárny medzi lezcami najmä svojimi severnými žulovými stenami a žľabmi, kde sa v zime tvoria leziteľné ľady. Celkovo ide o kopec lezený v zime, na čo sa vzťahuje i výnimka udelená správou národného parku. Odporúčame si dohľadať jej presnú platnosť. V zásade je ale lezenie povolené v zimných mesiacoch. Čo do rozsahu oblasti, kde sa môže liezť je tiež presne vymedzená. Doštudovať si detaily je možné i na internete v sprievodcoch lezenia na Ďumbieri.

V dôsledku zimného lezenia je tento kopec prezývaný i slovenský Ben Nevis. Zimné podmienky sa tu totiž veľmi podobajú podmienkam v stenách jeho škótskeho príbuzného. Lezci si môžu vychutnať príjemné mimolezecké chvíľky na Štefánikovej chate, kde sa dá i ubytovať a tým odpadajú dlhé nástupy pod stenu. Medzi najpopulárnejšie výstupy v severnej stene Ďumbiera možno zaradiť Baníkov pilier, čo Modrý ľad. K najznámejším lezcom, ktorí tu pôsobili určite patrí najmä Ervín Velič.

Jeden z ďumbierskych žľabov.Jeden z ďumbierskych žľabov. V týchto miestach sa v zime vyžívajú horolezci.

Ďumbier v zime a skialpinizmus

Tento kopec je priam lahôdkou v zimnom období. Áno, nájdu sa tu nebezpečné preveje a nebezpečenstvo lavín. Za dobrých podmienok je to však krásna túra, či už na pešo, alebo na lyžiach. Zimná trasa vedie zo Štefánikovej chaty viac hrebeňom, cez vrchol druhého najvyššieho kopca Nízkych Tatier - Štiavnicu 2025m. Zimné scenérie v tejto oblasti sú jednoducho nádherné.

Ďumbier je súčasťou schváleného skiaplinistického areálu, ktorého hranice si odporúčame naštudovať, aby nedochádzalo k porušovaniu návštevného poriadku národného parku. Pre skituristov stojí určite za zváženie výstup na lyžiach od Štefánikovej chaty. Je to kratšia lyžiarska túra plné krásnych výhľadov, ktorá zároveň nie je úplne zadarmo.

Skialpinizmus na Ďumbieri.Skialpinizmus na Ďumbieri. Je povolený len vo vymedzenom areáli a dobe.

Chata M.R.Štefánika pod Ďubierom a Kamenná Chata pod Chopkom

V súvislosti s výstupom na Ďumbier nehodno opomenúť tieto dve vysokohorské chaty. Jednak patria k najstarším a najklasickejším chatám na slovenských horách, jednak vám môžu prísť veľmi vhod aj pri výstupe na samotný Ďumbier. Ak by ste šli na tento kopec od západu zastavte sa na Kamienke, ak od východu neobíďte Štefáničku. Doprajte si na chatách aspoň čajík.

Obe chaty môžu poslúžiť i ako miesto na prespatie, pričom si na oboch môžete dopriať pomerne komfortné ubytovanie. Teplá sprcha vo výške takmer 2000m je podľa nášho skromného názoru naozajstný luxus. Obe uvedené chaty ho poskytujú. Oveľa viac cenená je ale pohoda na vysokohorskej chate. Výstup na Ďumbier si môžete rozdeliť na dva dni a prespať na jednej z nich. Ráno vyskočte zo spacáku a vybehnite na Ďumbier na východ slnka. Večer vychutnajte zase jeho čarovný západ. Chaty sú otvorené celoročne.

Zimné zásoby palivového dreva pri Štefáničke.Zimné zásoby palivového dreva pri Štefáničke. Drevo sem nanosili i turisti z Trangošky.

Vyhliadková terasa pri Chate M.R. Štefánika.Vyhliadková terasa pri Chate M.R. Štefánika. V pozadí Králička.

Záver

Výstup na Ďumbier patrí k slovenskej vysokohorskej klasike. Je to priam povinná jazda. Ak sa sem vyberiete v príhodný čas, môžete kopec zažiť osamotený, bez davov turistov. Vtedy ešte viac vystúpia do popredia krásy hlavného nízkotatranského hrebeňa. Túru na Ďumbier zvládne každý s trochou pevnej vôle. Chodníky naň sú dobre udržiavané a značené. Pre niektorých môže byť Ďumbier vstupnou bránou do vysokohorskej turistiky. Tento vrch sa vyplatí navštíviť hocikedy počas roka, ale podľa nás ponúka najkrajšiu atmosféru na jeseň a v zime.

Vrchol kráľa Nízkych Tatier.Vrchol kráľa Nízkych Tatier. Hlavná hrebeňová trasa ním však nevedie. Musíte si sem spraviť malú zachádzku.

Tipy na výlet a zaujímavosti v okolí

 • Jaskyňa Mŕtvych netopierov - ak túžite zistiť čo to o jaskyniarskej tvrdej realite, vyskúšajte si prechod jednej z trás v tejto jaskyni, ktorej útroby boli ponechané v celkom pôvodnom stave
 • Chata M.R. Štefánika - jedna z najznámejších vysokohorských chát slovenska, ktorá môže byť sama o sebe cieľom výletu
 • Kamenná chata - vysokohorská chata pod vrcholom Chopku, otvorená je celoročne
 • Skalné okno Ohnište - jedno z najkrajších skalných okien Slovenska, nachádzajúce sa v skutočnej divočine
 • Rozhľadňa Polomské očko - rozhľadňa nad obcou Polomka, ponúka krásne výhľady na kotlinu pod Nízkymi Tatrami
 • Slemä - nízkotatranský vrchol, známy haváriou lietadla, kde dodnes môžete nájsť staré trosky
 • Veľký bok - mimoriadne zaujímavý, nekomerčný vrchol na severe Nízkych Tatier, výborný vyhliadkový bod
 • Dobšinská ľadová jaskyňa - dnes už pomerne komerčná klasika, prírodná krása zapísaná v zozname UNESCO

Fotografie z výletu na Ďumbier

Informácie o článku

 • Kedy sme lokalitu navštívili: 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
 • Fotografie sú z obdobia: september 2018
 • Autor článku: Martin Kiňo
 • Autor fotografií: Martin Kiňo

Poznámka redakcie: Opisovanú lokalitu (lokality) sme osobne navštívili a zdokumentovali prostredníctvom fotografií. Informácie v článku predstavujú náš subjektívny názor, prezentujú naše zážitky a slúžia predovšetkým na usmernenie. Preto ich použitie v praxi je len na Vašom zvážení a na vlastné riziko. Pred návštevou každej lokality je nevyhnutné si zistiť, či sa na ňu nevzťahuje návštevný poriadok, ktorým sa treba riadiť.

contentmap_plugin
TOPlist TOPlist