Ak ste niekedy zablúdili do končín v okolí mesta Nová Baňa, možno ste narazili na Starohutský (Starohutiansky) vodopád. Starohutský vodopád je ukrytý na konci osady Stará Huta (časť Novej Bane). Mnohí ho považujú za najkrajší z vodopádov, ktorý nájdete v sopečných pohoriach stredného Slovenska. Starohutský vodopád patrí k najľahšie dostupným prírodným zaujímavostiam na Slovensku. Je národnou prírodnou pamiatkou. Vodopád vytvára Sklený potok na 5 m vysokom andezivovom skalnom prahu vo vrchoch Pohronského Inovca. Vodopád i okolité andezitové skalné formy vytvorili príťažlivú a navyše rýchlo dostupnú atraktivitu v peknom lesnom prostredí. K vodopádu sa dostanete autom, autobusom, alebo bicyklom a krátkym výstupom. Túra je vhodná pre väčšinu turistov vrátane detí.
Ako sa dostať pod Starohutský vodopád a kde zaparkovať?
K vodopádu sa dá dostať pomerne jednoducho. Najlepšie je ísť cez Novú Baňu smerom na Starú Hutu a takmer na konci osady nájdete smerovník s označením. Z tade je to pešo už len pár minút. Tu sa netreba nechať zmiasť. Hoci to vyzerá že cesta smeruje k niekomu na záhradu, v skutočnosti len prejdete popri niekoľkých domoch a následne sa dostanete do lesa. Sprevádzať Vás bude po ceste drobný potôčik s názvom Sklený potok, ktorý tečie smerom od Starohutského vodopádu. Po pár minútach prechádzky lesom následne uvidíte v diaľke vodopád.
Ak nepoznáte oblasť Novej Bane, vyplatí sa pri hľadaní vodopádu orientovať podľa mapy v mobile s využitím GPS navigácie. Parkovisko, od ktorého sa šliape nahor k vodopádu sa nachádza nad Novou Baňou tesne za Starou Hutou. Pri ceste z Novej Bane ho nájdete na pravom okraji hlavnej cesty v lese. Parkovisko je len provizórne. V čase našej návštevy bolo bezplatné a malo pomerne limitovanú kapacitu. Počas sezóny sa môže ľahko stať, že sa sem nezmestíte. Výstup náučným chodníkom začína zopár metrov od parkoviska, takže je potrebné sa z neho vrátiť kúsok po hlavnej ceste smerom k Starej Hute. Názov chodíka je Náučný chodník Vojšín. Do tejto oblasti premávajú i autobusy, prípadne môžete využiť bicykel. K samotnému vodopádu by ste ho však museli vytlačiť, čo nie je pre každého. Cyklotrasa vedie neďaleko nad Skleným potokom rovnobežne s náučným chodníkom, avšak obchádza vodopád zvrchu. Nepreskúmali sme ju, no terén k vodopádu je veľmi strmý a zrejme dosť nevhodný na zostup k vodopádu. Na chránenom území by to ani nebol vhodný spôsob prístupu k tejto zaujímavosti.
Prechádzka k Starohutskému vodopádu
Výstup k Starohutskému vodopádu Náučným chodníkom Vojšín vedie najskôr popri niekoľkých rodinných domoch na koci Starej Huty. Trasa stúpa lesnou dolinou priamo až k vodopádu a nie je na nej kde zablúdiť. Navyše je skrytá v lese, čo robí zo Starohutského vodopádu zaujímavosť vhodnú na návštevu počas horúceho leta. Netrvá viac ako 15 minút dostať sa týmto chodníkom k jednému z klenotov Pohronského Inovca. Prírodné prostredie pri vodopáde má svoju atmosféru. Šumiaci vodopád v hlbokom lese, od ktorého sa odvíja stuha Skleného potoka, lemovaná balvanmi. Celkovú atmosféru dotvára prah z machom pokrytých andezitových skalísk. Tie sú prirodzenou hradbou pri vodopáde, ktorý sa ňou prelieva v jej najnižšom mieste. V našom prípade všetko dotvorila jesenná kulisa opadávajúcich listov, pripomínajúca originálnu formu sneženia. Pri vodopáde sme narazili taktiež na infotabuľu. Samotný Starohutiansky vodopád je veľmi fotogenický. Jeho vzhľad samozrejme veľmi ovplyvňuje množstvo pretekajúcej vody, prípadne mráz.
Pri vodopáde
Po príchode na miesto sa môžete pokochať týmto nádherným prírodným úkazom. Vodopád je zasadený vo veľmi peknej doline, ktorej hlavnou dominantou sú vodopád a skala, ktorá ju zatarasuje. Celkovú atmosféru dotvára skalný prah vytvorený z machom pokrytých andezitových skalísk a rastlinstvo sýtych zelených farieb. Skaly sú prirodzenou hradbou pri vodopáde, ktorý sa ňou prelieva v jej najnižšom mieste. V našom prípade všetko dotvorila jesenná kulisa opadávajúcich listov, pripomínajúca originálnu formu sneženia. Samotný Starohutský vodopád je veľmi fotogenický. Jeho vzhľad samozrejme veľmi ovplyvňuje množstvo pretekajúcej vody, prípadne mráz.
Na mieste sa nachádza menšie posedenie a veľká informačná tabuľa, ktorá uvádza základné informácie o Starohutskom vodopáde. Ak budete pozorne čítať informácie, dozviete sa napríklad, že Starohutský vodopád leží 505 metrov nad morom a je jeden z najkrajších a najmohutnejších vodopádov stredoslovenských vulkanitov.
Starohutský vodopád sa nám podarilo navštíviť v lete i na jeseň. V týchto ročných obdobiach bol menej výdatný. Ak ho chcete zažiť v plnej kráse, odporúča sa prísť sem v jarných mesiacoch, keď sa topí sneh, ktorý zásobuje miestnu bystrinu vodou. Vtedy je prúd vody, ktorý prepadá cez andezitovú skalnú stenu najmohutnejší. Veľmi pekný môže byť vodopád aj v zime, keď voda zamrzne.
Z informačného panelu si tiež prečítate, že Starohutský vodopád vznikol tektonickým poklesom doliny Starohutského potoka oproti bloku Ješekovej skaly v horninovom prostredí treťohorných andezitov. Treba tiež spomenúť, že tento 5 metrový vodopád bol zaradený medzi národné prírodné pamiatky Slovenska.
Náročnosť
Starohutiansky vodopád sa rozhodne oplatí vidieť. Môžete si sem dovoliť zobrať i malé deti, alebo dôchodcov, ktorí by radi navštívili nejaké pekné miesto v prírode, no už sa necítia na väčšie fyzické výkony. V lese môže byť blatisto a tak si sem ako oporu môžete zobrať turistické paličky.
Vybavenie na túru
Na túre, či presnejšie prechádzke k vodopádu sa vám bude hodiť najmä dobrá výbava na fotenie, či natáčanie videa. Od vodopádu si tak odnesiete pekné fotky, či videozáznam. Oplatí sa mať poruke mobil s GPS, pre lepšiu orientáciu v okolí. Menšie občerstvenie tiež nezaškodí, keďže tu nie je bufet ani chata. Samozrejme v Novej Bani nájdete dostatok vhodných miest, kde sa dá skočiť najesť.
Tip na výlet - Náučný chodník Vojšín
Pokiaľ máte viac času, môžete absolvovať náučný chodník Vojšín, ktorý vedie pohorím Pohronský Inovec a ktorého súčasťou je aj Starohutský vodopád. Chodník začína v obci Stará Huta a končí v obci Malá Lehota. Celá trasa meria niečo vyše 12km a mali by ste ju prejsť zhruba za 4 hodiny. Náučný chodník Vojšín bol zriadený v roku 1996 a aktualizovaný v roku 2008.
Čo si pozrieť v okolí?
Kúsok nad Starohutským vodopádom sa nachádza vyhliad s názvom Jašekova skala. Nájdete ju na skalách sledujúc trasu rovnakého náučného chodníka, ktorý vás priviedol k vodopádu. Pre niekoho to však môže byť nepríjemný výstup a ešte nepríjemnejší zostup. V okolí sa potom oplatí navštíviť vrch Vojšín ponúkajúci krásne výhľady. Okrem nich tak navštívite i veľmi významný vrchol pre kartografické merania. Na vrchol sa dostanete tým istým náučným chodníkom, čo však predstavuje veľmi dlhú túru. Preto je lepšie sa vyviezť autom bližšie k spomínanému kopcu. Ak máte času nazvyš nevynechajte ani ľahko dostupnú vyhliadku na vrchu Drieňová.
- Štiavnické vrchy - opustené hory, bez masového turizmu, no o to krajšie
- Banská Štiavnica - kedysi bohaté banské mesto je dnes skvelou zastávkou pre všetkých turistov, nájdete tu množstvo historických pamiatok, a krásnu prírodu, mesto i okolie sú veľmi príjemné na prechádzky i cykloturistiku
- Veľký Inovec - deväťstometrový, turisticky prístupný vrchol na Pohroní
- Vodný raj Vyhne - vyhľadávaný aquapark v bývalom banskom mestečku
- Topoľčianky - Zubria obora, zámok - letné sídlo prezidenta a Národný žrebčín, všetko pekne pri sebe
- Zobor - hoci nízky, ale prekvapilvo skvelý vyhliadkový bod nad Nitrou
- Nitra - historicky veľmi významné mesto Slovenska s množstvom pamiatok, prejdete ho celé poľahky i pešo
- Kostolík Dražovce - románsky kostolík na pahorku, je veľmi populárnou pamiatkou, no stále tu panuje pokoj a väčšie masy turistov tu nestretnete
- Splav Hrona - vodácka klasika